Üçüncü Şempanze (İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.555
Gösterim
Adı:
Üçüncü Şempanze
Alt başlık:
İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052998007
Orijinal adı:
The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Üçüncü Şempanze
Üçüncü Şempanze
Benzersiz Bir Türün Gelişimi

Biz insanlar genlerimizin %98’ini şempanzelerle paylaşıyoruz. Öte yandan dinleri ve uygarlıkları kuran, iletişimin karmaşık ve çeşitli biçimlerini geliştiren, bilim öğrenen, şehirler inşa eden ve nefes kesici sanat eserleri yaratan insanlar gezegende egemen tür olurken, şempanzeler her şeyden önce hayatta kalmaları için gereken temel gereksinimleri karşılamaya çabalayan hayvanlar olarak kalmışlardır. Evrimsel kuzenler arasında bu ayrımı yaratan DNA’daki %2’lik farklılık nedir? Bu büyüleyici, kışkırtıcı, tutkulu, baştan sona eğlendiren kitapta Pulitzer ödüllü Jared Diamond, sıra dışı insan türünün dikkat çekecek kadar kısa bir zaman diliminde dünyayı yönetme… ve onu geri dönülmez biçimde mahvetme yeteneğini nasıl geliştirdiğini keşfediyor.

Son yüz binyıl içinde öyle bir nokta geldi ki insan, kendisini diğer hayvanlardan ayıran özellikler ve davranışlar sergilemeye başladı. Nihayet evrim zamanının ruhuna tamamen uygun olarak dil, sanat, din, bisiklet, uzay aracı ve nükleer silah yarattı. Nükleer silah tehdidinin ve iklim değişikliğinin etkileriyle yüzleştiğimiz bugünlerde doğuştan gelen şiddet eğilimlerimiz ve icat etme merakımız bizi çok önemli bir yol ayrımına getirmiş görünüyor. Bizi biz yapan bu özellikler nereden geliyor? Özelliklerimiz lanetimiz mi? Olur da değişirsek, bizim için hâlâ umut var mı?
490 syf.
·5 günde·10/10 puan
Bayıldım!
Şempanzeler ile DNA'mızda sadece %2'lik bir fark varken nasıl olur da bizler dünyaya hükmedecek şekilde evrimleştik? Yazar başta bu soru olmak üzere birçok soruya daha cevap veriyor.
İnsan cinselliğinin evrimi, aldatmanın bilimi, insan ırklarının kökenleri, diller nasıl ortaya çıktı...bunlar ve bunlar gibi birçok önemli, ilginç konuları açıklamış yazar. Herkesin anlayabileceği, anlayıp okurken keyif alabileceği şekilde bilgi birikimini çok iyi aktarmış.
Okurken çok zevk aldım ve yeni bir şeyler öğrenmenin hazzını yaşadım. Meraklısına kesinlikle tavsiye ediyorum.
490 syf.
·9/10 puan
Jared Diamond bu kitabın da sempanzelerle DNA'mızdaki sadece %2 'lik farka rağmen insanların ne kadar dünyaya etki ettiklerini anlatıyor. Bu etkilerin ne yazık ki çoğunun olumsuz olduğunu örneklerle anlatıyor. Sadece doğaya, bitki ve hayvanlara değil kendi türüne bile feth ettiği yerlerdeki topluluklarada ne kadar zarar verdiğini anlatıyor. Kendi sonunu getirecek kadar ileri gittiği konusunda uyarıyor. Nükleer silahlanma gibi... Kısaca insan olmanın ne demek olduğunu anlatıyor.
490 syf.
·18 günde·Beğendi·10/10 puan
Alanının en iyisi desem yalan olmaz herhalde. Diamond bu işin piri. Muazzam bir kitap. İlgisi olmayanı dahi sıkmayacak harika bir eser. Harari'ye verilen değerin yarısını Diamond görebilse keşke bu ülkede. Hem bir bilim insanı olarak hem yazar olarak işinin bu denli hakkını veren insanlarla böyle eserlerde buluşabiliyor olmak çok güzel. Evrimin ve özellikle insan davranışlarının evriminin kökenine ve geleceğine inanılmaz güzel bir bakış açısı sunuyor. O kadar akıcı ve konular güzel bağlanmış ki akıp gidiyor öylece. Farklı konu başlıkları altında verilmiş olmaları çok daha iyi yapıyor kitabı bence. Alanı olmayanların da rahatlıkla anlayabileceği, Sapiens gibi kitaplara taş çıkartacak nitelikte kesinlikle okunması gereken bir eser. Çok sevdiğim Çağatay Hocamın da çevirideki etkisine değinmeden edemeyeceğim. Okumanızı çok kolaylaştırıyor. Gözü kapalı tavsiye ederim.
490 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10 puan
J. Diamond da Hawking gibi yaklaşıyor meseleye: "Evrende başka akıllı varlık peşine düşmeyin, belanızı aramayın" diyor mealen. Ayrıca bulunma olasılığının zayıflığına da seviniyor.

