Unutma Dersleri

8,6/10  (61 Oy) · 
124 okunma  · 
52 beğeni  · 
2.399 gösterim
Nermin Yıldırım'dan aşka, hayallere, aklın ve kalbin cilvelerine dair, çok acıklı, pek neşeli, rengârenk bir serüven...
"İnsan kalbini kaptırsa bile hiç değilse aklını korumalı!"
Size öyle bir hikâye anlatacağım ki, anlatacaklarım bittiğinde, öğrendiklerinizin bir kısmını unutmak isteyeceksiniz. Heyhat, hepimiz unutmayı becerecek kadar şanslı değiliz. Bazen hayatınızda tüm taşların yerli yerine oturduğunu, ömrünüzün kalanını birbirine geçmiş Lego parçaları arasında sessiz sedasız tamamlayacağınızı düşünürsünüz. Bu, evvela güven ve huzur duymanızı sağlar, sonra da sıkıntı. Ben sıkıntı safhasındaydım.
Aşk acısıyla boğuşan Feribe, acı veren tatlı hatıralarından kurtulmak için soluğu Mazi İmha Merkezi'nde alır. Ne var ki burada verilen unutma dersleri ve her hafta yapmak zorunda kaldığı ödevler, hayatını büsbütün allak bullak edecek, kahramanımız bir yandan sabık sevgilisini unutma yolunda ilerlerken bir yandan da aklının köşesinden bile geçmeyecek maceralara sürüklenecektir.
Kişisel ve toplumsal bellek ekseninde yazdığı romanlarla tanıdığımız Nermin Yıldırım'dan bu defa aşka, hayallere, aklın ve kalbin cilvelerine dair, çok acıklı, pek neşeli, rengârenk bir serüven...
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2015
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  9786050925364
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
elif saatçi 
01 Kas 2017 · Kitabı okudu · 25 günde · Beğendi · Puan vermedi

unutmayı,insanın içinde o yas döneminde yaşayabileceği gelgitleri çok güzel şekilde anlatmış,hem esprili hem de insanın kalbine dokunan bir dili var yazarın.. ben çok beğendim ve dönüp dönüp okuyacağım yerlerle dolu sayfalar;diğer kitaplarını da en kısa zamanda okuyacağım

Çok keyifle okunan bir kitap tavsiye ederim. Akıcı merak uyandırıcı olduğu gibi herkesin yaşayanileceği bir olayı bambaşka bir yöntemle ele alıyor. Elinizden düşmeyecek ️

Gül Seren 
 17 Ara 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Feribe, acı veren tatlı hatıralar ve MİM. İşte bu kitap da gerçek aşk acınızı unutacaksınız. Biraz psikolojik olduğunu düşünüyorum. Öyle yerler okuyacaksınız ki; kitabı kenara koyup sizde Feribe gibi hatta Feribe ile düşüneceksiniz. En güzel hatıraları hatırlayacaksınız canınız son kez yanacak sonra o acı hatıraları unutacaksınız. İşte psikolojik olan kısmı da burası. Ben her zaman derim, bu kitap benim en sevdiğim dönüm noktam.Şiddetle tavsiye edilir.

BAŞAK TOKER 
15 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitabın adini duydugunuzda klasik bir unutma hikayesi olarak düşünebilirsiniz.İkilemler,pişmanlıklar içinde bir kadının unutma çabasını,vicdan azabını hissederek yaşiyorsunuz.Bir de Yildirim'in nukteli bir dili var ki kitaba ayri bir keyif veriyor.Gercekten de bir unutma merkezi açılsa bu ülkeye çok faydalı olur demekten kendimi alamadım.

