Unutulmuş Türkiye Türkiye Serisi 1

9,8/10  (8 Oy) · 
13 okunma  · 
9 beğeni  · 
576 gösterim
21 Aralık 2012. Maya takviminin son günü. Çoğu kişinin bir şey olacağına inanmadığı, ufak bir kesimin ise dünyanın sonunun geleceğine inandığı o 'büyük gün.' Bende çoğu kişi gibi o gün bir şey olacağına inanmıyordum. Daha fazla yanılamazdım... 21 Aralık gününün ilk saatlerinde Dünya'nın bir ülkesi hariç bütün ülkelerinde aynı virüs yayılmaya başladı.

21 Aralık günü ailemle birlikte sabah kahvaltısı yaparken, korku dolu spikerin söyledikleri bugün bile kulağımda. Spiker, gece saat 12'yi geçtikten sonra Dünya'nın bütün ülkelerinde aynı virüsün görüldüğünü söylemişti. Virüsün kim tarafından oluşturulduğu ya da tedavisinin olup olmadığı şimdilik bilinmiyordu. Bilinen tek şey virüsün, insanları birer zombiye dönüştürdüğüydü. Spiker o kelimeyi söylediğinde kendime hâkim olamamış ve gülmüştüm. Keşke gülmeseydim...

Haberler bittikten sonra ailemle şaşkın bir biçimde birbirimize baktığımızı hatırlıyorum. Haberlerde söylenilenler gerçek miydi? Yoksa bizim o harika medyamız oyuna mı gelmişti? Her şeyden önemlisi şimdi ne yapacaktık? Benim okula gitme saatim gelmişti. Anne ve babamınsa işe gitmeleri gerekiyordu. Bakanlıklar herhangi bir açıklama yapmadığına göre durum o kadar ciddi olamazdı. Sonunda hepimiz hazırlanarak evden çıktık. Keşke hiç çıkmasaydık...
Alanur Demir 
25 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap gerçekten muhteşemdi!
Doğruyu söylemek gerekirse kitaba ilk başladığımda anlatımı çok güçsüz gelmişti ve pek okumak istememiştim. Ama konusu ilginç geldiği için okumaya devam ettim.

İyiki de etmişim!

Kitabı 6 saat gibi bir sürede bitirdim. Yani bir oturuşta btiirilebilen bir kitap. Konusundan kısaca bahsetmek gerekirse eğer; bir zombi salgını var. Ve tabiki bir de bu salgına yakalanmamak için topluluk oluşturmuş insanlar var her ülkede. ZIKKIM da bizim ülkemizde kurulmuş olan topluluğun adı. İsmi biraz ilginç ama açılımı söyle: Zombi Irkının Kökünü Kazıma ve Islah Merkezi (yanlış hatırlamıyorsam eğer böyleydi).

Gelelim adının neden Unutulmuş:Türkiye olduğuna.

Çünkü salgından bir süre sonra dünyanın tüm ülkelerine bu hastalığın tedavisi gönderiliyor. Tek gönderilmeyen ülke ise Türkiye. Birileri Türkiye'yi unuttu mu, yoksa ona düşman oldukları için mi göndermediler? Ya da Türkiye'yi korumak mi istiyorlar?

Ayrıca bu tür bilim-kurgu kitaplarında aşkın çok ön planda olmasını her zaman rahatsız edici bulmuşumdur. Ama bu kitapta tam kararındaydı bence. Ve kitapta hiç küfür bulunmaması da ayrı güzel bir şeydi. Çünkü genelde fantastik - bilim kurgu türü romanlarda küfür kullanılıyor.

Uzun lafın kısası gerçekten harika ama harika bir kitaptı. Herkese tavsiye ediyorum.

Not: Umarim 2. kitap bir an önce çıkar.