Adı:
Ufak Yangınlar
Baskı tarihi:
2 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177433
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Fires Everywhere
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Ufak Yangınlar
Little Fires Everywhere
Little Fires Everywhere
YILIN KİTABI:

• The Washington Post • Kirkus Reviews • NPR • Amazon • Entertainment Weekly“Shaker Heights’taki herkes o yaz bunu konuşuyordu: Richardsonların en küçük çocuğu Isabelle, sonunda kafayı yemiş ve evi yakmıştı.”Shaker Heights’ta yollardan, evlerin rengine kadar her şey en ince detayına kadar planlıydı. Kimse de bu ruhu, kurallara uymayı ilke edinmiş Elena Richardson’dan daha iyi yansıtamazdı.

Kızı Pearl’ü kendi başına büyüten Mia Warren sanatçıydı ve Shaker Heights’a yeni taşınmışlardı. Kısa süre içinde Richardsonların dört çocuğu da güvenli ve düzenli hayatlarından kopacak, hayatlarını ve kendilerini sorgulamaya başlayacaklardı.

Ancak hem Shaker Heights’ı bölen hem de Mia ile Bayan Richardson’ı iki farklı cephe almaya zorlayan bir dava patlak verince Bayan Richardson, Mia’nın geçmişini gün yüzüne çıkarmaya karar verecek, bunu takıntısı haline getirecek ve kendi ailesi ile Mia’nınkini parçalama tehlikesiyle karşı karşıya gelecekti.“Ufak Yangınlar’ı tek solukta okudum.”

–JODI PICOULT, Kız Kardeşim İçin ve Cam Çocuk’un yazarı-“Sıradışı… Ufak Yangınlar gibi kitaplarla sık sık karşılaşmıyoruz.”

–JOHN GREEN, Aynı Yıldızın Altında ve Alaska’nın Peşinde’nin yazarı-“Zekice, komik ve şefkatli. İnanılmaz bir roman.”

–PAULA HAWKINS, Trendeki Kız’ın yazarı-“Celeste Ng’in romanını okurken devamlı kendime şunu sordum: ‘Bu kadar çok şeyi nereden biliyor? Nasıl bu denli zarif, cüretkâr ve cömertlikle yazabiliyor?’ Ufak Yangınlar daha uzun süreler konuşulacak bir edebi eser. Celeste Ng, Zadie Smith ve Jacqueline Woodson gibi yazarların yanında yerini aldı. Bu romana bayıldım.”

–JOE HILL, İtfaiyeci ve Boynuzlar’ın yazarı-

“Ufak Yangınlar bizi başka insanların evine, hayatına ve karanlık köşelerine davet ediyor. Celeste Ng her zamanki gibi espritiüel, akıcı, eşsiz ve orijinal bir dille yazmış.”

–MEG WOLITZER, The Female Persuasion’ın yazarı-“Bu kitabı ne kadar sevdiğimi kelimelerle anlatamam. Annelik, çocukluk aşkı ve mükemmeliyetçiliğin tehlikesi üzerine psikolojik bir gizem romanı. Gözyaşları içinde okudum.”

–REESE WITHERSPOON-“Bu düşündürücü romanda zıtlar birbirini hem çekiyor hem de ateşe veriyor.”

–People-“Ng hikâyesini büyük bir bilgelik ve yaşanmışlıkla kaleme alıyor.”

–Harpers Bazaar-“Yazar giderek çeşitlenen karakterlere romanında yer veriyor. Kitabın dili sade ve anlaşılır olmasına rağmen, gerçek hayatta insanların nasıl düşündüğünü ve hissettiğini başarılı bir şekilde aktarıyor. Shaker Heights huzurlu ve sakin bir yer olabilir ancak gerçek hayat hiçbir zaman uzakta değil.”

–Entertainment Weekly-“İnanılmaz akıcı… Her karakter öyle başarılı bir şekilde yaratılmış ki hangi tarafı tutacağınıza karar veremiyorsunuz.”

