Üsküp'ten Kosova'ya

9,1/10  (11 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
727 gösterim
Mene göre, her Türk, Üsküp'ten Kosova'ya kitabını oxumalıdır. Amma, onu oxuduxdan sonra, ağlamayan Türk'e de men Türk demerem."
-Prof. Bahtiyar Vahabzade- (Bakü)

"Üsküp'ten Kosova'ya cidden bir şaheser. Hem okuyorum, hem de "gençliğe ve münevver kesime verilen bu hazin mesajı kaç kişi anlamıştır?" diye düşünüyor ve üzülüyorum. Şiir ötesi bir üslûpla kaleme alınmış ve her cümlesinden millî heyecan fışkıran ikazlardan faydalanmış büyük bir kütlenin, memlekette kıyametler koparması lazımdı. Bilmem ki bizim tarihî ve millî hassasiyetimize ne oldu?"
-Samiha Ayverdi-

"Üsküp'ten Kosova'ya, seyahat hâtıra türünün usta örneklerinen biri. Kitapta, millî kültürümüzle yoğrulmuş, renkli ve zengin duygularla örülü bir üslûp hâkim. Sosyal tenkitlerin yanısıra, şair ve hikâyecilere mahsus ince dikkatlerin ve tasvirlerin yer aldığı eser, kaybettiğimiz Rumeli'de silinmemiş Türk izlerini hafızalarımıza yazmakta."
-Sevinç Çokum-

Türkçe'nin söz ustası Yavuz Bülent Bâkiler, Osmanlı bakiyesi topraklarda tarihin izini sürüyor. Gâh Kosova'da, Sultan Murad Hüdavendigar'ın kabri başında gâh Üsküp'te, tarih kokan surların dibinde bir milletin mirasını arıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786055535308
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
BEHÇET AKGÜN 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel kitap bizi anlatan, özleten bir kitap...

Muhafazakar Lugat 
07 Şub 10:20 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

yazar Yavuz Bülent Bakilerin 1976 yılında bir şiir festivali için devlet tarafından bu programa gönderilmesi ile başından geçen olayları ve o bölgede yaşadığı ilginç olayları anlatmakta. Fazıl Hüsnü Dağlarca olan kısım ilgi çekici. bölgede yaşayan halkın türk hükümetine bakışı da okumaya değer

Edebiyatçının Biri 
15 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Balkanlarda yaşayan Türk kültürünü anlatan en güzel eserdir belki de. Yavuz Bülent'in şiir gibi diliyle birleşince ortaya harika bir eser çıkmış.

Kitaptan 2 Alıntı

"Yalan Söylüyorsam Türk Olmayayım!"
Belki çok garip bulacaksınız; ben kurbağa seslerini, köpek havlamalarını, kağnı feryatlarını, tandır başlarını ve taze ekmek kokan tandır evlerini çok ama çok severim. Bana çocukluğumu hatırlatır. Anadolu' mu hatırlatır.

Üsküp'ten Kosova'ya, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 31 - yakın plan)Üsküp'ten Kosova'ya, Yavuz Bülent Bakiler (Sayfa 31 - yakın plan)