Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları

7,1/10  (35 Oy) · 
59 okunma  · 
16 beğeni  · 
759 gösterim
Hem edebiyat dünyamız hem de dünya edebiyatı adına tehlikelerle dolu bir roman!

Dünyayı fethedecek bir kitap yazmak uğruna "Aşk Romanlarının Unutulmaz Yazarı" ile maceraya hazır mısınız? Batılıların hoşlanacağı bir roman konusu bulmaya? Anadolu'yu Orhan Pamuk ve Elif Şafak'ın izinde uçan halılarla geçmeye? Natalie Portman'dan gelen gizemli mesajları çözmeye? İki ihtiyar gangsterle beraber CIA'den kaçmaya? Havada uçuşan bıçakların hedefi olmaya?
Tuna Kiremitçi'den çılgın bir oryantalizm ve edebiyat komedisi. Bildiğiniz gibi değil!

"Bu roman, hayat hikâyesine hapsolmuş bir yazarın kaçış planı...
Ve bize şöyle diyor: Eğer başlangıçta yazma nedenin kendinden kurtulmaksa,
er geç yazdıklarına esir düşersin. Onlardan kaçmak için de… Yazmaya devam edeceksin!"
-Hakan Günday-

"Peşinen söyleyeyim; bir gün bu romanın filmini yaparsam, Turabi'yi bana oynatırım."
-Ahmet Mümtaz Taylan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2015
 • Sayfa Sayısı:
  191
 • ISBN:
  9786055162467
 • Yayınevi:
  April Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nejla GÜNEŞ 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Adını çok çok duyduğum ancak nasip, ilk kez okuduğum bir yazar Tuna Kiremitçi. Zaten ilk okuduğum yazarlarda her zaman tedirgin ve isteksiz olurum kitaba başlarken. Bu kitapta da ilk başarının biraz bana göre sıkıcı olması bu düşüncelerimi maalesef pekiştirdi. Neyse ki sonlarına doğru meşhur baş karakter unutulmaz aşk romanı yazarı Berkay 'ın abileri olay akışına eklendi ve hikaye renklendi diyebilirim. Karışık bir roman okudum desem yeridir, psikolojik, felsefi, maceperest içeriğinin yanında dramatik vurguları da oldukça fazlaydı. Özellikle ailevi konularda. Elimde bir tane daha kitabı var yazarın, onu da okuyunca yazarı okumaya devam edip etmeyeceğime karar vereceğim sanırım. Açıkçası pek bana hitap etmeyen bir anlatım tarzı, sevemedim kitabı

Burak Çınar 
08 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İlk gönderimde yeni bir mizah kitabıyla karşınızdayım. Ama öyle böyle bir kitap değil. Macera arıyorsanız kesinlikle kaçırmamalısınız.

Unutulmaz aşk romanı yazarımız Berkay ile dünyayı fethedecek bir roman yazmaya hazır mısınız ? Ama Nicole Kidman takıntısı ile birlikte. Ha bir de unutmadan Berkay'ın yıllar önce görmediği abilerinin de eşliğinde. Böyle bir denklemde ortaya muhteşem bir macera çıkmaması mümkün mü ? Bir de kalem Tuna Kiremitçi de ise. Bu büyük üstad da yani.

Kitap bir günde bitti. Muhteşem bir akıcılığı var kesinlikle. Zaten olur da şöyle bir bırakayım kitabı derseniz Zeigarnik etkisi size en muhteşem haliyle baskı yapar ve kendinizi yine kitabın başında bulursunuz.

Bu arada Lokman karakterine çok sinir olduğumu söylemeliyim. Siz hazırlıklı olun, sinirlerinizi rahat bırakın.

O ufak puanı kırmamın nedeni ise sonunda kitabın beni tatmin edecek düzeyde bir duygusallıkta bitmemesiydi. Tamam, şimdi kitap harika olaylar muhteşem, duygusallıkta kitabın içine çok güzel yerleştirilmiş, Berkay'ın eşi ve kızı arasındaki o durumlar gibi. Ama sonunda bütün olaylar bağlanırken duygusallık cümlelerle yeteri kadar bağlanmamış zannımca. Birkaç cümle. Zaten o cümleler her şeyi açıklıyor ama insan daha fazlasını bekliyor işte.

Ne yapın ne edin mutlaka okuyun bu kitabı

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları benzeri kitaplar

Elif Şulenur AYAZ 
20 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ahmet Mümtaz Taylan'ın yorumu sayesinde merak ettiğim, kapağıyla beni cezbeden, Murat Menteşvari cici kitap... Murat Menteş'in romanlarına göre daha sade bir anlatım, daha sade olaylar.. Hafif çerez gibi bi şey yani. Okunur.

Ruta/6245 
 13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Tuna Kiremitçi'nin anlatımına hayran kaldım. Kitap boyunca o uçan halının üzerinde süzülerek bütün bu olaylara tanıklık etmiş gibi hissettim. Yazarın okuduğum ilk kitabı ama son olmayacak. Okuyun, okutun efendim.

