Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok

8,6/10  (39 Oy) · 
89 okunma  · 
30 beğeni  · 
1.226 gösterim
Hakkâri ve Kuzey Irak Dağlarındaki Askerler

"Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir. Savaş kazananıda yorar. Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçturç Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez."- Osman Pamukoğlu-
Esranur Maral 
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zaman zaman ağzımın açık kaldığı, gözlerimin dolduğu tamamiyle fedakarlığın simgesi haline gelmiş bir kitaptı. Kan toprağa akmamışsa eğer vatan denen bir şeyden bahsedilmiceğini her sayfada hissettiren olayları okudukça Türk askeriyle gurur duyuyorsunuz. Kitabın son sayfası ise her şeyi özetlemiş durumda;

Bugünkü durumu mu merak ediyorsunuz?
Kaldır başını kan uykulardan! UNUTULANLAR DIŞINDA YENİ BİR ŞEY YOK..

HALİT YİĞİT 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osman Pamukoğlu 92-95 arasında güneydoğu da pkk ya karşı büyük başarılar elde etmiş bir generaldir. Operasyonlardan bahsettiği kitabıdır hem de gün gün. Ben kitaba başladığımda bırakamadım ve operasyonları her yönüyle irdelemiş. Orada ki sivil halktan bahsetmiş. Pkknın kullandığı taktiklerden bahsediyor. Bu konulara ilgisi olanların kesin okuması gereken kitaptır.

Eralp Yüksel 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pkk nasıl biter? sorusunun cevapları var...
2256 eşkıya sürüsü öldü...
Fakat bu Ankara'da deri koltuklarda oturarak olmadı.
Bot çamura bulandı, bayrak dağların en yükseğine asıldı.
Bu bir etnik köken meselesi değil, bu bir vatan meselesi!..

Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri daha. 1993-1995 yılları arasında Hakkari Komando Tugayı komutanlığı yapan Osman Pamukoğlu'nun o dönemde yaşadıklarını anlattığı güzel bir kitap. Hakkâri'ye tayininden itibaren öncelikle askerin o zamanki durumunu, PKK'nın eylemlerini ve halkın devlete bakış açısını anlatmasından itibaren kitap başlıyor. Ve sonrasında İkiyaka operasyonu ile başlayan süreçten itibaren yapılan operasyonları, askerin kahramanlığını, PKK'nın verdiği tepkileri, yapılan planlama ve koordinasyonu anlatıyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

Egemen Uyguntürk 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osman Paşa yazar olmamasına rağmen piyasadaki tüm yazarlara göre anlatım tekniklerini iyi kullanmıs ve akıcılığı sağlamıs insanın kitabı okudukca böyle bir komutanın emrinde olası geliyor .

Ömer Faruk İNCELER 
25 May 00:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın görev yaptığı yıllarda ettiği zorlu mücadeleyi ve şanlı askerimizi , yasanmis onlarca mucadeleyi,şehitlerimizi,gazilerimi romanlastirarak okuyucuya sunduğu bu eser bir harika.

Selin Sarul 
25 Mar 12:42 · Kitabı okudu · 10/10 puan

13 Nisan günü havanın aydınlanmasıyla,birlikler kendi bölgelerini timlerine parselleyerek kampı aramaya başladılar.Avaşin'in kapladığı alan 100 kilometrekarelik geniş bir mıntıkayı içeriyordu.Kampın merkezinde bulunan 1'inci Dağ ve Komando Taburu'nun yanına gittim.Tabur komutanı binbaşı Vahit ve Harekat Subayı Binbaşı Vahap ile PKK'nın sığınak ve barınma yerlerini dolaştık.Dün öğleden sonra birlikler buraya geldiğinde üzerinde çay kaynatılan ve çorba pişirilen ocakların daha henüz sönmemiş olduğunü görmüşlerdi.Habersiz ve hazırlıksız yakalanmışlardı.Kampın karargahı dehlizle girilen büyük bir mağaraydı.İçinde pkk bayrakları,flamaları,halk mahkemesi panoları vardı.Toplayıp kaçıramadıkları sandık sandık örgüt dökümanları ortalıklardaydı.Bunların arasında üzerinde İngilizce,Fransızca ve Arapça notlar düşülmüş gene bir Sevr haritası vardı.Kuzey Irak ve Güney Doğu Anadolu ile İran ve Suriye'den bazı bölgeleri kapsayan Kürdistan sınırlarının bizim topraklarımız içinde bittiği yerden itibaren,Doğu Anadolu'yu sınırları içine alan Ermenistan başlıyordu.

selim serhatlı 
01 Eki 2015 · Kitabı okudu · 40 günde · Beğendi · 9/10 puan

"Şu Çılgın Türkler" ile birlikte her Türk vatandaşının mutlaka okuması gereken bir eser.

1993-1995 yılları arasında Hakkari ve çevresinde yaşanan olayları ve operasyonları tüm gerçekliği ile anlatıyor.

