Uydurulan Din ve Kuran'daki Din

8,6/10  (27 Oy) · 
65 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.211 gösterim
"Din hakkında hem medyada, hem de halkın arasında birçok tartışmaya tanıklık etmekteyiz. Bu tartışmalarda kimin haklı olduğuna, hangi fikrin dini gerçeklere uygun olduğuna nasıl karar vereceğiz? Neden din adına farklı doğrular ileri sürülmektedir? Gerçek dini, din adına uydurulanlardan nasıl ayırt edeceğiz?

İşte elinizde duran bu kitap, tüm bu soruları cevaplamak ve bu konudaki kafa karışıklıklarını gidermek için yazılmıştır. Kitabın hareket noktası olan ve cevaplanması gereken en önemli soru "Dinin kaynağı nedir?" sorusudur. Bu soruya verilecek cevap diğer birçok sorunun cevabını da belirleyecektir. Bu kitapta tanıklık edeceğiniz gibi din adına ortaya atılan farklı fikirlerin temel kaynağı bu soruya verilen farklı cevaplardır. Dini tartışmalara "Dinin kaynağı nedir?" sorusuna net bir şekilde cevap vermeden girişmek ve her soruyu teker teker, dini anlamadaki yöntemi belirlemeden ele almak, medyada ve halkın arasında gördüğümüz çıkmazın en önemli sebebidir.

Acaba dinin kaynağı sadece Kuran mıdır? Yoksa Kuran'ın yanında hadisler de dinin kaynağı olabilir mi? Mezhepleri, tarikatları ve bu tarikatlardaki şeyhleri nasıl değerlendirmeliyiz? İşte tüm bu ve benzeri soruların cevaplarını bu kitapta inceleyeceğiz ve bu sorulara verilen yanlış cevapların dini anlamada yanlış bir yönteme sebep olduğunu, yanlış yöntemin ise din adına ortaya atılan uydurmaların nedeni olduğunu göstermeye çalışacağız."
 • Baskı Tarihi:
  2014
 • Sayfa Sayısı:
  470
 • ISBN:
  9786058808256
 • Yayınevi:
  İstanbul Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok güzel bir çalışma olmuş ben çok beğendim hakikati gün gibi ortaya koymuşlar Hakkı batıldan ayıran Allah'ın güzel sözleriyle sahtekarları rezil etmişler ben çok beğendim gerçekten çok başarılı bir çalışma herkese tavsiye ederim okunması gereken bir çalışma Aklında soru işaretleri olanlar için gayet yeterli olduğunu düşünüyorum ...

muhammed akbaş 
11 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir Cemre Demirel İncelemesidir.

Bu kitap İslam'ın neden Kuran dışında başka bir dini kaynağa ihtiyacı olmadığını son derece net ve rasyonel deliller ile ispatlıyor. Eğer ortalıkta gezen o rivayetler, şeyhler, mezhepler ve ilmihaller olmasa, böyle bir kitabın yazılmasına da gerek kalmayacaktı. Işid bir yerleri bombaladığında "gerçek İslam bu değil" diyen insanların da en az %90'ı Kuran'ı okumamış olduğu için, bu kitabı her mezhep inanırının okuması şart. Zira Işid'in yaptıkları sünni geleneğine, rivayetlere ve hadislere göre uygundur. Kuran'a ise tamamen zıttır.

Yakup 
 26 Nis 2017 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · Puan vermedi

