Üstat ile Margarita

8,7/10  (23 Oy) · 
36 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.097 gösterim
Şeytan bir gün, aralarında kocaman bir siyah kedi ile çırılçıplak bir cadının da bulunduğu yardımcılarının eşliğinde Moskova'ya iner. Moskovalıları gözlemleyecek, insanlığın değişip değişmediğini anlayacaktır. Kullanıldıktan sonra şampanya etiketlerine dönüşen banknotlar dağıttıktan, çeşitli insanlara ne zaman ve nasıl öleceklerini bildirdikten, ihtişamlı bir de balo verdikten sonra ayrıldığındaysa, ardında tıka basa dolu akıl hastaneleri ile şehri ele geçiren düzensizlik karşısında ne yapacağını şaşırmış yetkililer bırakır. Şeytan'ın cazibesine kapılmayanlarsa sadece hayatını gerçeğe adamış olan Üstat ile hayatını Üstat'a adamış olan Margarita'dır.

 "Gel peşimden, ey okur! Kim söyledi sana yeryüzünde gerçek, sadık, sonsuz aşk olmadığını? O yalancının iğrenç dilini kessinler!" diyor anlatıcı Üstat ile Margarita'da. "Gel peşimden, ey okurum ve sadece benim peşimden gel, ben sana böyle bir aşk göstereceğim!"

 20. yüzyılın en önemli yazarlarından Mihail Bulgakov, gerçekten de aşkı, büyüyü, inancın gücünü, en önemlisi de gerçeği seriyor okurun gözlerinin önüne. Başyapıtı Üstat ile Margarita, şimdi ilk defa özgün dilinden yapılan çeviriyle Türkçe okurlarını da bu tüyler ürpertici yolculuğa katılmaya çağırıyor.
 (Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9789752899988
 • Çeviri:
  Sabri Gürses
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
 27 Haz 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Can yayınlarının 9. baskısını okudum, bunu belirtmemin sebebi kapak tasarımı. Tarif edemediğim bir şekilde etkilendim, bakıyorum, bakıyorum, yorumlayamıyorum, beni fazlasıyla etkileyen bir kapak olarak zihnime kazınıyor. Bendeki baskıda Sergey Yermolinski yazdığı yazar ve bu roman üstüne giriş yazısı var ki normal puntalarla baskıya alınsa ayrı bir kitap olur diye düşünüyorum. Çok değerli bir biyografik çalışma olmuş. Önce romanı okudum, sonra biyografik yazıyı okudum. Doğru yaptığımı düşünüyorum, roman hakkındaki bazı ayrıntılar sonradan daha da anlaşılır oldu benim için. Yazarın 10 yıl bu roman üzerinde çalışmasıda ayrı bir değer bence. Çok zekice kurgulanmış, lezzetli bir anlatım tarzı var. Dönemin rejimiyle sıkıntılar yaşayan yazarın bu romanı ölümünden 26 yıl sonra 80 sayfası sansürlenerek yayınlanabilmiş. Neresinden bakarsanız ilgi uyandırıyor. Yozlaşmış insan kesitlerini Moskova’ya gelen şeytan üzerinden ince bir zeka ile mühtiş anlatıyor yazar. Fantastik karakterler, kara mizah… Kitap içinde kitap barındırıyor, ya da öykü içinde öykü barındırıyor. Bunların ilki Moskova’da diğeri ise Kudüs’te ilerleyen ve sonunda birleşen iki öyküdür. Okunması kolay bir romandır, lakin anlaşılması o kadar kolay değildir. Bir çok bilgiye sahip olmak gerekir, dönemin Moskova’sını bilmek gibi. Hiçbir şey bilmeden okuduğunuzda keyif alırsınız, bir şeyler bilerek okuduğunuzda şaşırırsınız. Gerçekten usta işi…

Gülay 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sevgili Arden arkadaşımın tavsiyesi ile okumuş olduğum bir kitap. Genel de bu tür kitaplar beni ürkütüyorsa da büyük bir heyecanla okuduğumu belirtmek isterim.Tam anlamıyla fantastik bir kurguya sahip olağanüstü bir başyapıt...

