9,2/10  (11 Oy) · 
21 okunma  · 
8 beğeni  · 
718 gösterim
Türkiye'nin, "batılılaşırken" Avrupa kültüründen ne kadar besleneceği ve Avrupai tarzın gündelik hayata uyarlanmasında sınırın nerede çizilmesi gerektiği, yıllardır tartışılan bir konu. Sanat, ahlak, aile, ticaret gibi konulara getirilen yeni yorumların toplumun tüm kesimlerince aynı şekilde anlaşılması beklenemezdi şüphesiz. Bu nedenle sanatı ahlaksızlıktan, ticareti sadece fırsatçılıktan ibaret sayanlar da oldu.

Türk edebiyatının gözüpek yazarı Hüseyin Rahmi Gürpınar, "dürüstlük" kavramını merkeze alıyor. Utanmaz Adam''da., onlarca yıl süren savaşların ardından kendini toparlamaya çalışan Türkiye'de, gayrimeşru yollardan bir hayata tutunma mücadelesi anlatılıyor.

"Ahmakları kandırmak, akla karşı işlenmiş bir suçun intikamını almaktır," prensibiyle hareket eden bir üçkâğıt çetesi, vurgunculuğun, dolandırıcılığın, ahlaksızlığın her çeşidine başvurup yine de vicdanlarını rahat tutabilmektedirler. Peki, iflah olmaz dolandırıcı Avnussalah'ın tüm bu "utanmazlıklarını" gönül rahatlığıyla kabulleniyor, kabulleniyor olması, başka bir ifadeyle dolandırıcılığa dair yüksek bir felsefe kurmuş olması, onu toplumdaki gizli ahlaksızlardan daha erdemli biri yapar mı.'
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  386
 • ISBN:
  9789752898080
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
birsen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kadın erkek ilişkilerinden, dünya düzeninden, insanların varoluşlarına kadar daha bir çok konu değişik karakterlerle ele alınıyor kitapta. Felsefeye ilgi duyanlar bir de utanmaz adamın felsefesine göz atmalı bence.. Keşke her utanmaz "utanmaz adam" gibi olsa.

Sukûtuhayâl 
 25 Oca 12:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Romanın baş karakteri Avnüssalah. Kim biliyor musunuz? Tam bir Hüseyin Rahmi karakteridir. Avnüssalah'ın felsefesine tanıklık edeceğiniz ve günümüze ait somutlamalarla romanı arada kenara koyup düşünmeler gercekleştireceginiz toplumsal bir tema. Avnüssalah'ın felsefesine romanı tam manasıyla okumadan varılamayacaktır ama bahsetmek gerekirse: İnsan Avnüssalah'a göre pis bir varlıktır. Aptallar, akıllılar onları kandırsın diye varlar. Birisi tok birisi açken, birisi para içinde yüzerken ve birisi ırgatlık yapıyorken bu dünyada kimse namustan, adaletten, şereften bahsetmemeli ona. Adalet de namus da paradır! Çünkü adalet ve namus olsa dünya da böyle bir tablo ortaya çıkmazdı. İşte kahramanımız bu felsefe ile maceraya başlıyor ve geleni çarpıyor geçeni kandırıyor; tüm adaletsiz insanlara tuzaklar kuruyor. Binevi Avusallah'ın intikam şekli diyebiliriz. Çünkü ona göre sistemin parçası olmak bunu gerektiriyor. (Bu aşamada diyebiliriz ki H. Rahmi Sosyal Darwinizme vurgu yapıyor) Karamanımızın en büyük vurgunu ise Safter adındaki arkadaşı ile "Yaralı Gönüllere Teselli" adında bir cemiyet kurmasıyla başlıyor. Cemiyette cahil ama akıllı geçinen insanların zaaflarından faydalanıp dönem itibariyle popüler kültürün nüvesini de kullanarak para karşılığı dert dinlemeye başlar bu iki kafadarımız. Cemiyet üyelerimiz de rahatlıyorlar güya:) Tabi sona doğru bu üç kağıtçılıklar ortaya çıkıyor ve Avnüsalah kendini buluyor mahkemede. İşte romanın asıl can alıcı yeri de aslında bu kısımdır. Romanın amacı ve çözülmelerin yogun oldugu kısım diyebilirim. Okuduğunuz da çok daha olayın içinde hissedeceginiz, iki kutba bölüneceginiz ve bolca sorgulama yapacagınız kesitlerle dolu bir eserdir. İncelememi de eserden direkt Avnüssalah'ın agzından alıntılarla bitiriyorum. İyi okumalar.
"Çaldım. Dolandırdım. Sağdan soldan sızdırdım. Karşıma hiçbir dava çıkmadı. Çünkü yere vurduklarım benden mücrim mahkeme kaçkınlarıydı. Yakalarını adalete teslim etmeden beni ele veremezlerdi."
(Bu alıntıdan günümüzde dahi halen geçerliliğini koruyan bir konuya sahip oldugu görülmekte)
"Kedi fare yemiş. Ne yerse yesin. Kediyi de kendinden büyük bir hayvan yiyor. Öteki de ondan büyüğünü yiyor. Tabiatın bu kanunu kim değiştirebilir ki?! Hayatın esası bu değil mi birbirini yemek?"
(Bu alıntıdan sistemin algılanmasını yani Sosyal Darwinizmin sezdirildiği anlaşılmaktadır.)

