Uçurtmayı Vurmasınlar

8,8/10  (89 Oy) · 
347 okunma  · 
72 beğeni  · 
2.901 gösterim
1984 yılının bir Haziran öğlesonrası, demir kapı beni dışarı kapayıp Barış'ın çığlıkları içerde kaldığında, gün olup onun sesinin bunca çok insana ulaşacağı hiç aklıma gelmemişti. Barış'la ilgili anıları kağıda dökmeyi düşünmediğimden değil, kağıda dökülü sözün okuma alışkanlığı olan sınırlı kişiye bile çoğu kez iletilemediğini sezmemden. Beyazperde Barış'ın mırıl mırıl sesini yükseltiverince Uçurtmayı Vurmasınlar için yeni bir basım şansı doğdu. Ak kağıt üzerindeki kara yazılar herkese kendi düşlerini üretmenin ipucunu verdiklerinden midir nedir, resimlenmiş düşlerden daha renkli olabiliyorlar. Bir çocuğun gözlerinden duvarları kendi düşlerinde sorgulama olanağını daha fazla okura sunabilmek, filmin armağanı. Kitabın bu nedenle beyazperdeye gönül borcu var.
-Feride Çiçekoğlu-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789755101415
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
ANIL AKCAN 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı fakültede okudum. Ağlamamak için çok sıktım kendimi ama sanırım duygularım egomdan daha ağır basmış olacak ki dayanamadım. Kitabın kahramanı, cezaevinde annesinin suçundan dolayı yatan Barış' ın mektupları, içsel konuşmalar şeklinde yazılmış. Bu içsel konuşmalarda ve aldığım eğitim bilimleri derslerinden çıkardığım sonuç ile anlaşılıyor ki, çocuklar yalanı, küfrü, kötü davranmayı, insanı veya bir canlıyı öldürmeyi biz büyüklerden öğreniyor. Çocukların masumiyetini kirleten bizleriz. Büyük olurken küçülen davranışlarımız sonucunda küçük olan masumları büyütüyoruz. Sanırım büyümek kötü bir şey. Kitapsız, okulsuz, eğitimsiz, sorgulamadan büyümek kötü birşey.

Büyürken küçük kalmak için ne yapmalı insan?

Keyifli okumalar~ Kesinlikle tavsiye ediyorum...

Kitap Böcüğü 
23 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tek kelime ile bayıldım.
Elime aldım, okudum ve bitti. Annesi ile birlikte cezaevinde yaşayan bir çocuğun ona ablalık eden ve bir süre sonra cezaevinden çıkan İnci ablasına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Okumanın, düşünmenin, şiir yazmanın suç olduğu bir dönemde yaşayan Barış'ın masum ama çarpıcı soruları yer yer güldürüyor insanı. Düşünmeye itiyor sizleri. Filmini de izlemiş biri olarak kitabı da şahane buldum.

ali sahin 
30 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

uçurtmayı vurmasınlar 12 eylül faşizmi ile birlikte zindanlarda tutsak edilen bu ülkenin en güzel insanlarından bir küçük demetinin dramını çektiklerini anlatır sadece anlatılan bu dramda değildir bir maphus ta toplanan çok farklı insan türlerinin hayata nasıl baktıklarını kendi dışındaki olaylar karşısında duyarsızlıklarını yada ne kadar duyarlı olduklarını anlatır bunların yanı sıra faşizmin ülkemizin dört bir yanından zindanlara kadar nasıl acımasız oldugunu anlatan güzel bir kitap ..

silaes 
21 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Ulucanlar cezaevinde geçen çok güzel bir kitap. Mekan şu anda müze olarak kullanılıyor. Ziyaret ederseniz kitap gözünüzde daha da anlam kazanır. En sevdiğim bölüm yavru kuş buldukları sahneydi.

M.Y. 
29 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Kitap annesinin cezası yüzünden kendisi de hapishanede olan, hapishane ortamını kendi masum ve basit bakış açısıyla anlamlandırmaya çalışan küçük Barış'ın daha önce tahliye olan düşünce suçlusu (bu da nasıl suçsa) İnci’ye yazdığı mektuplar üzerinden gidiyor. Kitapta belli bir tarih verilmiyor ama büyük ihtimal 80’li yıllar anlatılıyor ki kitabın ilk basımı da 1986 yılına ait. Türkiye’de 80’li yıllar demek de darbenin etkisini en taze gösterdiği yıllar demek oluyor. Barış’ın mektuplarının bir bölümünde Fahrenheit 451 kitabının neredeyse canlı örneği gösteriliyor. Olaylar küçük bir çocuğun gözünden anlatılınca aslında içinde baya bir dram yatan olaylar bile hafif bir tebessüm ettirebiliyor insana. Kitap kısa mektuplardan oluştuğu ve anlatımı çok sade olduğu için sıkılmadan bir çırpıda okuyabilirsiniz. Seyretmediyseniz Tunç Başaran’ın senaryolaştırıp yönettiği ödüllü filmine de bir ara göz atabilirsiniz.

Ülkemizin bir daha darbe veya darbe girişimi görmemesi dileğiyle!

