Ulusların Sağlığı Yeni Bir Ekonomi Politiğe Doğru

·
Okunma
·
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Ulusların Sağlığı Yeni Bir Ekonomi Politiğe Doğru
Baskı tarihi:
10 Şubat 2014
Sayfa sayısı:
320
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054836550
Çeviri:
Cem Terzi
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yordam Kitap
Sağlık hizmetlerine bu kadar çok kaynak ayrılmasına rağmen neden hâlâ bu kadar çok hastalık var ve neden sağlıkta eşitsizlik diz boyu? Bu çarpıcı kitapta, tanınmış sağlık ekonomisti Gavin Mooney, sağlık hizmetinin ekonomi politiğini gözler önüne seriyor. Sağlığın sosyal belirleyicilerinin ne kadar az ele alındığını açığa çıkarıyor.
Bu kitap, aralarında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Güney Afrika ve Küba’nın da bulunduğu pek çok örnek üzerinden, sağlık politikalarının hizmet ettiği topluma dönmesi gerektiğini gösteriyor. Mooney, küresel olarak sağlık ve sağlık hizmetlerine yaklaşımımızın yeniden ele alınmaya ihtiyacı olduğunu güçlü verilerle kanıtlıyor.
Kitabı Türkçeye kazandıran Prof. Dr. Cem Terzi’nin neoliberal sağlık politikalarının Türkiye’deki uygulamalarını tartıştığı yazısı, kitabı daha da cazip kılıyor.
“Okuyucu ilk sayfadan son sayfasına kadar elinden bırakamayacak... Bu kitap güncel bir ihtiyacı karşılamakla kalmayıp bir klasik haline gelecek.”
Vicente Navarro
“Sağlık ekonomistleri sağlığın ekonomi politiğini dikkate almadıkça karşı karşıya olduğumuz sağlık sorunlarının çözümü çok zor olacaktır. Bu kitap bize bir yol gösteriyor.”
Di McIntyrene (Cape Town Üniversitesi)
“Özgün bir yaklaşımı ve akıcı bir dili olan bu kitapta, Mooney, günümüze ait çarpıklıkları ustalıkla sergiliyor ve sorunların çoğunun altında neoliberal politikaların yattığını gösteriyor.”
Thomas Rice (California Üniversitesi)
Ulusların Sağlığı Yeni Bir Ekonomi Politiğe Doğru'yu okuyanlar