9,5/10  (2 Oy) · 
12 okunma  · 
1 beğeni  · 
495 gösterim
... Beni hiçbir zaman terk etmeyen, kucağımdan kaçmayan vefakar yarim! Can dostum! Dertlerimi dinleyen, kalbimi anlayan, sırdaşım! Bana daima refakat eden yoldaşım! 

Beni yalnız sen terk etmedin, benden yalnız sen geçmedin, bana hıyanet etmedin! Bir zaman zevk ve sefa kaynağım, eğlencem oldun. Şimdi de geçim kaynağım! Ekmek teknemsin! 

Benim yarim sensin!..
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2002
 • Sayfa Sayısı:
  126
 • ISBN:
  9799758724054
 • Yayınevi:
  Selis Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Hakan Aydın 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

İlk kadın romancımızın kaleminden, kadını, kadının hayat gailesini ele alan bir roman. Okurken çok farklı ufuklara yelken açtıran bir kitap değil. Ancak kadını baş role koymuş olması açısından değerli bir eser.

Sümeyra 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Türk edebiyatının ilk kadın romancısı olan Fatma Aliye Hanım'ın 4. romanı olan Udi Bedia adını verdiği kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü kadın karakterle ve onun hayat hikayesiyle karşımıza çıkar. Ayrıca romanda aşk, evlilik, ahlak, baba - kız ilişkisi ve kardeş ilişkileri adına da yaşantılar güzel bir örnek olarak sunulmuştur. Eser birçok Osmanlıca kelime bulundursa da okumaya ve anlamaya engel olmadan akıcı bir şekilde ilerlemeye izin verir.

Ayşe Gül 
24 Eki 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Reşat Nuri Güntekin'in biyografisini okurken bu romanın adına tesadüf ettim ve kütüphanede görünce alıp okudum.
Kadının toplumdaki yerine dikkat çekmek için yazılmış gibi. Kadınların da erkekler gibi güçlü olduğunun, gerekirse iffet dairesinde bir evi geçindirebileceğinin ispatını yapıyor. İki karakter üzerinden bunu daha net bir şekilde anlatıyor. Biri roman kahramanı Bedia ki o iffetli bir udidir. Diğeri ise Hevila'dır ki o da iffetsiz bir hayatın içindedir. Para kazanmak için erkeklere müzik icra eder , raks eder. Bedia'nın kocası da bu kıza kapılıp karısını aldatmıştır.
Roman olduğu gibi latin harflerine aktarılmaya çalışılmış. Bu yüzden birçok kelimeye yabancı olunabilir ama okurken pek zorlanılmıyor. Üstelik kitap arkasında sözlük de var zorlananlar için.

Kitaptan 2 Alıntı

Hakan Aydın 
20 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

O bundan sonra dostluk ve insanlık denilen şeyin ancak zengin iken, mutlu iken, her şey yolunda iken görülen, ismi işitilen şeylerden olduğunu öğrenecekti. Gülerken eğlenirken gezerken çok olan dostların, yoldaşların ağlarken insana dostluk etmeyeceğini anlayacaktı.

Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 46)Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 46)
Hakan Aydın 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Bak Bedia! Tabiat bize aşkı anlatıyor. Bu çağlayan sevinçten ağlamayı, şu çiçekler gülmeyi, şu dallar üzerindeki çift çitf kuşlar sevişmeyi, şu dallar üzerindeki söğüt dallarıyla yine kendi eteğini örter gibi bir vaziyette olan âşıkâne sevdayı bize öğretiyor..."

Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 75 - Salkımsöğüt)Udî, Fatma Aliye Hanım (Sayfa 75 - Salkımsöğüt)