–Marie Claire-“Ürkütücü derecede mükemmel bir şehrin detaylı ve sürükleyici bir portresi, annelik üzerine güçlü ve gerilimli bir roman. İnanılmaz bir başarı.”

–Publishers Weekly, starred review-“Ng’in muhteşem romanı, kişiliklerin ve ailelerin nasıl oluştuğunu, arkadaşlıkların nasıl sınandığını gösteren çok katmalı bir inceleme.”

–Booklist, starred review-“Ng bir mekâna ait olamamayı ve bir hikâyeye farklı açılardan bakmak gerektiğini gözler önüne seriyor. Yarattığı karakterlerin hayatlarının çakışmasını izlemek büyüleyici. Ng bu romanıyla ne kadar duyarlı ve içgörülü bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”

–Kirkus, starred review-
328 syf.
Doğru şeyler giymek, doğru kişilerle arkadaş olmak, doğru şekilde hareket etmek, herkes gibi olmak..
Kolaydır kimi insanlar için. Ama sizce de kaçırdıkları bir ayrıntı yok mu, ya da sormaları gereken bir soru?

Doğru nedir?

Bir yerde belirli mimarideki evlerin belirli renklere boyanmasından, çöplerin toplanma saatine kadar her şeyin sınırları sert çizgilerle çizilmişse, gözlerini açtığında kendini içinde bulduğun bu düzenin dışındaki ihtimalleri görmek , o kadar kolay olmayabilir kimi zaman.

Herkes gibi, herkes kadar, herkesin yöntemiyle hareket etmekten bahsediyorum. Ya da belki herkes gibi uyumaktan. Aynı rüyaları görmek üzere yatılan uykulardan bahsediyorum.

Ama uyanmak lazım.
Dik durmak lazım.
Hatta bazen ufak yangınlar çıkarmak lazım. Hem kendi yolunda ilerleyebilmek hem de uyuyanları uyandırmak için.

Kitap, her ne kadar fotoğraf sanatçısı Mia ve kızı Pearl'in öyküsü gibi görünse de benim için en önemli karakter Izzy'di.
Izzy, yani Isabelle.

Güzel, seçkin, zengin ve dört başı mamur bir hayat ayaklarına serilmişken içinde büyüttüğü, kendine yanlış gelen doğruların, onu öfkeyle doldurup yalnızlık ve kuralsızlığa iten ve mutlu olmak için bundan çok daha fazlasına ihtiyacı olduğuna inandıran tüm şeylerin ışığında, yaralı ama dizginlenemez bir ruhun tasviriydi.

Ilk yangını başlatan da son yangına sebep olan da oydu. Dürüsttü. Samimiydi.
Insanların kendi çıkarları için birbirlerini hiç düşünmeden harcayabildikleri olaylar silsilesini nefretle izlediğini hissettim okurken.

Metaforlardan, tokat gibi çarpan kelimelerden çok uzak ama sıcacık bir anlatımı vardı kitabın. Öncelikle doğaldı, süslü betimlemeleri ve tasvirleri yoktu ama hikaye bütünlüğü çok sağlamdı. Bazı gereksiz ayrıntılara girmesine rağmen sıkıcı değildi. Arka plansa, oldukça geniş bir yelpazeye sahipti.

Yazar, aile kavramında aidiyeti sorgulatan, hem çocuğun hem de ebeveynin gözünden olaylara bakabilmemizi sağlayan, üretim ve tüketim zihniyetinin merkezinde, kendinizi nereye yakın hissedeceğinizi sorgulatan çok güzel ayrıntılar yakalamış.

Toplumsal anlamda da çok sağlam mesajlar verirken, öyle avaz avaz bağırmaya hiç gerek duymamış.

Ten rengine göre sınıflandırılan ve dışlanan insanların yaşadıklarını ya da Asyalı olarak nitelendirilen kişilerin Avrupa toplumundaki yerini gözler önüne sermiş.

