Umut Dolu Bir Kalp

7,5/10  (8 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
787 gösterim
Türünün tek örneği olan Barnett, Kansas Wyatt Kovboy Okulu'nun amacı, Doğulu genç kadınların bir çiftlik sahibinin eşi olabilmeleri için gereksinim duydukları tüm becerileri öğretmekti.

Çeyizi ve umudu olmayan Tressa, teyzesinin ve dayısının zoruyla bu okula başvurduğunda kendini kaybolmuş ve yalnız hissediyordu. Zorlu yaşam şartlarına göğüs gererken Abel Samms adındaki çiftlik sahibinden uzak durması da kolay değildi...

Abel Samms'in tutunduğu tek şey çiftliğiydi ancak her geçen gün iflasa bir adım daha yaklaşıyordu. Bunca problemin arasında bir de komşusunun kasabaya getirdiği müstakbel gelin topluluğuyla uğraşamazdı. Hem daha önce Doğulu bir kıza abayı yakmış ve kalbi kırılmıştı. Fakat ne kadar karşı koysa da Tressa'nın suskun ve beceriksiz hâlleri içindeki duvarları bir bir yıkmaktaydı...

"Umut Dolu Bir Kalp; karakterleri ve olay örgüsü ile sizi hayal kırıklığına uğratmayacak."
-Jeanne Greene-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  376
 • ISBN:
  9786053844648
 • Orijinal Adı:
  A Hopeful Heart
 • Çeviri:
  Didem Uğur
 • Yayınevi:
  Sonsuz Kitap Yayınları
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
07 Mar 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Okuduğum en iyi 3.99 tl lik kitaptı. Sıkmadı. Yormadı, çooook da etkilemedi. Ama tatlı bir tazelik bırakıp gitti.Dönüp bir daha okumam ama hatırladıkça gülümseyebilirim. :)

Deniz Atakan 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aslında kitabı dün bitirdim, bugün de Türkiye geneli elektrik kesintimiz nedeniyle ancak şimdi güncelleme yapabiliyorum. "Umut Dolu Bir Kalp" annemin kitap listesinde olan kitaplardandı. Distopya-bilimkurgu-fantastik (benim deyimimle muhteşem üçlü♥) kitaplarıma biraz ara verip farklı bir şey okumak isteyince elime aldım. Hikaye Kansas'taki bir Kovboy Okulu'na Doğulu genç kızların getirilmesiyle başlıyor. Amaç bu kızların batıdaki çiftlik sahiplerine eş olabilmeleri için gerekli olacak şeyleri öğretebilmek... Mutfak işleri, süt sağmak, tereyağı yapmak, hayvanlarla ilgilenmek... Anlaşıldığı üzere Kansas'ta da kadın nüfusu az olup genç erkekler evlenebilecek eşler bulamadığından Hattie Wyatt duruma el atıyor, Kovboy Okulu'nu kuruyor. Kızların gelişi de oldukça gündemi değiştiriyor.

Tressa da Kovboy Okulu'na gelen kızlardan biri... Doğu'da aslında hiçbir zorluk çekmese de buraya gelmek zorunda kalmış. Ailesi öldükten sonra zengin teyzesi ve dayısı kızı dışlamış ve ona sürekli istenmediğini hissettirmiş. Okula da onların zoruyla gelmiş. Çünkü onlara göre kızımız öksüz olduğu için bir çeyizi yok ve orada evlenebilme şansı yok. Sanki kıza yardım etseler incileri dökülür uyuzların...

Abel Samms ise Kansas'daki bir çiftlik sahibi... Öyle çiftliği var diye her şey iyi sanmayın. Babasından gelen çiftliği elinde tutabilmek için canını dişine takmış çalışıyor ama işler hiç iyi gitmiyor. Çiftliğine dadanmış hayvan hırsızı onun canına okumuş durumda... Mazisindeki Doğulu bir kızla sonu kötü biten bir gönül meselesi nedeniyle de gelen kızlara pek sıcak bakmıyor. Ama Tressa'yla en başından birbirlerine çekilmeye başlıyorlar.

Kitap sürükleyici ve heyecanlıydı kabul. Bir yandan kızların eğitimi, diğer yandan hayvan hırsızlığı derken ilerliyor. Hırsızlığı kimin yaptığını en başından tahmin etmiştim zaten, bu yüzden benim için pek sürpriz olmadı. Ama eksik bir çok yönü var bence... Mesela kitaplarda inançla ilgili yazılar yazılması sorun değil tabii ki de ama bunun bu kadar uzatılması ve Tressa'nın Gage pisliğine şans verirken bile Tanrı böyle istediği için yapıyorum demesi artık okurken "yok artık!" dedirtti bana... Her yaptığı şeyi bir süre sonra Tanrı'ya bağlıyor kitapta, açıkçası beni de bunalttı sürekli aynı şeyleri okumak. Diğeri de çift uzaktan birbirinden hoşlanıyor, etkileniyor hatta seviyor. Gereksiz kişilerle ilişkileri sayfalarca anlatılabiliyorken ben şöyle düzgün dişe dokunur sahneler okumadım. Tamam hoş bir hikaye ama tam çiftimiz biraraya gelip vakit geçirmeye başlıyor, çatt hikaye bitiyor.

Kısacası ortalama bir kitap diyebiliriz arkadaşlar... Herkese iyi okumalar ;)

Kitaptan 4 Alıntı