Uçan Halı Babam

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.252
Gösterim
Adı:
Uçan Halı Babam
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756093290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzgören Yayınları
Tüm bu fotoğraflara bakınca ve bu kısa, ama koca hayatı gözden geçirince bir şey farkettim.
Aslında yaptığımız şey halı dokumak.
Attığımız her adım.
Yaptığımız her iyilik, her kötülük birer ilmek.
Unutulur gider sanıyoruz.
Oysa halının üzerine işleniyor.
Halı bittiğinde bakıyoruz üstüne, herşey görünüyor.
Doğrular, yanlışlar, hatalar, sevaplar.

Birde kimimiz kilim dokuyoruz, kimimiz ipek halılar. Kiminde büyükemek var; kimi makine halısı gibi, pek bedavadan, özensiz yapılmış.

Tek yaptığımız halı dokumak.

Ancak bitince görürsünüz dokuduğunuz halı güzel mi, temiz mi. Başkalarına yarayacak mı? Yoksa kullan ve at mı olacak.
Bu halıların yüzlerce yıllık olanı, sonsuza kadar yaşayacak olanları var. Leonardo Da Vinci'nin, Piri Reis'in halıları gibi.
Babamınki belki yüzlerce yıl yaşamayacak.

Ama bu kadar güzel dokunmuş, üstü bu kadar insani desenlerle bezeli, birde bu kadar güzel kokan çok az halı gördüm ben.

O markalı, cicili bicili, havalı, pahalı, ama çarçabuk kir tutan, iki yılda atılan halılara benzemiyor. Çoluk çocuğunu, evini ortada bırakıp maceraya kaçanlara hiç benzemiyor.

Tam bir kök boyalı Yağcı Bedir. Sizler için küçük, emek harcamış, ufak hatalar desenlerin güzelliği arasında kaybolmuş. Benim gözümde ise uçan halı.

Bu sabah uyandığımda yastığımın altında plastik tabanca, şerif yıldızı ve kemer buldum. Şerif olduğum gündü gerçekten. Beni masallardaki gibi uçurdu, en değerli saatlerini bana ayırdı ve maceralar yaşattı bana.

Şimdi fark ediyorum, benim babam uçan halıydı.

Aslan Babam.
117 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Tüm bu fotoğraflara bakınca ve bu kısa, ama koca hayatı gözden geçirince bir şey farkettim.
Aslında yaptığımız şey halı dokumak. Attığımız her adım.
Yaptığımız her iyilik, her kötülük birer ilmek. (AŞİ)

Evet halınızın kalitesi, hayatınızın kalitesiyle eş değer. Yazarın benzetmesi çok etkileyici.

Örnek bir aile yaşamı ve aile bireyleri dayanışması.
Okurken bazen gülümseyecek bazen hüzünleneceksiniz. Okunmaya değer güzel bir kitap...