Büyük büyük uçurumlardan düşürtmedi okurken, ama güzeldi, keyifliydi. Yağmurlu bahar günlerinde, pencere kenarında okumak için ideal ve iç ısıtan bir hikayeydi.
Keyifli okumalar..:))
328 syf.
·12 günde·8/10 puan
Kitabı okumam 11 gün sürmüş. Bu süre bana aşırı uzun geldi. Uzun zamandır kitap okuma sayım oldukça düşük. Neden böyle oluyor algılayamıyorum.
Açıkcası kitaba başlarken beklentim yüksekti. Ödül alması ve yapılan övgüler beni etkiledi. -Son zamanlarda okuduğum kitapları tam olarak benimseyemiyorum. Aslında hayatımdaki hiçbir şeye körükörüne bağlanmak istemememden kaynaklı olabilir bilemiyorum-
Kitapta sevdiğim özelliklerden en önemlisi her karakterin ayrıntılı oluşturulması oldu. Belirli karakterler daha ön planda olmasına rağmen. Bütün karakterlerimizin duyguları, geçmişleri ve düşüncelerini okumak bana keyif verdi. -Kitabın geçtiği mekan bana Ufak Tefek Cinayetler dizisindeki Sarmaşığı hatırlattı-
Kitapla ilgili düşüncelerim bunlardan ibarettir.
 • Parmak Çocuk
  8.0/10 (184 Oy)169 beğeni1.396 okunma68 alıntı5,1bin gösterim
 • Mem û Zîn
  9.2/10 (437 Oy)661 beğeni1.319 okunma3.044 alıntı38,6bin gösterim
 • Tess
  7.9/10 (177 Oy)167 beğeni575 okunma562 alıntı17,4bin gösterim
 • Şeytan Dönemeci
  8.1/10 (89 Oy)86 beğeni348 okunma137 alıntı4.347 gösterim
 • Sonsuz Gece
  8.3/10 (119 Oy)94 beğeni369 okunma107 alıntı4.333 gösterim
 • Lassie
  8.4/10 (71 Oy)68 beğeni381 okunma15 alıntı4.006 gösterim
 • Ulduz ve Kargalar
  8.3/10 (130 Oy)105 beğeni563 okunma159 alıntı6,3bin gösterim
 • Ebedi Koca
  7.5/10 (368 Oy)320 beğeni1.550 okunma2.520 alıntı15bin gösterim
 • Çıplak Kral
  7.8/10 (75 Oy)74 beğeni537 okunma23 alıntı2.666 gösterim
 • Esrarengiz Parmaklar
  7.5/10 (130 Oy)94 beğeni399 okunma311 alıntı5,3bin gösterim
319 syf.
·3 günde
Kitap '2017 Goodreads En iyi Roman Ödülü'nü almış. Güzel bir kitaptı, ufak tefek yazım yanlışlarını göz ardı edince ve konu 'ha, şimdi bir yere bağlanacak!' diye düşününce :)
Sonu 'tamamlanmamış, bir şeyler eksik kalmış' hissi uyandırıyor ve ben 'ee şimdi o niye öyle oldu?' sorusuyla baş başa kaldığım kitaplara çok da bağlanamıyorum :)
Genelini düşündüğümde kitabı sevdim. Dili akıcı, hızlı ilerliyor. Kitap kulübümüzün Şubat ayı kitabı seçilince alıp okumazsam zaten olmazdı. Çok bir şey beklemeyeyim, güzel zaman geçireyim derseniz alıp okuyabilirsiniz. Ben çerezlik kitap olarak görüyorum böyle kitapları :)
328 syf.
·5 günde·6/10 puan
Kitap ne çok iyi ne çok kötü büyük beklentiyle okunmamalı , ara ara okurken sıkılsam da bitirmek istedim küçük kız şu yangını niye çıkarmış dedim , çokta bir heyecan aksiyon olmaması beni üzdü , kitabı bitirip diziye başlicam diyordum ama artık merak etmiyorum
328 syf.
·Puan vermedi
"Bir hayatın daha sonuna gelmiş bulunuyorum. 10 günde bitirdiğim bu kitap 4 çocuk, anne ve babadan oluşan bir ailenin evinin tamamen yanmasıyla başlıyor yakan kişi ise en küçük çocukları Izzy... Peki bu çocuk neden yakmış olabilir evlerini okuyun da görün... Ben beğenerek okudum özellikle yarıdan sonrası baya akıcı ve merak uyandırıcıydı... Tavsiye ederim..."
328 syf.
·61 günde·9/10 puan
Edebiyattaki en sevdiğim açılış cümlelerinden biri Gabriel Garcia Marquez’in Kırmızı Pazartesi’sinden: “Santiago Nasar, onu öldürecekleri gün, piskoposun geleceği gemiyi karşılamak için sabah saat 05.30’da kalkmıştı.” Daha en başından size Nasar’ın sonunun ne olacağını söylüyor; hatta çoğunun spoiler verme! diyerek isyan edeceği bir cümle bu. Ama adamın başına neler geldiğini, kimin, onu neden öldürmek istediğini merak ede ede bir çırpıda okuyorsunuz kitabı. Ufak Yangınlar da çok benzer bir şekilde, diğer hiçbir şekilde Kırmızı Pazartesi’ye benzemese de benzer bir hisle başlıyor:

