Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.478
Gösterim
Adı:
Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751022547
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Hakkâri ve Kuzey Irak Dağlarındaki Askerler

"Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir. Savaş kazananıda yorar. Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçturç Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez."- Osman Pamukoğlu-
Vatanını seven her Türk insaninin okumasi gereken bir kitaptır kendileri. 90li yillarda güneydoğu'da pkk'ya karşı yapılan mücadelenin detaylarını anlatılıyor.
Askeri taktik,liderlik,komutanlık hakkında,gerilla savası hakkında bilgi veren,Ülke icinde eksikliklerimizi,askeri alandaki eksiklikleri güzel anlatımlarla sunan etkileyici bir kitap.
Askeri,silah,mühimmat,askeri sınıflar,rütbeler v.b bilginiz varsa okumaya doyamayacağınız bir kitap.
Osman Paşa'nın görev aldığı Güney Doğu Anadolu'da ki terörle mücadelesi detaylı bir şekilde işlenmiş. Kitap Savaş Sanatı hakkın da muazzam bilgiler içeriyor. Militarizm konulu kitapları seven kişilerin okuması gereken kitaplar arasındadır.
Pkk nasıl biter? sorusunun cevapları var...
2256 eşkıya sürüsü öldü...
Fakat bu Ankara'da deri koltuklarda oturarak olmadı.
Bot çamura bulandı, bayrak dağların en yükseğine asıldı.
Bu bir etnik köken meselesi değil, bu bir vatan meselesi!..
Oldukça güzel bir araştırma eseri daha. 1993-1995 yılları arasında Hakkari Komando Tugayı komutanlığı yapan Osman Pamukoğlu'nun o dönemde yaşadıklarını anlattığı güzel bir kitap. Hakkâri'ye tayininden itibaren öncelikle askerin o zamanki durumunu, PKK'nın eylemlerini ve halkın devlete bakış açısını anlatmasından itibaren kitap başlıyor. Ve sonrasında İkiyaka operasyonu ile başlayan süreçten itibaren yapılan operasyonları, askerin kahramanlığını, PKK'nın verdiği tepkileri, yapılan planlama ve koordinasyonu anlatıyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.
Osman Pamukoğlu 92-95 arasında güneydoğu da pkk ya karşı büyük başarılar elde etmiş bir generaldir. Operasyonlardan bahsettiği kitabıdır hem de gün gün. Ben kitaba başladığımda bırakamadım ve operasyonları her yönüyle irdelemiş. Orada ki sivil halktan bahsetmiş. Pkknın kullandığı taktiklerden bahsediyor. Bu konulara ilgisi olanların kesin okuması gereken kitaptır.
Türkiye'nin Bağdat caddesi ile Nişantaşı arasında bir prenslik olduğunu düşünenlerin,
İşçinin hakkını savunmak amacıyla sokaklardaki çiçekleri yolanların,
hayattaki tek amacı iyi bir kariyer ve cok para kazanmak olanların,
sözde din kardeşliğii diye milleti soymaya çalışanların, halkı birbirine düşürüp bölmeye çalışanların ve daha birçoklarının okuması gereken kitaplardan biri...
Osman Paşa yazar olmamasına rağmen piyasadaki tüm yazarlara göre anlatım tekniklerini iyi kullanmıs ve akıcılığı sağlamıs insanın kitabı okudukca böyle bir komutanın emrinde olası geliyor .
Bu vatan uğruna ne fedakârlıklar yapıldığını, ne çilelerin çekildiğini, bizzat çeken kişilerin ağzından dinlediğimiz kitap. Osman Pamukoğlu Paşa'nın askeri bir deha olduğunun somut kanıtı. İnsanın yaşadığı her günü bu vatan uğruna can veren yiğitlere borçlu olduğunu hatırlatan inanılmaz eser.
Osman Pamukoğlu'nun, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığını'nı yaptığı 95-95 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hükümetin PKK ile silahlı mücadelede nasıl bir konsept değişikliği yaptığı ve bu yeni konseptin uygulayıcılarından olarak; Hakkari ve çevresindeki yurtiçi-yurtdışı kamplarına, münferit gezen PKK gruplarına karşı hangi operasyonları nasıl düzenleyip tatbik ettiklerini anlatan 2003 yılında yazılmış bir hatıra kitabıdır.

