Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.931
Gösterim
Adı:
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050833942
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş
Baskılar:
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Okuyacağınız bu modern klasik, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Filiz artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istemez. Her Sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte'nin Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang'ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu anlatır.(Tanıtım Bülteninden)
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Yüreğinizi ısıtan kendisine "Filiz" adını veren tavuğun hikayesidir. Okurken sizi de içine alıp sarıp sarmalayan, kimi zaman tebessüm ettiren, kimi zamanda hüzünlendiren.. Ayrımcılık ve toplumsal konulara değiniliyor. Kitaptan çok güzel dersler çıkarılabilir.
* Anneliğin sadece doğurmakla annelik olunmayınca anlatan
* Fedakâr babalığı
* Aynı türden olupta mutlu aile anlamına gelmediğinin
* Farklı olsak birbirimizi sevebileceğimizi
* Sevginin önemini
* Bireyselliği
* Özgürlük mücadelesi
* Cesaretlik
* Hayatla ile mücadele
* Hayallerimizden vazgeçmemezi

96 sayfalık bir kitap dolu dolu anlatım çok severek okudum. Yalın, anlaşılır bir dille yazılmış.

Kümes tavuğu olan Filiz emir üzerine yumurtlamak ve yumurtalarının pazarda satılmasını istememektedir.
Tek hayali kuluçkaya yatmak bir yavrusu olmasıdır. Dışardaki özgürce dolaşan hayvanları izledikçe özgür olmayu hayal eder. Bir gün istediği gerçekleşir ve zorlu mücadelesi o zaman başlar.

Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum herkes okuyabilir. Hayatınızda zorluklarla mücadele edemeyeceğinizi düşündüğünüz de Filiz'i hatırlayın.

* "Filiz", dünyanın en iyi adıydı. Bir filiz yaprağa dönüşür, dökülüp de kokulu çiçekleri besleyecek gübreye dönüşene kadar da rüzgarı ve güneşi kucaklardı. FİLİZ de tıpkı akasya ağacının sürgünleri gibi yaşamının bir şeye yaramasını istiyordu. Bu nedenle kendine bu adı takmıştı.
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk Sun-mi Hwang
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Merhaba
George Orwell'in hayvan çiftliği kitabına benzer, kısa, çok güzel, hem sevimli hem hüzünlü masal tadında bir kitap okudum.
Kitap insana, farklılıklarımızın aramızda koşulsuz bir sevgi oluşmasına engel olmayacağını, hayalimiz uğruna zorluklara göğüs germekten çekinmememiz gerektiğini, özgürlüğün her zaman bir bedeli olduğunu ve anneliği çok güzel anlatıyor.
Hayal ettiğiniz ve inandığıniz sürece herşeyi yapabilmenizi sağlayacak o gücün içinizde olduğunu size tavuk Filiz hatırlacak. Filizin her seferinde çevresinde biten, ona inanmayan, her seferinde küçümseyen karakterler de günlük hayatta çok rastlayabilecegimiz türden.
Herkesin okuyabileceği kısa ama anlamlı kitap tavsiye ederim.
Keyifli okumalar dilerim
96 syf.
·Puan vermedi
Bugün sizlere anne olmayı hayal eden Filiz’den bahsedeceğim. Filiz, yaşadığı kümesin kapısından gördüğü gökyüzünü izleyip hayallere dalar. En büyük isteği özgür olmak ve kuluçkaya yatıp anne olmaktır.

Devamlı yumurtlamaktan yorulan Filiz, yumurtaların ondan alınması ile iyice güçten düşer. Günden güne zayıflar ve çiftinin eşi tarafından gözden çıkarılır. Yaban ördeği ve yaşama arzusu sayesinde aç gözlü gelinciğin saldırısından kurtulur ve özgür yaşama adım atar.