Kitapla alâkalı söylenecek çok şey var aslında, ama kitabın yaptığı gibi, lafı eveleyip gevelemeden kısa ve öz bir tahlil yapmak niyetindeyim ve kitaptan çok değerli bilgiler aldığımı belirtmek mecburiyetindeyim. Tamamen alışılmışın dışında, gelenekten uzak, ezberleri bozan bir bakış açısı, kitabın sayfaları arasında sizi bekliyor. Ama yazar ya da yazarlar, lafı niye bu kadar uzatmış diye merak ediyorum doğrusu. Edebi bir kitaptan ziyade bilgiyi nakletmek amaçlı yazılan bir kitap olduğu aşikar. Bunun okuyucu üzerinde sıkıcı bir etkisi var. Bu da verilmek istenen mesajı ziyadesiyle zedeliyor.
Kitapta farklı bir bakış açısının okuyucuyu beklediğini söyledim. Fakat bu görüşlerden birkaç tanesinin benim hatta kitabın kendi mantalitesiyle ters düştüğünü belirtmek isterim. Kitap, bize hadislerin dinde Kuran ölçüsünde olamayacağını söylüyor. Hadislerin islam otoritesi açısından ölçüt olamayacağı fikrine eyvallah. Ama doğru olabilecek hadislerin, ufacık bir bölümde yaklaşık yarım sayfalık bir köşede dile getirilmesi manidar.
Kitap, bize hemen başlangıçta beni de eleştirebilirsiniz diye not düşmüş. Buna istinaden; üslubun yetersizliği ve objektiflikten uzak bir bakış açısıyla yazılması, kitapta verilen o kadar değerli bilginin gölgede kalmasına neden olmuş.
Kitapla birlikte belki bakış açım genişlemedi, lakin yeni bir bakış açısı kazandım diyebilirim. Bir başucu kitabı, fakat bazı noktalarda yetersiz kalmış bir başucu kitabı.

Berna Fidan 
31 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Din ile ilgili bütün sorularımı cevaplamama yarayan bu değerli kitabı ; herkesin okumasını tavsiye ederim.İlginç konuları ve mantıklı cümleleriyle bu kitap ; imanınızı bir kez daha gözden geçirmenizi ve taklidi imandan tahkiki imana yükselebileceğinizi size göstermiş oluyor.Bağnazlık ve cahilliğin dinen ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gösteren bu kitap ; her sayfada öğrenebileceğiniz birbirinden farklı islami konullarla sizi bilgilendirmeye hazır.Özellikle dini araştırmalara meraklı,hurafe ve cahilliğe karşı iseniz;bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Ferdi Bişkin 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı okuduktan sonra edinilen yeni bakış açısıyla Kuran'ı tekrar okumak gerek. Kitabın ana fikri "İslamı anlamak için Kuran tek başına yeterlidir. Bunun dışında başka bir kaynağa ihtiyaç yoktur." Haddinden fazla tekrar barındırsa da kitabın 40 bölümü birbirleriyle tutarlı bir dil barındırıyor. Kitap, hadis, mezhep, tarikat gibi kaynakların şüpheli olduklarını anlaşılır bir biçimde sunuyor. Dinin zorlayıcı olmadığını, Kuran'dan örneklerle aktarıyor. En önemli özelliğinden biri de "Biz de yanılıyor olabiliriz, yanılmaz olan Kuran'dır. Siz de kendi araştırmanızı yapın" demesi. Hayatımızda değişmez kurallar olarak bildiğimiz dini pek çok davranışın Kuran kaynaklı olmadığı, sonradan dine katıldığını öğreniyoruz. Bu kitap yeterli mi? Elbette değil, okumaya devam.

K.. 
12 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap, insanın aklına takılan pek çok dini problemin mantıklı açıklamalarını yapıyor. Zekice yazılmış. Özellikle güzel olan, sizin her sorunuza Kur'an'dan cevap veriliyor olması. Tabii ki bu kitapta yazan her şey mutlak doğru demek değil ancak kişiye bir düşünme tekniği kazandırması açısından mantıklı bir başlangıç olacağını düşünüyorum.

Semiha E. 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 42 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bütün bildiklerinizi, alışkanlıklarınızı, önyargılarınızı bir kenara bırakıp objektif olarak herkesin okuması gereken bir kitap. Anlatımı, açıklamalarını çok beğendim. Bazı yerlerde aynı cümlelerin tekrarı var, bunu da yazarların özellikle dikkat çeksin, anlaşılsın diye yaptıklarını düşünüyorum.

feylesof: 
04 Oca 16:15 · Kitabı okudu · 3 günde

Tarihselliği, geleneği, örf- adeti aşarak Kur'an'daki asıl dine ulaşma gayreti...
Kur'an'ın herhangi bir dönem, herhangi bir bölge, herhangi bir insan topluluğuna değil; bütün zamanlar, bütün mekanlar, bütün insanlara seslenişini idrak etmek...
Bu kitap bu çabanın bir ürünüdür.

