Unutulmuş Renkler ve Diğer Resimli Hikayeler

9,5/10  (2 Oy) · 
2 okunma  · 
2 beğeni  · 
76 gösterim
Hepimiz gibi Carmesina da özel.

Bir gün, oldukça tuhaf bir kara kediyle konuştuktan sonra, Carmesina özel bir yeteneği olduğunu keşfeder. Henüz farkında olmasa da, yeteneği gri ve kasvetli dünyaya renk katmasını sağlar. Hem gerçek hem de okuyucunun insanlarla özdeşleştireceği kesin olan fantastik karakterlerin doldurduğu arkadaşlık, kahkaha, cesaret, doğa ve sevgi hakkında hikâyelerin bulunduğu dizideki ilk hikâye bu.

Unutulmuş Renkler ve Diğer Resimli Hikâyeler, on beş hikâye şeklinde okuyucuyu hayal ve hayal gücünde bir yolculuğa çıkarıyor.Yetişkinler düşünülerek yazılmış olsa da, hikâyeler çocuklar ve gençler için de uygun olabilecek şekilde canlı ve renkli bir tarzla yazılıp resimlendi.İçerikleri üzerine düşünmek, kendi başınızayken ya da gruplar halinde tadını çıkarmak için eski günlerdeki hikâyeciler gibi yüksek sesle okuyun.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  104
 • ISBN:
  9789944828918
 • Orijinal Adı:
  Los Colores Olvidados
 • Çeviri:
  Kübra Tekneci
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Meltem Tekeli 
05 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

En son ne zaman bir kitaba sarılarak uyudunuz? Ya da şöyle sorayım; hiç tattınız mı bu muhteşem duyguyu?

Ben küçükken, okumayı ilk öğrendiğim zamanlarda, her gece mutlaka bir kitapla uyurdum. Kollarımın arasına alır, bir sağa bir sola dönerdim ama en sonunda sayfalarına bir şey olacak korkusu ile inadımdan vazgeçer, yastığımın hemen yanına bırakır, bir elimi de üstüne koyar öyle uyurdum. Ama her gece aynı töreni tekrarlamaktan da vazgeçemezdim. Mutlaka yastığımın altında bir kitap olurdu. Ama artık öyle korkuyorum ki kirlenmesinden ya da sayfalarının kıvrılmasından kılıfsız dolaştırmıyorum asla. Hal böyle olunca da yastığımın altında değil, elimi uzatınca dokunabilecek mesafede duruyorlar. Aynı dönemde -yastığımın altında kitaplarla uyuduğum- eğer bir gece olsun annem 'renkli rüyalar kuşum' demezse siyah beyaz göreceğim sanardım rüyalarımı. Hep de söylerdi çok şükür. Öyle olmadığını üniversite için şehir değiştirince öğrendim.

İşte bu kitap; sahafta tesadüfen karşıma çıkan, unutmaktan çok korktuğum renkli rüyalarımın temsilcisi. Haliyle günlerdir kollarımın arasında uyutuyorum -sert kapağı da çok büyük bir etken tabii-. Sabah uyandığımda bir köşesinin kolumda bıraktığı ize bakıp tüm gün mutlu olabiliyorum mesela. Kimsenin tanık ya da ortak olamadığı, kendime ait en mutlu anımmış gibi. Aslında söz vermiştim her gün bir masal okuyacağım (15 gün edecek) diye fakat ben aldığım tüm çikolataları bile bakkaldan gelmeyi bekleyemeden yiyen bir çocuktum, nasıl sabredeyim? Yine de uzun süre kolumda izini taşıyacağım gibi duruyor.

Siz siz olun kollarınızda uyutmak isteyeceğiniz bir kitap bulun. İnsanın ruhunu nasıl iyileştiriyor; görülmeye değer.

Bir çocuk kitabı olmaktan çok daha fazlası bu kitap. Kitabı rafta gördüğümde aklımda "corpse bride" canlandı. Kullanılan renkler, görseller yazı stili vs.
Genç hanımların ilgisini çekeCek olduğunu düşündüğüm kitap yetişkinlerin de elinden düşmeyecek.

Kitaptan 8 Alıntı

Meltem Tekeli 
16 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Chew Wang
Eski Zen atasözünün dediği gibi, ilkbaharda çiçeklerin yeşerdiği gibi, her krizden yeni fikirler doğabilirmiş. Asıl mesele onları görmeyi isteyip istememekte gizliymiş.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 67 - Epsilon)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 67 - Epsilon)
Meltem Tekeli 
 16 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Chew Wang
Her korkunun ardında üstesinden gelinmesi gereken bir kısıtlama yatar.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 66 - Epsilon)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 66 - Epsilon)
Meltem Tekeli 
09 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yeni Dünyalar Hayal Etmek
İnsanlar için önemli olan şey tekrar hayal kurmaya başlamak, çünkü ancak o zaman en gizli hayallerini fark edebilir ve dünyayı daha güzel bir yer haline getirebilirler.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 82 - Epsilon Yayınları)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 82 - Epsilon Yayınları)
Meltem Tekeli 
 03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İki Prensesin Hikâyesi
Peri masallarında ve boyalı basında yeterince prenses vardı! İki kahramanımızın açıkladığı gibi, hepimiz bize söylendiği gibi davranmak yerine kendimize karşı dürüst olmalıyız, çünkü bizi güzel ve eşsiz kılan aramızdaki farklılıklar ve orjinalliğimiz. Sonuçta, bir yazar ya da başka biri tarafından yazılan hikâyenin değil, kendi yazdığımız hikâyenin, prenseslerin, engellerin ya da cezaların olmadığı kendi hayatlarımızın ana karakteri olmalıyız. Önemli olan özgürlük ve gelişmeye devam etme isteği.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 63 - Kendi Hikâyelerinin Yazarları)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 63 - Kendi Hikâyelerinin Yazarları)
Meltem Tekeli 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gülün, sevin
Neşe ve espri anlayışının bir kez daha sıkıcı bir rutinle başa çıkmanın en iyi yolu olduğu kanıtlanmış oldu, çünkü güldüğümüzde dileklerimizi serbest bırakır ve zaman kazanırız.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 57 - Epsilon)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 57 - Epsilon)
Meltem Tekeli 
 06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sana görünen rengi görmenin sebebi kendi isteğindi. Birçok güzel şey böyle olur. Aslında gerçekte var olmazlar, ama bir his, bir fikir, bir izlenim, bir tür vaat olarak var olurlar. Tek yapmamız gereken gerçekleşene dek gelişmelerine izin vermektir.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 21 - Epsilon)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 21 - Epsilon)
Meltem Tekeli 
04 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Riley
Büyük bir konserin yıldızı olmadığım doğruydu, kalabalıklar da tezahürat etmiyordu, ama kendimi evimde hissediyordum ve bu benim için her şeyden önemliydi.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 32)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 32)
Meltem Tekeli 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İki Prensesin Hikâyesi
Ve ikisi de, hayatının büyük bir bölümünü birinin gelip onu öperek uyandırması için bekleyerek harcayan o uyuyan güzel gibi olmayacaktı. Mutluluklarının perinin birinin değneğini sallamasına bağlı olmasına da izin vermeyeceklerdi. Hiçbir üvey anne, üvey kız kardeş ya da iyilik perisi özgürlüklerine engel olamayacaktı. Parti eğlenceli olduğu sürece gece yarısından sonra bile dans ediyor olacaklardı.

Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 60 - Epsilon)Unutulmuş Renkler, Silvia G. Guirado (Sayfa 60 - Epsilon)