Uğultulu Tepeler

8,2/10  (208 Oy) · 
853 okunma  · 
173 beğeni  · 
4.586 gösterim
İngiliz edebiyatının önemli eserlerinden biri olan ve ihtiras dolu bir aşk hikâyesini konu alan Uğultulu Tepeler, 19. yüzyılın başlarında İngiltere’de yaşamış zengin Earnshaw ailesinin kızı Catherine ile ailenin evlatlığı Heathcliff arasındaki sancılı aşkı şiirsel bir dille anlatıyor. Aşkın hiç bitmeyecek bir nefrete dönüşmesine şahit olduğumuz bu roman, intikam duygusunun insanı kör ederek ne denli yıkıcı olabileceğini büyüleyici bir kurguyla gözler önüne seriyor. Emily Brontë’nin tek romanı olan ve dünya klasikleri arasında önemli bir yer edinen Uğultulu Tepeler, yazarın eşsiz anlatımı ve karakterlerin iç dünyalarını aktarmadaki ustalığıyla yıllardır severek okunan bir kitap olma özelliğini günümüzde de sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  500
 • ISBN:
  9786053480143
 • Orijinal Adı:
  Wuthering Heights
 • Çeviri:
  Naciye Akseki Öncül
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
30 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bir solukta okuyabildiğim nadir klasiklerden sanırım. Dili mükemmel, kurgusu mükemmel. Karakterlere gelirsek onlar mükemmelin tam zıttı durumdalar. Zaafları olan hatta biraz da hastalıklı. Kitabı muhteşem yapan da bu sanırım. Ne kadar hastalıklı olursa olsun, hatta ne kadar hastalıklı olursa o kadar çok büyüyor sanırım 'aşk' denen duygu. Zayıf, şımarık, hırslı, hatta düpedüz kötü insanlar, belki de tarihe geçecek masalsı aşkların daha çok hakkını veriyorlar.

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bronté kardeşlerin belki de en huysuzu, Emily. Sert, hırçın ve tam anlamıyla huysuz karakteri güneş misali kitabına, karaterlerine, her bir kelimenin arasına sıkışmış durumda. Ve işte bu, kitabı tamamıyla ona özgü yapan şey!
Böylesine huysuz bir kitap ancak böylesine huysuz bir insanın elinden çıkabilirdi ve böyle sevilebilirdi.
Elbette ki İngiliz edebiyatının incilerinden olduğu su götürmez ancak alttan alta rahatsız eden huysuzlukta yok sayılamaz zannımca efenim.

Zühal Uğur 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hastalıklı, kötü düşünceli bir adamın çevresine yaptığı kötülükler... Ama temelinde de ona kötü davranmış, baba yerine koyduğu bir adamın oğlu var..Ayrıca sevdiği kızın kendisine göre daha zengin,yakışıklı bir adamı seçmesi kendisini kötülük yapmada daha azimli yapıyor.... Daha çok zengin olma,daha kötü olma konusunda hırslanıyor...O günlerin İngiltere'sini anlatması açısından ilginçti..

Aristokrat 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir kere kitapta mükemmel, romantik bir aşk bulacağınızı sanıyorsanız çok yanılırsınız. Çünkü bulacağınız tek şey huzur bozan insanlar ve gerisinde getirdiği şeyler olacaktır. Aşk, nefret, intikam... Ki intikam ve nefret zaten kitabın ana konusu. Aşksa bunlara yolan açan aracı oluyor.

Heathcliff yaratılıştan mı yoksa yaşadığı olaylardan ötürü mü kötü bilemiyorum ama gerçekten de gözünü intikam hırsı bürümüş bir adam. Yazarın böyle acımasız nefret dolu bir karaktere bile öldükten sonra huzur buldurtması çok tuhaf bir durum.