Uğur 
28 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Nermin hanımın okumuş olduğum ilk kitabıdır Unutma Dersleri. Kadın karakterimiz "Size öyle bir hikâye anlatacağım ki,
anlatacaklarım bittiğinde, öğrendiklerinizin bir kısmını unutmak isteyeceksiniz.
Heyhat, hepimiz unutmayı becerecek kadar şanslı değiliz.
Bazen hayatınızda tüm taşların yerli yerine oturduğunu,
ömrünüzün kalanını birbirine geçmiş Lego parçaları arasında sessiz sedasız tamamlayacağınızı düşünürsünüz.
Bu, evvela güven ve huzur duymanızı sağlar, sonra da sıkıntı. Ben sıkıntı safhasındaydım."
diyerek hikayeye başlar. Kendisi bir bankada çalışan evli bir hanımımız.
Bir gün kendisi gibi evli olan "sabık sevgilisi" ile tanışır ve bu adama aşık olur. Bir süre ilişkileri devam eder.
Hiç olmadığı kadar heyecanlı ve mutludur kendisi. Ama sonra ikisi de bu ilişkinin yürüyemeyeceğini, ayrılmak zorunda olduklarını
söyleyerek ilişkiye noktayı koyarlar. Ancak karakterimizin canı çok yanar, kırılır, hayattan soğur ve bir türlü unutamaz
sevgilisini. Tüm çareler tükenmişken bir arkadaşının tavsiyesi ile "Mazi İmha Merkezi" isimli yere gider. Durumunu anlatır.
Her hafta verilen ödevler, acil destek hatları kendisine yardımcı olmaya çalışır. Karakterimizin her konuda mükemmele yakın
kocasını aldatmış olmasının verdiği ağır utanç, itiraf edememe, hala sevgilisini düşünme, unutamama, bir yandan unutma dersleri, ayrıca bankada yaşamış olduğu
sıkıntılı durumlar,yaşanan traji komik durumlar, geçmişindeki sızılar arasında kitabımız ilerliyor.
Bir kere muazzam bir dili var. Kurulan cümleler harikulade, espriler muazzam. Duygu betimlemeleri ayakta alkışlanmalık.
Birkaç saat içinde bitirmiştim kitabı.Şöyle bir konuya bakarsak farklı ve güzel bir kurgu var kitapta. Hepimizin başına gelebilecek bir durumu anlatmış.
Tabi inşallah hiçbirimizin başına gelmez böyle bir şey. Konu ilgilinizi çektiyse kesinlikle denemelisiniz kitabı.
Türk kadın yazarlarımıza her gün daha da fazla hayran oluyorum, iyi ki varsınız. Okuyun ve okutturun efendim.

Sümeyye Turnalı 
09 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · Puan vermedi

"Karmaşık bir kirpik meselesi"
Onu ilk gördüğümde, üzerinde lacivert bir ceket vardı; lacivert rengi hiç sevmem. Dudaklarından aşağı sarkmış bıyıkları arasında harıl harıl bir şeyler anlatmaktaydı; bıyıkları ve anlatacak mühim şeyleri varmış gibi şevkle konuşanlarıda sevmem. Yakışıklı biri sayılmazdı, ama kırpıştırdıkça birbirine dolaşan upuzun kirpikleri pek göz alıcıydı.Kapkaraydı kirpikleri, karmakarışıktı. Ben, herhalde kendim pek sıradan ve düz biri olduğumdan, karmaşık şeyleri daima sevmişimdir. Onu da sevdim. Belki de tanışmadan, hatta henüz karşılaşmadan evvel.

Tuğçenur Ayas 
23 Şub 20:51 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

“Yadırgadığın her şeyi yapabilir, yargılandığın herkese dönüşebilirsin.” Feribe hayatında büyük bir hata yapmış ve bu hatadan kurtulmak için geçmişini unutmaya karar vermiştir. Geçmişinden kurtulmak için Mazi İmha Merkezine gitmeye karar vermiştir. İşte bütün hikaye orada başlıyor. İnsan gerçekten geçmişini unutmalı mı yoksa hep hatırlamalı mı? Bu kitap size bunu sorgulatıyor. Hayata baktığım pencereyi bu kitap sayesinde değiştirdiğimi düşünüyorum. Hayatıma dokunan bir kitap oldu. Tavsiye ediyorum.