İyi okumalar
117 syf.
Ahmet Şerif İzgören sever bir okur olarak "Uçan Halı Babam" kitabının tamamında yazar aile yaşamından kesitler sunuyor. Babası Sayın Erdoğan İzgören'in ailesiz bir ortamda yetişip gelecekte nasıl samimi bir aile ortamı yarattığı ise kitabın ana teması. Bu kitabı okuduğunuzda sevgi dolu bir aile ortamında büyüyen çocukların topluma başarılı, dürüst ve vatan sevgisine sahip bireyler olarak katıldıklarına şahit olacaksınız. Yazarın okuyucuya mesajı çok net "İnsanın mayası ne ise onunla yoğrulur."
117 syf.
·Beğendi·7/10 puan
Çok kısa bir kitap ve bence çok güzel. Manevi değeri çok yüksek bir kitap. Bana kendi ailemi anımsattı. Okurken istemeden tebessüm ettim. Herkese tavsiye ederim.
117 syf.
·Puan vermedi
Siyah beyaz fotoğrafların hep bir hikayesi vardır sadece siyah beyaz değil her fotoğrafın bir yaşanmışlığı vardır her fotoğrafta bir an vardır belkide zamanı tek kaydedebildiğiz yer onlardır.. Kitapta ki fotoğraflar okadar güzelki bakıp bakıp doyulmayacak bir aile arşivi.. Velhasıl bu kitapta bir baba tanıdım nede güzel bir baba çocuklarına binbir gece masallarını yaşatmış.. Şehir şehir gezmiş hiç yorulmamış bu kitapta bir binbaşı tanıdım nizamı dürüst arkasında bıraktığı insanların hayatlarına dokunan.. Bir eş tanıdım ellerinde çiçekler eşinin yüzünden hiç gülümsesi solmayan.. Ne güzel bir eser.. Bu babaya bir veda mektubu yaızlan herşey içinize ilmek ilmek işliyor bir evde yaşıyorsunuz o 3 çocukla ben okurken gözyaşlarımı tutamadım.. Çok akıcı bir dille yazılmış bıkmadan okumanız dileğiyle...
117 syf.
·1 günde·Puan vermedi
İzgören'in babası, Erdoğan İzgören'e ithaf ettiği kısacık kitap.

