Uydurulan Din ve Kur'an'daki Din

·
Okunma
·
Beğeni
·
2901
Gösterim
Adı:
Uydurulan Din ve Kur'an'daki Din
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808256
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Kuran Araştırmaları Grubu tarafından hazırlanan
- Bu kitap; din adına uydurulanlar, Kuran'ın anlattığı dinin farklarını ortaya çıkarsın.
- Bu kitap; peçenin, haremlik-selamlığın, sakalın, cüppenin, sanat düşmanlığının ve yığınla uydurmanın din olarak algılanmasını durdursun.
- Bu kitap; kadınlar hakkında yapılan insafsız uydurmaları düzeltsin, bu uydurmaların hadis ve mezhep gibi Kuran dışı insan ürünü kaynaklarca yapıldığını açıklasın.
- Bu kitap; tüm bu uydurmaların Kuran'a rağmen, Kuran'la çelişerek oluşturulduklarını göstersin.
- Bu kitap; güzel, hayırlı bir kitap olsun, karanlıklarda bir mum olsun.
- Bu kitabı yazarken eserlerinden, fikirlerinden faydalandığımız herkesten Allah razı olsun. Tüm bu isteklerimizi Allah kabul etsin.
464 syf.
·9/10
Dinde olmayan seyi dine sokanları ve bunların neler olduğu konusunda cok guzel aciklayici bir kitap.Aciklamalarının çoğu Kurandan referansa sahip.Uydurma hadisleri, Kuranla çelisen hadisleri ve diger dine ilave uygulamaların dine nasıl girdiği ve sebebleri çok güzel acıklanmış.
464 syf.
Bir Cemre Demirel İncelemesidir.

