Üç Silahşörler

8,1/10  (103 Oy) · 
680 okunma  · 
82 beğeni  · 
3.363 gösterim
Fransız edebiyatının en ünlü yazarlarından Alexandre Dumas’'nın başyapıtı olarak kabul edilen “Üç Silahşörler”, Kardinal Richelieu / XIII. Louis dönemindeki dört gözüpek şövalyenin maceralarını anlatmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  755
 • ISBN:
  9789753627701
 • Orijinal Adı:
  Les Trois Mousquetaires
 • Çeviri:
  Volkan Yalçıntoklu
 • Yayınevi:
  Türkiye İş Bankası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Downtown Girl 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Klasikler arasında ilk 10'a girmeyi hak eden bir kitap. Kesinlikle çok güzel bir anlatımı var bunun en büyük sebebi kesinlikle Türkiye İş Bankası Kültür yayınlarından olması bence. Tercümesi de bir o kadar güzeldi. Klasikleri bundan sonra sadece bu yayından okumayı düşünüyorum.

Yasin YALÇIN 
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Klasikler arasında okuduğum en maceralı kitaptır. Meşhur "Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için." lafının kaynağı bu kitaptır. Dumas bizi 17. yüzyıl Fransa'sına götürür. Köyünden çıkıp kralın şövalyeleri arasına katılmak için gelen D'artagnan burada kralın muhafızlarının komutanı Möstö De Treville'in gözde silahşörleri Athos, Porthos ve Aramis'le ayrı ayrı olarak kavgalar çıkartır ve hepsiyle düello etmek için sözleşir. Düello meydanına geldiğinde ise krala türlü komplolar kuran Fransa'nın en etkili ikinci kişisi Kardinal Richeliu'nun silahşörlerini görürler ve düelloyu unutup onlarla mücadele ederler. Böylece roman boyunca sürecek olan bir dostluğun temeli atılmış olur.
Hikaye boyunca Kardinal'e ve Athos'un eski aşkı Mileydi'ye karşı mücadele eden kahramanlarımız, savaşa gitmekten kraliçeyi korumak için baş düşmanları Buckhingham Dükü'ne mektup taşımaya kadar türlü işlere girmekten çekinmezler. Başları her daim beladadır ama bütün zorlu işlerin üstesinden hep beraber gelirler. Ne de olsa onların hepsi bir, biri hepsi için vardır. Onlar aslında dört kişi olan Üç Silahşörler'dir.

Onur Özkan 
 23 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Alexandre Dumas başyapıtı olan tarihi macera romanı Üç Silahşörler;
“Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için!” sloganı ile hafızalara kazınmış, Mart-Temmuz 1844’te Le Siècle dergisinde tefrika halinde daha sonra ise kitap olarak basılmıştır. Roman Fransa'da kralın muhafız birliğinde görev yapan Athos, Porthos ve Aramis adlı üç silahşöre katılmak üzere Paris’e giden d'Artagnan (Dartanyan) adlı gencin maceralarını anlatır. Romanın kahramanı Dartanyan’ın hikayesi, Dumas’nın “Yirmi Yıl Sonra”(1845) ve de “Bragelonne ve Vikont: On Yıl Sonra” (1847-1850) isimli eserleriyle devam eder. Bu arada Alexandre Dumas'nın eserlerinde, özellikle de "Üç Silahşörler"'i yazarken tarihi çok saptırdığı, olaylara fazlasıyla hayal gücünü kattığı söylenir. Bu söylentiler kulağına kadar gelince "Tarihe tecavüz ettiğimi söylediler ama çok güzel çocuklar doğdu " demiştir.

İsmail Altun 
 10 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üç Silahşörler Alexandre Dumas'ın efsane kardeşlik öyküsü Hepimiz birimiz , Birimiz hepimiz için :)) bu yazarın kitapları adamı 12 den vuruyor be kardeşim unutulmaz eserlere imza atmış bal gibi de güzel olmuş sizi bilmem ama ben pek beğendim okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

ezgi 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya Klasikleri arasında olduğu için okumalıyım diye başladığım bir kitap ama oldukça zor okuduğum bitmek akmak bilmeyen bir kitap. Ya başta beni içine almadıgi için ya da çok tarzım olmadığı için bilmiyorum. Okuyup okumamak artık size kalmış

muhammet ali zenkin 
13 Şub 19:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitapta çok güzel hikayeleri var.Ben bu kitabı okurken çok eğlendim hiç sıkılmadım bazen çok ilgi çekici kısımlarıda var.Eminim bu kitabı okurken hiç sıkılmayacaksınız.

Müzeyem Adem 
04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Çocukken tanışmıştım ben Athos, Porthos, Aramis ve D'Artagnan ile. "Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için" mottosu altında Üç silahşörler maceradan maceraya atılıyor, onlara hayranlık duyan D'Artagnan da aralarına katılmaya çalışıyordu. Sonuç olarak ise bu dörtlü hikayenin kötü kahramanı Richlieu’ya karşı birlikte mücadele ediyordu.
O zamanlar kitaba hayran kaldığım söylenemez, belki de eseri tam olarak olarak algılayamamışımdır, çocukken bazı şeyleri fark edememiş olabilirim. Ama yine de keyifle okumuştum bu kahramanların maceralarını. Tabi sıkıcı yerleri yoktu diyemem ama buna rağmen genelde okunması gereken bir roman olduğunu düşünüyorum. :)

Mahmut Aksakal 
31 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Önemli bîr klasik ve akıcı bir macera romanı olması hasebiyle okunması gereken kitaplardan birisi.Özellikle karakterler çok orjinal ve kurgu müthiş. Kitabı bitirince hemen filmine koştum ama kitabı yansıtmadığı için pek beğenmedim.

Kitaptan 8 Alıntı

Downtown Girl 
06 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Eh!" dedi Athos, "Muhammed'in müminlerinin dediği gibi Allah büyüktür ve gelecek onun ellerindedir."

Üç Silahşörler, Alexandre Dumas (Sayfa 536 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Üç Silahşörler, Alexandre Dumas (Sayfa 536 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Sinem Atılgan 
15 Eyl 2015 · Puan vermedi

İnsanlar hiç tanımadıkları, belki varlıklarından bile haberdar olmadıkları insanların çıkarları için, birbirlerini öldürmekten çekinmiyorlardı.

Üç Silahşörler, Alexandre DumasÜç Silahşörler, Alexandre Dumas
Downtown Girl 
30 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk dünyadaki tutkuların en benciliydi.

Üç Silahşörler, Alexandre Dumas (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Üç Silahşörler, Alexandre Dumas (Sayfa 126 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Ali Okan ÜNYAZICI 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Büyük suçlular, Tanrı alçaklıklarından bıkıp, inançsız yaşamlarına bir son verene kadar, beraberinde engelleri aşmalarını, tehlikelerden uzak durmalarını sağlayan bir tür tılsım taşırlar.

Üç Silahşörler, Alexandre DumasÜç Silahşörler, Alexandre Dumas