Uğultulu Tepeler

8,4/10  (353 Oy) · 
1.355 okunma  · 
330 beğeni  · 
6.521 gösterim
İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden biri olan ve ihtiras dolu bir aşk hikâyesini konu alan Uğultulu Tepeler, 19. yüzyılın başlarında İngiltere’de yaşamış zengin Earnshaw ailesinin kızı Catherine ile ailenin evlatlığı Heathcliff arasındaki sancılı aşkı şiirsel bir dille anlatıyor. Aşkın hiç bitmeyecek bir nefrete dönüşmesine şahit olduğumuz bu roman, intikam duygusunun insanı kör ederek ne denli yıkıcı olabileceğini büyüleyici bir kurguyla gözler önüne seriyor. Emily Brontë’nin tek romanı olan ve dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinen Uğultulu Tepeler, yazarın eşsiz anlatımı ve karakterlerin iç dünyalarını aktarmadaki ustalığıyla yıllardır severek okunan bir kitap olma özelliğini günümüzde de sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9786053480143
 • Orijinal Adı:
  Wuthering Heights
 • Çeviri:
  Naciye Akseki Öncül
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Azra Tuba Demir 
22 Nis 02:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünya edebiyatı eserleri içinde en sevdiğim ve bendeki yeri en ayrı olan kitaptır. 6 yıl önce okumuştum. Depremden önce. Ve bende bıraktığı izlenimi size aktarmam gerçekten zor. Sadece bi aşk kitabı denemez asla. O nefret ve aşk ile dizayn edilmiş bir şaheser benim gözümde. Mükemmel bir dünyaya adım atıyorsunuz kitaba başladığınızda her kitap bir dünyaysa bu kitap bin dünya. Sözün özü, şiddetle tavsiye ederiim. Okuyun, okutturun.

Özge Uzun 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir solukta okuyabildiğim nadir klasiklerden sanırım. Dili mükemmel, kurgusu mükemmel. Karakterlere gelirsek onlar mükemmelin tam zıttı durumdalar. Zaafları olan hatta biraz da hastalıklı. Kitabı muhteşem yapan da bu sanırım. Ne kadar hastalıklı olursa olsun, hatta ne kadar hastalıklı olursa o kadar çok büyüyor sanırım 'aşk' denen duygu. Zayıf, şımarık, hırslı, hatta düpedüz kötü insanlar, belki de tarihe geçecek masalsı aşkların daha çok hakkını veriyorlar.

Aristokrat 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kere kitapta mükemmel, romantik bir aşk bulacağınızı sanıyorsanız çok yanılırsınız. Çünkü bulacağınız tek şey huzur bozan insanlar ve gerisinde getirdiği şeyler olacaktır. Aşk, nefret, intikam... Ki intikam ve nefret zaten kitabın ana konusu. Aşksa bunlara yolan açan aracı oluyor.

Heathcliff yaratılıştan mı yoksa yaşadığı olaylardan ötürü mü kötü bilemiyorum ama gerçekten de gözünü intikam hırsı bürümüş bir adam. Yazarın böyle acımasız nefret dolu bir karaktere bile öldükten sonra huzur buldurtması çok tuhaf bir durum.

Ama belki de kitabı ve bu kötü aşık karakteri ancak şu beyit bu kadar güzel özetleyebilir;

Ne kendi etti rahat, ne âlem buldu huzur,
Yıkılıp gitti cihandan, dayansın ehli kubur (mezardaki ölüler).