Gülay Becene 
24 Nis 13:43 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Aşk acısıyla boğuşan Feribe'nin unutabilmek adına ilginç bir unutma merkezine kaydolması ve yaşananlar absürt bir dille anlatılmış. Beğendim tavsiye ederim.
"Bazı şeylerin hayatınıza giriş nedeni kendileriyle ilgili değil. Onları bir işaret, başka yazıları okumak için vesile olarak görmek gerek"

Klişelerden uzak sonunda az biraz ters köşe yapan kitap :)
Absürt tarzı ile hem eğlenerek, hem üzülerek, bir o kadar da merak ederek okudum. İyi ki de okumuşum.

Elena Ferrante 
23 Mar 09:19 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Nermin Yıldırım adını sanını hiç bilmezken daha, kitapçıda dolaşırken elime aldığım ilk kitabıydı kendisi. Satın aldım, eve getirdim ve bir süre evde beklettikten sonra okudum. Okudukça dedim ki ben ne okuyorum böyle. Her cümlesi ince mizah ile dolu, okurken epey güldüğümü hatırlıyorum. Konusu zaten farklı ve absürt. Ben severim böyle absürtlükleri, bana biraz Murat Menteş i anımsattı. Velhasıl kitabın son sayfasını da okuyup kapattığımda dedim ki “Bu kadın ne yazsa okurum.” Çok çok keyif aldığım bir kitaptı.

2 /

Kitaptan 118 Alıntı

"Anladım", dedim. Sadece o kadarını diyebildim. Bazı acıların çünkü, cümlesi olmaz. Sözcükler, kimi manaların yükünü kaldıramaz.

Unutma Dersleri, Nermin YıldırımUnutma Dersleri, Nermin Yıldırım
Elif Öksüz 
13 Nis 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Gerçek bir geri zekalısın ve bu yüzden hayatın boyunca mutlu olacaksın.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 213)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 213)
Derya Berber Tali 
02 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk,kazanmayı planladığınız değil, kaybetmeyi göze aldığınız şeylerin toplamıdır.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 14)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 14)
Sümeyye Turnalı 
20 Eyl 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Ama bir beklediğiniz varsa genellikle gelmez. Beklemek çünkü, bir olmazı oldurmayı umanların safdilliğidir. Gelecekler zaten kalbinizi yormadan gelir. Bekletmek, gelmeyeceklerin işidir. Bu yüzden en çok gelmeyecek olanlar beklenir.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 138)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 138)
Özge Yaylak 
11 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Heyhat, hepimiz unutmayı becerecek kadar şanslı değiliz.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 14 - DK)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 14 - DK)
Derya Berber Tali 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Acayiplikler içinde sadece kendininkileri görmemek insanoğlunun en acayip meziyetlerindendir.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 126)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 126)
Papatyajws 
10 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Çok şey söylemek istiyordum aslında. Ama çok şey söylemek gelince içinden, susmalıydı insan. Birine çok şey söylemek istemek, o birini haddinden fazla önemsemekti çünkü. Böyle aşırı önemseyen, kaybetmemek için ne yapacağını bilemezdi. Hatta üstüne hata yapardı o yüzden. Ve sonunda muhakkak kaybederdi. Çok korkuyordum kaybetmekten. Susacak kadar çok.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 139 - Doğan Kitap)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 139 - Doğan Kitap)
Özge Yaylak 
13 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Denizini arayan incecik nehir misali, ona doğru akmaktan alamadım kendimi.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 77 - DK)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 77 - DK)

Bana bir şeyler olmuştu. Başımdaki türlü derde rağmen, muhtemelen hangisine üzüleceğimi bilemediğimden, üzülmeyi bırakmıştım.

Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 252 - Doğan Kitap 5. Baskı)Unutma Dersleri, Nermin Yıldırım (Sayfa 252 - Doğan Kitap 5. Baskı)