Halil Yavuz KAYA 
08 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Adı Barış,
Çocuk bedeni tutsak,
Çocukça düşünceleri, bir kuş kadar hür ve özgür.
Kim zincir vurabilir ki düşünceye?
Kim kilit altında tutabilmiş ki özgürlüğün hülyasını ?
12 Eylül döneminin o kara günlerini ne güzel yansıtıyor, acı tebessümü, okurken yüzümüzde bıraktırırken Feride Çiçekoğlu. Bir çocuğun saf, güzel kalbinin duygusallığı içinde....
Hüznün, duygunun, sevginin barışın harmanlandığı bu kitap beni çok çok etkiledi. Hüznü yaşadım okurken. O anlatılan günleri yaşamış şahidi olmuş bir okur olarak...
Teşekkürler sayın ÇİÇEKOĞLU...

Öznur 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Bu kitabın filmi de var.Filmi de ayrı bir harika kitabı da.Bence bu kitabı okuyun derim:insana çok şey kazandırır bu kitap.

Doğan Yalçın 
13 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Uçma zamanı gelince gitmesi gerekirmiş . kuşlar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar inci ? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?"
En çok burası beni etkiledi. Şu dünyada özgür olmayan olamayan nice çocuklar mevcut . Onların hayalleri ya silahların ya açlığın ya da kimsesizliğin gölgesi altında yeşermeyi bekliyor.
Yazar içtenlik ve sadelikle bir çocuğun hem hayalini hem masum dünyasını göz önune sermiş.

niluferinkitapligi 
 25 Oca 03:45 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Geride bakacak kimsesi olmadığı için annesiyle beraber hapse giren nice çocuktan yalnızca biridir Barış.Kadınlar koğuşundaki çok sevdiği İnci'nin tahliye olmasından sonraki özlemini,Ona belki de hiç ulaşmamış mektuplara dökmektedir.Bazen sorduğu sorulara kahkahanızı tutamasanız da,boğazınıza hayat boyu yutkunamayacağınız birşeyler takılır.Barış'ın çocuk tutsaklığı,sizin özgürlüğünüzden de birşeyler götürür okurken.
Kitabın senaryolaştırılıp,beyaz perdeye aktarılmış halini izlediğimde çok küçüktüm.O yaşlarda belleğin tazeliğinden midir,kaç yaşında olursan ol belleğe kazınacak hikayesinden midir bilinmez;ne filmi,ne Barış'ın gözlerini hiç unutmadım.Hayatım boyunca ne zaman uçurtma görsem hüzünlendim.Birkaç yıl önce okuduğum "Uçurtma Avcısı" da,yine çocuk dramıyla rengini değiştirdi tüm uçurtmaların aklımda.Artık onların hatırlattığı özgürlük değil,çocuklukları zorla ellerinden alınmış çocuklar bana.

Emre Şeyda 
01 Oca 13:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Filmini izlemiştim ama yarım yamalak hatırlıyordum. Kitabını bulunca hemen aldım. Methini biliyordum. Kitaba başladığımda Küçük bir çocuğun mektuplarından oluştuğunu gördüm. Bunu görünce ilgim daha da arttı. Küçük bir çocuğun hapishaneye olan bakış açısı her şeyi değiştirirdi benim için. Küçük Barış'ın İnci ablasına yazdığı mektuplar var. Barış'ın mektuplarda yazdıkları, yaşananlar o kadar etkileyici ki. Soluksuz okuduğum kitaplardan oldu. Bulursanız mutlaka okuyun. Hapishanelere 6 yaşındaki bir çocuk gözüyle bakın.

2 /

Kitaptan 50 Alıntı

Sadettin TANIK 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sen Filiz'i tanımazsın. (...) Kitap okuduğu için getirmişler. Hani kitap okumak güzeldi. Ben buradan çıkınca kitap okursam beni yine getirirler mi?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 32)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 32)
Sadettin TANIK 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Kabahat senin demeye de dilim varmıyor canım anacığım ama, bunca haksızlığa uğradığımız bu yüzdendir. Biz birlik olmadıkça bize daha çok şey ederler."

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 59)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 59)
Sadettin TANIK 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Sen niye buradasın?" diye sordum Nevin'e.
O da halkını sevdiği için buradaymış. Ben büyüyünce halkımı hiç sevmeyeceğim. Halkını sevenler hep kafese giriyor.

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 23 - Can 22. Baskı)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 23 - Can 22. Baskı)
Sadettin TANIK 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünmek ciddi bir işmiş. Hatta Nuran'ı düşündüğü için atmışlar buraya.

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 25)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 25)
Sadettin TANIK 
21 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gardiyanlar avlu merdivenlerini çıkıp idareye giden dış kapıyı da kapatırlar. Akşamı götürürler anahtarlarıyla birlikte. Yıldızları da...

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 52)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 52)
BİROL COŞKUN 
15 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sen artık yıldızları görüyor musun İnci? Bizim göğümüzün bir tek gündüzü var, senin göğünde akşam oluyor mu?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
Öznur 
14 Mar 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

"Burnun büyüdü mü İnci? Hani Pinokyo'nunki gibi... Sen anlatmıştın, Pinokyo diye bir kukla varmış. Yalan söyleyince burnu uzuyormuş. Yalan söylersen senin de burnun büyür demiştin bana."

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
BİROL COŞKUN 
15 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Burda uçmaz Barışcım, çok küçük gelir bu avlu ona.
-Küçük uçurtma uçururuz.
-Yine uçmaz. kocaman çayırlarda uçurmak gerekir.
-Kocaman çayır nasıl olur İnci ?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
5 /