İçinde babası hakkında izlenimler, fotoğraflar, onu sevenlerin ithaf sözleri, dönemin aile yapısına göndermeler yapacak tespitler, normal baba-oğul ilişkisine dair bir şeyler bulabileceğiniz, size sevdiklerinizin kıymetini bildirmeye yöneltilmiş, yazarın babasına olan saygısını gösterecek incecik kitap..
117 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10 puan
Ahmet Şerif İzgören’in babasına ithaf ettiği kitaptır aslında. İçinde sevgiyi, dayanışmayı, paylaşmayı, yardımlaşmayı barındırır. Onun hakkında çok bahseder ve bir okurdan gelen mektupla başlamayı uygun görmüştür kitapta.
Ancak...
Her çocuk babasına aynı hisle yaklaşmaz, hatta büyüdüğünde bile yaklaşmaz. Aile geleneklerinden gelen bir gen mi desek, fillerin küçükken ayağına takılan zinciri büyüdüğünde de koparıp kaçamaması sendromu mu desek bilemedim, bir durumdan ötürü asla saygısızlık yapmasa da sevgisizdir, o sevgi eksiktir. Bilhassa kız çocuklarımız bu konuda daha duygusaldır.
Kendimden örnek vermek gibi bir fikrim yok tabi ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim ki, ne kadar güzel olsa da bana zerre hitap etmeyen, beni hiçbir şekilde etkilemeyen, sadece kafa dağıtmak ve adeta hayalimdeki birini okuyarak ilerledim kitapta. Kendi açımdan bir değişiklik hissetmedim. Bunda da yazarın suçu yok. Sadece kötü bir huyum var ve maalesef değişmiyor, en azından şimdilik ilerleyiş bu yönde ve bu kitap da fikrimin değişmesini sağlamadı.
Onun dışında ufak kırgınlıklar ve dargınlıklar yaşayan insanların okuması gereken, belki faydasını görebileceği bir kitap. İyi okumalar dilerim efendim..
117 syf.
·Puan vermedi
İnsanların kıymeti illa ki ölünce mi anlaşılmalı? Sevdiklerimize yeterince özen gösterebiliyor, onlara sevgimizi hissettirebiliyor muyuz acaba? Yazar babası hayattayken yazmış kitabını ve farklı kişilerin bakış açısıyla zenginleştirilmiş kitap. Özellikle gençlerin okumasını tavsiye ediyorum.
117 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10 puan
Ahmet Şerif İzgören'in samimi bir anlatım tarzıyla içimi ısıtan bir kitabını daha bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyorum. Babasına ithafen yazılan bu kitap hayattaki iyiliklere karşı umudunu yitirmekte olan bana tekrardan bir umut ışığı oldu. Hayattaki en büyük gayemi sorsanız iyi olmak derdim ama bunun daha çok parayla pulla maddiyatla mümkün olduğunu düşünürdüm ama kitaptan sonra bu gibi şeylerin çok çok ötesinde olan manevi değerlerle daha çok mümkün olduğunu görmüş oldum. Tekrardan silkelenip kendime gelmeme neden oldu. Kitaba başlayınca bir çırpıda okunacak bir kitap. Hiç anlamıyorsunuz nasıl akıp gittiğini. Böyle bir güzel değeri bize kazandırdığı için sevgili Erdoğan İzgören amcadan Allah razı olsun. Onun hayata bakış açışı kelebek etkisiyle yayılıp durmuş ve yayılmaya devam ediyor. O zaman, hazır gençliğimin de baharındayken silkelenip güzel güzel çiçekler açma vaktini geçirmeyip yoluma tam gaz devam etme vaktidir. Son olarak her şeyin de ötesinde "Baba candır."
Benden sonra bu kitabı okuyacak okurlara bende uyandırdığı hislere benzer hisler uyandırmasını ve iyi okumalar dilerim...
117 syf.
·1 günde·9/10 puan
Şimdiki eserimiz Ahmet Şerif İzgören imzalı Uçan Halı Babam isimli eserdir. Tüm bu fotoğraflara bakınca ve bu kısa, ama koca hayatı gözden geçirince bir şey farkettim. Aslında yaptığımız şey halı dokumak. Attığımız her adım. Yaptığımız her iyilik, her kötülük birer ilmek. Unutulur gider sanıyoruz. Oysa halının üzerine işleniyor. Halı bittiğinde bakıyoruz üstüne, herşey görünüyor. Doğrular, yanlışlar, hatalar, sevaplar. Birde kimimiz kilim dokuyoruz, kimimiz ipek halılar. Kiminde büyükemek var; kimi makine halısı gibi, pek bedavadan, özensiz yapılmış. Tek yaptığımız halı dokumak. Ancak bitince görürsünüz dokuduğunuz halı güzel mi, temiz mi. Başkalarına yarayacak mı? Yoksa kullan ve at mı olacak. Bu halıların yüzlerce yıllık olanı, sonsuza kadar yaşayacak olanları var. Leonardo Da Vinci'nin, Piri Reis'in halıları gibi. Babamın ki belki yüzlerce yıl yaşamayacak. Ama bu kadar güzel dokunmuş, üstü bu kadar insani desenlerle bezeli, birde bu kadar güzel kokan çok az halı gördüm ben. O markalı, cicili bicili, havalı, pahalı, ama çarçabuk kir tutan, iki yılda atılan halılara benzemiyor. Çoluk çocuğunu, evini ortada bırakıp maceraya kaçanlara hiç benzemiyor. Tam bir kök boyalı Yağcı Bedir. Sizler için küçük, emek harcamış, ufak hatalar desenlerin güzelliği arasında kaybolmuş. Benim gözümde ise uçan halı. Bu sabah uyandığımda yastığımın altında plastik tabanca, şerif yıldızı ve kemer buldum. Şerif olduğum gündü gerçekten. Beni masallardaki gibi uçurdu, en değerli saatlerini bana ayırdı ve maceralar yaşattı bana. Şimdi fark ediyorum, benim babam uçan halıydı. Aslan Babam yazarın duygu dünyası oldukça etkileyici zira baba sevgisi birçoğumuz da var olmayan ölçülerde farkındalık yaratması açısından önemliydi kendisine teşekkür ediyorum.
117 syf.
·1 günde
Yazarın, geldiği aşamaya kadar hayatının önemli bir objesi olan babasını özellikle babası hayattayken konu aldığı kitabıdır.Kitabında farklı kişilerin bakış açısıyla zenginleştirilmiş olması kitabın değerini arttırmaktadır.
Kitabın içinde yazar babası hakkında izlenimler, fotoğraflar, onu sevenlerin ithaf sözleri, dönemin aile yapısına göndermeler yapacak tespitler, normal baba-oğul ilişkisine dair bir şeyler bulabileceğiniz, size sevdiklerinizin kıymetini bildirmeye yöneltilmiş, yazarın babasına olan saygısını gösterecek bir evladın babasına olan vefası gösteren değerli bir kitaptır.
Ahmet Şerif İzgören'in tüm kitapları gibi bu da çok güzeldi. beni çok etkiledi.Özellikle gençlerin okumasını tavsiye ediyorum.
117 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Değerli Hocam ile yine sımsıcak bir sohbetti yaklaşık 2 saat süren. Uzun yıllardır tanışmanın verdiği keyif bir başka hakikaten. Çünkü yazdıkları bir muhabbet adeta. Eğer hala kalemi oynatan bu değerli insanın kitaplarıyla tanışmadıysanız emin olun çok şey kaçırıyorsunuz. Kaldı ki sadece kitapları değil yaptıklarıyla da harikulade bir İNSAN. Neden mi, efem kitaplarını okumanızı kendisini araştırmanızı tavsiye ediyorum. O zaman beni çok daha iyi anlayacağınıza eminim.

