Uydurulan Din ve Kur'an'daki DinKuran Araştırmaları Grubu

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.645
Gösterim
Adı:
Uydurulan Din ve Kur'an'daki Din
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808256
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Kuran Araştırmaları Grubu tarafından hazırlanan
- Bu kitap; din adına uydurulanlar, Kuran'ın anlattığı dinin farklarını ortaya çıkarsın.
- Bu kitap; peçenin, haremlik-selamlığın, sakalın, cüppenin, sanat düşmanlığının ve yığınla uydurmanın din olarak algılanmasını durdursun.
- Bu kitap; kadınlar hakkında yapılan insafsız uydurmaları düzeltsin, bu uydurmaların hadis ve mezhep gibi Kuran dışı insan ürünü kaynaklarca yapıldığını açıklasın.
- Bu kitap; tüm bu uydurmaların Kuran'a rağmen, Kuran'la çelişerek oluşturulduklarını göstersin.
- Bu kitap; güzel, hayırlı bir kitap olsun, karanlıklarda bir mum olsun.
- Bu kitabı yazarken eserlerinden, fikirlerinden faydalandığımız herkesten Allah razı olsun. Tüm bu isteklerimizi Allah kabul etsin.
Dinde olmayan seyi dine sokanları ve bunların neler olduğu konusunda cok guzel aciklayici bir kitap.Aciklamalarının çoğu Kurandan referansa sahip.Uydurma hadisleri, Kuranla çelisen hadisleri ve diger dine ilave uygulamaların dine nasıl girdiği ve sebebleri çok güzel acıklanmış.
Bir Cemre Demirel İncelemesidir.

