Uçuş Denemeleri (Başka Kitaplar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.053
Gösterim
Adı:
Uçuş Denemeleri
Alt başlık:
Başka Kitaplar
Baskı tarihi:
Nisan 2013
Sayfa sayısı:
72
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789759960339
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Profil Yayıncılık
"İbrahim Tenekeci'yi bilenler bilir. Edirne Şeyhi Neşati'nin deyimi ile mücella aynalarda bile görünmeyecek kadar benliğinden sıyrılmıştır. İç âleminde her gün devr-i âlem seyahati yapar. Dış âlemde, onu sadece evi ile işyeri arasında yaşıyor sanırsınız. İç âlemde ise her gün sefer vardır. Uçuş Denemeleri, dıştan bakışta bu âleme ait notlar gibidir. Fakat aslında iç âlemin notları bunlar. Tayy-ı zaman ettiği için aramızda yaşayan, aslında Kâtip Çelebi ile sohbet etmiş İbrahim Çelebi'ye selam!"
-Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Türk Edebiyatı Dergisi-

"İbrahim Tenekeci, Doksan kuşağının önemli şairlerinden biridir. Şiirlerini hep bir heyecanla izlerim, okurum. Bence onun en iyi özelliklerinden biri, şiirinde aşikâr görünen içtenliğidir. Tenekeci, bu samimiyetini ve şiirden artan kimi düşüncelerini, duygularını Uçuş Denemeleri'nde dile getirir. Küçük denemelerden, gündökümlerinden, aforizmalardan, izlenimlerden oluşan kitabın en önemli vasfı dilinin yalınlığı, akıcılığı; bu vesileyle tatlı tatlı okunuşu. Şiir gibi. "Rabbim sen olmasan / Kimin aklına gelirim ben." İşte bunun için, nice benzer örnekler için 'şiir gibi' diyorum.

İnsanın acziyetini iyice kavramış bir sanatkâr Tenekeci. Bunun farkında olduğu için şöyle dua ediyor: "Allah'ım sadece annemi babamı değil, gökyüzünü de başımdan eksik etme..."
"Arkasına ve saatine bakmaktan dünyaya vakti olmayanlar"ın Uçuş Denemeleri'ne ihtiyacı var sanıyorum.
-Prof. Dr. Turan Karataş, Edebiyat Ortamı, Sayı 10, 2009-
(Tanıtım Bülteninden)
Uçuş Denemeleri'ni okuyanlar