“Shaker Heights’taki herkes o yaz bunu konuşuyordu: Richardsonların en küçük çocuğu Isabelle, sonunda kafayı yemiş ve evi yakmıştı.”


Yani, daha en başından Richardsonların en küçük kızı Isabelle’in evlerini yaktığını öğreniyoruz. Peki ama neden? Liseye giden, zengin bir kızın ne derdi olabilir ki?

Devamı: https://zimlicious.com/...r-anda-kul-olmussun/
328 syf.
·6/10 puan
Eveeet, bir kitabın daha sonuna geldiysek; iki üç kelam edelim :)

Öncelikle kitaba başlarken türüne yada konusuna detaylı şekilde bakmamıştım, ama kabaca beklentim merak uyandıracak gizemlerle dolu bir kitap olması yönündeydi. Niye böyle bir düşünce ile alıp başladığımı da bilemiyorum.

Kitap bir yangın ile başlıyor ve kitap devamında o yangının nasıl çıktığını anlatıyor. Birden fazla karakter barındıran ve hemen hemen tüm karakterlerin bir şekilde tanınmasını sağlayacak kadar herkese yer veriliyor. Bence asıl olay kitap kapağında ya da arkasındaki tanıtımda yer aldığı gibi evin yanması değil. Yani ben öyle hissedemedim. Sanırım toplumsal mesajlar ile dolu diyebileceğim türden bir kitaptı.

Mia,Pearl,Moddy,Lexie,Izzy,Elena,Trip hatta Bebe,Warren, yani gerçekten ortalama kitapta geçen her karaktere ait az ya da çok bir şeyler öğrenebildik. Anlatım süperdi, kurgunun sonu bir evin yanması ile bağdaştırıldığı için gidiş yönü çok güzeldi, karakterler de bunaltıcı değildi en azından ama yani kitabın sonu beni -bu neydi şimdi? gibi sorular sormaya yöneltti.

Evet okurken keyif aldım, yer yer meraklandım daha ne olacak diye ama gel gör ki yazar kitabı yazmaktan sıkılmış da yeter artık bu kadar diye birden bire olayı yangına getirmiş gibi. -Belki bende fazlaca 'ekşın' arıyor olabilirim- Daha fazla yazsa -yeter artık bunaldım-diyebilirdim.