İlhan Aydoğdu 
14 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuyarak değil duyarak inandırıldığımız için sarsıcı bir kitap. Aslında yeni bir şey söylemiyor. Ama sanırım toplumumuz için şok etkisi yapacak.

ibrahim yazkan 
21 Şub 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Sizi Kuran ile tanıştırmaya davet ediyor. Çoğu şeyleri okuyunca çok şaşıracaksınız.

2 /

Kitaptan 32 Alıntı

Mehmet Akif Ersoy ise Kuran'a rağmen dini yozlaştıranların oluşturduğu manzarayı bakın nasıl tarif etmiştir: "Eğer İslam'dan maksat Kuran'sa, ortada İslam diye bir şey olmadığını söylemek durumundayız. Çünkü Kuran bugün göklere çekilmiş ve yeryüzündeki İslam'ın onunla ilgisi kalmamıştır."

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları GrubuUydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu
güzkedisi 
 24 Eyl 2017 · Kitabı okuyor

Peygamberimiz, Allah'ın huzurunda toplanıldığında ümmetinin bir bölümünden şöyle şikayetçi olacaktır:

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran'ı devre dışı tuttular.
25- Furkan Suresi 30

Bu, Kuran'da geçen, Peygamberimizin ümmetinden yegane şikayetidir. Gerçekten de Peygamberimize uyduğunu söyleyen bir çok kişinin sergilediği manzara şudur: Kuran -sözde- el üstündedir, kutsaldır fakat aslında Kuran, hayata uygulanmayan, dini tek başına belirlemeyen bir kitap olmuştur ve yüzlerce dini kitaptan birine çevrilmiştir. Kişiler dinlerini ilmihal kitaplarından öğrenmekte, Kuran ise anlaşılmak için değil, sadece seslendirilmek için okunmakta ve böylece devre dışı tutulmaktadır.

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları GrubuUydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu
Semiha E. 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Unutulmamalıdır ki esas olan, doğru cevabı bulmaktır; yanlış cevabı benimsemektense cevabı bilmediğini bilmek daha iyidir."

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 43)Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 43)

Kuran dışı pek çok kaynak ve söylemin etkisiyle kafalarında bir din oluşturup sonra bu dini Kuran'da arıyorlar; bu dini Kuran'da bulamayınca ise "Bak, Kuran eksikmiş" diyorlar!
...
Kitap'ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık. (Enam-38)

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 33)Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 33)

Siz ne halde iseniz başınıza o şekilde idareciler gelir.bir topluluk kendini düzeltmedikçe Allah onlardaki hali düzeltecek değildir.

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları GrubuUydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu

...kafirler hep Kuran ile uyarılmışlardır, bu yüzden kafirler itirazlarını da hep Kuran'a karşı yapmışlardır.

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 41)Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 41)
Ferdi Bişkin 
31 May 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Kadın
"Kuran'da, hür olan ve hür olmayan kadınlara farklı emir ve yasaklar hiçbir ayette sunulmamıştır."

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 260 - İstanbul Yayınları)Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 260 - İstanbul Yayınları)
Semiha E. 
07 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Sünnet" kelime olarak "tarz, metot, yol ve tavır" manalarına gelirve toplulukların devam edegelen davranışları anlamında da kullanılır. "Sünnet" ifadesi Kuran' da, sıkça; tek geçerli sünnetin "Allah' ın sünneti" olduğu ve "Allah' ın Sünneti" nde değişiklik olmayacağını ifade etmek için kullanılmıştır.

Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 184)Uydurulan Din ve Kuran'daki Din, Kuran Araştırmaları Grubu (Sayfa 184)
4 /