utku köker 
10 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Goethe, Andreyev vb çok sayıda öncül yazar Şeytanı dünyaya konuk ederek müthiş hikayeler türetmişlerdir. Dolayısıyla konu ilk bakışta çok da yeni gibi durmayan bir konudur. Ama konuyu işleyen ve nasıl işlediği de bir o kadar önemlidir. Bulgakov'un Fausttan ödünç aldığı Voland karakterini dünyaya getirmesi ve sonrasında Moskova'da yaşananları işlediği kitaptan alınan zevk paha biçilemez. Kitapta Andreyev'in "Ben Tobinin Hikayesi" ve "Şeytanın Günlüğü" eserlerinin kokusu alınsa da konular bambaşka işlenmiştir. Andreyev'e oranla kesinlikle daha muhafazakar sayılabilecek Bulgakov'un agnostik öğelerden daha fazla yararlandığı ve bunları eserine dahil ettiği gözlerden kaçmaz. Kitaptaki mitolojik, fantastik, dini, sosyolojik öğeler çok güzel harmanlanmış ve hem bir dönem eleştirisi hem de arşivlik bir eser ortaya çıkmıştır. Kitaptaki Dante ve agnostisizm yakınlıkları başlıbaşına makale konusu olabilir. Vakit geçirmeden rafınıza koyun..

Kitaptan 10 Alıntı

tabula rasa 
20 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, insanoğlu ölümlü. Ama bu kadarla kalsa çok önemli değil. İşin kötüsü, insan hiç beklenmedik bir anda ölüyor. İşte işin püf noktası bu. Ve insan, akşama ne yapacağını bile bilecek durumda değil.

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov

Şu sorunu düşünmek lütfunda bulun: Kötülük olmasa senin iyiliğin neye yarar, gölgeler silinse yeryüzü neye benzerdi? dedi.

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
tabula rasa 
08 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her şey acı bir sonla noktalanır: Kısa bir süre önce dünyayı yönettiğini sanan kişi, kendini tahtadan bir kutunun içinde kaskatı kesilmiş bulur. Çevresi de, başka bir şey yapılamayacağını düşünüp onu yakar, kül eder.

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
tabula rasa 
29 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Başkaları eğlenirken Ryuhin, gecesini boşuna harcamıştı, bu geceyi yeni baştan yaşayamayacağını biliyordu. Lambaya bakacağına bakışlarını gökyüzüne çevirse gecenin bir daha dönmemek üzere gittiğini anlayıverirdi. Garsonlar hâlâ masaları boşaltıp örtüleri kaldırıyorlardı. Çardağın çevresinde dolanan kediler de sabahçı gibi gözüküyorlardı. Gün karşı konulmaz bir biçimde, Şair’in üstüne çöküyordu.

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
tabula rasa 
 20 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Evet, o öldü. Öldü... Ama biz, yaşıyoruz biz!
Evet bir acı dalgası ortalığı kapladı, yükseldi, bir süre dorukta durdu... Sonra düştü, herkes masasına dönmeye ve -önce gizlice, sonra açıkça- bir duble içip yemeğini atıştırmaya koyuldu. Cöteless de volaille bırakılır mıydı hiç? Mihail Aleksandroviç’e nasıl yararlı olabiliriz? Aç kalarak mı? Her şey bir yana, biz yaşıyoruz ama!

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov
Hasan Suphi 
11 Şub 13:17 · Kitabı okudu · 8/10 puan

" Bütün Doğu dinlerinde," dedi Berlioz, "bakire bir kızın bir tanrı doğurması kural gibi bir şeydir. Hıristiyanlar da, yeni bir şey düşünemediklerinden, aslında canlılar arasına hiç gelmeyen İsa'larını aynı şekilde yaratmışlar. İşte bu yüzden de temel nokta olarak bunu almak gerekir . . . "

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 6 - Everest)Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov (Sayfa 6 - Everest)
Kokeshi 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Akıl hastanesinden bir mektup alacak demek. İyi ama böyle bir adresten mektup yollayabilir mi insan? Akıl hastanesi? Alay mı ediyorsunuz dostum? Onu mut­suz etmek mi? Hayır, bu hiç yapamayacağım bir şey.”

Üstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç BulgakovÜstat ile Margarita, Mihail Afanasyeviç Bulgakov