Yani devamı çıksa fena olmayacak bir kitap, çünkü kitap sonunda merak ettiğim o kadar çok şey kaldı ki. Kendimi yarı yolda bırakılmış gibi hissediyorum. Ne tam anlamıyla çok beğendiğim ne de beğenmediğim bir kitap oldu, arada kalmışlık hissi.
328 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Olmak istedigin kisi ile olman gereken kisi, yapmak istedigin sey ile yapman gereken sey arasinda kalmak cok zordur. Verdigin kararlarin sorumlulugunu ustlenmek daha zor.. Sana Soyleyemedigim Hersey kitabini okumustum daha once ve bu kitap ciktigindan beri okumak istiyordum. Hayatin iki dongusu arasinda kaldigim cok zamanlar olmustur. Sanirim ben Elena gibi kurallara uymayi ve rahat yasamayi seviyorum. Ama Mia gibi kapiyi carpip hayallerimin pesinde kosmadigim icin de pismanligim olmustur bazi zamanlar. Sanirim cok cok guc gerektiriyor. Su anki gucten de cok...
328 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10 puan
Hikayemiz zengin ve gösterişli Richardson ailesinin evlerinin yanması ile başlıyor ve ardından tüm bu olayın öncesindeki bir senelik geçmişe geri gidiyoruz. Birçok karakterin kişisel hayat öykülerini tek tek ele alıyor ve sonra yangın gününe tekrar geri dönüyoruz. Açıkçası kitabın ilk yüz sayfasını okurken karakter yoğunluğunun verdiği kafa karışıklığı ve gündelik olayların aşırı sakin ilerlemesi ile epey sıkıldım. Ancak ilerleyen sayfalarda yazarımız olayları öyle güzel harmanladı ve bütünleştirdi ki ilk yüz sayfayı toparladı diyebilirim. 2017 Goodreads en iyi roman ödülünü almış olmasının yerinde bir başarı olduğunu düşünüyorum.
328 syf.
·4 günde·9/10 puan
Açıkçası kitabın son 50 sayfasına kadar sıkılarak okudum ama yazar son 50 sayfada konuyu öyle güzel toparlamış ki anlatamam size. Gerçekten New York Times Bestseller'da 50 hafta kalmasının hakkını veriyor. Çok ümitsizdim okumaya başlarken fakat sonu harika bitti. Bayıldım tek kelimeyle.
328 syf.
·1/10 puan
Kitabı arka kapak yazısı ve birçok yazar yorumunun güzel olması sebebiyle almıştım. Açıkçası beklentim bir hayli yüksekti. Beklentim şöyle dursun akıcı olsaydı hiç değilse, kitap elimde 1 haftadan fazla süredir süründü. Yarım bırakamama huyumdan ötürü ittire ittire okudum desem yeridir. Öyle boğaldum ki bir an kitap zehirlenmesi yaşadığım hissine kapıldım.
Şu var ki cidden başka milletlerle hayat kültürümüzle birlikte birçok şey de de çok farklıyız, bize göre çok sığlar.
Dram, Gizem, Entrika mı? Tillahı bizde.
Onların olağanüstü diye yaşadıklarını biz günlük hayatta kulağımıza damlatıyoruz.
Belki de çevirim de sıkıntı var ve orjinalinin duygusunu yansıtamadı bana bilemiyorum.
Ya da son seçenek sorun bende
2017 Goodreads en iyi roman ödülünü almış, 50 haftadır da New York Times çok satanlarından olan bu kitaba, 2019 Badreads Çin İşkencesi dalında bir ödül de benden
Hayırlı olsun
328 syf.
·44 günde·Puan vermedi
Kitabın kapağını çeviriyorsunuz ve sizi bir martı karşılıyor. Koskoca sayfada sadece bir martı.
Bu mükemmel bir şey...
Bir martının kanatlarında okumak bir kitabın cümlelerini
Ve diğer kanalıyla çevirmek kitabın sayfalarını..
Tarifi mümkün değil gibi...

