Unutma Bahçesi

8,0/10  (4 Oy) · 
27 okunma  · 
1 beğeni  · 
652 gösterim
"Gelenlerin çoğu karar ânıyla ilgili buna benzer şeyler anlatır.
Dinlemek beni sarsardı eskiden. Hep bir çatlama, kopma sesiyle, ayrılma hışırtısıyla zihnimde beliren, dönmemek üzere giden insan imgesinin yerini, ansızın içimde uyanan bir sezgi sonrasında, bir yırtınmayla dünyaya gelen insan görüntüsü aldı. Nasıl doğduklarını anımsayıp bilmeden bunu anlattıklarını düşünmeye başladım. Ben artık böyle dinliyorum öykülerini. Ama söylemiyorum kimseye."

Latife Tekin Unutma Bahçesi'nde, toplumdan ve şehir hayatının rutin dayatmalarından uzaklaşmaya çalışan bir grup insanın umut yüklü hikâyesini anlatıyor. Erdem ve özgürlüğün peşindeki kahramanları Tebessüm, Şeref, Olgun ve Cömert'in bir Ege kasabasında buluşarak, kendilerine doğayla iç içe bir cennet bahçesi kurmalarının izini sürüyor. Yazar, yeni bir yaşam kurmak için yola çıkan kahramanları arasında gezinip onlara söz verirken, okuru geçmiş, kimlik, unutma, cennet ve cehennem gibi kavramlar üzerine düşünmeye davet ediyor.

"Yeni bir dil oluşturduğu Unutma Bahçesi'nde, ikircikli bir anlatı kuruyor Latife Tekin. Ve romanlarının göç güzergâhının sürdüğünü ima edercesine çarpıcı bir belirsizlikte karar kılıyor."
-Jale Parla-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750511905
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 10 Alıntı

"..Bomboş u n u t a b i l s e k,
unutmadan yanayım ben,
Ama unuttukça insanın a n ı l a r ı çoğalıyor..."

Unutma Bahçesi, Latife TekinUnutma Bahçesi, Latife Tekin
AYŞE SEMA GÜNER 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Beni de, insanların topluca ve hızla alıştıkları şeyler ürkütüyor, yalan değiştokuşu yapmaya yarayan ortamlar yaratmaya olan hevesleri...

Unutma Bahçesi, Latife Tekin (Sayfa 45 - Unutma Bahçesi)Unutma Bahçesi, Latife Tekin (Sayfa 45 - Unutma Bahçesi)

...son bakışın gücüne de inanıyorum ben. Ayrılıp giden insanın ruhu bir kereliğine asla unutamayacağımız biçimde en gizli köşelerine kadar aydınlanıyor. Kimileri hep ışıyacak gölgelerini bırakıyor bize. Ansızın parlayarak karşımızda beliriyorlar. Durup gülümsüyorum o zaman, ayrılık anları, gerçek tanışma anlarıdır, gözden yiterken ruhu yücelenler var; onların arkalarından bakarken, hep işte, buradan ayrılacakları ânı önceden iyi bir duyguyla düşlemiş oldukları aklımdan geçiyor.

Unutma Bahçesi, Latife TekinUnutma Bahçesi, Latife Tekin
AYŞE SEMA GÜNER 
25 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kötülük bir anda örgütlenip yayılıverir, iyilik güç gösterisi yapmaz, zavallı ruhludur iyilik...

Unutma Bahçesi, Latife Tekin (Sayfa 66)Unutma Bahçesi, Latife Tekin (Sayfa 66)

Unutmak, insan için, bütün bir zamanı unutmakla olanaklıdır. Bir bakışı unutmak istediğimizde, büyük bir yitimi göze almak zorundayız. Ancak böyle bir yitimin neden olacağı yıkımın altından kalkabilirse, insanın yeni bir yaşamı olabilir, ve insan bu yeni yaşamına çok derin bir bilgiyle, kaybın bilgisiyle sahip olur.

Unutma Bahçesi, Latife TekinUnutma Bahçesi, Latife Tekin

Unutacağımız hiçbir şey kalmayana dek her şeyi unutabilirsek tanrıyla karşılaşacağız, ama oraya kadar unutmayı beceremiyoruz bir türlü.

Unutma Bahçesi, Latife TekinUnutma Bahçesi, Latife Tekin

Beni de insanların topluca ve hızla alıştıkları şeyler ürkütüyor, yalan değiş tokuşu yapmaya yarayan ortamlara olan hevesleri.

Unutma Bahçesi, Latife TekinUnutma Bahçesi, Latife Tekin