Ama belki de kitabı ve bu kötü aşık karakteri ancak şu beyit bu kadar güzel özetleyebilir;

Ne kendi etti rahat, ne âlem buldu huzur,
Yıkılıp gitti cihandan, dayansın ehli kubur (mezardaki ölüler).

glbanu 
15 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hakkında nice makaleler yazılmış baş karakter Heathcliff... Catherine olan aşkı ile herkesin hayatını karartır. Ama İngiliz Edebiyatının en tartışmalı kitaplarındandır.

EsengüL 
 12 Şub 21:10 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

İngiliz edebiyatının fazlasıyla yadırganmış, yadırgandıkça klasikleşmiş olan Uğultulu Tepeler’i, Emily Bronte’nin ilk ve tek eseri. Bronte’nin kaleme aldığı bu muazzam eserde karakterler üzerinde natüralist bir yaklaşımın kurguya işlendiği konuda romantizmin izleri görülse de kitabın her satırında realizmi hissettiğim gerçeğini de söylemezsem olmazdı.

Thrushcross Çiftliği ve Uğultulu Tepeler malikanesinde yıllarını geçiren emektar Nelly Dean’ın anlatımı kapsamında bir çerçeveye sahip olan eserin, anı-oto/biyografi türü özellikleri taşıdığı izlenimine de kapılıyorum.

Karışık bir soyağacına sahip olan eserin ilk sayfalarında kim, kimin neyiydi diye düşünmek oldukça zor. Kabul ediyorum ki şema halinde soyağacı çizdim ve karakterlerin içinden ancak öyle çıktım.

Kitap hakkında ufak bir bilgi:

Bay Earnshaw'ın, Uğultulu Tepeler malikanesine getirdiği 6 yaşında bir çocukla başlar, hikayenin özü. Heathcliff adı verilen bu çocuk, ailenin diğer çocukları Hindley ve Catherina’yla birlikte yetişir. Geçen bu süre içerisinde kalbinde yeşeren Catherina aşkı, Catherina’nın Linton ailesinden Edgar’la evlenmesi ve bu evlilik arefesinde ortadan kaybolayarak üç yıl boyunca görünmemesi, tekrar ortaya çıkmasının ardından da her şey asla başladığı yere dönemeyeceği şekilde birbirine girer. Hayatı boyunca aşağılamalara, hor görülmelere, şiddete ve ihanete alıştırılan kahramanımızın, sahneye kötü(!) bir mizaçla dönmesinde haklılık buluyor ve kitabı okuduğum süre içerisinde daima Heatchliff’i düşünüyorum. İntikam, insana azim ve hırs katsa da yalnızlaştırıp yok olmaya da sürükleyebilirdi. Ve ‘yüzündeki o alay eder ifadeyle köşe bucakta soğuk bir ölü haline getirir.’

Hikayenin özü bir önceki paragraf olsa da kitaptaki asıl giriş, Bay Lockwood isimli bir vatandaşın Thrushcross Çiftliği’ni kiralaması ve bu çiftliğin asıl sahipleriyle Uğultulu Malikanesinde karşılaşması sonucu bu insanların nasıl bir ilişkisi olduğuna dair şüphe duyması, bu şüpheleri de Bayan Nelly aracılığıyla yok ederek “Catherina Earnshaw Linton Heathcliff” mazisine dalmasıyla başlar.

Ayfesa 
 06 Nis 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

İnanılmaz derecede rahatsız edici karakterler ve yine bir o kadar rahatsız edici yaşamları... Bir kuşaktan diğer kuşağı kuşatan bir nefret...
Karakterlerin hepsi az çok kötü olsa da bence tartışmasız kötü olan Heathcliff'ti. Devamlı ölmesini bekledim o ise tam tersine yaşama daha sıkı sarıldı. Hırsla beslendi, hırsla güçlendi. Yaptıkları için hiç pişman olmadı ama o bile bir yerde yoruldu.
Catherine ile arasındaki ilişki de bir o kadar garipti; aşkları ikisini de delirtti. Ölümle bile bitmeyen bir aşk ve berisinde gelen nefret pek çok yaşamı mahvetti. Nihayetinde aşkın da nefret kadar yıkıcı olduğu kitap oldukça etkileyiciydi.