Diğerleri tarafından istenmese de Filiz bir şekilde hayata tutunur. Gittikçe güçlenir, daha zekice düşünmeye, çevresini akıllıca kullanmaya başlar. Ve bir gün başıboş bir yumurta bulur. Bu yumurta ile birlikte hayattaki en büyük hayaline kavuşur

Filiz’in Yeşilbaş’a duyduğu sevgi, onu koruma isteği, kendine güveninin gelmesi, çiftlikteki diğer hayvanlara karşı durması çok güzeldi. Hayvanların doğaları, doğuştan gelen özellikleri, bunlara rağmen diğerlerini sevebilmeleri etkileyici bir şekilde anlatılmıştı.

Filiz’in merhameti, düşmana bile gösterdiği empati, yavrulara duyduğu şefkat çok anlamlıydı. Okuyucular açısından ders alınabilecek bir kitaptı
96 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, hem sevimli hem hüzünlü bir modern klasik.. Sayfalar akıp giderken tavuk Filiz, Avare ve Yeşilbaş ile birlikte siz de birçok duyguyu aynı anda hissediyorsunuz. Özgürlük, bireysellik, yüreklilik, annelik.. Hayal ettiğiniz ve inandığınız sürece her şeyi yapabilmenizi sağlayacak o gücün içinizde olduğunu size Filiz hatırlatacak. Onun öyküsüne kulak verin, pişman olmayacaksınız..
96 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Hayvan Çiftliği tadında kısa, hoş bir kitap. Çocukların ve yetişkinlerin okuyabileceği düzeyde akıcı ve sürükleyici. Filiz tavuğun yaşamını okumanızı öneririm:)
96 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanı.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk , fabl türünde bir eser. Yediden yetmişe herkese hitap ediyor. İçerisinde bir annenin şefkatini, özgürlüğünü , doğanın kanunları gibi birçok konuyu barındırıyor. İçerisindeki karakterler ile okurların aklına Hayvan Çiftliğini getirse de konu olarak çok farklılar.

Kitap, Filiz adındaki bir tavuğun artık anne olmak istemesiyle, yumurtalarının pazarda satılmamasını istemesiyle başlıyor. Kümeste yaşayan Filiz, dışarıda özgürce dolaşan hayvanlara çok özenir. Bir gün bu arzusunun peşine düşerek çiftlikten ayrılır. Bundan sonra Filiz'in hayatı eskisi gibi olmayacaktır.

Filiz özgür olmasıyla beraber en büyük arzularından biri olan anne olma isteğini gerçekleştirir. Anne olmasıyla her şey daha çok zorlaşır ama Filiz asla pes etmez. Bu fablda aslında her canlı için anne olmanın ne kadar zor ve de özel bir şey olduğunu da görüyoruz. Özellikle de sizinle aynı kandan olmayanları. (Bunu dediğim için asla yanlış bir düşünceye kapılmayın. Hiçbir zaman illa benim soyumdan gelen bir çocuğum olmalı diye bir düşünceye kapılmadım. Günümüzde kendi çocuğu olduğu halde cinsiyete göre de eğilim gösterenlere tepki gösteririm.)

Belki de kitaptaki en önemli şey ; hayal ettiğiniz ve kendinize inandığınız sürece istediğiniz şeyleri yapmanızı sağlayan gücün içinizde olduğunu bilin. Unuttuğunuzda ya da zorlandığınızda Filiz'i hatırlayın :)