Vasat üstü komedisi, abartılı olayları, alışıldık karakterleriyle yerli film haline getirmeye pek uygun bir kitap. Okudukça karakterleri oynayacak oyuncular bile canlanıyor zihninizde. Ben pek sevemedim. Okunduktan sonra size kattığı bir şey yok. Kitaptan beklentinize bağlı. Romantik - komedi - macera olsun kafamı dağıtsın diyenlerdenseniz seversiniz. Yok efenim edebiyatın yeraltısından, bilim kurgulu, fantazyalı olsun, kafa yorsun diyenlerdenseniz basit bulursunuz, zaman kaybı olarak görürsünüz. Yine de anlatımın akıcılığı sizi etkisi altına almayı başarıyor. Kendinizi plaj havlunuzun üzerinde ayrodinamik sorunlara tebessüm ederken bulabilirsiniz.

Zeynep&Mustafa 
02 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Berkay adlı yazarın geçmişinden kopup gelenlerle sürüklendiği keyifli macera.Akıcı dille yazılmış bu eser kesinlikle okunmalı.Tuna Kiremitçi'yle tanışma kitabım.Diğer kitaplarını da merak etmeye başladım.

Ebru Hacıalioğlu 
25 May 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yazarın diğer kitaplarını okuyanlar için farklı ve eğlenceli bir deneyim olacak! Ben keyifle okudum aşk romanları yazarının dünyayı uçuracak bir roman yazma macerasını.

_cassandra_ 
22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bazı eksik veya tam oturmamış bölümleri olabilir, yine de çoooooook sevdim ben bu kitabı, çok eğlenceliydi. Umarım Tuna Bey bu tarzda yazmaya devam eder...

Elif Peksöz 
03 Nis 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Tuna Kiremitcioglu yine yapmış yapacağını...Bu kitabinda isminde gecen ucan halilardan bahsetmiyor tabi ki, bizlere yazarlarin kitap yazma sancilarini ve bu surec icinde olusabilecek saplantılarıni esprili bir dille anlatırken aile olmanin önemini,eslerin birbirlerine destek olmasinin onemini ve yetenegin egitimle geliştirilirse basarili olacagini vurgulamış.kisa kisa bolumlerden oluşması uzun soluklu oturup okuma imkani bulamayan benim gibiler icin gayet iyi olmuş.kafa dinlemelik bir kitap...umarim siz de okur ve keyif alırsınız.kitapla kalin

Rumeysa Topçuoğlu 
14 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

İşin açıkcası pek sevebildiğim ve sürüklenerek okuduğum bir kitap olmadı benim için. Sadece içerisindeki bazı absürdlükler ve analizler hoşuma gitti. Olay örgüsü, karakterler vs. sevemedim. Yani belki de cidden kitabı anlayamamiş olabilirim. Tuna Kiremitçi'nin okuduğum ilk kitabıydı. Bir kitabı daha var kitaplığımda, onunla ilgili de aynı şeyleri düşünürsem bir daha pek sıcak bakabileceğimi düşünmüyorum yazara karşı.

2 /

Kitaptan 74 Alıntı

Nisanur 
23 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Mevlana
Aklın başına geldiğinde pişman olacağın bir iş sakın yapma.

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 187)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 187)
Nisanur 
21 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Sıradan tesadüfleri tevafuk sanıp olmayacak duaya amin mi demişti ?

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 124)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 124)
Yaren Sıla Koç 
16 Oca 20:34 · Kitabı okudu · 7/10 puan

"Ama bana öyle geliyor ki kim olduğum aslında kimsenin umurunda değil. Hatta sizin kim olduğunuz da. Kimse kimsenin aslında kim olduğuyla ilgilenmiyor. Sadece hepimiz kendi oyunlarımızı oynuyoruz."

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 189 - April Yayıncılık)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 189 - April Yayıncılık)
Aleyna 
07 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sokağa çıktığında kendisini elli yaşındaki insanların en yaşlısı gibi hissediyordu. Oysa daha birkaç gün önce elli yaşındaki insanların en genci gibi hissetmişti. Elli yaş belki de yaşlılıktan gençliğe sonra tekrar yaşlılığa yuvarlanılan bir şarampoldü. İnsanın kafası gözü acıyordu.

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 124 - April Yayıncılık)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 124 - April Yayıncılık)
Metin Özdemir 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Ama dünyayı fethedebilecek bir roman yazabileceğime inanıyorum ben."
" Ben de Prens Henry ile evlenebileceğime inanıyorum!" diyerek taksiye el etti Janet. " Tek sorun, Henry'nin benimle aynı fikirde olmaması!"

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 28)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 28)
Nisanur 
19 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Kısır verilerden yola çıkıyorlardı. Haliyle, tevafukları tesadüf sanmaları doğaldı.

Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 32)Uçan Halıların Ayrodinamik Sorunları, Tuna Kiremitçi (Sayfa 32)