Muharrem Armağan 
19 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Kitaba çok büyük beklentilerle başlamadım açıkcası elimde olduğu ve önyargılı davranmamak için okudum ve beklentimin çok üstünde bir kitap çıktı.Konu olarak bir insanın iki aileyi yavaş yavaş aşkı uğruna nasıl feda ettiğini görüyoruz.Olay kurgusu ve insan psikolojisi iyi işlenmiş.Özellikle Heathcliff karakteriyle insanın gözünü hırs bürüdüğünde ne kadar acımasız olabileceği anlatılmış özellikle Hareton'u yetiştirmesindeki intikam duygusu beni en çok etkileyen kısımdı bunun dışında Joseph karakteri şivesiyle unutamayacağım karakterler arasında :).Kitapta hoşuma giden ama anlatamadığım bir olay kurgusu var okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız bence okunması gereken kitaplardan.

Nina 
27 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · Puan vermedi

Bu romanı ve İki Şehrin Hikayesi romanını bir birine benzettim.
Biri İngiltere diğeri ise Fransa-İngiltere arasındaki hayatları anlatılmış,ama bir ortak tınısı varmış gibi hissediliyor.
Kolay kitaplar asla demiyorum fakat ağır okunan kitaplarla paralel olarak okunabilir.
Bu arada Uğultulu Tepeler bir masaldır ve bazen masalları okumalıyız :)

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İngiliz edebiyatına olan ilgimin başladığı kitap olmuştur. Aşkın nefreti nefretin aşkı körüklediği bir kitap. Kötü karakterin içerisinde yatan derin bir aşk. İyi ki okumuşum. Okuduktan sonra yazarın hayatını da araştırdım ondan da ayrıca etkilendim.

5 /

Kitaptan 55 Alıntı

Esra 
21 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Kapkara bir insan bile olsan ,temiz kalp güzel bir yüz kazanmanı sağlar, oğulcağızım. Kötü bir kalp ise en güzel yüzü bile çirkinden daha beter yapar. "

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 69 - Bateş Klasikleri)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 69 - Bateş Klasikleri)
Nur E. 
19 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

''... o kendisini ne kadar sevdiğimi hiç bilmeyecek; hem onu yakışıklı filan diye sevmiyorum, Nelly; benden daha çok bana benziyor da, onun için seviyorum. Ruhlarımız her neden yoğrulmuşsa, ikimizinki de aynı. Linton'ınki ise, ay ışığının şimşekten, buzun ateşten ayrı olduğu kadar bizimkinden ayrı.''

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)

“Hiç kitabınız yok mu?” dedim. “Burada kitap olmadan nasıl yaşıyorsunuz, diye sorabilir miyim? Doğruyu söylemek gerekirse, kitaplarımı elimden alsalar çıldırırım.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte

“Her şey yok olup yalnız o kalsa, benim varlığım gene devam ederdi; her şey yerinde kalıp da o ortadan kaybolsa, dünya bana büsbütün yabancı olurdu.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte

Zorba, kölelerine diş gıcırdatır. Onlar da efendilerine karşılık vermeyip kendilerinden aşağıda bulunanları ezerler.

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte

Ev sahibimi, ilerde başıma işler açacak olan bu tek komşumu görmeye gittim, şimdi oradan geliyorum. Buraları çok güzel yerler doğrusu! Bütün İngiltere'de toplumun hayhuyundan böyle büsbütün uzak bir yer bulabileceğimi hiç sanmazdım. İnsanlardan kaçan biri için tam bir cennet.

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 9 - Can Yayınları)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 9 - Can Yayınları)

”Seni benim öldürdüğümü söyledin! Yapış yakama o zaman! Kurbanlar katillerinin yapışırlar yakalarına. İnanıyorum ki, biliyorum ki hayaletler var yeryüzünde. Hep benimle ol! Hangi şekle istersen gir. Yeter ki, seni bulamayacağım dipsiz bir boşlukta bırakma beni.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte