·
Okunma
·
Beğeni
·
489
Gösterim
Adı:
Uğursuz Avlu
Baskı tarihi:
1964
Sayfa sayısı:
129
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Çeviri:
Aydın Emeç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ağaoğlu Yayınevi
Bosnalı Keşiş Pierre'in başından geçen olaylar anlatılıyor.
129 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Son derece güzel bir roman. Bosnalı Keşiş Pierre'in başından geçen olayları anlatıyor. İşlemediği bir suçtan dolayı İstanbul'da hapise giren Pierre, Uğursuz Avlu denen bu yerde Cemil ile tanışır. Zengin olan bu Cemil kafayı Cem Sultan'ın hayat hikayesi ile bozmuştur. Hapishane müdürü Karagöz Latif Ağa, Yahudi Hayim, kadın delisi Zaim gibi karakterlerin olduğu yerde aylarca hapis yatan Pierre, Akra'ya sürgüne gönderilir. Kitapta sürgündeki ve hapse düşmeden önceki dönemlerdeki hikayelerinden bahsediyor. Gövde, Değirmende, Kupa, Samsara Hanında gibi son derece güzel hikayeler var. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
129 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Çok merak ettiğim bir yazardı drina köprüsüne ilk başlayacaktım ancak uğursuz avluyu isminden okumaya başladım.iyi bir yazar olduğu belli saten toplumu aydınlatan bir yazar

Topluma ışık olan yazarların başında gelen ivo andriç insanı hapishaneye değil hapishaneyi bir insana çevirerek güzellesmeyi hep ön plana çıkarmıştır.

Toplumla barışık olmayı dürüst olmayı çalışkan bir birey olmayı öğütleyemçn yazar bakış açısıyla insanı içine alıyor.İnsanın yaratma gücü vardır. Yazarlar sadece görevi roman yazmak değildir topluma örnek olmak için bir çok yenilik ortaya çıkarmak isterler.İvo andriç aynı dediğim gibi toplumla birleştiği romanlarını daha önce neden okumadım bilmiyorum keşke daha önce okusaydım da bu büyük yazardan mahrum kalmasaydım.

Uğursuz avlu eseri tipik bir hapishanede geçen bir öyküdür.Suçluların yakalanmadığı suçsuz olduğuna inanılan kişilerin burada kaldığı süre içersinde yanlışlarin anlatıldığı fakat doğruyu bulma yolunu hissetmemiz gerektiğini bildirmeltedir.

Bu kitabı okuyun Kitaplarda gerçeklik söz konusudur.Topluma gerçek olan iletişimsizlik yok olmasını istemekteyim.Ne kadar bariz bir şekilde basiretsiz insanlar var ki kitaplar her zaman iletişim aracıdır.
Kitaba henüz alıntı eklenmedi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uğursuz Avlu
Baskı tarihi:
1964
Sayfa sayısı:
129
Format:
Karton kapak
ISBN:
Yok
Kitabın türü:
Çeviri:
Aydın Emeç
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Ağaoğlu Yayınevi
Bosnalı Keşiş Pierre'in başından geçen olaylar anlatılıyor.

Kitabı okuyanlar 6 okur

  • leylâ
  • Albatros
  • NecmettiN
  • Franz Kafka
  • DERUN-İ KİTAP
  • Serdar Poirot

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%75 (3)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%25 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0