"Şanslıyız ki, uzaydaki sessizlik sağır edici. Evet, orada milyarlarca yıldızı olan milyarlarca galaksi var. Orada, çok fazla olmamakla birlikte, bazı vericiler de olmalı, ama onlar çok uzun süre var olmayacaklar. Bizim galaksimizde büyük olasılıkla başka yok ve yüzlerce ışık yıllık mesafede de kesinlikle yok. Ağaçkakanların uçandairelerle ilgili olarak bize öğrettiği şey büyük olasılıkla onlardan birini bile görmeyeceğimizdir. Pratik nedenlerle kalabalık bir evrende benzersiz ve yalnızız. Şükürler olsun!"
488 syf.
·9/10 puan
Yazarın okumuş olduğum ilk kitabıydı Üçüncü Şempanze. Jared, kitabını bölümlere ayırmış ve her bölümün içerisinde dikkatinizi cezbedecek kısımlar mevcut. 'Bilgi deposu' şeklinde ifade etmek mümkün. Bana bir -belgesel okuyormuş- tadını verdi.Evrim, doğal seçilim, neden yaşlanır ve ölürüz gibi ilginç başlıklara yer verilmiş.Kitaplığınızda bulunduğu için asla pişman olmayacağınız bir eser.
490 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Ufuk açan kitaplardan biri daha.İnsanın evrimi ile ilgili okuması gereken, bilmesi gerekn nerdeyse temel taşların tamamı burada mevcut. Sosyal rollerin oluşumu, aldatma isteğimiz, dedikodu, genetik kökenler, iletişim... ne arasın mevcut olan kitaplardan biri, resmen bilgi bombardımanına hazır olmalısınız okurken.
490 syf.
·Puan vermedi
Ötekilerden baskın gelmemizi tetikleyen şey neydi. Kuyrugumuz bu kadar mı gereksizdi. Şimdi varolmayan hayal ürünü şeylere iman edecek kadar aptallastik oysa
490 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Önce şunu belirteyim Harari’nin Sapiens kitabında İnsan türüne ilişkin yazdıklarını Jared Diamond yıllar öncesinden (1992) yazmış.
Kitabın giriş kısmında “Ana Fikir” olarak kitabın tüm içeriğinin bir özeti yapılmakta.
“ İnsan türü büyük memelilerin sıradan bir türüyken kısa bir süre içinde dünya fatihi olmak üzere nasıl değişti; ve tüm bu ilerlemeyi bir gecede geride çevirme kapasitesini nasıl kazandık.”

