Uyanan Güzel

6,3/10  (3 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
48 gösterim
Vahide kırklı yaşlarının sonlarında, terzilik yaparak hayatını kazanan bir kadındır. Geçmişte büyük sorunlar yaşadığı yatalak babası ve taptığı yeğeniyle birlikte yaşamaktadır. Aşk hayatını çoktan askıya almış olan Vahide’nin dünyası, sokak çalgıcısı Adrian’la yolları kesişince değişir. Bosna savaşı sırasında bombalanan pazaryerinde tek bacağını kaybetmiş olan Adrian’ın en büyük hayali protez bir bacaktır ve bunun için para biriktirmeye çalışmaktadır. Ancak şehirde bir şeyler çok ters gitmektedir. Yeşil alanların yok edilerek yerlerine alışveriş merkezleri yapılması, kentsel dönüşüm adı altında tarihi ve doğal dokunun tahrip edilmesi tansiyonu yükseltmiş, gençleri sokaklara dökmüştür. Betonlaşan şehirde aşırı sıcaklar ile fırtınalar iç içe geçmiştir. Üstüne bir de sokak çalgıcılarına yasak gelince iyice ruhsuzlaşan şehirde Adrian’ın yapacağı bir şey kalmamıştır.

Uyanan Güzel bütün olumsuzluklara rağmen sevgiye inananların, dünyayı yaşanılır bir yer haline getirmek için çabalayanların ete kemiğe büründüğü sımsıcak, umut dolu bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2017
 • Sayfa Sayısı:
  184
 • ISBN:
  9786051921372
 • Yayınevi:
  Hep Kitap
 • Kitabın Türü:
Kübra Keskin 
20 Şub 13:45 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Hikaye affedebilmeyi ve hayata bir şekilde tekrar tutunabilmeyi anlatmış. Yani umudunu kaybetmemeyi işlemiş aslına bakarsanız Vahide ve Adrian'ın aşkı üzerinden. Kitap kahramanı Vahide'yi yıllar sonra kendine hayatı yaşamaya izin veren bir karakter olarak görüyoruz. Adrian ise ihtiyacı olan protez bacağı alabilmek için sokaklarda müzik yapan, bir sanatçı. İkisinin ortak yanı ise geçmişin izlerinin silemeden yaşamaya çalışmaları. Bana göre biraz boşluklar var hikayede. Yan karakterden hikaye içinde bahsedilmiş ama ucunu açık bırakılmış. Bu karakterlere ne olduğunu bilemiyorsunuz. Bu da hikayenin bazı yerlerinde kopukluklara neden olmuş. Keyifli okumalar.