Uçun Kuşlar Uçun

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
4 beğeni  · 
641 gösterim
Bir yaban çiçeğinin sıkıldığını hissedebilecek kadar doğayla iç içe olmak isteyenler için...

Büyük şehirlerin unutturduğu doğanın sesleri kadim şairlerin dizeleriyle buluşuyor. Vahşi doğanın uğultusu betona boğulmuş korunaklı hayatların arasından sessizce yükseliyor. Geçmiş zaman bilgelerini andıran bir ses, bize sürekli yalnız olmadığımızı hatırlatıyor: Sargun Ali Tont'un, kuşu, kelebeği, böceği, karıncayı, yılanı, kırları, dağları, ağaçları, otları hayatımızın tam ortasına çağıran sesi bu. Evrende yalnız olmadığımızı hatırlatan dost ve bilge bir ses.

Sargun Ali Tont, kavalının büyülü ezgisiyle sürüklediği insanoğlunu, doğanın bağrına götürüyor. Bilimle doğanın, insanla evrenin buluştuğu o el değmemişliğe...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  232
 • ISBN:
  9786050920697
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 20 Alıntı

ksk skrn 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bilimsel bir yorum olmayacak ama gelinciklerin kokmaması sanırım çok güzel olduklarındandır. Öyle ya, çok güzel hanımlar da çok kez koku sürmeye gerek duymazlar.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 40)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 40)
ksk skrn 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şef Seattle
Dünya annenizdir. Dünyaya ne olursa dünyanın oğullarına da aynısı olur. Eğer insanlar yere tükürürse kendi üzerlerine tükürürler.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 124)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 124)
ksk skrn 
27 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Arada sırada elmanın içinde rastladığımız bir kurttan rahatsız olmasak çiftçiler sağlığımız için çok daha tehlikeli olan böcek ilacı kullanmaya mecbur kalmazdı.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 114)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 114)
Metin Özdemir 
01 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Çöl dendiğinde akla gelen ilk hayvan aynı zamanda çöl gemisi olarak da bilinen devedir. Bu muhteşem yaratık kızgın topraklarda su içmeden günlerce yol gidebilir. Aslında devenin bel kemiği bir atınki kadar düzgündür ve bazılarının kambur diye nitelendirdiği tek veya çift hörgücü yağ deposundan başka bir şey değildir. Evcil hayvanların arasında deve belki en gururlusudur; ne kadar pohpohlanırsa pohpohlansın, yüzünden hiç eksik olmayan "Zaten bana bindin yeter, bundan daha fazlasını bekleme" ifadesiyle binicisi ile arasında mesafe koyar. Eski zamanlarda dört veya altı deveden oluşan kervanlara katar denirdi, bugün trenler için kullandığımız terimin de kaynağı budur. Devenin dilimize kazandırdığı başka bir ifade de "deve kini" dir. Çok yaygın bir inanca göre deve kendisine fenalık yapanlara uzun zaman kin tutar ve eline fırsat geçtiği zaman intikamını alırmış. Bu yüzden akşam molası verildiği zaman develerin yularları bir kazığa bağlanır, sürücüler "Belki yularını koparıp üzerimize çökerek bizi öldürür" kuşkusuyla uyudukları yerin çevresinde devenin taşıdığı yükten bir barikat yaparlarmış. Şu av hayvanlarının deveden öğreneceği çok şeyler var.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 33)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 33)
Metin Özdemir 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Geçenlerde Discover dergisinde Roger Penrose ile yapılan bir söyleşiyi okurken içim sızladı. Penrose sekiz yaşındayken matematik dersinde o kadar zorlanmış ki, öğretmeni onu bir aşağı sınıfa kaydırmış. "İmtihanlarda soruları çözerken inanılmaz derecede yavaştım" diyor Penrose "ama çok da anlayışlı başka bir öğretmen ne kadar zorlandığımı görünce bana daha fazla zaman tanıdı. Diğer öğrenciler imtihanı bitirip dışarda oynayıp eğlenirken ben hala sınıfta soruları çözmek ve zorlanıyordum." Hatta bazen bir ekstra saat bile yetmiyormuş. Böyle bir başlangıca rağmen Penrose Cambridge Üniversitesi'nde matematikten doktora aldıktan sonra fizik ve kozmoloji alanlarında da günümüzün en büyük düşünürlerinden biri olmayı başarıyor.
Penrose söyleşide Kuantum Mekaniğine ve Sicim teorisine verip veriştiriyor. Haddimizi biliriz, Penrose'un eleştirilerini benden çok daha iyi değerlendirebilecek akademisyenlerimiz var; benim gibi "kuark" ı "kuazar" dan ayırt edemeyen birinin bu değerlendirmelerde en çok ilgisini çeken, iyi bir ilkokul hocasının büyük bir bilimcinin yetişmesinde ne kadar önemli bir rol oynayabileceği.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 202)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 202)
Metin Özdemir 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Evet bir ülkenin hazineleri sadece camekanlar içinde sergilenen elmaslardan,yakutlardan ve pırlantalardan ibaret değildir. Doğal hazineler de en az onlar kadar kıymetlidir. Bu gerçeğin yıllar önce farkına varan batılılar hem Humboldt gibi dahilerin diğer ülkelerden topladıkları örnekleri hem kendi ülkelerine özgü bitki, böcek, hayvan ve jeolojik zenginlikleri doğal tarih müzelerinde sergilerler. Halkın bu müzelere gösterdiği ilgi paha biçilmez sanat eserlerinin sergilendiği müzelere gösterilen ilgiden daha az değildir.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 132)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 132)
Metin Özdemir 
 02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Bir de madalyonun diğer yüzüne bakalım. Budistlerin dışında hayvanların hor görülmediği veya eziyet edilmediği bir toplum yok gibidir. Başta atasözlerimiz olmak üzere her gün kullandığımız deyimler hayvanlara ait hakaretlerle doludur. Yemeklere kadınbudu, kadın göbeği gibi isimler takılan bir toplumda her ne hikmetse, eşek gibi yüzyıllar boyunca insanoğluna hizmet etmiş munis bir hayvanın adını anmadan önce "sözüm meclisten dışarı"gibi laflar edilir.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 63)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 63)
Metin Özdemir 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Boksör Muhammed Ali'nin "Ben bir kelebek gibi daha dans eder arı gibi sokarım" sözünü ne anlama geldiğini milli judocumuz genç arkadaşım Fatoş Koç'a sorduk. Fatoş bize, bu sporların kuvvet kadar zerafet de içerdiğini örneğin Ali'nin ringte sanki bir dansör gibi hareket ettiğini ve bu hareketlerin bir kelebeğin uçuşuna benzetilmesinin doğal olduğunu zarif bir dille açıkladı.

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 106)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 106)
Metin Özdemir 
02 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gördüğünüz gibi çevremiz hakkında bildiklerimiz, hayali bir uzaylının bizim saçlarımız hakkında bildiklerinden daha fazla değil.
Thoreau "Yukarılarda aradığınız cennet, ayaklarımızın altındadır" demiş. Uzay araştırmalarına harcadığınız paranın yarısını olsun bu cenneti anlamak için harcamamız çok daha akıllıca bir davranış olmaz mı?

Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 69)Uçun Kuşlar Uçun, Sargun A. Tont (Sayfa 69)
2 /