Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok

9,1/10  (82 Oy) · 
171 okunma  · 
70 beğeni  · 
1.755 gösterim
Hakkâri ve Kuzey Irak Dağlarındaki Askerler

"Siz savaşla ilgilenmeyebilirsiniz, savaş sizinle ilgilenir. Savaş kazananıda yorar. Ölüm her şeyi eşit yapan doğal sonuçturç Ölümden korkmayan ölmez; ölüm kendine koşanları hiçbir zaman vurmaz. Ölüm korkusu, ölüm acısından daha şiddetlidir. Ölüm teşkilatının bir anlamı yoktur. Size yol gösterdim de diyebilirsiniz, ama askeri manada emir vermedim. Kahramanlara emir verilmez."- Osman Pamukoğlu-
DUA 
12 Haz 2017 · Kitabı okudu

Vatanını seven her Türk insaninin okumasi gereken bir kitaptır kendileri. 90li yillarda güneydoğu'da pkk'ya karşı yapılan mücadelenin detaylarını anlatılıyor.

Asena Bozkurt 
01 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Askeri taktik,liderlik,komutanlık hakkında,gerilla savası hakkında bilgi veren,Ülke icinde eksikliklerimizi,askeri alandaki eksiklikleri güzel anlatımlarla sunan etkileyici bir kitap.
Askeri,silah,mühimmat,askeri sınıflar,rütbeler v.b bilginiz varsa okumaya doyamayacağınız bir kitap.

Eralp Yüksel 
26 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Pkk nasıl biter? sorusunun cevapları var...
2256 eşkıya sürüsü öldü...
Fakat bu Ankara'da deri koltuklarda oturarak olmadı.
Bot çamura bulandı, bayrak dağların en yükseğine asıldı.
Bu bir etnik köken meselesi değil, bu bir vatan meselesi!..

Serdar Poirot 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Oldukça güzel bir araştırma eseri daha. 1993-1995 yılları arasında Hakkari Komando Tugayı komutanlığı yapan Osman Pamukoğlu'nun o dönemde yaşadıklarını anlattığı güzel bir kitap. Hakkâri'ye tayininden itibaren öncelikle askerin o zamanki durumunu, PKK'nın eylemlerini ve halkın devlete bakış açısını anlatmasından itibaren kitap başlıyor. Ve sonrasında İkiyaka operasyonu ile başlayan süreçten itibaren yapılan operasyonları, askerin kahramanlığını, PKK'nın verdiği tepkileri, yapılan planlama ve koordinasyonu anlatıyor. Mutlaka okunması gerekenlerden.

HALİT YİĞİT 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Osman Pamukoğlu 92-95 arasında güneydoğu da pkk ya karşı büyük başarılar elde etmiş bir generaldir. Operasyonlardan bahsettiği kitabıdır hem de gün gün. Ben kitaba başladığımda bırakamadım ve operasyonları her yönüyle irdelemiş. Orada ki sivil halktan bahsetmiş. Pkknın kullandığı taktiklerden bahsediyor. Bu konulara ilgisi olanların kesin okuması gereken kitaptır.

Egemen Uyguntürk 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Osman Paşa yazar olmamasına rağmen piyasadaki tüm yazarlara göre anlatım tekniklerini iyi kullanmıs ve akıcılığı sağlamıs insanın kitabı okudukca böyle bir komutanın emrinde olası geliyor .

Ömer Faruk İNCELER 
25 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın görev yaptığı yıllarda ettiği zorlu mücadeleyi ve şanlı askerimizi , yasanmis onlarca mucadeleyi,şehitlerimizi,gazilerimi romanlastirarak okuyucuya sunduğu bu eser bir harika.

Ömer Faruk Öztürk 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Osman Pamukoğlu'nun, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığını'nı yaptığı 95-95 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri ve Hükümetin PKK ile silahlı mücadelede nasıl bir konsept değişikliği yaptığı ve bu yeni konseptin uygulayıcılarından olarak; Hakkari ve çevresindeki yurtiçi-yurtdışı kamplarına, münferit gezen PKK gruplarına karşı hangi operasyonları nasıl düzenleyip tatbik ettiklerini anlatan 2003 yılında yazılmış bir hatıra kitabıdır.

Üslubu asker üslubundadır. Belagati yüksek olup yazar dönem içerisinde kendi değerini göstermekten imtina etmemekle beraber kibirli de değildir. TSK içerisindeki askerlik ile ilgili kurallardan, değişmez kabul edilen ilkelerden, yapılanmadan ve kurumlardan yeri geldikçe de şikayetini dile getirmektedir. Buna örnek olarak en başta karakol denilen kurumun teşkilatlanması, askerlik türleri ve süresi verilebilir.

