Uçucu Kül

9,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
139 gösterim
"Monika Maron: Daktilo başındaki intikam tanrıçası."
-Marcel Reıch-Ranıckı-

Kendi düşüncelerinin arkasında durmak ve duygularını yaşamak isteyen bir kadının meslek hayatının, korku ve arzularının gerçekçi bir dille anlatıldığı bir roman.

Josefa Nadler bir gazete muhabiridir, kocasından boşanmıştır, küçük oğluyla yalnız yaşamaktadır. Bir şehri karartan kömür santralı üzerine yazdığı röportajın yayınlanmasına izin verilmeyince sansürü sorgular ve hakkını arar. Bu mücadele sürecinde disiplin soruşturmasına maruz kalır, yıllarca emek verdiği kurumdan dışlanır, arkadaşları ve meslektaşları tarafından yüzüstü bırakılır.
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2016
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789944494915
 • Çeviri:
  Zehra Aksu Yılmazer
 • Yayınevi:
  Alef
 • Kitabın Türü:

vitrinde kendime salakça, mutlu mutlu gülümsedim. Bir zamanlar mutluluk diye teşhis ettiğim duygu içimi bir kez daha törensel bir coşkuyla kaplamıştı.
En büyük hırsızlık şu: Niteliklerimi benden alıyorlar. Kendim gibi olmama izin vermiyorlar. Her özelliğimin önüne ‘fazla’ koyuyorlar... Anlayamadığım halde anlamamı bekliyorlar; kabul edemediğim şeyleri kabullenmemi, sabırsızlıktan çıldırmama rağmen sabretmemi istiyorlar. Kendi kararlarımı almama izin yok. Kendim olmayı bırakmamı istiyorlar...
, el freni çekili halde yüz kilometre hızla giden bir araba bozulur. Ya insan, insan sağlam kalır mı? O da bozulur. Durmaz, düşmez, ama giderek güçsüzleşir, hiçbir şeyi başaramaz. Çünkü en önemli meşgalesi kendini kontrol altında tutmak, düşüncelerini, duygularını inkar etmektir. Kendiyle mücadele ederken yıpranır, düşüncelerini daha düşünmeden budar, daha söylemeden geri alır sözlerini, yargılarına güvenmez, kendi özelliklerinden utanç duyar, duygularını kendine yasaklar, yasaklayamıyorsa saklar. “