1000Kitap Logosu
Üç Nesil Üç Hayat
Üç Nesil Üç Hayat
Üç Nesil Üç Hayat

Üç Nesil Üç Hayat

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.1
24 Kişi
95
Okunma
22
Beğeni
2.203
Gösterim
232 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 34 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · İnkılap Kitabevi · Nisan 2010 · Karton kapak · 9789751029690
"Cadıbostanı, yani şimdiki Caddebostanı... O tarihte, haftada bir kere İstanbul'dan kalkan, yandan çarklı, bir ufacık vapur, muayyen yerlere uğraya uğraya İzmit'e kadar gider. Fakat uğradığı yerlerde iskele, rıhtım yoktur; açıkta durur, vapura kayıklar yanaşır ve müşterilerle eşya uzak bir yolculukta olduğu gibi zorlukla, bağrışa haykırışa çıkarılır. Cadıbostanı bu duraklardan biridir ve hakikaten bir bostandan başka bir yer değildir. Etrafgöz alabildiğine yalnız bağ ve bağlar ortasında tek tük köşkler. Köşkler ya aşıboyalı, yahut kaplamaları siyahlaşmış, boyasızdır. Biricik yol, yine Bağdat Caddesi'dir; ama eski usul, iri iri kaldırım taşlarıyla döşenmiş. Bugünkü çeşmeler yine yerli yerinde: Ayrılık, Selami, Çatal ve Bostancı çeşmeleri ..." -Refik Halid Karay- Refik Halid Karay, Üç Nesil Üç Hayat'ta okuru Abdülaziz, II. Abdülhamit ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki İstanbul'a götürüyor; yemek sofralarından, ramazanlardan, kadın erkek ilişkilerine kadar pek çok sosyal unsuru gözlemleyerek gazeteci kalemiyle anlatırken, yakın tarihin gündelik olaylarını, kültürel dönüşümlerini renkli, mizahi ve son derece keyifli bir üslupla gözler önüne seriyor. (Tanıtım Bülteninden)
3 mağazanın 3 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,4
8.1
10 üzerinden
24 Puan · 6 İnceleme
Serkan Köken
Üç Nesil Üç Hayat'ı inceledi.
232 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Eserlerinde Türkçeyi büyük bir ustalıkla kullanan Refik Halid Karay, Üç Nesil Üç Hayat’ta okuru Abdülaziz, II. Abdülhamid ve Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki İstanbul’a götürüyor. Kitap, o dönemlerin yemek sofralarından, ramazan geleneklerinden, kadın erkek ilişkilerine kadar pek çok sosyal unsuru gözlemleyerek bir gazeteci kalemiyle anlatırken bir yandan da yakın tarihin gündelik olaylarını ve kültürel dönüşümlerini gözler önüne seriyor.
Üç Nesil Üç Hayat
OKUYACAKLARIMA EKLE
14
Türkcecimelis
Üç Nesil Üç Hayat'ı inceledi.
232 syf.
·
12 günde
·
5/10 puan
Kitapta üç neslin kültürü ve dönemlere göre bu kültürün değişimi anlatılıyor.Sultan Aziz,Sultan Hamit ve Cumhuriyetin ilk yılları yazarın da anılarıyla harmanlanarak karşılaştırılıyor. Yaşayışımızdaki değişimleri görmek için okunabilir bir kitap ancak çok kapsamlı değil sadece bazı konular incelenmiş. Ayrıca yazarın kişisel yargılarını içeriyor. Kitabı okursanız şu an hayatımızda bulunan adetlerin çoğunun Cumhuriyetin ilk yıllarında bize yerleştiğini göreceksiniz.
Üç Nesil Üç Hayat
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
vurkan i
Üç Nesil Üç Hayat'ı inceledi.
232 syf.
·
Beğendi
·
7/10 puan
Refik Halit kendisinin bizzat yaşadığı üç döneme projeksiyon tutuyor.Abbdülaziz , Abdülhamit ve Cumhuriyet yılları...Giderek gelişen temel gereksinimlerini karşılayan medeni bir topluma doğru kayış göze çarpıyor.Ama bunun yanında eskinin güzellikleri ve kaybolan değerleri de yazarımızın kıvrak dili ile insana Tüh, yazık olmuş dedirtiyor.Ve kitabın sonunda da yetiştiği devre yetişemeyenlere üzüldüğünü belirtiyor yazar.Aziz devrinde: Çocuklar okullara minderlerini alıp gider.Çocuklar okulda hep bir ağızdan sallanarak derslerini verir.Hoca çoğu zaman şahsi dükkanında çocuklarla yardımcısı ilgileniyor.Hamit devrinde:Okullar leyli ,nehari, iptidai , rüşti , idadi gibi kısımlara ayrılıyor.Tahta , kürsü beliriyor.Hoca artık sınıfında.Şimdi:Yeni bina okullar, araç-gereçler mevcut.Başı açık bayan öğretmenler var.Fişler, masal ,bilmece , oyun.. Resmi binalar başlarda sandalyesiz , masasız her türlü satıcının girip çıktığı lağım vb. kokan yerler iken şimdi olması gerektiği gibi.Eskinin özlemle anılan en önemli güzelliklerinden aşklar kapalı ve samimi.Kişi bırakın yüzünü görmeyi siluete aşık oluyor.Sevdiğinin peşinden amaçsızca dolanıyor.Aşkı ilan etme yöntemlerinden belki de en güzeli:Kömür(aşkınla karardım), limon( aşkından sarardım) , kuru ekmek(seninle bir kuru ekmeğe dahi razıyım) motifi.Şimdi ise sevgi metalaştı.Artık aşkdan ziyade beden ön planda.Tarhana, mantı, balkabağı,bumbar,erişte bunların artık yeni nesilce bilinmemesi...
Üç Nesil Üç Hayat
OKUYACAKLARIMA EKLE
1