Ayrıca yazar gayri nizami harp dediği savaş türünün muhteva ve çerçevesini kavramış, alınması gereken tedbirler ve tatbik edilmesi gereken operasyonların bu konsepte göre yeniden gözden geçirilmesi gerektiğinin altını çizmiştir. Ayrıca bu uyarıyı soyut olarak da bırakmamış tek tek altbaşlıklara da inerek hangi hususta ne yapılması gerektiğini de belirtmiştir.

Yazar PKK meselesinde kimlerin dost kimlerin düşman olduğunu da adeta kral çıplak dercesine söylemekten de geri kalmamıştır. Barzani aşiretinin tutumu, Ankara'daki siyasilerin Barzani meselesinde nasıl gaflet içerisinde oldukları, yine siyasilerin risk alamamaları, dirayet göstermemeleri, pasif ve uyuşuk olmaları, atamalardaki plansızlık ve özensizlik, ve özellikle (o tarih için) 10 yıl boyunca bu sorunun ciddiye alınmaması sonucu meselenin nasıl arapsaçına döndüğü ve halk desteğinin iki iktidar yaratılmasına izin verilerek kaybedildiğini teker teker anlatmıştır.

Yazar bir asker olmasına rağmen meseleyi her alandan okuyabilmektedir. İki sene boyunca gecesini gündüzüne katarak, uyku, yeme içme, ısınma, aile gibi temel ihtiyaçlarını asgariye indirerek günbegün PKK ile mücadele etmesine ve mücadelenin tarihinde daha önce ve daha sonra hiç ulaşılamayacak kadar başarılı bir sonuç almasına rağmen bu meselenin artık "çözülemez" olduğunu bilmekte ve Tugayı ile beraber yaptıkları işi "Türk milletinin onurunu korumak adına şövalyelik yapmak" olduğunu söyleyebilmektedir. Yazara göre bu mesele ancak ve ancak halkın, milletin ısrarı ve dirayeti; hesap sorması ile çözülebilecektir.

Kürşad Burak 
17 Tem 2017 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın sonunda çok duygulandım. İnsanların, vatan uğruna hiçbir karşılık beklemeksizin ne bedeller ödediğine şahit oldum. Bana olgunluk kazandırdı. Gönül isterdi ki, Osman Paşa komutasında Hakkari'de, Kuzey Irak'ta harekatlara katılalım.Dağları evimiz bilelim, hainlere dünyanın kaç bucak olduğunu gösterelim.Çok şükür bu büyük adamın elini öpmek bana da nasip oldu.Çok büyük saygı duyuyorum.Saygılar, saygılar...

Oğuzhan Afacan 
16 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu vatan uğruna ne fedakârlıklar yapıldığını, ne çilelerin çekildiğini, bizzat çeken kişilerin ağzından dinlediğimiz kitap. İnsanın yaşadı her günü bu vatan uğruna can veren yiğitlere borçlu olduğunu hatırlatan inanılmaz eser.

3 /

Kitaptan 67 Alıntı

Oğuz 
18 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Türk gençliği
Türk gençleri; Türk Devletinin gelecek kuşakları, Ulu Önder'in kendilerine hitabında yer alan "Memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler" sözünü hiç akıllarından çıkarmamalıdır.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu

Türk askeri sabır ve tahammülü dolayısıyla dünyanın en dayanıklı askeridir.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 176 - İnkılâp kitabevi)Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 176 - İnkılâp kitabevi)

Subayların, sık tekrarladıkları bir söz vardır: "Hakkari'yi bir masaya yatırıp ütüleseler, Türkiye kadar bir alan çıkar."

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Samet 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Osman Paşa
"Herkes kadar yaparsanız; Hiçbir şey yapmamışsınızdır."

"Titrek ve ürkek adımlarla yol gidilmez."

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman PamukoğluUnutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu
Kafkaslı 
04 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Dünyada bir tane güzel çocuk vardı ve bütün anneler o çocuğa sahiptiler."

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 129 - Harmoni yayınları)Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (Sayfa 129 - Harmoni yayınları)
Samet 
11 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Neler yapmadık şu vatan için!
Kimimiz öldük;
Kimimiz nutuk attık.

Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (İnkilap)Unutulanlar Dışında Yeni Bir Şey Yok, Osman Pamukoğlu (İnkilap)