Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek

8,7/10  (7 Oy) · 
27 okunma  · 
9 beğeni  · 
839 gösterim
"Kıssaların en güzelini anlatacağım sana. En güzel sen olasın diye kıssanın sonunda"

Senin rüyanı gördü Yusuf. Seni rüya diye gördü. Uyuyan Yusuf değil, sensin. Senin gömleğindir Yusuf'un üzerindeki. Kanlı... Yırtık... Kuyuya atılan sensin. Acıların, kanlı ellerin eğlencesi... Pazara sürülmüş kalbin. Ucuz sevdaların kölesi olmuşsun. Çoktan Züleyha'nın eline geçmişsin. Yırtılıyorsun. Seni sana çağıran sesler zindanda. Kendini aradığın yerde bulamıyorsun.

Yusuf'un yüzünü tut yüzüne ayna diye. Yusuf'un sözüne tutun ayağın kaymasın yine. Yusuf'un elini tut ki ayağa kalksın düşlerin düştüğü yerden. Yusuf'un hatırasını tut aklında ki tutkularının hapsine düşmeyesin.

Yusuf'un yâdı feryadın olsun gam ve kederlerine: Yâ esefâ alâ Yûsuf'a...

Kıssaların en güzeliyle buluşturuyor bizi Senai Demirci. Güzeller güzeli Yusuf'un kıssasıyla... Kardeşlerini kıskandıran, Züleyha'ya diz çöktüren, Yakub'a hasret olan bu güzelliğin kıssası, Senai Demirci'nin şiirsel yorumlarıyla daha da güzelleşerek şimdi ve buraya dokunuyor. Sadece anlatılan değildir kıssa. Anlatılandan payımıza düşen hissedir. Sadece alıntılanan değildir kıssa. Üzerimize alındığımız kadar hissediştir.

Kıssaların en güzeli bizi en güzel yapan kıssadır.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786051146683
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
esra karakoyun 
01 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kıssayı farklı açılardan anlatarak kendimize pay çıkarmamızı kolaylaştıran bir kitap.. Senai Demirci her zamanki gibi sözcükleri şaha kaldırmış.. Okuyan herkesin Yusuf gönüllü olmayı arzulamasına ön ayak olacağını düşünüyorum..

Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
 10 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Senai Hoca' dan Kuran-ı Kerim deki en güzel kıssalardan olan Yusuf kıssasını, yürekten dökülen kelimelerle öyle güzel dile getirmişki !!! Hz Yusuf' un güzelliğine yakışmış. Kesinlikle tekrar tekrar okuyacağım ve hiç sıkılmayacağım bir kitap...

ferhan 
29 Ara 2014 · Kitabı okumadı · Beğendi · 10/10 puan

Gunumuzde dizisi bolca izlenen hz yusuf suresini nasıl anlamamız için oldukca etkili bir kitap...ve birçok kitap dostuma da hediye ediyorum cunku herkesin hayat yolunda muhakkak ısık olacaktır...

Kitaptan 9 Alıntı

Şu kısa ömrümüzde ya Yusuf rolünde oluruz ya kardeşleri rolünde. Ya bir yanlış yapmışızdır Yusufça güzel bir kalbe. Ya da bir yanlış yapılmıştır Yakub'un gözlerden sakındığı Yusuf yüzlü kalbimize. Ne incitmekten sakınabilir insan, ne incinmekten uzak kalır. İncitmişizdir; kaçılmaz.

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 176 - Timaş Yayınları)Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 176 - Timaş Yayınları)

Yokluğuna sen razı iken, senin yokluğuna razı olmayan Rabbindir. Kimseler yolunu gözlemezken, "ille de sen!" diye varlığında ısrar eden Rabbindir: bilir O, hikmetli iş yapar.

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai DemirciÜç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci
Suskun/ca 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Uyuduğunu unuttuğun uykundan uyandığın bu sabah berraklığı şahit olsun ki... Adını anamadığın, sevildiğini bilemediğin, sevdiklerinden uzağa düştüğün, uykuda geçirdiğin bu gece derinliği şahit olsun ki... Rabbin seni ne terk etti ne de darıldı. Bundan sonrası senin için bundan hayırlı olacak. Verecek Rabbin sana, sen de razı olacaksın."

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai DemirciÜç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci
Suskun/ca 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir kötülük varsa ortada, herkes o kötülüğün faili olabilir. Herkesin ayağı tuzağa kayabilir. Herkesin içinden bir zalim çıkabilir. Kimse sınanıncaya kadar günahın masumu değil.

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai DemirciÜç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci
Suskun/ca 
10 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İyiyi iyi görmek Allah'ın göstermesi sayesindedir. Çirkini çirkin bilmek Allah'ın bildirmesiyledir. "Allah'tır [sana] imanı sevdiren ve onu gönlüne sindiren. Küfrü, fıskı ve isyanı da [sana] çirkin gösteren." Demek ki iman ederek Allah'a lütufta bulunuyor değilsin, Allah sana imanı sevdirerek lütufta bulunuyor. Allah'ın kendisinden yüz çevirdiği kimse yüzünü kime çevirecek? "Allah'ın vechi"nden yüzünü kaçıran kimse kimden yüz bulacak? "Yüzünü Allah'a teslim et!"

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai DemirciÜç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci

Yakub, Yusuf'un rüyasını da, uykusunu da, uyanıklığını da, Yusuf'a kurulan tuzağı da, Yusuf'a tuzak kuranların sözde uyanıklığını da kuşatan bir uyanıklığın adıdır.

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 53)Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 53)
esra karakoyun 
22 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

''Sen Rabbin için bir Yusuf ümidisin, Yusuf'unu içinde çürütme..''

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 126)Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 126)
esra karakoyun 
26 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

''Kalıbının kalbini kuyuya atmasına izin verme.. Yusuf'un yanında kal.. Yusufça kal..

Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 83)Üç Yusuf Üç Rüya Üç Gömlek, Senai Demirci (Sayfa 83)