Yine olağanüstü bir akıcılık yine samimiyet yüklü ve yine bir anda daldım kitabın içine. Babası "Erdoğan İzgören'e, Erdoğan Amcaya" ithaf etmiş kitabını.
Bir oğul babası için kitap yazıyor ve öyle güzel anlatmış ki, Erdoğan Amcaya temas etmiş dokunmuş insanların anlatıları anıları dahil ve meğer bir yazarın oğluymuş Değerli Hocam Ahmet Şerif İzgören. bende yeni öğrendim ve çok şaşırdım. Anlayacağınız "İzgören" külliyatına yeni kitaplar eklendi.
Muhakkak okuyunuz okutunuz Eşrafım
Hararetle ve şiddetle tavsiye ederim.
117 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Okurken gözyaşlarımı tutamadığım bir kitaptı. Ahmet şerif izgören'in tüm kitapları gibi bu da çok güzeldi. Bir evladın babasına olan vefası beni çok etkiledi.
Bir şehrin kıyısındasın, diğer yanın büyülü bir orman ve işin güzel yanı kötülük ülkeye inmemiş. Çocuğun sokakta istediğin gibi oynasın, karanlığa kadar. Kalbin küt küt atmaz.
Ahmet Şerif İzgören
Sayfa 41 - İzgören Yayınları
1966’da aslında planlamazken üçüncü çocuğa hamile kalır annem (farkındaysanız o çocuğun adını bile anmıyorum). Doktora “Çocuğu aldıralım” düşüncesiyle giderler. Doktor Mehmet Üncü ikisini ikna eder. 1967’de Sanem doğdu. Daha sonra ablamla o doktorun arabasını çizdik, lastiklerini indirdik; ama ne yapsan hırsını alamıyorsun ki, yaptığı yanına kaldı. Doktor değil misin, al çocuğu sen, cebine bak, sana ne el âlemin çocuğundan.
Ata öyle emretmiş
Öyle emir buyurmuş
'Sana ölmeyi emrediyorum'
Emret Paşam!
'Sana birliği emrediyorum'
Emret Paşam!
'Sana çağdaşlaşmayı emrediyorum'
Emret Paşam!
Emret ki ölem
Ağıt mı ne demek
On Kasımlar
Anmak, kan tazelemek
Günleridir.
On Kasımlar
Dirilme, yükselme
Günleridir.
Ağlama değil.
...
O
Koş demiş
Koşalım hey!
Koşabildiğimiz kadar!
El ele
Elde bayrak
Gönülde sen,
Hürriyet, vatan
O yoksa eğer, ayrıldıysa,
Öldüyse,
Al sana verdi
Bu bayrağı
Milleti
ve Cumhuriyeti.
Ağıt mı ne demek?
Sevdalıyız hepimiz ezelden,
Sevdalıyız dedik ya!
Tutulmuşuz bir kere
Gönülden
Taa derinden,
Toprağa insana
Şu öten kuşa
Bağlanmışız
Vatana millete
Ağıt olur mu hiç.
Kırlangıçları hep çok sevdim.
Ayvalık’ta bir açık hava otelindeyim, resepsiyon da açıkta. Resepsiyonun köşesinde bir kırlangıç yuvası var; üç yavru, kafalar dışarıda, gagalar açık. Anne ve baba gidip gelip yiyecek getiriyorlar ve ayrı zamanlarda geldikleri için birbirlerini görmüyorlar. Anne birinci yavruya yem veriyor, birazdan baba gelip ikinciye, anne tekrar geldiğinde üçüncüye, baba gelip birinciye. İnanılır gibi değil, sırayı hiç şaşırmadılar:
Benim, annemle babamın ilişkisinde fark ettiğim şu: Gençlikteki zorluklar insanı sağlam yapıyor; beraber çekilen zorluklar evliliği sağlam yapıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uçan Halı Babam
Baskı tarihi:
Şubat 2007
Sayfa sayısı:
117
Format:
Karton kapak
ISBN:
9756093290
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İzgören Yayınları
Tüm bu fotoğraflara bakınca ve bu kısa, ama koca hayatı gözden geçirince bir şey farkettim.
Aslında yaptığımız şey halı dokumak.
Attığımız her adım.
Yaptığımız her iyilik, her kötülük birer ilmek.
Unutulur gider sanıyoruz.
Oysa halının üzerine işleniyor.
Halı bittiğinde bakıyoruz üstüne, herşey görünüyor.
Doğrular, yanlışlar, hatalar, sevaplar.

