Ustaca Yaşam-Evrimin Işığında İnsan

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
32 gösterim
Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

Ömrünün elli yılını öğretim görevlisi olarak geçirip, hayatın tek kılavuzunun “bilim” olduğunu kanıtlamaya çalışmış bir bilim adamının; deneyimlerinden, gözlemlerinden, yaşam ve dünya görüşünden yola çıkarak edindiklerini genç kuşaklara aktarama çabasının sonucunda ortaya çıkan bir kitap Ustaca Yaşam. Ali Demirsoy, “geleceği en iyi tahmin etmenin yolu, onu yaratmaktır” diyerek genç kuşaklara “ustalarını” iyi seçmelerini öneriyor.

Bilgisini sadece kendine saklayan bir hekimin, bilgisini üstünlük kurmak için kullanan bir politikacının, çıkar sağlamak için çağdışı öğretileri devam ettirenlerin, kendini doğrudan ilgilendirmeyen konularda fikir ve bilgi edinmeye çaba göstermeyenin, insan soyunun geleceğini ve çeşitliliğini tehlikeye düşürecek her türlü eyleme destek verenin, kazanılmış kültürel aydınlığı karanlığa çevirenin “usta” nitelenmesi düşünülemez. Oysa günümüzde; her gün görsel ve yazılı medyada insanlara, vasıfları sadece bu sayılanlar gibi yüzlerce kişi “kanaat önderi, aydın, ulema, bilge” diye sunuluyor. Dünyamız geldiği noktada bu tür insanlara değil, nitelikli insanlara yuva olacak kadar küçülmüştür. Ülkesinin ve dünyanın geleceğinden kaygı duyan bir aydın bilim adamının geleceğimizi kurtarma çabası da diyebiliriz Ustaca Yaşam için. Ali Demirsoy, “Yanımdakilere yaşam yolunda yürürken nelere gerek duyacaklarını öğretmeye çalışırdım; ancak tek başına yürümelerini isterdim” diyerek gelecek kuşakların, düşünce ve bireysel özgürlüklerine “ustalarından” daha sıkı sarılmaları gerektiğini de söylüyor.

Kitaptan 1 Alıntı

İSA TOPTAŞ 
01 Şub 15:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cumhuriyet tarihini bile okumamış insanları Dış işleri Bakanı, namaz hocası kitabından başka kitap tanımayan insanları yönetimin başı yaparsanız haliniz nice olur? 

Ne olduğunu görebilmeniz için biraz daha dişinizi sıkacaksınız. Portakal, soğan, zerzevat satarak, 5 milyon işçimizi Avrupa'ya gönderip kanalizasyon ve tuvalet temizleterek, bin emekle 85 yılda biriktirdiğimiz kaynaklarla ortaya çıkardığımız tesislerimizi, limanlarımızı, hava alanlarımızı, kamu arazilerimizi, bankalarımızı, sigorta şirketlerimizi, fabrikalarımızı, üretime yönelik neyimiz varsa yabancılara sattıktan ve onlara avuç açar hale geldikten sonra, sokaklarımızdaki kara çarşaflıların, din adına insan kesenlerin, yaka paça bir yanda çağ dışı kıyafetlerle insanların kol gezdiği, uygar ülkelerce dışlanan bir ülke gördükten sonra anlayacaksınız devlet adamlarımızın niteliğini.

Ustaca Yaşam-Evrimin Işığında İnsan, Ali DemirsoyUstaca Yaşam-Evrimin Işığında İnsan, Ali Demirsoy