Uydurmanın İncelikleri (Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar)

·
Okunma
·
Beğeni
·
517
Gösterim
Adı:
Uydurmanın İncelikleri
Alt başlık:
Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051921389
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hep Kitap
Hep kitap, yazmayı hayatının merkezine yerleştiren, herkesin ilgisini çeken “Atölye” serisine eşsiz bir kitapla devam ediyor: Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar!

Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner, Yavuz Ekinci…

Kimi yazacaklarını önceden kalem kalem planlamayı seviyor, kimi akışına bırakmayı. Kimi ne anlattığına önem veriyor, kimi nasıl anlattığına. Kimi karakteri üstün görüyor, kimi olay örgüsünü. Kimi zaman zaman yazar tıkanması yaşıyor, kimi içinden taşan yazma dürtüsünü kontrole alma ihtiyacı hissediyor… Hepsinin kitaplarını büyük bir haz alarak okusak da aslında her biri birbirinden farklı, bazen de birbirinin tam zıddı. Türkçe edebiyatın güçlü kalemleri bu defa Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı soruları yanıtlıyor.

Dünya edebiyatından örneklerle, teorik ipuçlarıyla ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarıyla eşsiz bir kitaba dönüşen Uydurmanın İncelikleri, sadece yazmak isteyenler için değil, sevdikleri yazarların çalışma odalarına girip etrafa şöyle bir göz atmak isteyenler için de olağanüstü bir kaynak!
196 syf.
·Puan vermedi
2017 yılında @ithakiakademi de düzenlenen 'kurmaca" atölyesine katılmıştım. Sevgili Hakan Bıçakcı eğitimi vermişti.
Bu kitabi gördüğümde çok sevindim. Çünkü aldığım eğitimi yinelemiş olacaktım. İlgilisine güzel bir fırsat

Kitabın içeriği çok güzel. Yazar adayları için, yazı yazmanın inceliklerini keşfetmek için güzel bir rehber. 4 bölümden oluşuyor. Her bölüm kendi arasında başlıklar halinde. 14 yazarımız da kendi bilgi ve tecrübelerini paylaşıyor.

Icerikten ziyade şunu paylaşmak istiyorum; epey oldu başladığım. Bir ders kitabı gibi okudum. Üzerinden geçtim, notlar aldım, kendime araştırmalık ve incelemelik başlıklar hazırladım; haz aldım, ilham aldım derken sabaha karşı kitabı bitirdim. 7-8 saat ders çalıştıktan sonra acıkan öğrenciler gibi mutfağa koştum. En pratik ne yenir? Tabiiki çikolatalı ekmek. Yarım dilim yedim. Ellerimi yıkadım, dişlerimi fırçaladım. Başımı yastığa koyduğumda kitaptaki cümleler dolaşmaya başladı kafamda. Hatta ben onları yazarların kendi sesleriyle duyuyordum. Eğitici, öğretici, destekleyici, yön verici, coşturucu ses tonlarıyla anlatıyorlardı. Uzunca bir müddet dinledim hepsini. O bilgiler orada kalsın istedim.

Her bir yazara ve bizlere aktardıklarına bin teşekkür.