Birde kimimiz kilim dokuyoruz, kimimiz ipek halılar. Kiminde büyükemek var; kimi makine halısı gibi, pek bedavadan, özensiz yapılmış.

Tek yaptığımız halı dokumak.

Ancak bitince görürsünüz dokuduğunuz halı güzel mi, temiz mi. Başkalarına yarayacak mı? Yoksa kullan ve at mı olacak.
Bu halıların yüzlerce yıllık olanı, sonsuza kadar yaşayacak olanları var. Leonardo Da Vinci'nin, Piri Reis'in halıları gibi.
Babamınki belki yüzlerce yıl yaşamayacak.

Ama bu kadar güzel dokunmuş, üstü bu kadar insani desenlerle bezeli, birde bu kadar güzel kokan çok az halı gördüm ben.

O markalı, cicili bicili, havalı, pahalı, ama çarçabuk kir tutan, iki yılda atılan halılara benzemiyor. Çoluk çocuğunu, evini ortada bırakıp maceraya kaçanlara hiç benzemiyor.

Tam bir kök boyalı Yağcı Bedir. Sizler için küçük, emek harcamış, ufak hatalar desenlerin güzelliği arasında kaybolmuş. Benim gözümde ise uçan halı.

Bu sabah uyandığımda yastığımın altında plastik tabanca, şerif yıldızı ve kemer buldum. Şerif olduğum gündü gerçekten. Beni masallardaki gibi uçurdu, en değerli saatlerini bana ayırdı ve maceralar yaşattı bana.

Şimdi fark ediyorum, benim babam uçan halıydı.

Aslan Babam.

Kitabı okuyanlar 239 okur

  • Yaşar Erdoğan
  • gülşah dağaşan
  • Kader Çakır
  • B
  • Ms. Başak
  • spontaneously
  • Yunus Emre ASLAN
  • S.C
  • Seda
  • Selin Yörükoğlu

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.7 (18)
9
%17.1 (12)
8
%12.9 (9)
7
%24.3 (17)
6
%12.9 (9)
5
%4.3 (3)
4
%1.4 (1)
3
%1.4 (1)
2
%0
1
%0