Demir Fesar 
31 May 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Terör sorununu ve doksanlı yıllarda ülkemizde olup biteni birinci ağızdan anlatmış. Özellikle şehit ailelerinden gelen mektupları okudukça çok etkilendim. Gayet güzel özellikle bu tür konulara ilgisi olan herkesin okumasını öneririm.

Mitya 
 25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osman Pamukoğlu Türkiye'nin tam yanan ciğerinin röntgenini çekiyor, aynı zamanda hem felsefi hem de binlerce amerikan bestseller kişisel gelişim kitabından etkili. Elindeki insan kaynağı ve ekipman potansiyelinden en üst düzeyde yararlanmak isteyen ,zorluklara kafa tutarak onları fırsata ve pozitife dönüştürmeyi bir yaşam tarzı haline getirmiş macerasever ve cesur insanların bayılacağı bir kitap.Görevi devraldığında rütbelilerle yaptığı konuşma tüyler ürpertici ve askeri tarih ve inceleme kitaplarında yer alacak cinsten.

2 /

Kitaptan 64 Alıntı

Esranur Maral 
04 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

1993
Üzümlü'de 12Aralık 1993 gecesi saat 21:30'da Kuzey Irak'a sızan iki komando timinde bulunan ve çatışmalar sırasında şehit olan, 1972, Sakarya doğumlu, Jandarma Komando Onbaşı Zekeriya Gülyaman'ın şahsi eşyaları arasında yazdığı şu şiir çıktı:

KOMANDO OLMAK ONURUMDUR

Olur ya bir çatışmada ölürsem
Arkamdan yas tutmayın
Bırakın, toprağımda rahat içinde yatayım
Bedenimden komandomu çıkarmayın
Onlar benim gururumdur
Botlarımı çıkarmayın
Onlar nice yollar aşacak
Şehit olursam sırat köprüsünden geçecek
Elimden tüfeğimi almayın
O benim namusumdur
Ölünce mezarıma sembol olacak
Yara'nın kanını silmeyin
Ahirette hesabı sorulacak
Göğsümden kör kurşunu çıkarmayın
O benim madalyam olacak

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Esranur Maral 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Size bir şey anlatayım. Lozan'dan sonra İngiliz Büyük Elçisi, halkın nabzını kontrol etmek amacıyla, Ankara'da bir pazar yerine gidiyor. Sebze satan bir tezgahın başındaki Türk'e soruyor:
'Siz Mustafa Kemal Paşa'yı neden bu kadar çok sevip, sayıyorsunuz?
Cevap, sade ve nettir.
'Çünkü; o bizi, bizden daha çok düşünüyor.'

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Esranur Maral 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şehitleri herkesin üstüne çıkaran, onların ölümleri değil, ölüm sebepleridir. İnsanlar bir ölüyü iki kez öldürürler, hem toprağa hem de unutulmaya gömerek. Kadirşinas bir ulus asla şehitlerini unutmamalıdır. Çünkü onlar hayatlarını, unutanların özgürlüğü ve korunması uğruna kaybetmişlerdir.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu

Türk gençliği
Türk gençleri; Türk Devletinin gelecek kuşakları, Ulu Önder'in kendilerine hitabında yer alan "Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler" sözünü hiç akıllarından çıkarmamalıdır.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Esranur Maral 
29 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Şu geçen saatler içerisinde sizlere düşüncelerimi açıkladım, hepinizin bilemeyeceği bilgileri verdim. Yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim.
Kahramanlara emir verilmez.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Esranur Maral 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bir ülke güvenliğini aşiretlere, reislere, kabilelere bel bağlayacak hale düşürürse, daha durun, neler olacak. Siz, bütün subaylar burada, Şemdinli'de, Yüksekova'da, Çukurca'da ikide bir bana soruyorsunuz: "Komutanım bu iş nasıl bitirilecek?" diye. Bu işi halk bitirir beyler, halk. Hesap soran, hakkını arayan, kendi gücünün bilincinde olan halk bitirir. Halkın gücü, yetki verdiği insanların yetenekleriyle sınırlandırılamaz. Çünkü ölen çocuklar halkın, 20yaşında bu dünyadan ayrılan gençlerin yanında zerre kadar bir anlamı bile yok ama harcanan para da halkın. Siz savaşın içindeki insanlarsınız, başka kimseye bir şey oluyor mu? Söyleyin! Başka hiç kimsenin şu ana kadar canına, malına bir şey oldu mu? Hayır. Bundan sonra olacak mı? Gene hayır.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Esranur Maral 
02 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çevremde bulunan 22 askere; fırsat bulduğumda her zaman yaptığım gibi, tek tek ailelerini ve işlerini sordum. Her yerdeki cevabın aynıydı: "Orta halli veya fakir, anne ve babadan biri hasta, kardeşlere artık yetmeyen toprak, bir meslek sahibi değil, genelde işsiz, eğitim alamamış, ama bu devlet için ölmeye hazır."

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu