Giriş Yap

Üşüyen Sokak

7.710 üzerinden
23 Puan · 12 İnceleme
192 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Bu eserde Haluk karakterinin gözünden Kırım topraklarının Almanlar tarafından işgali anlatılır. Bu süreci üç günlük zaman diliminde anlatıyor . Haluk karakteri insanlarla pek konuşmadığı için sık sık iç monolog, bilinç akışı, geriye dönüşlerle o süreçleri anlatıyor . Savaşın çarpıcı gerçekliğini yansıtıyor . Akıcı bir dili var. Savaşın insan psikolojisi üzerindeki yıkıcı etkisi başarılı bir gözlemle veriliyor. Cengiz Dağcı çok kıymetli bir yazar, iyi ki tanıştım kendisiyle.
Üşüyen Sokak
7.7/10 · 134 okunma
Reklam
192 syf.
·
Puan vermedi
Kırımlı yazar Cengiz Dağcı memleketinin çektiği zorlukları edebi bir anlatımla bizlere yine çok güzel sunmuş. Haluk'un iç dünyasını romanın ana teması ile birleştirerek okuyucuyu etkilemeyi başarıyor yazar...
Üşüyen Sokak
7.7/10 · 134 okunma
192 syf.
·
8/10 puan
Üşüyen Sokak
İncelememe başlamadan önce beni Cengiz Dağcı ile tanıştıran çok kıymetli hocam
OĞUZHAN SAYGILI
ve
Kitap Şuuru
'na gönül vermiş isimlerini dahi bilmediğim hocalarıma mahsus selam ederim. Yazarın okumuş olduğum yedinci kitabıydı. Bu eseri diğerlerine göre farklıydı. Farklı kılmasının nedeni de Haluk karakterinin gözünden sık sık iç monolog ve bilinç akışı tekniğiyle yazılmış olması. Okurken yine yazar sizi savaşa götürüyor. Ancak dediğim gibi bu eseri diğerlerine göre biraz farklı. Benim de yer yer okurken zorlandığım, toparlayamadığım kısımlar oldu açıkçası. Bunun nedenini de şuna bağlıyorum: Badem Dalına Asılı Bebekler... Üşüyen Sokak, aslında Badem Dalına Asılı Bebekler'in devamıymış. Ben bunu maalesef kitabı bitirdikten sonra, inceleme yazmadan az evvel, öğrendim. Ama elimde o eser de olduğu için en kısa zamanda onu da okuyacağım.
Üşüyen Sokak
7.7/10 · 134 okunma
192 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
CENGİZ DAĞCI – ÜŞÜYEN SOKAK 17.10.2019 Yazarımızın okuduğum 4. Kitabı. Diğer okuduğum üç kitabıyla karşılaştıracak olursak bu kitap diğerlerine konu benzerliği olarak biraz uzak. Kırım’ın Almanlar tarafından işgali sırasında Enstitü öğrencisi olan Haluk ne yapacağınız bilmez bir halde iken kötü yola düşmüş Almira tarafından bir apartman dairesine götürülür. Burada kaldığı müddetçe yaşadığı bunalımları ve iç konuşmaları dinleriz. Savaşın gidişatını bir apartman dairesinin penceresinden izleyerek kendi içi dünyasıyla karşılaştırır. Burada noktayı koyuyorum Rahmetli yazarımıza. Allah rahmet eylesin Kitaptan Not: Canımı koruması için Tanrıya yalvardığım gün özgürlüğümü kaybettim.
Üşüyen Sokak
7.7/10 · 134 okunma
Reklam
2
12 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.26.42