Üç Zor Mesele Teknik - Medeniyet - Yabancılaşma

8,0/10  (6 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
776 gösterim
İsmet Özel`in Üç Mesele ve Zor Zamanda Konuşmak kitapları yeni ve uzun bir dibace ile bir arada "Üç Zor Mesele" adıyla neşredildi. Üç Kulhuvallahi Bir Elham Üç Zor Mesele`nin Dibacesi işin işten geçmediği, Türkiye`de yapılacak şeylerin neler olduğu fikrine mahsus zeminin oluşmasına müsait vaktin işaretlerinin henüz belirebildiği inancıyla yazıldı. Bor`un pazarının geçtiğini kabul etmiyorum; dolayısıyla eşeğimi Niğde`ye sürme düşüncesinde de değilim. Üç Mesele`yi Zor Zamanda Konuşmak içinde erittim ve ortaya daha netameli Üç Zor Mesele çıktı. Niçin yaptım bunu? Her iki kitabın da müşterisi vardı. Yaptım, çünkü eşeğimi Niğde`ye sürmeğe rıza göstermiş olmak, her iki kitabın ikisinden de nasibini alamamış kıraat meraklılarına taviz vermekti. Paradoks her iki kitabın ikisinden de nasibini alamamışların her iki kitabın piyasaya çıkmasına sebep oluşlarındadır."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  584
 • ISBN:
  9786054893003
 • Yayınevi:
  Tiyo Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Umut Mahfuz 
10 Nis 11:29 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İsmet Özel i okurken sözlük taşımalı insan yanında... ismet özel i anlama klavuzu...
yaşamak debelenir içimde kıvrak ve küheylan... beni artık ne sıkıntı ne rahatlık haylamaz... ve sana bir karşılık vereceğim toprağı deşen boğuk sesim ile.. amansız bir kum fırtınası altında sana bir karşılık vereceğim diyordu... verdi...
bu kitabı işe gidip gelirken okuyup anlamadığını söyleyen bir okura :) ben o kitabı dolmuşta yazmadım diyerek azarlıyordu yazar...
tavsiye ederim...

Seyda Ezer 
 16 May 01:49 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Hakikat hickimseyle paylasilmasa bile hakikat olma vasfindan birsey kaybetmez. Ama paylasilmayan hakikat, hicbir zaman tecelli etmez." Diyor Ismet Ozel bu kitaptaki favori sözdü benim icin.
Hep Ismet Özel okumak istemişimdir bu kitapla başlamış oldum ama başlangıç baya kallavi oldu. Kitap cok dolu, oyleki hemen hemen dert yandığımız konuya değinmiş yazar. Sabırla ve anlayarak okunmalı. Ozellikle bazı bölümlerde once kıssa verip sonradan açıklamalar yapmasını cok begendim. Tavsiyemdir.

Kitaptan 7 Alıntı

Seyda Ezer 
16 May 00:20 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Fizik kanunu olarak bildiğimiz 'düşen bir cismin hızının artışı' aynı zamanda, sosyal, ekonomik veya metafizik veya tarihi gerçeklere de uygulanabilen bir hakikatin ifadesidir. Sona yaklaştıkça zamanın kisalacagi, yani kisa zaman dilimleri içinde çok olayın vuku bulacağı bütün geleneksel kültürlerde ifade edilmiştir.

Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 206)Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 206)

Müslümanlardan kim bir kötülüğü kalbi ve dili ile düzeltmeye gayret etmezse, işte o yaşayan bir ölüdür. (Huzeyfe bin el-Yaman)

Üç Zor Mesele, İsmet ÖzelÜç Zor Mesele, İsmet Özel
Seyda Ezer 
16 May 00:54 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İslam topraklarını gezip gören Frenklerin seyahatnamelerinde rastlanılan bir şikâyettir: Bu ülkede saat kulesi yok! Sonra bir sebep ararlar buna: Çünkü bu ülkede zamani günde beş vakit ezan belli eder.

Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 329)Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 329)
Seyda Ezer 
16 May 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Biz geçtikçe ardımızdan kapanan kapıların gürültüsünü duymalı, bu yüzden acele etmeli. Ama aceleyi telaşa dönüştürmemeli. Kısacası dünyada olmalı, ama dünyadan olmamalı.

Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 214)Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 214)
Seyda Ezer 
16 May 00:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Kendimize başkasının elinde olanı elde etmeyi değil, elimizde bulunani hem bize hem de başkalarına faydası dokunacak ölçülerde "geliştirmeyi" hedef olarak secebiliriz. Bu husus yalnızca geçim vasitalarimizin yeniden ayarlanması alanında değil, ayni zamanda kafa yapımız,düşünme biçimimiz, dünyayı değerlendirme tarzımız bakimindanda kendimize 'alıcı gözüyle' bir daha bakmamızi gerektiriyor. Once soralım: Bizler kendimizde ne var onu biliyor muyuz?

Üç Zor Mesele, İsmet ÖzelÜç Zor Mesele, İsmet Özel
Seyda Ezer 
16 May 01:07 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Niçin" diye soruyordu benim çocukluğumun Mankafa Poldi'si, "solucanlarla kirpileri ciftlestirmiyorsunuz? Pekala dikenli tel elde edebilirsiniz böylece!" Yine ayni Mankafa Poldi'nin bir baska teklifi şöyleydi: "Şu papağanlarla posta guvercilerini çiftlestirsenize! Yolunu şaşıran posta güvercinleri böylece nerede olduklarını sorup ogrenebilirlerdi."

Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 284)Üç Zor Mesele, İsmet Özel (Sayfa 284)
KapıGıcırtısı 
15 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Günümüz teknolojisi batı medeniyetinin ürünü olduğuna göre ve biz de bu teknolojiyi kullandığımıza göre, batının medeniyet kavramı karşısına kendi medeniyet kavramımızla çıkmak bir çelişki doğurmaz mı?

Üç Zor Mesele, İsmet ÖzelÜç Zor Mesele, İsmet Özel