Üslubu asker üslubundadır. Belagati yüksek olup yazar dönem içerisinde kendi değerini göstermekten imtina etmemekle beraber kibirli de değildir. TSK içerisindeki askerlik ile ilgili kurallardan, değişmez kabul edilen ilkelerden, yapılanmadan ve kurumlardan yeri geldikçe de şikayetini dile getirmektedir. Buna örnek olarak en başta karakol denilen kurumun teşkilatlanması, askerlik türleri ve süresi verilebilir.

Ayrıca yazar gayri nizami harp dediği savaş türünün muhteva ve çerçevesini kavramış, alınması gereken tedbirler ve tatbik edilmesi gereken operasyonların bu konsepte göre yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Ayrıca bu uyarıyı soyut olarak da bırakmamış tek tek altbaşlıklara da inerek hangi hususta ne yapılması gerektiğini de belirtmiştir.

Yazar PKK meselesinde kimlerin dost kimlerin düşman olduğunu da adeta kral çıplak dercesine söylemekten de geri kalmamıştır. Barzani aşiretinin tutumu, Ankara'daki siyasilerin Barzani meselesinde nasıl gaflet içerisinde oldukları, yine siyasilerin risk alamamaları, dirayet göstermemeleri, pasif ve uyuşuk olmaları, atamalardaki plansızlık ve özensizlik, ve özellikle (o tarih için) 10 yıl boyunca bu sorunun ciddiye alınmaması sonucu meselenin nasıl arapsaçına döndüğü ve halk desteğinin iki iktidar yaratılmasına izin verilerek kaybedildiğini teker teker anlatmıştır.

Yazar bir asker olmasına rağmen meseleyi her alandan okuyabilmektedir. İki sene boyunca gecesini gündüzüne katarak, uyku, yeme içme, ısınma, aile gibi temel ihtiyaçlarını asgariye indirerek günbegün PKK ile mücadele etmesine ve mücadelenin tarihinde daha önce ve daha sonra hiç ulaşılamayacak kadar başarılı bir sonuç almasına rağmen bu meselenin artık "çözülemez" olduğunu bilmekte ve Tugayı ile beraber yaptıkları işi "Türk milletinin onurunu korumak adına şövalyelik yapmak" olduğunu söyleyebilmektedir. Yazara göre bu mesele ancak ve ancak halkın, milletin ısrarı ve dirayeti; hesap sorması ile çözülebilecektir.
Yazarın görev yaptığı yıllarda ettiği zorlu mücadeleyi ve şanlı askerimizi , yasanmis onlarca mucadeleyi,şehitlerimizi,gazilerimi romanlastirarak okuyucuya sunduğu bu eser bir harika.
Kitabın sonunda çok duygulandım. İnsanların, vatan uğruna hiçbir karşılık beklemeksizin ne bedeller ödediğine şahit oldum. Bana olgunluk kazandırdı. Gönül isterdi ki, Osman Paşa komutasında Hakkari'de, Kuzey Irak'ta harekatlara katılalım.Dağları evimiz bilelim, hainlere dünyanın kaç bucak olduğunu gösterelim.Çok şükür bu büyük adamın elini öpmek bana da nasip oldu.Çok büyük saygı duyuyorum.Saygılar, saygılar...
Türk gençleri; Türk Devletinin gelecek kuşakları, Ulu Önder'in kendilerine hitabında yer alan "Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler" sözünü hiç akıllarından çıkarmamalıdır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok
Baskı tarihi:
2004
Sayfa sayısı:
391
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789751022547
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap Kitabevi
Hakkâri ve Kuzey Irak Dağlarındaki Askerler

"Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir. Savaş kazananıda yorar. Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçturç Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez."- Osman Pamukoğlu-

Kitabı okuyanlar 276 okur

  • Feridun Öncel
  • BahirBalkan
  • Mehmet Salih AKÇA
  • Emirhan Gündoğan
  • Onur Gülnergiz
  • Zeynep Gokmen
  • Osman Şener
  • 卐 S 卐
  • Hasan Alımlı
  • Muhammed Taşkın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2.8
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%14.1
25-34 Yaş
%29.6
35-44 Yaş
%33.8
45-54 Yaş
%14.1
55-64 Yaş
%1.4
65+ Yaş
%4.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%20.5
Erkek
%79.5

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%51.9 (68)
9
%19.1 (25)
8
%16.8 (22)
7
%10.7 (14)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%1.5 (2)