Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi Tarihte En Çok Sözü Geçen Kediler

8,5/10  (4 Oy) · 
10 okunma  · 
3 beğeni  · 
540 gösterim
Tek bir kedinin uygarlığı değiştirmeye gücünün yetmeyeceğini düşünüyorsanız, koca bir canlı türünü tek başına yok eden Tibbles'ı duymamışsınız demektir. Ya da Pakistan ile Abd arasında diplomatik bir tartışmayı tetikleyen Ahmedabad adlı kedi yavrusunu. Ya da bir tutam tüyüyle bir katilin yakalanmasını sağlayan Kartopu adlı Kanada kedisini.

Bunlar, "uygarlığı değiştiren 100 kedi"den yalnızca üçü. Elinizdeki kitap, bilim, tarih ve sanata ve daha birçok alana katkıda bulunan kedilere selam duruyor. Büyük edebiyat yapıtlarına esin kaynağı olanlardan tutun da, polise telefon ederek sahibinin hayatını kurtaranlara kadar, kedilerin zekâsını ve cesaretini gözler önüne seren birçok örnek var bu kitapta.

Bütün bu kedicikler tarihi az çok değiştirdiler. Bunu umursamamaları, hatta yaptıklarının farkında bile olmamaları, çok daha basit bir işi becerince yaygara koparan insanlara örnek olmalı.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2009
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789750710537
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Benim gibi bir kedi sever iseniz oldukça hoş vakit geçireceksiniz. Kedilerin haylazlıkları, yetenekleri, neden sizi korkutacak hareketler yapıyorlar vb tüm soruların cevabı ile Dünya üzerinde kedilerin yaşama etkilerini görebilirsiniz.

Eylül Uslu 
05 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar Sam Stall sıcak bir karşılama ve samimi bir üslup ile yaratmış kitabını. Stall ,kitabın konusunda dünyanın birçok yerinden birçok kediyi ve onların maceralarını anlatmış. Ayrıca konu birçok siyasi,edebi,kültürel bilgi ile harmanlamış. Kedi türlerinden, zaman zaman kedilerin huy ve alışkanlıklarından söz etmiş, bize kedi dünyasından insan dünyasına değişik bir bakış açısı sunmuş.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir de bunun uygarlığı değiştiren 100 köpeği var :) Açıkcası o biraz daha iyi. Sebebi ise kedilerin vurdumduymaz, dünya yansa umurlarında olmaması olabilir. Üstüne basarak belirtmem gerekir kedilerin öyle aman aman bir iz bıraktığı yok. Güzel bir araştırma, hoş bir çalışma olmuş. Anlatım oldukça renkli ve akıcı. Kitap tasarımı da oldukça şirin :)

Kitaptan 1 Alıntı

Eylül Uslu 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nicola Tesla : " Macek'in sırtı sanki ışıktan bir levhaydı ve onu okşayan elimden çıkan kıvılcım yağmurun sesi evin her köşesinden duyulabilecek kadar yüksekti."

Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi, Sam Stall (Sayfa 21)Uygarlığı Değiştiren 100 Kedi, Sam Stall (Sayfa 21)