Kitap
Urartu – Doğu’da Değişim

Urartu – Doğu’da Değişim

Küçük Boy

OKUYACAKLARIMA EKLE
9.0
4 Kişi
9
Okunma
4
Beğeni
201
Gösterim
296 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 23 dk.
Adı
Urartu – Doğu’da Değişim (Küçük Boy)
Basım
Türkçe · Türkiye · Yapı Kredi Yayınları · Şubat 2020 · Karton kapak · 9789750846717
Diğer baskılar
Urartu - Doğu’da Değişim
Urartu – Doğu’da Değişim
Urartu Krallığı, MÖ 9.-7. yüzyıllar arasında, Doğu Anadolu, Transkafkasya ve Ku­zeybatı İran’ı egemenlik altına alarak 200 yılı aşkın bir süre denetiminde tutmak için büyük çaba harcamıştır. Bölge coğrafyasının büyük bölümü, sıradağlar ve va­dilerle birbirinden ayrılmış yaylalarla kaplıdır. Tarım potansiyeli olan verimli ovalar sınırlıdır. Bu nedenle söz konusu bölgede yaşayan toplumlar binlerce yıl yarı göçebe olarak yaşamış ve bir devletin denetimine alınamamıştır. Bütün bu zorluklar, Urar­tuların Anadolu’daki Demir Çağ krallıklarından farklı olarak bölgenin sorunlarına uygun çözümler geliştirmesine zemin hazırlamış olmalıdır. Devletin kuruluşu ve başkent Tuşpa’nın (Van) inşa edilmesinden sonra bu yönde bir dizi uygulamanın gerçekleştirildiği görülmektedir. Urartu, Doğu’da Değişim, Urartu Krallığı’nı birçok yönüyle değerlendiren, siyasal tarih yanında dil, yazı, sanat, din, ölü gömme biçimleri, çanak çömlek yapımı ve Urartu dönemi yerleşmeleri konusundaki yeni bilgileri içeren makalelerden oluş­maktadır.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺31,97
9.0
10 üzerinden
4 Puan · 2 İnceleme
Tamer Sağcan
Urartu - Doğu’da Değişim'i inceledi.
375 syf.
·
22 günde
·
8/10 puan
Tek seferde okuma hevesinden uzak durulması gerektiğini söyleyebilirim. Urartu çivi yazısı, dili ve bu dil üzerindeki yoğun Asur etkisi de ayrıca mercek altına alınmış bir eser. Urartu uygarlığı ile ilgili en önemli makalelerin toplanmış olmasının yanı sıra, uzmanlık alanları ile ilgili derli toplu bir eser olması elbette bu yayınların en büyük artılarından. Makale sahibi bilim adamlarının Urartu bahsinde bazı meseleleri kendi görüşleri doğrultusunda yorumlaması, onların yorumlarından sonra yeni keşifler yapılmış olması ve bu konulara ilişkin olarak mevcut bilimsel verileri göz önünde bulundurmamaları da mümkün olabiliyor. Eser görsel zihninize hitap ediyor ve kapsamlı okuma yapmaya çok müsait. Eğer Urartu uygarlığı ile ilgili tek bir kaynak edinmeniz gerekirse, bu kitap size büyük bir kaynak teşkil edecektir. Yalnız bu cümlem içerisindeki bilgilerin tartışmasız doğru olduğu anlamına gelmemektedir.
Urartu - Doğu’da Değişim
OKUYACAKLARIMA EKLE
2
Aslan Bey
Urartu – Doğu’da Değişim'i inceledi.
296 syf.
·
9/10 puan
Urartu tarihi hakkında yazılmış en önemli Türkçe eser. Öyle ki, kitabı en önemli Urartu tarihçileri yazmış ve fotoğraflarla süslemişlerdir. Doğu Anadolu tarihine ilgi duyanların mutlaka okuması gerekir. Ancak bu kitabı cilalamak için Kemalettin Köroğlu'nun yazdığı Asurlular kitabını da okuyun.
Urartu – Doğu’da Değişim
OKUYACAKLARIMA EKLE
3