Bitiş Notu: Kitap çok akıcı olmasına rağmen çok saçma bir şekilde bitiyor. Yarım kalmış gibi... Eksik gibi...
" Mia ona bir süre sarıldı, burnunu Pearl'ün saçını ayırdığı noktaya yasladı. Bunu her yaptığında Pearl'ün tam olarak aynı kokuyor olması onu rahatlatıyordu. Ev gibi koktuğunu fark etti birden. Ev bir mekan değil de yanında taşıdığı bu ufak insanmış gibi. "
Celeste Ng
Sayfa 295 - Yabancı Yayınları
Bazen her şeyi kül edip baştan başlaman gerekir.Fakat yangından sonra toprak daha bereketlidir,böylece yeni şeyler yetişebilir.İnsanlar da öyledir.Baştan başlarlar.Bir yolunu bulurlar.
Celeste Ng
Sayfa 307 - Mia
"Bazen her şeyi kül edip baştan başlaman gerekir. Fakat yangından sonra toprak daha bereketlidir, böylece yeni şeyler yetişebilir. İnsanlar da öyledir. Baştan başlarlar. Bir yolunu bulurlar."
"Bir ebeveyn için çocuğu sadece bir 'kişi' değildi, aynı zamanda Narnia gibi bir 'yer'di. İçinde yaşadığı şimdiki zamanın, hatırladığı geçmişin ve özlemini çektiği geleceğin aynı anda var olduğu bir yerdi. Bunu çocuğunuza her baktığınızda görebiliyordunuz."
"Bazen her şeyi kül edip baştan başlaman gerekir. Fakat yangından sonra toprak daha bereketlidir, böylece yeni şeyler yetişebilir. İnsanlar da öyledir. Baştan başlarlar. Bir yolunu bulurlar."
Nihayet korunaklı hayatının sert kabuğuna çarpmadan konuşabiliyormuş, onu içeri kapatan katı duvarların aslında parmaklık olduğunu ve aralarından geçebilecek kadar geniş olduklarını fark etmiş gibiydi.
Bazen her şeyi kaybettiğini düşündüğünde karşına bir yol çıkar. Kır yangını gibi. Toprak yanar ve simsiyah olur. Fakat yangından sonra toprak daha bereketlidir, böylece yeni şeyler yetişebilir. İnsanlar da böyledir. Baştan başlarlar. Bir yolunu bulurlar.
Fakat kuralların sorunu bir şeyi yapmanın bir doğru bir de yanlış yolu olduğunu ima etmesiydi. Halbuki gerçekte sadece yollar vardı, ne doğru ne yanlışlardı;hangi tarafta durduğunuzu söylemiyorlardı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Ufak Yangınlar
Baskı tarihi:
2 Kasım 2018
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052177433
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Little Fires Everywhere
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yabancı Yayınları
Baskılar:
Ufak Yangınlar
Little Fires Everywhere
Little Fires Everywhere
YILIN KİTABI:

• The Washington Post • Kirkus Reviews • NPR • Amazon • Entertainment Weekly“Shaker Heights’taki herkes o yaz bunu konuşuyordu: Richardsonların en küçük çocuğu Isabelle, sonunda kafayı yemiş ve evi yakmıştı.”Shaker Heights’ta yollardan, evlerin rengine kadar her şey en ince detayına kadar planlıydı. Kimse de bu ruhu, kurallara uymayı ilke edinmiş Elena Richardson’dan daha iyi yansıtamazdı.

Kızı Pearl’ü kendi başına büyüten Mia Warren sanatçıydı ve Shaker Heights’a yeni taşınmışlardı. Kısa süre içinde Richardsonların dört çocuğu da güvenli ve düzenli hayatlarından kopacak, hayatlarını ve kendilerini sorgulamaya başlayacaklardı.

Ancak hem Shaker Heights’ı bölen hem de Mia ile Bayan Richardson’ı iki farklı cephe almaya zorlayan bir dava patlak verince Bayan Richardson, Mia’nın geçmişini gün yüzüne çıkarmaya karar verecek, bunu takıntısı haline getirecek ve kendi ailesi ile Mia’nınkini parçalama tehlikesiyle karşı karşıya gelecekti.“Ufak Yangınlar’ı tek solukta okudum.”

