Ücret Artışı Talebinde Bulunmak İçin Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi

7,0/10  (1 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
378 gösterim
Birçok okuyucunun mesleki yaşamlarında, iş yaşamlarında yaşadıkları ya da yaşayacakları bir durumu sözcüklerle bir şemaya dönüştürmek... ücretinin artırılması talebiyle amiriyle görüşmek... Her şey kitabın başlığında söylenmiştir. Yazar bu girişim bağlamında olası bütün durumları anlatmayı üstleniyor. Ne var ki Perec'tir söz konusu olan. Dolayısıyla sözcük oyunları, farklı durumlar, saçmalıklar... Bütün bunlara bir balık kılçığını, belki çürümüş yumurtaları, bir kızamık salgınını ve başka bazı sürprizleri ekleyin.

İlk bakışta yazarın sürekli bir yineleme içinde olduğu sürekli aynı şeyi gündeme getirdiği sanılabilir ancak gerçek hiç de öyle değildir ve Perec, anlatısının her evresinde değişkeler, sözcük oyunları getirir, şema her seferinde yeni bir veri ya da öneriyle genişler.

Ayrıca metinde, yoğunlaştırma kaygılarıyla hiçbir yazım işareti kullanılmamıştır. Bu, ilk başta biraz şaşırtsa da metne hemen alışıyor ve ritmine uyuyorsunuz. Kaygısız bir okuma içinde ilerleme kaydettikçe merakınız artıyor. Karmaşıklıkla hiçbir ilgisi olmayan bir anlatı. Büyük bir üslup becerisi gerektiren ve mizah özellikleri de içeren bu anlatı gerçekten eğlendirici... çünkü Perec; yoğun okuma alıştırmaları yapmak isteyenler için bulunmaz bir örnek...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  78
 • ISBN:
  9789755336435
 • Orijinal Adı:
  L'art Et La Maniere D'aborder Son Chef De Service Pour Lui Demander Une Augmentation
 • Çeviri:
  İsmail Yerguz
 • Yayınevi:
  İmge Kitabevi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Rigor mortis 
15 Eyl 11:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çalışan herkesin başına gelmiş ya da gelecek bir “zam talep etme” hikayesi. Fakat Perec bu kitabı yazarken olabilecek tüm ihtimalleri göz önüne alarak yazmış. Patronun kapısını çaldığınızda orda olmama ihtimalinde yapabilecekleriniz ya da orda olmasına rağmen öğle yemeğinde balık yemiş olma ihtimali ve balığın kılçığını boğazına takılıp tüm keyfini kaçırmış olma ihtimalini bile. Evet olabilecek tüm ihtimaller. Zaten bu rehber kitabı okuyup hala zam alamadıysanız işi bırakın derim. Ve ayrıca Perec kitap boyunca yoğunlaştırma kaygısıyla hiç bir noktalama işareti kullanmamış ve aslında okunabilirliği bulunmayan bir metin yazmak istemişmiş.