Üçüncü Şempanze İnsan Türünün Evrimi ve Geleceği

8,5/10  (4 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
673 gösterim
Jared Diamond çok satan Tüfek, Mikrop ve Çelik ile Çöküşün yazarıdır. Los Angeles'taki California Üniversitesi'nde coğrafya profesörüdür ve Ulusal Bilim Akademisi, Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi ve Amerikan Felsefe Topluluğu'na seçilmiştir. MacArthur Vakfı üyesidir ve Ulusal Bilim Madalyası'yla ödüllendirilmiştir.

Biz insanlar genlerimizin yüzde 98'ini şempanzelerle paylaşmaktayız. Fakat insan dinleri ve uygarlıkları kuran, iletişimin karmaşık ve çeşitli biçimlerini geliştiren, bilim öğrenen, şehirler inşa eden ve nefes kesici sanat eserlerini yaratan, gezegendeki egemen tür olmuşken, şempanzeler öncelikli olarak hayatta kalmaları için gereken temel gereksinimlerle ilgilenen hayvanlar olarak kalmışlardır. Evrimsel kuzenler arasında bu ayrımı yaratan DNA'daki yüzde 2'lik farklılık neyle ilgilidir? Bu büyüleyici, kışkırtıcı, tutkulu, bitimsizce eğlendiren kitapta Pulitzer ödüllü yazar ve bilim insanı Jared Diamond, sıradışı insan hayvanının, dikkat çekecek kadar kısa bir zamanda, dünyayı yönetme ve onu geri dönülmez biçimde mahvetme yeteneğini nasıl geliştirdiğini keşfediyor...

"Muhteşem Jared Diamond, davranışlarımız ve kökenlerimizle ilgili bu büyüleyici çalışmasını bir doğabilimci gözüyle ve filozof bilgeliğiyle ortaya koyuyor."
-Diane Ackerman, A Natural History of the Senses kitabının yazarı-

"Herkes bu enfes kitabı keyifle okuyacaktır. İnsan olmanın ne demek olduğunu anlamamıza yardım ediyor."
-Paul Ehrlich, Stanford Üniversitesi, The Population Bomb kitabının yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  490
 • ISBN:
  9786051067346
 • Orijinal Adı:
  The Third Chimpanzee
 • Çeviri:
  Çağatay Tarhan
 • Yayınevi:
  Alfa Basım Yayım Dağıtım
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Peyroux 
25 Nis 23:48 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Üç Şempanze
Bugün dünya üzerinde Homo cinsine ait bir değil, üç şempan­ze türü bulunmaktadır: normal şempanze Homo troglodytes,
bonobo Homo paniscus ve üçüncü şempanze Homo sapiens.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 34 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 34 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
25 Nis 23:39 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bizleri cüce ya da normal şempanzelerden ayıran genetik uzaklık (yüzde 1,6) bonobo ile normal şempanzeyi ayıran ge­netik uzaklığın (yüzde 0,7) hemen hemen iki katıdır. Bu uzaklık gibonun iki türü arasındakinden (yüzde 2,2) ve Kuzey Amerika­lı kırmızı gözlü vireo ile beyaz gözlü vireo gibi oldukça yakın
akraba kuşlannkinden de (yüzde 2,9) azdır. DNA'mızın geriye kalan yüzde 98,4'lük kısmı normal şempanze DNA'sının aynı­sıdır.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 31 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 31 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
26 Nis 11:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsan evriminin ölçeği
İnsan evrimini bir zaman ölçeğine yerleştirmek için hayatın dünya üzerinde pek çok milyar yıl önce başladığını ve dinazor­
larm neslinin 65 milyon yıl önce tükendiğini hatırlamak ge­rekiyor. Atalanmızın, şempanzelerin ve gorillerin atalarından
ayrılması sadece altı ila on milyon yıl önce gerçekleşti. Dola­yısıyla insanın tarihi, hayatın tarihinin yalnızca önemsiz bir kısmını oluşturmaktadır. Mağara adamlarını dinozorlardan kaçarken gösteren bilimkurgu filmleri sadece bilimkurgudur.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 43 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 43 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
05 May 13:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yunanistan ve Türkiye'deki eski iskeletleri çalışan paleopa­tologlar çarpıcı bir paralellik buldular. Buz Çağı'nın sonuna doğru bu bölgede yaşamış olan avcı-toplayıcıların ortalama boyu, erkekler için 1,77 m, kadınlar içinse 1,58 m'ydi. Tarıma geçişle birlikte boy uzunluğu düştü ve MÖ 4000 civarında, erkekler için 1,60 m, kadınlar için 1,55 m gibi düşük değerlere ulaştı. Boy uzunluğu klasik zamanlar boyunca oldukça yavaş biçimde yeniden yükseldi, fakat modern Yunanlılar ve Türkler sağlıklı avcı-toplayıcı atalarının boylarına hala erişemediler.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 218 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 218 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
26 Nis 11:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Neandertaller
En erken "tam gelişkin" örnekler 130.000
yıl kadar öneeye gider ve örneklerin çoğunluğu da 74.000 yıl önceyi gösterir. Başlangıçları biraz yoruma bağlı olsa da sonları çok anidir. Son Neandertaller yaklaşık 40.000 yıl önce öl­düler.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 52 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 52 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
26 Nis 11:24 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İki milyon yıl önce en az iki ve olasılıkla üç tane, insan benzeri tür vardı.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 44 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 44 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
05 May 13:44 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Tarım, MÖ 8000 civarında, Yakındoğu'da ilk or­taya çıktığı yerden kuzeybatı yönünde sürüne sürüne ilerleyip Yunanistan'a 6000 civarında ve Britanya ile İskandinavya'ya
bundan yalnızca 2500 yıl sonra ulaşmıştır.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 215 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 215 - Alfa Yayıncılık)
Peyroux 
26 Nis 11:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Homo Erectus
Kazanan, beyin ve vücut ölçülerini arttırmaya devam eden hafif kafatas­lı Homo habilis'ti. 1,7 milyon yıl kadar önce farklılıklar, arkeologlann soyumuza "dik yürüyen insan" anlamına gelen Homo erectus gibi yeni bir isim vermesine yetecek kadar ikna ediciy­di.

Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 46 - Alfa Yayıncılık)Üçüncü Şempanze, Jared Diamond (Sayfa 46 - Alfa Yayıncılık)