1000Kitap Logosu
Unutma Beni Apartmanı

Unutma Beni Apartmanı

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

424 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 12 sa. 1 dk.
Adı
Unutma Beni Apartmanı
Basım
Türkçe · Türkiye · Hep Kitap · 2017 (İlk yayınlanma: Ocak 2016) · Karton kapak · 9786051920849
Diğer baskılar
Unutma Beni Apartmanı
Unutma Beni Apartmanı
Annesinin sesini ilk kez kırk üç yaşında, o da bir telefon konuşmasında duyan bir kadının hikâyesi bu. Yıllar sonra hiç beklenmedik bir zamanda ve beklenmedik bir biçimde, henüz bebekken kendisini terk eden annesinin telefonuyla hayatını tekrar gözden geçiren kırk üç yaşındaki Süreyya’nın hikâyesi. Süreyya’nın yalnızlığının tarihinden hareketle, yakın Türkiye tarihinin, ölümlerin, bitişlerin, yok oluşların hikâyesi. Yıllar sonra ortaya çıkan annesinin anlattıklarının yarattığı duygusal karmaşayla birlikte, annelik mevhumunun kendisi için ifade ettiklerini sorgulamaya başlayan Süreyya, annesinin yokluğundan ve bu yokluğun yarattığı diğer eksikliklerden hareketle kendisini terk edenleri, terk ettiklerini, kaçırdığı fırsatları, kuramadığı yakınlıkları, kısacası kırk üç yıllık hayatını gözden geçiriyor. Dokunmadan adlı son romanıyla okurların yüreğine dokunan Nermin Yıldırım’dan çok katmanlı bir ilk roman.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 87.9
Erkek
% 12.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Benzer Kitaplar