Öte yandan kitabını benimle paylaşan kızçem Meyra, çok çok ama çok teşekkür ederim. Yazı aşkına, ilhamımız çok olsun
196 syf.
·52 günde·Beğendi·Puan vermedi
"Gerçeğin kurgudan daha tuhaf olması şaşırtıcı değildir. Kurgu anlamlı olmak zorundadır." sözüyle başlıyor kitap. Okuyoruz... Kitapların birini bitiriyor, diğerine başlıyoruz... Peki bu kitapların yazılma serüvenlerini hiç düşündük mü? Oluşum süreçlerini, o süreçte yazarların yaşadığı zorlukları, sevinçleri... İşte bu kitapta yazarların kurgularını oluştururken yaşadıklarına, hissettiklerine şahit olacaksınız.
.
Röportajlardan oluşan kitap Hakan Bıçakçı'nın on dört yazara sorduğu sorular ve verilen orijinal cevaplardan oluşuyor. Dört bölümün hepsindeki soruları da cevapları da merakla okudum ve yazarların sancılı doğum süreçlerine şahit oldum.
.
İlk bölüm uydurulmanın teknik boyutunu inceliyordu. İkinci bölüm uydurmanın sözcüleri yani karakterler üzerine... Üçüncü bölüm uydurmanın genel halleri ve dördüncü bölüm uydurmanın uydurulma süreci.
.
Tasarlanan akışa sadık kalınır mı yazarken? Karakterlerin hepsini sever mi yazar? Gerçeküstülük ne derce yer almalı? Rastlantısallık olmalı mı? Okurun bilgisi olay ilerlerken ne derece olmalı? gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz.
.
Kurmaca metin oluşturmanın aslında o kadar kolay olmadığını, "roman yazmanın henüz kimsenin haberdar olmadığı bir roman okumak" olduğunu anlıyorsunuz. Yazarların eserleri ile duygusal bağları, onları çocukları gibi görüşleri ve okur denen kişinin sonradan aralarına girmesi... Bir okur olarak hiç böyle bakmamıştım
:) Aslında okurken kitabı çok benimserim sahibi benmişim gibi hissederim ki aynı şeyi aslında yazarların düşündüğünü görmek ilginç oldu. :)
.
Kurmaca oluşturmanın küçümsenmeyecek bir eylem olduğunu görmek için okuyun derim.
196 syf.
·Beğendi·9/10
Kaliteli ve bilinçli bir okur olmak için, yazmaya başlamak için ya da yazarlığını geliştirmek için mutlaka okunmalı.
Mevzu bahis yazarların çoğunu çok sevdiğim, tanımadıklarımın da kurmaca üzerine fikirlerini merak ettiğim için aldım bu kitabı.
Kurgu üzerine fikirlerden ilerlese de göründüğünden daha derin bir kitap diyebilirim.
Teknik anlamda kattıklarına ek olarak, yazarların yazma biçimlerine, karakter ve olay örgüsü oluşturmalarına, nasıl yazdıklarına, neden yazdıklarına ışık tutan nokta atışı bir kitap.
İçinde muhakkak haberdar olmadığınız kitap önerileriyle ve bakış açılarıyla karşılaşacaksınız.
196 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Hakan Bıçakcı ' nın derlediği yazarlarla okurların ancak bir yazı atölyesinde ya da bir söyleşide konuşabileceği yazı yolculuklarını 14 yazarla sürdürdüğü bu kitapta müptelası olduğum Hakan Günday, Nermin Yıldırım, Mahir Ünsal Eriş, İsmail Güzelsoy başta olmak üzere Mine Söğüt gibi yazarların yanı sıra eserlerini hiç okumadığım bazı yazarlarla da sohbet eder gibi hissettirdi bana kendimi. İşin ilginç yanı bütün eserlerini okuduğum yazarların sorulan sorulara az çok onlardan bekledigim cevapları verdiklerini gördüğümde hissettiğim mutluluktu. Eseri de , yazdıklarıyla yazarı da okuyor galiba insan bir süre sonra. Bir çeşit tanış hissi ...
196 syf.
·Beğendi·9/10
İçerisinde çok sevdiğim yazarların olduğu, Hakan Bıçakçı' nın soru cevap şeklinde yazma üzerine harika cevaplar aldığım bir kitap oldu benim için. Yazarların olay örgüsünü, karakterleri, olayın sonunu nasıl düşündükleri ve geliştirip nasıl sona bağladıklarını anlatıyor. İçerisinde sevdiğiniz yazarlar varsa, ya da yazmak üzerine bilgilenmek istiyorsanız güzel bir başlangıç kitabı olur sizin için. Sevgiler, saygılar.
196 syf.
·5 günde·7/10
Uydurmanın İncelikleri, Hakan Bıçakçı'nın derlediği ve bazı yazarların kurmacayla olan iştigali üzerine atölye çalışmasından ortaya çıkmış bir kitap. Öykü ve roman ile ilgilenen meraklıların, kurmacanın ne olduğu veyahut ne olmadığı üzerine yazarların düşüncelerinden istifade edebilecekleri bir metin. Kitabın başlığında da ifade edildiği üzere kişisel yaklaşımlar ortaya konuyor. Kitaptaki yazarların kurmacanın kimi yönlerini ele alış biçimine katıldığım gibi kimilerinin görüşlerini da yadsıdım ya da onun gibi düşünmedim. Metnin okunması kolay ve zevkli. Kurmaca metinle uğraşırken daha doğrusu yazma çalışmaları yaparken karşılaşılan sorunlara ve çözüm önerilerine dair yol gösterici, ipuçları barındıran bir metin olduğu söylenebilir. Kimi yazarların ilgili soruları kısa yanıtlarla es geçtiği, kimisinin ise detaylı izahatla ayrıntılı cevaplar verdiği görülüyor. Kitap mutlaka okunması gereken bir metin mi diye sorulacak olsa, çok da lüzumlu olmadığını rahatlıkla ifade edebilirim. Zira kurmaca üzerine gerek yerli gerekse yabancı yazarların daha gelişkin ve detaylı kitapları mevcut. Kitabın sonundaki kaynakça geniş tutulsa kurmaca üzerine çalışan yazar adaylarına yol gösterici olabilirdi.
196 syf.
·Beğendi·9/10
- Kitap yazmak ile ilgili bir çok konuda bir çok yazarın görüşünün yer aldığı çok faydalı bir kitap olmuş. Kitap yazan ve yazmak isteyen herkese tavsiye ederim.
196 syf.
·22 günde·Beğendi·7/10
Uydurmanın İncelikleri-Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar kitabında farklı yazarların dilinden yazma serüveni ve yazarlık üzerine soru-cevap şeklinde hazırlanmış bir başvuru kaynağıdır. Özellikle yazarlığa adım atmak isteyen yediden yetmişe herkesin ilgisini çekeceğini düşündüğüm kitapla tanışmam, kitap için düzenlenen seri konferanslar sayesinde oldu. Hep Kitap ile Pera Müzesi'nin ortaklaşa düzenlediği konferanslar sayesinde kitabın yazarı olan on beş yazarın her bir kısmı bir konferansa katılmak suretiyle farklı zamanlarda düzenlenen dört farklı konferansa konuşmacı olarak katıldılar. Temel olarak kitap Uydurmanın teknik boyutu, Uydurmanın sözcüleri, Uydurmanın genel halleri ve Uydurmanın uydurulma süreci bölümlerinden oluşmaktadır. Konferanslar sayesinde yazarların birçoğundan imza almayı başarabildim ve benim için bu kitabın kütüphanemde özel bir yer işgal edeceğine inanıyorum.
“Dünya onu algılayış biçimimize göre şekillenir. Neticede biz neye inanmak istersek, gerçek odur.”
Nermin Yıldırım
Kolektif
Sayfa 113 - Hep Kitap
“Bir yazarı yazmaya iten sebep, ortaya çıkan metnin niteliği ile ilgili de bilgi verebilir gibi gelir hep bana. Neden yazdığımız ne yazdığımız konusunda belirleyicidir.”
Nermin Yıldırım
Kolektif
Sayfa 63 - Hep Kitap
“James Joyce’un Ulysses’i yazınımı, özellikle monolog tekniğimi çok etkiledi. Daha sonra Virginia Woolf’u keşfettim, Joyce’tan daha iyi kullandığı monolog tarzını benimsedim.”
Gabriel Garcia Márquez
Kolektif
Sayfa 139 - Hep Kitap
“Nedenselliği rastlantının sonsuzluğu içinde anlamlandırmaya çalıştığınızda ufkunuz genişler.”
Mine Söğüt
Kolektif
Sayfa 129 - Hep Kitap
Esinlenme ya da ilham alma ya da etkilenme yetisi bir kas. Eğer o kası çalıştırır ve bu yetinizi zinde tutarsanız her şey size ilham vermek için hazırdır.
Kolektif
Sayfa 134 - Hep Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uydurmanın İncelikleri
Alt başlık:
Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar
Baskı tarihi:
Kasım 2017
Sayfa sayısı:
196
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051921389
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Hep Kitap
Hep kitap, yazmayı hayatının merkezine yerleştiren, herkesin ilgisini çeken “Atölye” serisine eşsiz bir kitapla devam ediyor: Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar!

