Usta ile Margarita (Çizgi Roman)

8,5/10  (15 Oy) · 
47 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.306 gösterim
Nefis çizimlerle bezeli bu başdöndürücü çizgi roman, şeytan ile avanesinin Moskova'da sistemli bir şekilde kargaşaya yol açışını anlatır. Bu kargaşanın ortasında ise iki âşık vardır: Pontius Pilatus üzerine yazdığı romanı eleştirmenlerce yerin dibine batırıldığı için edebiyata küsen Usta ile, şeytanın hakkında planlar yaptığı Margarita. 

Rusya'nın en tanınmış yazarlarından Mihail Bulgakov yergisel yapıtlarıyla ünlendi. Sansür nedeniyle eserlerini yayınlamakta zorlanan yazar hayatı boyunca bu sorunla uğraştı. 20. yüzyılın büyük Rus romanlarından biri olarak kabul edilen Usta İle Margarita sansür nedeniyle ilk kez 1996'da, yazarın ölümünden 26 yıl sonra basılabildi.

İlk başta eleştirdiği bürokrasi tarafından yasaklanan Bulgakov'un Usta İle Margarita'sı edebiyat müessesesine hiciv dolu bir darbe, iyi ve kötünün doğası üzerine bir meditasyon ve bir aşk hikâyesidir. Şeytanın yardımcılarıyla Moskova'da cirit atması hem ürkütücüdür hem de gülünç... Kitap yönetimdeki bürokrasiye bir meydan okuma olduğu gibi, yeni zenginlerin açgözlülüğüne tutulmuş bir aynadır da... Romanda Bulgakov'un iktidar hedefleri ile günümüz Rusya'sı arasında açık paralellikler yer alıyor. Devlet denetimi, oligarşi ve yozlaşma yine canalıcı konular. Usta İle Margarita'nın mesajı bugün de yazıldığı zamanki kadar geçerli.

Sihirli gerçekçiliğin özgün eserlerinden biri olarak kabul edilen Usta İle Margarita'nın karakterleri ve olay örgüsü çizgi roman formatına mükemmel bir şekilde uyuyor. NTV Yayınları Çizgi Roman Dünya Klasikleri serisinden çıkan kitabı daha önce Dr. Jekyll ve Bay Hyde'da birlikte çalışan Andrzej Klimowski ve Danusia Schejbal uyarladı. Hikâyenin farklı katmanlarının bir yandan birbiriyle tezat halindeyken, bir yandan da birbirini tamamlayarak yanardöner, duyumsal ve anarşik bir bütün oluşturması hem çizgi roman biçiminin hem de Bulgakov'un özgün eserinin dehasının bir kanıtı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786055443085
 • Orijinal Adı:
  The Master and Margarita
 • Çeviri:
  Toros Öztürk
 • Yayınevi:
  NTV Yayınları
 • Kitabın Türü:
Burak Erdoğdu 
07 Nis 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Umarım James Joyce sağlığında okumamıştır dediğim kitaptır. Bu kadar çok sembol bu denli absürd çevre ve doğa üstü özellikler bu kadar iyi harmanlanabilirdi. Hayal gücü zengin kişilerin ziyafet çekercesine okuyacağı nadir bir eser...Tavsiye olunur