–JODI PICOULT, Kız Kardeşim İçin ve Cam Çocuk’un yazarı-“Sıradışı… Ufak Yangınlar gibi kitaplarla sık sık karşılaşmıyoruz.”

–JOHN GREEN, Aynı Yıldızın Altında ve Alaska’nın Peşinde’nin yazarı-“Zekice, komik ve şefkatli. İnanılmaz bir roman.”

–PAULA HAWKINS, Trendeki Kız’ın yazarı-“Celeste Ng’in romanını okurken devamlı kendime şunu sordum: ‘Bu kadar çok şeyi nereden biliyor? Nasıl bu denli zarif, cüretkâr ve cömertlikle yazabiliyor?’ Ufak Yangınlar daha uzun süreler konuşulacak bir edebi eser. Celeste Ng, Zadie Smith ve Jacqueline Woodson gibi yazarların yanında yerini aldı. Bu romana bayıldım.”

–JOE HILL, İtfaiyeci ve Boynuzlar’ın yazarı-

“Ufak Yangınlar bizi başka insanların evine, hayatına ve karanlık köşelerine davet ediyor. Celeste Ng her zamanki gibi espritiüel, akıcı, eşsiz ve orijinal bir dille yazmış.”

–MEG WOLITZER, The Female Persuasion’ın yazarı-“Bu kitabı ne kadar sevdiğimi kelimelerle anlatamam. Annelik, çocukluk aşkı ve mükemmeliyetçiliğin tehlikesi üzerine psikolojik bir gizem romanı. Gözyaşları içinde okudum.”

–REESE WITHERSPOON-“Bu düşündürücü romanda zıtlar birbirini hem çekiyor hem de ateşe veriyor.”

–People-“Ng hikâyesini büyük bir bilgelik ve yaşanmışlıkla kaleme alıyor.”

–Harpers Bazaar-“Yazar giderek çeşitlenen karakterlere romanında yer veriyor. Kitabın dili sade ve anlaşılır olmasına rağmen, gerçek hayatta insanların nasıl düşündüğünü ve hissettiğini başarılı bir şekilde aktarıyor. Shaker Heights huzurlu ve sakin bir yer olabilir ancak gerçek hayat hiçbir zaman uzakta değil.”

–Entertainment Weekly-“İnanılmaz akıcı… Her karakter öyle başarılı bir şekilde yaratılmış ki hangi tarafı tutacağınıza karar veremiyorsunuz.”

–Marie Claire-“Ürkütücü derecede mükemmel bir şehrin detaylı ve sürükleyici bir portresi, annelik üzerine güçlü ve gerilimli bir roman. İnanılmaz bir başarı.”

–Publishers Weekly, starred review-“Ng’in muhteşem romanı, kişiliklerin ve ailelerin nasıl oluştuğunu, arkadaşlıkların nasıl sınandığını gösteren çok katmalı bir inceleme.”

–Booklist, starred review-“Ng bir mekâna ait olamamayı ve bir hikâyeye farklı açılardan bakmak gerektiğini gözler önüne seriyor. Yarattığı karakterlerin hayatlarının çakışmasını izlemek büyüleyici. Ng bu romanıyla ne kadar duyarlı ve içgörülü bir yazar olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.”

–Kirkus, starred review-

Kitabı okuyanlar 135 okur

 • Umbra
 • yağmur
 • fatmaerdemil
 • Sude İnce
 • Sude
 • Şevval Soylar
 • lue
 • Feray B
 • Duru
 • Nisanur Bayram

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%10.1 (7)
9
%7.2 (5)
8
%29 (20)
7
%21.7 (15)
6
%15.9 (11)
5
%4.3 (3)
4
%1.4 (1)
3
%0
2
%4.3 (3)
1
%2.9 (2)