Kitabı genel olarak beğendim. İçerisinde güzel konular barındırıyor. Çok akıcı ve sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Kısa sürede okunacak kitaplar arasına girebilecek bir eser. Şimdiden okumak isteyenlere iyi okumalar :)
Okuyacağınız bu modern klasik, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Filiz artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istemez. Her Sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte'nin Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang'ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu anlatır.
96 syf.
Genç okurlar için yazılmış olup aslında her yaş grubundan herkese önemli dersler verdiğini düşündüğüm harika bir modern klasik. Kendisine Filiz adını veren tavuğun başından geçenleri anlatan çok tatlı bir hikaye.Hayvanlar Çiftliği’ne benzeyen, hayvanlar üzerinden insanlara mesaj vermeyi amaçlayan bir fabl örneği. Kısa olduğu için tek solukta okunuyor. Okumayı düşünenlere tereddüt etmeden alıp okumalarını tavsiye ediyorum
96 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
Bu eser hayatta kalmak için zorluklar ile boğuşmanın bir özetidir.
Yaşadığımız dünyada başka bir hayat'a dokunmak veya yaşaması için tüm gücüyle zorluklara karşı savaşmak insanı güçlü kılar.
Başka bir cümle ile örnek vermek gerekirse hayatın zorlukları insanı tecrübe sahibi bir filozof yapar.
96 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
Filiz, sürekli olarak yumurtlaması istenen ve yumurtaları toplanan bir tavuktur. Ancak bu durumdan oldukça rahatsızdır. Kuluçkaya yatıp kendi yavrusunu dünyaya getirmek ve tıkalı kaldığı ambardan özgürlüğe ulaşmak ister. Bir gün eline bu fırsat geçer ancak özgürlük onun düşündüğü gibi rahatlık ve huzur sağlamayacaktır. Filiz, her şeye rağmen yaşamaya çalışacak ve mücadelesini sürdürecektir.
Çok keyifli bir kitaptı. Filiz'in mücadelesine dahil olmanızı tavsiye ederim...
96 syf.
·10/10 puan
Oldukça kısa olmasına rağmen çok etkileyici sürükleyici ve herkesin okuması gereken bir kitap.


Okuyacağınız bu modern klasik, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Filiz artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istemez. Her Sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte'nin Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang'ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu anlatır.
“Tek bir dileği olmuştu: Kuluçkaya yatmak ve yumurtadan bir bebeğin çıktığını görmek. Dileği gerçekleşmişti. Zor bir yaşamı olmuştu ama mutluydu. Onu ayakta tutan da buydu. Şimdi uçmak istiyorum! Yeşilbaş gibi uzaklara gitmek istiyorum.”
“Çayırların her yerinde kesintisiz bir şeyler oluyordu. Birisi ölüyor, birisi doğuyordu. Bazen bir veda ve bir karşılama aynı anda gerçekleşiyordu.”
“”Filiz çiçeklerin annesidir”,diye açıkladı Filiz. “Soluk alır, rüzgara ve yağmura dayanır, güneş ışığını emer ve kör edecek beyazlıkta çiçekler açar. Filizler olmasaydı ağaçlar da olmazdı. Bir filiz hayattır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Baskı tarihi:
2020
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050833942
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Genç Timaş
Baskılar:
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk
Okuyacağınız bu modern klasik, Filiz adındaki tavuğun öyküsüdür. Filiz artık emir üzerine yumurtlamak ve tüm yumurtalarının pazara satılmaya götürülmesini izlemek istemez. Her Sabah çiftliğin kapısından geleceğine göz atar, özgürce dolaşan hayvanları izler ve vahşi doğaya kaçarak kendisi için bir yumurta yumurtlamanın hayalini kurar.

Özgürlüğü, bireyselliği ve anneliği temel alarak çiftliğin geleneklere sarılı dünyasına başkaldıran, yürekli ve ilham sahibi bir dişi kahramanın hikâyesini anlatan Uçabileceğini Hayal Eden Tavuk, aynı zamanda evrensel yankının romanıdır ve dünya çapında milyonlarca okura ulaşmıştır. Tavuk, ördek, horoz, köpek, gelincik gibi hayvan karakterleriyle, Hayvan Çiftliği ve Charlotte'nin Ağı gibi İngiliz klasiklerini akla getirir. Sun-mi Hwang'ın günümüz için kaleme aldığı bu fabl, dünya edebiyatı içinde yerini almış unutulmaz bir karakterin yolculuğunu anlatır.(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 545 okur

  • Sahra
  • Elif Bilge Özbek
  • İlknur
  • Nazlı Temiz
  • Tuğba xyk
  • Whocanread
  • zeynep
  • Hatice Kaçmaz
  • SELCAN AYTÜRK
  • Melike Erçakmakçı

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%29 (74)
9
%22 (56)
8
%23.5 (60)
7
%11.8 (30)
6
%4.7 (12)
5
%2.7 (7)
4
%0.8 (2)
3
%0
2
%0
1
%0