Ev
Okuyacaklarıma Ekle
Ev
Okuyacaklarıma Ekle
Misafir
Okuyacaklarıma Ekle
Misafir
Okuyacaklarıma Ekle
Dokunmadan
Okuyacaklarıma Ekle
Dokunmadan
Okuyacaklarıma Ekle
Kapak Kızı
Okuyacaklarıma Ekle
Kapak Kızı
Okuyacaklarıma Ekle
Osman
Okuyacaklarıma Ekle
Osman
Okuyacaklarıma Ekle
Ruhlar Evi
Okuyacaklarıma Ekle
Ruhlar Evi
Okuyacaklarıma Ekle
Yeşil Peri Gecesi
Okuyacaklarıma Ekle
Yeşil Peri Gecesi
Okuyacaklarıma Ekle
8.1
10 üzerinden
673 Puan · 138 İnceleme
424 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler...
Şimdi artık kelimeler yetersiz anlamı yok Yitirmişiz anılarla beraber faydası yok Gel bunları bırakalım artık bir tarafa Gerçeği görmeliyiz dostum başka çaresi yok.. Şimdi bana kaybolan yıllarımı verseler.... Hangimiz ansızın radyoda çalan Sezen 'in şarkısında kaybolmadık ? Geçip giden yılları geri çağırmadık. Söyleyemediklerimizi söylemek için çırpınmadık. Ya da yapmasaydım, sarılsaydım, dokunsaydım, kaybetmekten korkmasaydım, haykırsaydım, keşke yapsaydım, sussaydım, içime atmasaydım saçıp dökseydim ortalığa.. demedik... Ben demedim, yaptığım ya da yapmadığım hiçbir şeyden pişman değilim demeyin.. Keşkeleriniz var, biliyorum ben, itiraf edin... Sayfaların arasında oradan oraya savruldum ben. Hıçkıra hıçkıra ağladım da ağız dolusu küfürüde bastım. Kendimden etrafımda yaşananlardan anılar geldi aklıma dalgalı denizlere battım çıktım. Analığımdan mıdır nedir bu hikâye beni çok hırpaladı. Süreyya 'dan nefrette ettim ama kıyamadım da aldım dizime saçlarını sıvazladım bilmediği annesinin kokusu olayım istedim. Annesiz sevgisiz büyüyen çocuklar taş oldu geldi böğrüme oturdu. Sadece bu olsa iyi.. tacize uğrayıp sesi çıkmayanlar, intihar eden kadınların yüreği "cız" ettiren hikâyeleri, son bakışı aklımızdan çıkmayan Eren'lerin hikâyesi, ülkemizin kaçınılmaz gerçeği olan depremler( '99 depremini çok şiddetli yaşamış ve unutamayanlardanım) amaaannn daha neler neler.. Velhasıl ; eveeet hayat her zaman insana gülmez... Ama ne bileyim azıcık da biz mi gıdıklasak ???
Unutma Beni Apartmanı
Okuyacaklarıma Ekle
424 syf.
·
2 günde
·
6/10 puan
Nermin Yıldırım’dan okuduğum ilk kitapla merhaba..Geçmiş ve gelecek, unutmak, hatırlamak, belleğimizin bize oynadığı oyunlar, ait olmak, olamamak gibi benim çok sevdiğim konuların etrafında dolanan bir roman, Unutma Beni Apartmanı. Bellek, katmerleşen bir kavram olarak, edebiyatta vazgeçilmez bir izlek bana göre. Kişisel belleğimiz, hem toplumsal bellekten beslenen, hem de ondan olabildiğince bağımsız bir torba gibi gelir bana. Süreyya’nın torbasından dökülenleri okuyoruz bu kitapta. Onun torbasına doldurdukları, torbanın yırtıklarından düşenler, köşelerinde sıkışıp kalanlar... Kimi ambalajı açılmamış bir hediye paketi gibi parlak, kimi açılmamış mektuplar gibi rengi sararmış, kimi alı al koyup moru mor bulduğu. ..Keşkeler, kahretsinler, ‘iyi ki’ ler... Yazarın, pek çok yazar gibi karanlık yerlerde dolaşan, hikayeleri karanlıklardan toplayan bir yazını var. Ama karanlığa teslim olan, ona yenilen değil, bir yanıyla direnen bir karakter yaratmış. Hayatla bağları pamuk ipliğiyle bağlı bile olsa, yaşamanın coşkusundan uzak bile düşse, ölmeyi düşünmeyen, ne aradığını bilmese bile arayan, kırık dökük, yırtık sökük bile olsa bir yerlerden tutunmaya çalışan bir karakter. Diğer yandan da hiçkimseyi sevmeyen, hiçbir ideali olmayan, hiçbir şeye inanmayan, ‘hiçbir’ le başlayan cümleler kurdurttuğu için itici gelen bir karakter. Hem sevip hem nefret ettiğimiz, arada ağız dalaşına girmekten kendimizi alamadığımız biri Süreyya. Sarmal kurgu, bir geçmişe bir bugüne gidip gelen anlatım ve romanın sonuna kadar öğrenmeye çalıştığınız “gerçek”, kitabı elinizden bırakmayı mümkün kılmıyor. Pek çok yazarın kıskançlığını hak edecek bir ilk roman bu. Bununla birlikte, çok sevenlerinin affına sığınarak birkaç olumsuz kelam edeceğim. - Olabildiğince apolitik olan bir karakterin ağzından dinlediğimiz, Türkiye’nin yakın tarihiyle ilgili anlatımlar, olmasa da olurdu. Hikayenin akışı içinde mantıklı gibi gelse de, kitabı bitirdikten sonra düşününce çok sâkil duruyor. Öyle ki, tüm bu bölümleri kitaptan alıp çıkarsak, ne roman, ne hikayesi hiçbir şey kaybetmez. - Bir romanda, bir romanda olabilecek her şey olmamalı. Bir romanda değinilecek ne varsa biraz değindiği için konunun uzadıkça uzadığı, arada sadede gelmek için uğraştığınız bir okuma sunuyor. Fazlalıklar, bu kitabın en eksik yanı. Tüm bunlara rağmen tanıştığıma memnun olduğum bir yazar, iyi ki okudum dediğim bir roman. Keyifli okumalar..
Unutma Beni Apartmanı
Okuyacaklarıma Ekle
424 syf.
İnsan ömrü öyle uzun ki hepimiz her zaman dolu dolu her günümüzü sevdiklerimizle mutlu yaşayalım isteriz..ailemiz bizim için hep çok özeldir ve ne olursa olsun kendimizi hep çok şanslı hissederiz..maalesef ki hepimiz bu kadar şanslı olamıyoruz tabiki ve bunlardan biri de Süreyya…nasıl olur da bir insan ananesine en çok muhtaç olduğu zamanları annesiz yaşar..tam 40 sene sonra çıktı annesi karşısına Süreyya’nın ve ilk kez telefonda duydu sesini…okurken çok şanslı olduğumuzu bir kez daha hissettim..bir annenin çocuğundan ayrı geçirdiği onca sene bir çocuğun annesine nefretle sevgisiz geçirdiği onca yıl..Süreyya ordan oraya savrulup çoğu duygudan uzak yaşadı hayatını ama sonrası umarım annesiyle kavuşunca mutlu geçer diyerek kapatıyorum kitabı..yine bir Nermin Yıldırım kitabı keyifle okundu …
Unutma Beni Apartmanı
Okuyacaklarıma Ekle
424 syf.
·
6 günde
·
9/10 puan
Unutma Beni Apartmanı
Süreyya’nın kimi zaman arkadaşı oldum. Bazı kitaplar bittiğin de bile merak hissi uyandırır. Bu kitapta benim için öyleydi. Annesi’nin telefonu ile neden terk edildiğini öğrenen Süreyya’nın çocukluktan yetişkinliğe kadar yaşadıkları, insanlara bakışı, kendini dışarıdan soyutlaması ve tekrar eden bir kaderle yüzleşmesi hepsini bulabildiğimiz bir kitap. Keşke daha önce okuyup insanlar halkında daha fazla tecrübe edinebilseydim dediğim bir kitap oldu. Ertelediğimiz her kitabın pişmanlık olabileceğini en iyi bu kitapla anladım. Dilinin akıcı oluşu, sürükleyiciliği mükemmel. Ayrıca içinde gerek dönemin siyaseti gerek başka yazarlar, gerek Süreyya’nın sevdiği filmler pek çok bilgi içerdiği için insanı araştırmaya itiyor. Marilyn Monroe , Nilgün Marmara, Sylvia Plath gibi isimleri yakından tanıyan Süreyya onları araştırmanız için ilginç şekilde ölümlerine değiniyor. Süreyya dışında diğer karakterlerin özelliklerini çevremizde bulunan insanlarla karşılaştırmak ve kitapta yer alan Ayla, NY, Rıdvan gibi insanların belki de çok yakınlarımızda olduğunu görmek yazarın insanları çok güzel analiz ettiğini gösterdi. Teşekkürler Nermin Yıldırım.
Unutma Beni Apartmanı
Okuyacaklarıma Ekle
424 syf.
·
15 günde
Unuttun mu beni?
Nasıl başarıyor bilmiyorum ama 3. Kitabında da yine üstümden dozer gibi geçmeyi başardı Nermin Yıldırım. Her kitabında sanki yaralarımı bildiğini,bak benim buralarım çok ağrıyor Nermin hanım demişim de o da teselli niyetine bu satırları yazmış gibi hissettiriyor. Unutma Beni Apartmanı Ev ve Unutma Dersleri'nden bir tık geride kalmış gibi bir izlenim verdi bana ama yine de efsane. Tavsiye ederim.
Unutma Beni Apartmanı
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.