·
Okunma
·
Beğeni
·
1142
Gösterim
Adı:
Udî
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054646111
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kesit Yayınları
Baskılar:
Udî
Udi
Udî
Fatma Aliyenin dördüncü romanı Udi, İkdam gazetesinde tefrika edildikten sonra 1899da kitaplaştırılarak İkdam Matbaası tarafından da yayımlanmıştır. Fatma Aliye Udide sanatıyla hayata karşı direnen udi Bedianın hayatını anlatır.
155 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İlk kadın romancımızın kaleminden, kadını, kadının hayat gailesini ele alan bir roman. Okurken çok farklı ufuklara yelken açtıran bir kitap değil. Ancak kadını baş role koymuş olması açısından değerli bir eser.
155 syf.
·10/10
Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olan Fatma Aliye Hanım'ın 4. romanı olan Udi Bedia adını verdiği kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kadın karakterle ve onun hayat hikayesiyle karşımıza çıkar. Ayrıca romanda aşk, evlilik, ahlak, baba - kız ilişkisi ve kardeş ilişkileri adına da yaşantılar güzel bir örnek olarak sunulmuştur. Eser birçok Osmanlıca kelime bulundursa da okumaya ve anlamaya engel olmadan akıcı bir şekilde ilerlemeye izin verir.
155 syf.
·Puan vermedi
Çok ince bir kitap. İlk kadın romancımızın eseridir. Kendi adı ile yayımlanmıştır. Ahmet Cevdet Paşa ' nın kızıdır. Hamisi Ahmet Mithat sayesinde gelişmiş ve eserlerini ortaya koymuş. Bu eserde Osmanlı dönemi kadınının nasıl bir varlık gösterdiğini bizlere aktarır.
155 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Reşat Nuri Güntekin'in biyografisini okurken bu romanın adına tesadüf ettim ve kütüphanede görünce alıp okudum.
Kadının toplumdaki yerine dikkat çekmek için yazılmış gibi. Kadınların da erkekler gibi güçlü olduğunun, gerekirse iffet dairesinde bir evi geçindirebileceğinin ispatını yapıyor. İki karakter üzerinden bunu daha net bir şekilde anlatıyor. Biri roman kahramanı Bedia ki o iffetli bir udidir. Diğeri ise Hevila'dır ki o da iffetsiz bir hayatın içindedir. Para kazanmak için erkeklere müzik icra eder , raks eder. Bedia'nın kocası da bu kıza kapılıp karısını aldatmıştır.
Roman olduğu gibi latin harflerine aktarılmaya çalışılmış. Bu yüzden birçok kelimeye yabancı olunabilir ama okurken pek zorlanılmıyor. Üstelik kitap arkasında sözlük de var zorlananlar için.
126 syf.
·8 günde·Beğendi·10/10
Roman tarzında, dönemin kadınlarının hayatından bir kesit olarak sunulmuş bir kitap. Üslup çok güzel, kelime seçimleri o dönemin konuştuğu dil üzerinden yapılmış. Ama üslupta beni etkileyen asıl şey musiki hakkında doyurucu, hatta zirve seviyede bilgiler verilmesi. Yani anlatıcı konusuna o kadar hakim ki, olay orgusunun içinde musiki tarihi gezisi yapıyorsunuz. Onun dışında, iffet kavramı en öne çıkan fikir olarak ele alınmış. Seven kadınların, hiçbir şeyi unutmadığını anlatılmış. Çok güzel bir kitap.
144 syf.
·7/10
Yabancı kelimelerin ağırlıklı olduğu bir basımdı. Yine de dili çok akıcı ve hikayesi sürükleyiciydi. Sanatçı, ömrü boyunca mutlu olmuş bir kadının hayatının nasıl degistiginin hikayesi ve o dönemin Şam, İstanbul gibi büyük şehirlerinin yaşayışını da gözler önüne seriyor.
Bak Bedia! Tabiat bize aşkı anlatıyor. Bu çağlayan sevinçten ağlamayı, şu çiçekler gülmeyi, şu dallar üzerindeki çift çift kuşlar sevişmeyi, şu dallar üzerindeki söğüt dallarıyla yine kendi eteğini örter gibi bir vaziyette olan aşıkane sevdayı bize öğretiyor...
..Kitaplar söylüyorlar, hatta Hz. Davutun vefatından sonra ud iyice müddet Beytül Mukaddes'teki hücre-i lâmiu'l envarlarında duvara asılı durmuş. Buhtunnasır'ın ortalığı altüst ettiği zamanlarda o ud zayi olmuş..
O bundan sonra dostluk ve insanlık denilen şeyin ancak zengin iken, mutlu iken, her şey yolunda iken görülen, ismi işitilen şeylerden olduğunu öğrenecekti. Gülerken eğlenirken gezerken çok olan dostların, yoldaşların ağlarken insana dostluk etmeyeceğini anlayacaktı.
Arabistan şehrinde bulunan gerek Musevî gerek İsevî kadınları sokağa çıkarken çarşafla çıkarlardı. Yalnız hanelerinde gelen misafirlere mesrur olmayarak çıkarlardı. O tarafta Hristiyan ve Musevî kadınların çarşafı atmaları daha pek yenidir.
Nasihatleri pek güzel ve pek doğrudu. Fakat o güzel ve doğru öğütlere kendisi uymadığı halde oğlunun riayet etmesini istiyordu.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Udî
Baskı tarihi:
Eylül 2012
Sayfa sayısı:
155
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054646111
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kesit Yayınları
Baskılar:
Udî
Udi
Udî
Fatma Aliyenin dördüncü romanı Udi, İkdam gazetesinde tefrika edildikten sonra 1899da kitaplaştırılarak İkdam Matbaası tarafından da yayımlanmıştır. Fatma Aliye Udide sanatıyla hayata karşı direnen udi Bedianın hayatını anlatır.

Kitabı okuyanlar 48 okur

  • Gozde
  • Nur Velioğulları
  • Merve Sabak
  • Onreylm
  • Hilal Çetin
  • Ayşe Özçivit
  • Tuğba Kartal
  • M Kaymakçı
  • debacchus
  • Kitap Bahçesi

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%12.5 (1)
9
%25 (2)
8
%12.5 (1)
7
%0
6
%12.5 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0