Oguzhan Kocyiğit 
22 Tem 11:43 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bu esere kısa kısa cümlelerden olușan bir inceleme yapmak esere haksızlık olur. O yüzden uzuncaa bir yazı ile karșı karșıyasınız. Öncelikle romanda o kadar miskin, o kadar cehalet içinde yașayan karakter var ki okurken ayrım yapabiliyorsunuz. Hikayenin bașlangıcı aslında çok karmașık, biraz olsun karıșıklık içinde okuyacağınıza eminim. Ama zamanla hikayenin içinde hikayenin, hikayelerin olduğunu anlamakta zorluk çekmezsiniz. Nelly'nin yașananları anlatıșına hayran kaldım, anlatılanlar da o kadar sürükleyici ki kitapta ne anlatan kalıyor, ne de dinleyici... Kabahati olmayan karakterlerin büyük bir sukünet içinde yașamasını istedim sürekli, ama roman öylesine nefret dolu, öylesine öfke parçacıkları dolu ki okuyucuda da derinlemesine nefret ve öfke hazları uyandırıyor. Herkesin anlatımı çocukluklarından bașlıyor ve bizler de bu sayede, zalime dönen yaratıkları, ya da periyi andıran çiçekleri, papatyaları detaylı bir șekilde analiz edebiliyoruz. Nelly'nin sürekli ihtarlı bir yașamının olması ise benim ilgimi çeken ayrı bir detay. Heathcliff'ten her zaman iğrendim ve masum bir çocukken geldiği duruma da acımadan edemedim, çok güzel detay edilen bir karakter, gerçekten. Catherinelerin biri fena biri ise anasından farksız ama daha sevecen, daha sıcakkanlı ve anlayıșlı birisi. Babasına olan bağlılığı beni çok duygulandırdı. Șiveli Joseph de ne muzir bir karakter öyle! En baba karakter ve en güzel huylusu ise kesinlikle Bay Edgar Linton... Emily Bronte'nin hayatından izler tașıdığı cok belli bir eseri okudum... Bazen nefret, bazen azıcık da olsa, bir tutam saflık içinde sevgi... Yazarın bir diğer kardeșinin "Agnes Grey" isimli romanını da okuyacağım. Elestirimi okuduğunuz için teșekkürler. Sürprizbozan bir detay yok incelememde rahat olunuz...

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bronté kardeşlerin belki de en huysuzu, Emily. Sert, hırçın ve tam anlamıyla huysuz karakteri güneş misali kitabına, karaterlerine, her bir kelimenin arasına sıkışmış durumda. Ve işte bu, kitabı tamamıyla ona özgü yapan şey!
Böylesine huysuz bir kitap ancak böylesine huysuz bir insanın elinden çıkabilirdi ve böyle sevilebilirdi.
Elbette ki İngiliz edebiyatının incilerinden olduğu su götürmez ancak alttan alta rahatsız eden huysuzlukta yok sayılamaz zannımca efenim.

Esma Tezgi 
10 Ağu 22:39 · Kitabı okudu · 6 günde · 9/10 puan

Bugün çok güzel bir kitap bitirdim, belki kitabın sayfaları bitti ama karakterleri hala capcanlı benim için ve eminim ki Heathclif, Catherine, Cathy ve diğerleri unutmayacağım karakterler arasında yer alacak. Bronte kardeşlerin methini çok duymuştum ama tanışma fırsatını yeni buldum. Charlotte Bronte ile henüz tanışmamış olsam da Emily Bronte beni büyüledi. Onu en çok büyüleyici kılanda o kısıtlı yaşam şartları altında bu kadar iyi bir eser ortaya koyabilmiş olması. Yetenek zaman ve mekan tanımasa gerek ortaya böyle güzel bir eser çıkmış.

Kitap iki nesile yayılmış bir aşk hikayesini konu alıyor, konu başta zayıf gibi görünse de Bronte bunu öyle güzel işlemiş ki karakterleri okurken, onları yaşadım. Hatta sık sık karakterlere tepki verdim. Sık sık kitap okuyanlar bilirler, insan bir zaman sonra okuduklarına tepki vermez oluyor, bir süre sonra sizi etkileyen bir kitap bulmak çok zorlaşıyor ama Emily Bronte beni etkiledi. Okurken zihnim hiç durmadı, hem ona, hem karakterlerine hayran kaldım hemde karakterlerin hayatın içinden oluşu beni sürekli gerçek hayatla ilgili düşünmeye itti. Yazarın kurgusunu da çok beğendim, olayları sunuş biçimi de kitaba oldukça güzel bir hava katmıştı.

Ne kitabı ne yazarı fazla övüp yanlış bir beklentiye sebep olmak istemiyorum ama bir gün yolunuz Uğultulu Tepeler'e düşerse Emily Bronte'a kulak verin derim.

Son olarak ben Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan baskısını okudum, çevirisiyle, başındaki ve sonundaki metinlerle de oldukça iyi bir baskıydı. (Sondaki metin Virginia Woolf'un Bronte kardeşler hakkındaki yazısı idi.)

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hastalıklı, kötü düşünceli bir adamın çevresine yaptığı kötülükler... Ama temelinde de ona kötü davranmış, baba yerine koyduğu bir adamın oğlu var..Ayrıca sevdiği kızın kendisine göre daha zengin,yakışıklı bir adamı seçmesi kendisini kötülük yapmada daha azimli yapıyor.... Daha çok zengin olma,daha kötü olma konusunda hırslanıyor...O günlerin İngiltere'sini anlatması açısından ilginçti..