Kitap 5 kısımdan ve bu kısımlar içerisinde insan türünün geçmiş, gelecek davranış ve evrimlerine ilişkin sorulara yanıt arıyor. Alet yapamayan ve sınırlı bir alanda yaşayan insan türünden alet yapan ve dünyayı fetheden insanlara doğru olan bu evrimsel yolculuk İnsan türünün davranışlarının altında yatanları evrimsel öncüleri olan hayvan davranışlarını gözlemleyerek anlamlandırmaya çalışıyor.
Soykırımı tartıştığı başlıkta Diamond bence bilimsel yöntemine gölge düşürüyor. İstatistikleri paylaştığı tabloda Türklerin soykırım yaptığı iddiasına yer veriyor, aslında ilgili başlığın tamamına baktığımız da Diamond soykırımı toplu öldürmeler olarak görüyor ama yine de kelimenin taşıdığı anlam nedeniyle Türklerin o tabloda olması batı bakışlı sakat ve emperyalist yalanın bir ürünü olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.

Kitap 5 kısımdan oluşuyor.
1- Büyük memelerinin sıradan bir türü
2- Tuhaf hayat döngüsüne sahip bir hayvan
3- Eşsiz İnsan
4- Dünya Fatihleri
5- İlerlemeyi bir gecede geri çevirmek
Ayrıca kitabın sonunda ileri okuma için kitap ve yayın önerilerinde bulunuyor (İngilizce)
490 syf.
·9/10 puan
Kitap yola bir şempanze olarak çıkıp, sonunda içinde yaşadığı doğaya ve kendisine zarar veren insanın hikayesini anlatıyor.

Genetik olarak insanlar en yakın akrabaları olan şempanzelerden sadece %2 oranında farklılık gösterir. Kitap ilk olarak bu % 2'lik kısmın nasıl evrimleşmiş olacabileceğini ve bu görece küçük oranın insan hayatını biyolojik olarak diğer şempanzelerden nasıl ayırmış olabileceğinin cevabını arıyor.

Bu biyolojik yükselişin - değişimin - ardından alametifarikamız olarak görülen kültürel özelliklerimiz inceleniyor.

Daha sonra ise "gelişen" insanlığın kendisine ve çevresine ne tür zararlar verdiğini görüyoruz.

Kitapta insan cincelliği, eş seçiminin evrimi, ırkların oluşumu, dilin, sanatın ve tarımın evrimi ve bunların hayvanlardaki öncülleri, modern dünyada neden bazı devletlerin diğer devletlere üstünlük kurduğu, Homo sapiens'in kendisine ve çevresine ne tür zararlar verdiği gibi birçok konu başlığı mevcut.