Bu kitap İslam'ın neden Kuran dışında başka bir dini kaynağa ihtiyacı olmadığını son derece net ve rasyonel deliller ile ispatlıyor. Eğer ortalıkta gezen o rivayetler, şeyhler, mezhepler ve ilmihaller olmasa, böyle bir kitabın yazılmasına da gerek kalmayacaktı. Işid bir yerleri bombaladığında "gerçek İslam bu değil" diyen insanların da en az %90'ı Kuran'ı okumamış olduğu için, bu kitabı her mezhep inanırının okuması şart. Zira Işid'in yaptıkları sünni geleneğine, rivayetlere ve hadislere göre uygundur. Kuran'a ise tamamen zıttır.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Din ile ilgili bütün sorularımı cevaplamama yarayan bu değerli kitabı ; herkesin okumasını tavsiye ederim.İlginç konuları ve mantıklı cümleleriyle bu kitap ; imanınızı bir kez daha gözden geçirmenizi ve taklidi imandan tahkiki imana yükselebileceğinizi size göstermiş oluyor.Bağnazlık ve cahilliğin dinen ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gösteren bu kitap ; her sayfada öğrenebileceğiniz birbirinden farklı islami konullarla sizi bilgilendirmeye hazır.Özellikle dini araştırmalara meraklı,hurafe ve cahilliğe karşı iseniz;bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
464 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Bu kitabı okuduktan sonra edinilen yeni bakış açısıyla Kuran'ı tekrar okumak gerek. Kitabın ana fikri "İslamı anlamak için Kuran tek başına yeterlidir. Bunun dışında başka bir kaynağa ihtiyaç yoktur." Haddinden fazla tekrar barındırsa da kitabın 40 bölümü birbirleriyle tutarlı bir dil barındırıyor. Kitap, hadis, mezhep, tarikat gibi kaynakların şüpheli olduklarını anlaşılır bir biçimde sunuyor. Dinin zorlayıcı olmadığını, Kuran'dan örneklerle aktarıyor. En önemli özelliğinden biri de "Biz de yanılıyor olabiliriz, yanılmaz olan Kuran'dır. Siz de kendi araştırmanızı yapın" demesi. Hayatımızda değişmez kurallar olarak bildiğimiz dini pek çok davranışın Kuran kaynaklı olmadığı, sonradan dine katıldığını öğreniyoruz. Bu kitap yeterli mi? Elbette değil, okumaya devam.
464 syf.
·51 günde·Beğendi·9/10
Kesinlikle inançlı ya da inançsız herkesin okuması gereken kitaplardan birisi. İslam ile doğru bilinen yanlışlar, hadislerin aslında ne kadar yanlış yönlendirmelerde bulunduğu ve hatta hadisin yazımını Hz. Muhammed'in yasakladığı, asıl müslümanlığın ne olduğunu ve İslam için aslında nelerin doğru olduğunu ve nelerin yapılması gerektiğini anlatıyor. Okuyun da öğrenin biraz ULAN CAHİLLER!
464 syf.
·15 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitapla alâkalı söylenecek çok şey var aslında, ama kitabın yaptığı gibi, lafı eveleyip gevelemeden kısa ve öz bir tahlil yapmak niyetindeyim ve kitaptan çok değerli bilgiler aldığımı belirtmek mecburiyetindeyim. Tamamen alışılmışın dışında, gelenekten uzak, ezberleri bozan bir bakış açısı, kitabın sayfaları arasında sizi bekliyor. Ama yazar ya da yazarlar, lafı niye bu kadar uzatmış diye merak ediyorum doğrusu. Edebi bir kitaptan ziyade bilgiyi nakletmek amaçlı yazılan bir kitap olduğu aşikar. Bunun okuyucu üzerinde sıkıcı bir etkisi var. Bu da verilmek istenen mesajı ziyadesiyle zedeliyor.
Kitapta farklı bir bakış açısının okuyucuyu beklediğini söyledim. Fakat bu görüşlerden birkaç tanesinin benim hatta kitabın kendi mantalitesiyle ters düştüğünü belirtmek isterim. Kitap, bize hadislerin dinde Kuran ölçüsünde olamayacağını söylüyor. Hadislerin islam otoritesi açısından ölçüt olamayacağı fikrine eyvallah. Ama doğru olabilecek hadislerin, ufacık bir bölümde yaklaşık yarım sayfalık bir köşede dile getirilmesi manidar.
Kitap, bize hemen başlangıçta beni de eleştirebilirsiniz diye not düşmüş. Buna istinaden; üslubun yetersizliği ve objektiflikten uzak bir bakış açısıyla yazılması, kitapta verilen o kadar değerli bilginin gölgede kalmasına neden olmuş.
