Urfa Haçlı Kontluğu Tarihi Cilt-1 (1908-1118)

10,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
84 gösterim
ÖNSÖZ
BİBLİYOGRAFYA VE KISALTMALAR
KAYNAKLAR
A. Haçlı vekayinâmeleri
B. Bölgenin yerli müelliflerinineserleri
C. İslâmî kaynaklar
D. Diğer kaynaklar
E. Araştırmalar ve modern genel eserler
I. URFA HAÇLI KONTLUĞUNUN KURULUŞU VE BAUDOUIN DE BOULOGNE
II. İKİNCİ URFA KONTU BOUDOUIN DU BOURG (1100-1118)
 • Baskı Tarihi:
  1990
 • Sayfa Sayısı:
  186
 • ISBN:
  9751602211
 • Yayınevi:
  Türk Tarih Kurumu
 • Kitabın Türü:
53V41D 
11 Şub 02:49 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Işın Demirkent'in Haçlı tarihi konusunda hocası Fikret Işıltan gibi Turkiye'de ses getirmiş bir isim olduğu şüphesizdir. Urfa Haçlı kontlugunun kuruluşundan 1118 e kadar olan kısmı ilk cilt olarak kaleme alınmış. Diğer araştırma eserlerden farklı olarak kaynakça kısmı ile kısaltmalar birleştirilmiş ve kitabın sonuna değil girişine eklenmiş.

Başlık açılan her konu hakkında giriş yapıldıktan sonra o konu hakkında ana kaynakların verdiği bilgiler tek tek işlenmiş. Ve daha sonra başlık olarak belirtilen konunun değerlendirilmesi yapılmış.

Genel olarak ifade etmek gerekirse gerçekten mükemmel bir eser olmuş. Daha iyisi yazılana kadar en iyisi bu diyebilirim.

Eser Urfa Haçlı kontlugunun kurucusu Boudouin hakkında bilgi vererek ve devamında Ermenilerin Urfa'ya onu davet etmesi ile Bagrat adındaki Ermeni asıllı bir kölesinin verdiği bilgiler neticesinde Urfa'ya gidişi ile başlıyor. Boudouin Kudüs kralı olarak Urfa'dan ayrılmasıyla birlikte yerine geçen Boudouin de Bourg'un Kudüs Kralı olmasına kadar geçen sürede Urfa'daki faaliyetleri hakkında bilgi veriyor.

Haçlı seferlerine ya da Ortacağa meraklı olmayan insanları boğacak kadar çok bilgi var. Bu alanda çalışanlar için ise elzem bir kaynak.