mustafa yılmaz 
 28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güzel bir kara mizah örneği , Kitapta eski türkçe çok kelime olsa da ,arkasında sözlük olması hasbiyle sorun teşkil etmiyor .Hikaye komik ve keyifli. Gürpınar , toplumsal bozulmayı Avnusalah karakteri üzerinden alaycı bir dille masaya yatırıyor.
Avnussalah, bir utanmaz adam . Kanlı terler dökerek zor ekmek bulan halkın içinden çıkarak , toplumda ahlaklı görünün kendinden daha büyük ahlaksızları tokatlayan, sızdıran bir tokatçı .Yaptığı hırsızlıkların,vurgunların,şantajların felsefi altyapısını bir filozof edasıyla teorize eden yüce sensei..Yaralı kalplere merhem olan bir aşk doktoru... Ve bunların hepsinden öte utanmaz bir adam..
kendi ağzından kendisini şöyle anlatır :
"Halikla şeytanın arasında benim gibi bir üçüncü mahluk olduğunu ona göstereceğim ... O ne kadar edepsiz olursa olsun amatördür. Biz bu işi meslek edinmiş binaenaleyh bu yüzden ekmek yiyen sanatkarlarız ."

Kitaptan 16 Alıntı

birsen 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Hırsızlığı kaldır, artık mahzenlere, demir kapılara, kasalara, bankalara, polislere, bekçilere lüzum kalmaz. Medeniyet çalışmalarının ehemmiyetli bir kısmı şıp diye durur."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 137)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 137)
Buse Çakır 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vücutlarımızı teşkil eden uzuvların hiçbiri hayatta elzemiyetleri itibariyle ulvî, suflî addedilemezler. Hepsi bir makinenin parçalarıdır. Tenasüle hizmette lüzumları keyfiyetiyle kadın, erkek de böyledir. Tabiatın kadına daha ağır vazife vermesi onun dokuz aylık sabır ve tahammülüne erkekten ziyade emniyet ettiğini göstermez mi?

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi GürpınarUtanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar
Buse Çakır 
03 May 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kadını hilkaten kendi dununda görmekle erkek yükselmiş olamaz. Çünkü beşeriyetin yarısı âli yarısı adi sayılamaz...Erkek kendinde nispeten büyük bir hilkıyet görüyorsa o büyüklüğü doğuran kadındır. Erkekle kadın arasında paylaşılacak büyük küçük şeref yoktur. İkisi de bir Allah'ın yapısı, ikisi de bir dünyanın sekenesi, ikisi de beşeriyetin birer membaıdır. İkisi hilkatin birer rüknüdür. İkisi de hayatın iki cazibe kutbudur.

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 350)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 350)
Sukûtuhayâl 
26 Oca 02:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü hassaslığı anlayamazlar...
"Sevdiğim bir şiiri okurken, bir romanı, bir öyküyü ya da bir filmi anlatırken de gözlerim dolar, ağlarım çoğu kez. Karşımdaki kişiler, bundan tedirginlik duyarlar."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi GürpınarUtanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar
birsen 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yarını düşünsem öbür günü de düşünmek icap eder. Öbür günü düşünsem daha öbür günü hesaplamak lazım gelir. Güneşin durmadan doğup batmasına ben hakim olabilir miyim? Bu arkası bitip tükenmeyen üzüntüye kendimi niçin kaptırayım? Vurduğum parayı Allahın nihayetsiz günlerine bölsem, her güne bir para bile düşmez."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 136)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 136)
birsen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Erkek kendinde kadına göre büyük bir yaratılış görüyorsa o büyüklüğü doğuran kadındır."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 307)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 307)
birsen 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Yarabbi benim gibi bir utanmazı yaratmaya sıkılmadın mı?"

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 102)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 102)
birsen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Her millet topunu, tüfeğini cilalamak, süngüsünü bilemek, cephanesini yığmakla uğraşıyor. Dostluk, kardeşlik, huzur, güven nerede? Anlayan anlamayan kafaların ağızlarında savaş sözü dolaşıyor... Olacak. Ne vakit? Beş yıl, on yıl sonra mutlak olacak. Yine ortadan kaldırılarak terekesi paylaşılacak zayıf milletler var. Kuvvette her memleket birbirine denk oluncaya kadar bu canavarlık sürecek."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 315)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 315)
birsen 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Kadına tabiatın daha ağır vazife vermesi onun dokuz aylık sabır ve dayanıklılığına erkekten çok güvendiğini göstermez mi?"

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 308)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 308)
birsen 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Söyle diyorum para nerde var?"
"Aslanın ağzında imiş diyorlar."
"Şaşkın kadın hayvan onu çoktan yuttu."

Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 10)Utanmaz Adam, Hüseyin Rahmi Gürpınar (Sayfa 10)
2 /