Kitapla birlikte belki bakış açım genişlemedi, lakin yeni bir bakış açısı kazandım diyebilirim. Bir başucu kitabı, fakat bazı noktalarda yetersiz kalmış bir başucu kitabı.
464 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap, dinle ilgili kafamdaki şüphelerimin yüzde 95'ini giderdi. Şüphelerimin tamamının İslam'ın kendisinden değil de "Uydurulan Din"den, kasıtlı ya da kasıtsız olarak dine sonradan yapılan ilavelerden kaynakladığını öğrendim. İnternet sitelerini araştırdığınızda kitaba dünya kadar saldırı olduğunu, yazarlarına edilmedik küfür kalmadığını görüyorsunuz. Aslında kitaba ve yazarlarına bu derece saldırı olması bile kitapta yazılanların ne derece doğru olduğunu, kitabın dinin ne olduğunu tüm çıplaklığı ile anlattığını ve bu sayede ne kadar önemli bir görev icra ettiğini göstermektedir.
Ben bu kitabı okuduktan sonra aldığım ilk kitap bir Kuran Meali oldu ve büyük bir iştahla okumaya başladım. Çünkü bugüne kadar İslam Dinine ait bir çok kitap okumuş olmama ve ailem ya da etrafımdan İslam Dinine ait bir çok bilgi edinmiş olmama rağmen aslında Kuran'ı (yani Türkçesini) hiç okumadığımı fark ettim ve okumaya başladım.
Müslüman olduğunu söyleyen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.
464 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap tek bir bakış açısı ile yola çıkmış oda kuranda olmayan herşeyin uydurma olduğudur, işte burda yanılıyor kuranda olmayan şeylerde iyi ve temizse islamda olabilir yada kuran anlayisina uygunsa islamda yeri vardır. Genel olarak kitabi beğendim , bazı konularda ufkumu açtı, bu kitabi okuduktan sonra kurani baştan aşağı 3-4 kere anlayarak okudum , din tarihini araştırdım. Ve sonunda bu kitabin bile bir kısmını eleştirecek konuma geldim. Ama kesinlikle objektif bir şekilde okumali ve iyice araştırmalısınız.
464 syf.
·42 günde·Beğendi·9/10
Bütün bildiklerinizi, alışkanlıklarınızı, önyargılarınızı bir kenara bırakıp objektif olarak herkesin okuması gereken bir kitap. Anlatımı, açıklamalarını çok beğendim. Bazı yerlerde aynı cümlelerin tekrarı var, bunu da yazarların özellikle dikkat çeksin, anlaşılsın diye yaptıklarını düşünüyorum.
464 syf.
·Puan vermedi
Kitap, insanın aklına takılan pek çok dini problemin mantıklı açıklamalarını yapıyor. Zekice yazılmış. Özellikle güzel olan, sizin her sorunuza Kur'an'dan cevap veriliyor olması. Tabii ki bu kitapta yazan her şey mutlak doğru demek değil ancak kişiye bir düşünme tekniği kazandırması açısından mantıklı bir başlangıç olacağını düşünüyorum.
464 syf.
Kur'an'dan sonra her müslümanın okuması şart olan bir kitap olduğunu düşünüyorum.İslam dininin aslında ne kadar kolay olduğunu, mezhepler ve hadislerin dini ne kadar zorlaştırdığını örneklerle başarılı ve ikna edici bir şekilde açıklıyor.
464 syf.
·Puan vermedi
Tahrif edilmiş hadisleri delil olarak gösterilip kökten hadis reddciliği yapmak onca ilmi birikimi çöpe atmak demektir.
"Nisa 59 - Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir."
Elbetteki dinin tek dayanağı Kur'an-ı Kerim'dir ve elbette ki o, biz müminlere yeterdir. Sünnete uymak ise Peygamberimiz'in güzel ahlakına uymaktır ki bu zaten Kuran'da belirtilmiştir.
Tahrif edilmiş hadislerin olduğu zaten bilinmekteyken kitabın "Hadislere niye uyalım ki yav hehe :d" tavrını takınması, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.
Mehmet Akif Ersoy ise Kuran'a rağmen dini yozlaştıranların oluşturduğu manzarayı bakın nasıl tarif etmiştir: "Eğer İslam'dan maksat Kuran'sa, ortada İslam diye bir şey olmadığını söylemek durumundayız. Çünkü Kuran bugün göklere çekilmiş ve yeryüzündeki İslam'ın onunla ilgisi kalmamıştır."
"Unutulmamalıdır ki esas olan, doğru cevabı bulmaktır; yanlış cevabı benimsemektense cevabı bilmediğini bilmek daha iyidir."
KADIN DÜŞMANLIĞI