Başar Başarır, Doğu Yücel, Fuat Sevimay, Hakan Günday, İsmail Güzelsoy, Jale Sancak, Mahir Ünsal Eriş, Mario Levi, Mine Söğüt, Murat Özyaşar, Müge İplikçi, Nermin Yıldırım, Seray Şahiner, Yavuz Ekinci…

Kimi yazacaklarını önceden kalem kalem planlamayı seviyor, kimi akışına bırakmayı. Kimi ne anlattığına önem veriyor, kimi nasıl anlattığına. Kimi karakteri üstün görüyor, kimi olay örgüsünü. Kimi zaman zaman yazar tıkanması yaşıyor, kimi içinden taşan yazma dürtüsünü kontrole alma ihtiyacı hissediyor… Hepsinin kitaplarını büyük bir haz alarak okusak da aslında her biri birbirinden farklı, bazen de birbirinin tam zıddı. Türkçe edebiyatın güçlü kalemleri bu defa Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı soruları yanıtlıyor.

Dünya edebiyatından örneklerle, teorik ipuçlarıyla ve en önemlisi yazarların samimi cevaplarıyla eşsiz bir kitaba dönüşen Uydurmanın İncelikleri, sadece yazmak isteyenler için değil, sevdikleri yazarların çalışma odalarına girip etrafa şöyle bir göz atmak isteyenler için de olağanüstü bir kaynak!

Kitabı okuyanlar 30 okur

  • Bediha Yılmaz
  • Eda kus
  • Hasan Hüseyin AKKAŞ
  • Seda Eryaşar
  • Setenay Gökdağ
  • Nalan Baghini
  • Ceren u
  • 123.123.123
  • Melisa Parlak
  • Ugursalan

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%33.3 (5)
8
%26.7 (4)
7
%33.3 (5)
6
%0
5
%6.7 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0