Bu kitap İslam'ın neden Kuran dışında başka bir dini kaynağa ihtiyacı olmadığını son derece net ve rasyonel deliller ile ispatlıyor. Eğer ortalıkta gezen o rivayetler, şeyhler, mezhepler ve ilmihaller olmasa, böyle bir kitabın yazılmasına da gerek kalmayacaktı. Işid bir yerleri bombaladığında "gerçek İslam bu değil" diyen insanların da en az %90'ı Kuran'ı okumamış olduğu için, bu kitabı her mezhep inanırının okuması şart. Zira Işid'in yaptıkları sünni geleneğine, rivayetlere ve hadislere göre uygundur. Kuran'a ise tamamen zıttır.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.127 Oy)17.523 beğeni39.574 okunma2.134 alıntı165.769 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.878 Oy)8.165 beğeni26.072 okunma631 alıntı127.025 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.841 Oy)7.374 beğeni20.673 okunma692 alıntı79.965 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.495 Oy)8.440 beğeni22.907 okunma1.459 alıntı105.988 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.020 Oy)12.499 beğeni31.813 okunma2.801 alıntı132.860 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.988 Oy)8.381 beğeni23.282 okunma1.154 alıntı113.203 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.243 Oy)8.167 beğeni24.031 okunma1.932 alıntı102.785 gösterim
 • Yabancı
  8.3/10 (3.993 Oy)3.510 beğeni11.738 okunma1.024 alıntı47.856 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.267 Oy)5.376 beğeni18.188 okunma688 alıntı92.519 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.539 Oy)5.823 beğeni15.272 okunma2.249 alıntı78.788 gösterim
Din ile ilgili bütün sorularımı cevaplamama yarayan bu değerli kitabı ; herkesin okumasını tavsiye ederim.İlginç konuları ve mantıklı cümleleriyle bu kitap ; imanınızı bir kez daha gözden geçirmenizi ve taklidi imandan tahkiki imana yükselebileceğinizi size göstermiş oluyor.Bağnazlık ve cahilliğin dinen ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha gösteren bu kitap ; her sayfada öğrenebileceğiniz birbirinden farklı islami konullarla sizi bilgilendirmeye hazır.Özellikle dini araştırmalara meraklı,hurafe ve cahilliğe karşı iseniz;bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
Kitapla alâkalı söylenecek çok şey var aslında, ama kitabın yaptığı gibi, lafı eveleyip gevelemeden kısa ve öz bir tahlil yapmak niyetindeyim ve kitaptan çok değerli bilgiler aldığımı belirtmek mecburiyetindeyim. Tamamen alışılmışın dışında, gelenekten uzak, ezberleri bozan bir bakış açısı, kitabın sayfaları arasında sizi bekliyor. Ama yazar ya da yazarlar, lafı niye bu kadar uzatmış diye merak ediyorum doğrusu. Edebi bir kitaptan ziyade bilgiyi nakletmek amaçlı yazılan bir kitap olduğu aşikar. Bunun okuyucu üzerinde sıkıcı bir etkisi var. Bu da verilmek istenen mesajı ziyadesiyle zedeliyor.
Kitapta farklı bir bakış açısının okuyucuyu beklediğini söyledim. Fakat bu görüşlerden birkaç tanesinin benim hatta kitabın kendi mantalitesiyle ters düştüğünü belirtmek isterim. Kitap, bize hadislerin dinde Kuran ölçüsünde olamayacağını söylüyor. Hadislerin islam otoritesi açısından ölçüt olamayacağı fikrine eyvallah. Ama doğru olabilecek hadislerin, ufacık bir bölümde yaklaşık yarım sayfalık bir köşede dile getirilmesi manidar.
Kitap, bize hemen başlangıçta beni de eleştirebilirsiniz diye not düşmüş. Buna istinaden; üslubun yetersizliği ve objektiflikten uzak bir bakış açısıyla yazılması, kitapta verilen o kadar değerli bilginin gölgede kalmasına neden olmuş.
Kitapla birlikte belki bakış açım genişlemedi, lakin yeni bir bakış açısı kazandım diyebilirim. Bir başucu kitabı, fakat bazı noktalarda yetersiz kalmış bir başucu kitabı.
Bu kitabı okuduktan sonra edinilen yeni bakış açısıyla Kuran'ı tekrar okumak gerek. Kitabın ana fikri "İslamı anlamak için Kuran tek başına yeterlidir. Bunun dışında başka bir kaynağa ihtiyaç yoktur." Haddinden fazla tekrar barındırsa da kitabın 40 bölümü birbirleriyle tutarlı bir dil barındırıyor. Kitap, hadis, mezhep, tarikat gibi kaynakların şüpheli olduklarını anlaşılır bir biçimde sunuyor. Dinin zorlayıcı olmadığını, Kuran'dan örneklerle aktarıyor. En önemli özelliğinden biri de "Biz de yanılıyor olabiliriz, yanılmaz olan Kuran'dır. Siz de kendi araştırmanızı yapın" demesi. Hayatımızda değişmez kurallar olarak bildiğimiz dini pek çok davranışın Kuran kaynaklı olmadığı, sonradan dine katıldığını öğreniyoruz. Bu kitap yeterli mi? Elbette değil, okumaya devam.
Bütün bildiklerinizi, alışkanlıklarınızı, önyargılarınızı bir kenara bırakıp objektif olarak herkesin okuması gereken bir kitap. Anlatımı, açıklamalarını çok beğendim. Bazı yerlerde aynı cümlelerin tekrarı var, bunu da yazarların özellikle dikkat çeksin, anlaşılsın diye yaptıklarını düşünüyorum.
Kitap, dini konulara yüzyıllarca üzerinde hali hazirda düşünülmüş diyerek hakkında düşünülmeden kabul gören birçok konuyu Kuran'dan yola çıkarak açıklamalar getiriyor. Bunları ilk okuduguzda kimi yerlerde 'yok canım ne sacmalamislar' diyebilirsiniz. Ancak sonra aklı selim durup dusundugunuzde karariniz değişebilir. En azından bu on kabul yaptigimiz şeyleri artık araştırma yapmaya baslayabilirsiniz. Dinin tek kaynağının Kuran olduğunu fikrini enine boyuna düşünüp arastirabilirsiniz. Zaten kitabı yazanlarin temel gayesi de bu 'insanları dinleri hakkında düşünmeye, araştırmaya' yönlendirmek. Eğer bir görüşü savunuyorsaniz, gorusunuzun antitezini de bilmeniz sizin neden karşıt olduğunuzu kendinize daha iyi aciklayabilmenizi sağlar. Zaten aksi takdirde savundugunuz şeyleri neden savundugunuzu bilmeden, onyargilarin gözlerinizi kör etmesine neden olursunuz. Kitabı onyargilardan arınmış bir şekilde okumanızı tavsiye ederim.
..
Not: Hemen incelemenin altına atlayıp düşünmeden, bilmeden hakkımda sallamayin. İnsanlara saygı duymayi, farklı fikirlere saygı duyabilmeyi, medeni şekilde tartisabilmeyi, insanlara kibirle yukarıdan bakmadan davranabilmeyi kendinize ilke edinin. Aksi takdirde dışarıdan pek insana benzemiyorsunuz.
Kitap, insanın aklına takılan pek çok dini problemin mantıklı açıklamalarını yapıyor. Zekice yazılmış. Özellikle güzel olan, sizin her sorunuza Kur'an'dan cevap veriliyor olması. Tabii ki bu kitapta yazan her şey mutlak doğru demek değil ancak kişiye bir düşünme tekniği kazandırması açısından mantıklı bir başlangıç olacağını düşünüyorum.
Okuyarak değil duyarak inandırıldığımız için sarsıcı bir kitap. Aslında yeni bir şey söylemiyor. Ama sanırım toplumumuz için şok etkisi yapacak.
Kitabın ilk on sayfasından ana fikri anlaşılıyorken, 488 sayfa boyunca bu ana fikir çeşitli yönlerden ve farklı başlıklar altında tutarlı bir şekilde incelenmiştir. Ana fikir ise dinin tek ve gerçek kaynağının kuran olduğudur.
Sizi Kuran ile tanıştırmaya davet ediyor. Çoğu şeyleri okuyunca çok şaşıracaksınız.
Tahrif edilmiş hadisleri delil olarak gösterilip kökten hadis reddciliği yapmak onca ilmi birikimi çöpe atmak demektir.
"Nisa 59 - Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Peygambere de itaat edin ve sizden olan emir sahibine de itaat edin. Eğer herhangi bir şeyde anlaşmazlığa düşerseniz; Allah'a ve ahiret gününe gerçekten inanıyorsanız, onu Allah ve Resulüne arz edin. Bu, daha iyidir ve sonuç bakımından da daha güzeldir."
Elbetteki dinin tek dayanağı Kur'an-ı Kerim'dir ve elbette ki o, biz müminlere yeterdir. Sünnete uymak ise Peygamberimiz'in güzel ahlakına uymaktır ki bu zaten Kuran'da belirtilmiştir.
Tahrif edilmiş hadislerin olduğu zaten bilinmekteyken kitabın "Hadislere niye uyalım ki yav hehe :d" tavrını takınması, kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.
Mehmet Akif Ersoy ise Kuran'a rağmen dini yozlaştıranların oluşturduğu manzarayı bakın nasıl tarif etmiştir: "Eğer İslam'dan maksat Kuran'sa, ortada İslam diye bir şey olmadığını söylemek durumundayız. Çünkü Kuran bugün göklere çekilmiş ve yeryüzündeki İslam'ın onunla ilgisi kalmamıştır."
Peygamberimiz, Allah'ın huzurunda toplanıldığında ümmetinin bir bölümünden şöyle şikayetçi olacaktır:

Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran'ı devre dışı tuttular.
25- Furkan Suresi 30

Bu, Kuran'da geçen, Peygamberimizin ümmetinden yegane şikayetidir. Gerçekten de Peygamberimize uyduğunu söyleyen bir çok kişinin sergilediği manzara şudur: Kuran -sözde- el üstündedir, kutsaldır fakat aslında Kuran, hayata uygulanmayan, dini tek başına belirlemeyen bir kitap olmuştur ve yüzlerce dini kitaptan birine çevrilmiştir. Kişiler dinlerini ilmihal kitaplarından öğrenmekte, Kuran ise anlaşılmak için değil, sadece seslendirilmek için okunmakta ve böylece devre dışı tutulmaktadır.
"Unutulmamalıdır ki esas olan, doğru cevabı bulmaktır; yanlış cevabı benimsemektense cevabı bilmediğini bilmek daha iyidir."
Kuran, üstünlüğü erkek veya kadın olmaya değil, Allah'a yakın olmaya, Allah'ın dininde titizliğe bağlar.
Aklı çalıştırmanın yerine taklidi ön plana çıkartmanın, atalara uyarak ya da çoğunluğun tercihine bakarak ve efendilere, büyüklere teslim olarak yol bulmanın hiçbirini Kuran kabul etmemektedir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uydurulan Din ve Kur'an'daki Din
Baskı tarihi:
Nisan 2016
Sayfa sayısı:
464
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786058808256
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İstanbul Yayınevi
Kuran Araştırmaları Grubu tarafından hazırlanan
- Bu kitap; din adına uydurulanlar, Kuran'ın anlattığı dinin farklarını ortaya çıkarsın.
- Bu kitap; peçenin, haremlik-selamlığın, sakalın, cüppenin, sanat düşmanlığının ve yığınla uydurmanın din olarak algılanmasını durdursun.
- Bu kitap; kadınlar hakkında yapılan insafsız uydurmaları düzeltsin, bu uydurmaların hadis ve mezhep gibi Kuran dışı insan ürünü kaynaklarca yapıldığını açıklasın.
- Bu kitap; tüm bu uydurmaların Kuran'a rağmen, Kuran'la çelişerek oluşturulduklarını göstersin.
- Bu kitap; güzel, hayırlı bir kitap olsun, karanlıklarda bir mum olsun.
- Bu kitabı yazarken eserlerinden, fikirlerinden faydalandığımız herkesten Allah razı olsun. Tüm bu isteklerimizi Allah kabul etsin.

Kitabı okuyanlar 101 okur

 • Ömer Faruk Çakmak
 • Deniz Temeller
 • Moiz Efendi
 • anti ego
 • mehmet özbek
 • Murat Uyan
 • Ayşegül İskender
 • samet dönmez
 • Esra Arslan
 • Fuat Yiğitcan LÜY

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%15.4
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%19.2
25-34 Yaş
%26.9
35-44 Yaş
%23.1
45-54 Yaş
%11.5
55-64 Yaş
%3.8
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%36.4 (16)
9
%29.5 (13)
8
%20.5 (9)
7
%4.5 (2)
6
%2.3 (1)
5
%2.3 (1)
4
%2.3 (1)
3
%2.3 (1)
2
%0
1
%0