KURAN :Ben sizden erkek olsun, kadın olsun hiçbir çalışanın ürettiğini boşa çıkarmayacağım. Hepiniz birbirinizdensiniz. (3Ali İmran Suresi 195)

HADİS : "Kadınlar arasında iyi kadın, yüz tane karga arasında alaca bir karga gibidir. (Buhari 9/1391)

Kuran, hayır üreten erkeğin de kadının da önünü açık tutarken, hadisler kadının önünü kapamaktadır. Kadın konusu, Peygamber'e iftira olarak uydurulan hadislerin en çok olduğu alanlardan birisidir.
Peygamberimiz, Allah'ın huzurunda toplanıldığında ümmetinin bir bölümünden şöyle şikayetçi olacaktır:

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran'ı devre dışı tuttular.
25- Furkan Suresi 30

Bu, Kuran'da geçen, Peygamberimizin ümmetinden yegane şikayetidir. Gerçekten de Peygamberimize uyduğunu söyleyen bir çok kişinin sergilediği manzara şudur: Kuran -sözde- el üstündedir, kutsaldır fakat aslında Kuran, hayata uygulanmayan, dini tek başına belirlemeyen bir kitap olmuştur ve yüzlerce dini kitaptan birine çevrilmiştir. Kişiler dinlerini ilmihal kitaplarından öğrenmekte, Kuran ise anlaşılmak için değil, sadece seslendirilmek için okunmakta ve böylece devre dışı tutulmaktadır.
KURAN’DAKİ ORUÇ

Bakara Suresi’nin
183, 184, 185 ve 187 numaralı dört ayetinde oruçla ilgili tüm bilgiler ve-
rilir. Bu ayetler şöyledir:
183- Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı
gibi sizin de üzerinize yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.
184- Sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta veya yolculukta olursa,
tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Ona gücüyetenlerin, bir yoksulu doyuracak fidye vermesi gerekir. Kim gö-
nülden bir hayır yaparsa, bu kendisi için daha hayırlıdır. Oruç
tutmanız, bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.
185- Ramazan ayı ki, insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt
edici olan Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya
tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar,
tutamadıkları günler sayısınca diğer günlerde tutarlar. Allah si-
zin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız,
sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir.
Umulur ki şükredersiniz.
187- Oruç gecesi kadınlara yaklaşmanız helal kılınmıştır. On-
lar sizin giysiniz, siz de onların giysilerisiniz. Allah sizin ben-
liklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul
edip, sizi bağışlamıştır. Artık onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin
için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinde beyaz iplikle siyah iplik,
sizce ayırt edilinceye kadar yiyin için, sonra da orucu geceye ka-
dar tamamlayın...
2-Bakara Suresi 183, 184, 185, 187

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uydurulan Din ve Kur'an'daki Din
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808256
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Kuran Araştırmaları Grubu tarafından hazırlanan
- Bu kitap; din adına uydurulanlar, Kuran'ın anlattığı dinin farklarını ortaya çıkarsın.
- Bu kitap; peçenin, haremlik-selamlığın, sakalın, cüppenin, sanat düşmanlığının ve yığınla uydurmanın din olarak algılanmasını durdursun.
- Bu kitap; kadınlar hakkında yapılan insafsız uydurmaları düzeltsin, bu uydurmaların hadis ve mezhep gibi Kuran dışı insan ürünü kaynaklarca yapıldığını açıklasın.
- Bu kitap; tüm bu uydurmaların Kuran'a rağmen, Kuran'la çelişerek oluşturulduklarını göstersin.
- Bu kitap; güzel, hayırlı bir kitap olsun, karanlıklarda bir mum olsun.
- Bu kitabı yazarken eserlerinden, fikirlerinden faydalandığımız herkesten Allah razı olsun. Tüm bu isteklerimizi Allah kabul etsin.

Kitabı okuyanlar 226 okur

  • Mkenan Akcakaya
  • Gamze
  • Ersin ÖZTÜRK
  • Fatma Karaoğlu
  • Levent TEKEŞ
  • Aykut
  • Ahmet arslan
  • N Ş
  • Nazlıhan sayar
  • Deniz KAT

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%26.9
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%11.5
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.4 (34)
9
%28.1 (27)
8
%20.8 (20)
7
%3.1 (3)
6
%2.1 (2)
5
%1 (1)
4
%3.1 (3)
3
%1 (1)
2
%1 (1)
1
%4.2 (4)