Elif Kurşun 
26 Ağu 11:58 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk klasikler arasında yer alıyor. 500 sayfalık bir kitap. Ama sayfaları arasına bir çok şey sığdırmış. Aşk, nefret, kaygı, endişe , korku , sevinç ve bir çok duygu daha. Sadece aşk üzerinde durmayıp çoğu konuda bize farklı duygular hissettirmek istemiş ve hissettirdi. Okumanız gereken kitaplar arasında yer aldığına inanıyorum. O yüzden ertelemeden okumalısınız.

gökçe türkkan 
02 Nis 20:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın duygularına bu kadar güzel hitap edebilen sayılı kitaplardandır sanırım. Bir klasik, bir duygu şöleni. Catherine&Heatcliff unutulmaz bir ikili olarak beynimin sedef sandığında!

Emre başatlı 
 03 Ağu 02:20 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Çok sevdiği kadının (Catherine) ölümünden sonra bile sıyrılamadığı yoğun duyguların tesirinde, yaşadığı müddetçe temas ettiği herkesi, yaşadıklarının sorumlusu adlettiğinden zulmeden çok kötü huylu Heathcliff beyefendinin, okuyucuyu tiksinderen tasarımlarını, kendisine bir dönem hizmet etmiş bir kadının anlatımıyla öğreniyoruz.

Kitaptan 207 Alıntı

Avcı 
04 Ağu 18:58 · Kitabı okudu

Emily Bronte Farkı
"İnsanı insan yapan, yüzüne güzellik katan ve onu sevdiren tek şey kalbinin temizliğidir. Yoksa hepimiz aynıyız, etten ve kemikten oluşmuş bedenleriz. Bizi birbirimizden ayıran tek şey kalplerimizin özelliğidir. Eğer temiz ve güzel bir kalbiniz varsa, bu dışınıza yansır. Fakat kararmış, herkesin kötülüğünü isteyen, kıskanç biriyseniz, kalbinizin kötülüğü yine yüzünüze yansır. Ve dünyalar güzeli olsanız bile, kalbinizin karanlığı güzelliğinize gölge düşürecektir."

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Şeyma 
 04 May 21:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Düşünceler beynimin içinde sürekli olarak dönüp duruyordu, öyle ki bir an çıldıracağımdan korktum.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 180 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 180 - Koridor yayınevi)
Nur E. 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''... o kendisini ne kadar sevdiğimi hiç bilmeyecek; hem onu yakışıklı filan diye sevmiyorum, Nelly; benden daha çok bana benziyor da, onun için seviyorum. Ruhlarımız her neden yoğrulmuşsa, ikimizinki de aynı. Linton'ınki ise, ay ışığının şimşekten, buzun ateşten ayrı olduğu kadar bizimkinden ayrı.''

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)
Şeyma 
11 May 18:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

O kadar iyi bir insansınız ki, sevginize layık olmuş olsaydım bile daha fazla sevemezdim sizi.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 360 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 360 - Koridor yayınevi)
Şeyma 
11 May 18:35 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bana göre sonsuz mutluluk, batı rüzgarları eserken ve parlak, bembeyaz bulutlar başımın üzerinden hızla geçerken bir ağacın hışır hışır sesleri çıkaran yemyeşil dallarında sallanmaktı.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 352 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 352 - Koridor yayınevi)
Şeyma 
09 May 17:13 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Artık öyle bir hale gelmiştim ki, hiçbir şeye şaşırmıyor, hiçbir şeye hayret etmiyordum. Darağacının dibine geldiğinde bile cüretkârlığından taviz vermeyen caniler gibi olmuştum...

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 255 - Koridor yayınevi)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 255 - Koridor yayınevi)

“Hiç kitabınız yok mu?” dedim. “Burada kitap olmadan nasıl yaşıyorsunuz, diye sorabilir miyim? Doğruyu söylemek gerekirse, kitaplarımı elimden alsalar çıldırırım.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
21 /

Kitapla ilgili 1 Haber

tek kitapla ünlenen yazalar
tek kitapla ünlenen yazalar Uğultulu Tepeler, Bülbülü Öldürmek, Rüzgar Gibi Geçti... Yazarlarının ortak özelliği bu kitaplardan sonra bir daha başarılı bir eser kaleme almamış olmaları