Evrimsel biyoloji/psikoloji ve insanlık tarihi konularına ilgi duyan okurların severek okuyacağını düşündüğüm bir kitap. Ayrıca Yuval Noah Harari'nin Sapiens kitabını severek okuyan okurların da bu kitaptan keyif alacağını düşünüyorum.
488 syf.
·31 günde·Beğendi·8/10 puan
Genel olarak J. Diamond okuyanlar Harari'nin eserlerine küçümseyici bir yaklaşım ile yaklaşıyor.
Ben şahsen bunun doğru olmadığını düşünüyorum. Her ne kadar Diamond eserleri bilgi yoğunluğu olarak daha doyurucu olsalar da (tabi ki bu da kişisel bir yorum) evrim teorisi, türlerin tarihi vb. konulara karşı ilginin bu zamanda ki haline gelmesi Harari'nin başarısıdır bence. Bu tarz kitaplar Sapiense kadar sadece bu konuya merakı olanların okuduğu kitaplardı şuan ise herkesin kitaplığında yer alıyorlar. Bu yüzden bence her iki yazarda çok değerlidir. Diamond'un eserleri benim için gerçek birer bilgi deposudur. Her sayfasını sindirerek okurum ve bittiğinde başlamadan önceye kadar ne kadar farklı olduğumu düşünürüm. Kesinlikle her eserinin okunması gerektiğini düşünüyorum. Bu kitap özelinde, soykırım tarihini anlattığı bölüm, Tazmanya halkının başına gelenler asla hafızamdan silinmeyecek.
490 syf.
·20 günde·Beğendi·7/10 puan
Biz insanlar genlerimizin yüzde 98’ini şempanzelerle paylaşmaktayız. Fakat insan dinleri ve uygarlıkları kuran, iletişimin karmaşık ve çeşitli biçimlerini geliştiren, bilim öğrenen, şehirler inşa eden ve nefes kesici sanat eserlerini yaratan, gezegendeki egemen tür olmuşken, şempanzeler öncelikli olarak hayatta kalmaları için gereken temel gereksinimlerle ilgilenen hayvanlar olarak kalmışlardır. Çok ikilemde bırakan bir kitap.
MÖ 400 civarında filozof Metrodorus, “Sınırsız uzayda, dünyanın yaşanan tek yer olduğunu düşünmek, darı ekilen tüm bir tarlada sadece tek bir tohumun büyüyeceğini sanmak kadar saçmadır,” diye yazmıştır.
Jared Diamond
Sayfa 239 - Pegasus Yayınları
On dokuzuncu yüzyılda yazılmış seyahat kitapları yalnızca birkaç yüz kelime kullanan ya da eklemeli seslerden yoksun, tepkisini “ugh” demeye indirgemiş ve mimiklere dayalı olarak iletişim kuran çağ dışı kabilelerin öyküleriyle doludur.
Jared Diamond
Sayfa 179 - Pegasus Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Üçüncü Şempanze
Alt başlık:
İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği
Baskı tarihi:
Ocak 2020
Sayfa sayısı:
488
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052998007
Orijinal adı:
The Third Chimpanzee: The Evolution and Future of the Human Animal
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Pegasus
Baskılar:
Üçüncü Şempanze
Üçüncü Şempanze
Benzersiz Bir Türün Gelişimi

Biz insanlar genlerimizin %98’ini şempanzelerle paylaşıyoruz. Öte yandan dinleri ve uygarlıkları kuran, iletişimin karmaşık ve çeşitli biçimlerini geliştiren, bilim öğrenen, şehirler inşa eden ve nefes kesici sanat eserleri yaratan insanlar gezegende egemen tür olurken, şempanzeler her şeyden önce hayatta kalmaları için gereken temel gereksinimleri karşılamaya çabalayan hayvanlar olarak kalmışlardır. Evrimsel kuzenler arasında bu ayrımı yaratan DNA’daki %2’lik farklılık nedir? Bu büyüleyici, kışkırtıcı, tutkulu, baştan sona eğlendiren kitapta Pulitzer ödüllü Jared Diamond, sıra dışı insan türünün dikkat çekecek kadar kısa bir zaman diliminde dünyayı yönetme… ve onu geri dönülmez biçimde mahvetme yeteneğini nasıl geliştirdiğini keşfediyor.

Son yüz binyıl içinde öyle bir nokta geldi ki insan, kendisini diğer hayvanlardan ayıran özellikler ve davranışlar sergilemeye başladı. Nihayet evrim zamanının ruhuna tamamen uygun olarak dil, sanat, din, bisiklet, uzay aracı ve nükleer silah yarattı. Nükleer silah tehdidinin ve iklim değişikliğinin etkileriyle yüzleştiğimiz bugünlerde doğuştan gelen şiddet eğilimlerimiz ve icat etme merakımız bizi çok önemli bir yol ayrımına getirmiş görünüyor. Bizi biz yapan bu özellikler nereden geliyor? Özelliklerimiz lanetimiz mi? Olur da değişirsek, bizim için hâlâ umut var mı?

Kitabı okuyanlar 115 okur

  • Yunus Emre
  • Where is my mind
  • Seçil Kaş
  • capetocape
  • Onur Büyü
  • Fatima Aliyeva
  • Alish Nazarov
  • Osman
  • Tolga Kıray
  • Dünyayideğistirenfikir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.2 (4)
9
%16.3 (8)
8
%4.1 (2)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0