1000Kitap Logosu
Uygarlığın Huzursuzluğu

Uygarlığın Huzursuzluğu

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

104 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 2 sa. 57 dk.
Adı
Uygarlığın Huzursuzluğu
Orijinal adı
Das Unbehagen in Kultur
Basım
Türkçe · Türkiye · Metis Yayıncılık · Aralık 2020 (İlk yayınlanma: 1930) · Karton kapak · 9789753422062
Diğer baskılar
Uygarlığın Huzursuzluğu
Uygarlığın Huzursuzluğu
Uygarlığın Huzursuzluğu
Uygarlığa Dair Hoşnutsuzluğumuz
Uygarlığın Huzursuzluğu
Uygarlığın Huzursuzluğu
Çağdaş Huzursuzluk
Psikanalizin kurucusu Sigmund Freud psikanalizin toplumsal olayları, uygarlığın gelişimini ve sorunlarını açıklamakta da elverişli bir kuram olduğunu Uygarlığın Huzursuzluğu, Totem ve Tabu, Grup Psikolojisi gibi eserlerinde göstermiştir. Freud’un psikanalizin bulgularının sosyal hayat için ne anlama geldiğini dile getirdiği başlıca eseri olduğu için, "Uygarlığın Huzursuzluğu" yirminci yüzyıl boyunca birçok düşünürü etkilemiş, birçoklarına ilham vermiş ve kendisiyle hesaplaşmak zorunda bırakmıştır. Freud’a göre hayvani dürtülerle güdülenen insanın aynı zamanda uygar bir varlık olmaa çalışması trajik bir durumdur. Bununla beraber Freud insanın uygarlıktan vazgeçemeyeceğini de kabul eder. Sonuç uygarlığın kaçınılmaz huzursuzluğudur. Ötekini Dinlemek uzmanlaşmış bir dizi. Ama dizide yer alacak bütün kitaplar doğrudan insana dair. Hayatlarımıza, kendi kişisel deneyim alanımıza, ana babalarımıza, onlarla ilişkilerimize, zor büyüme yıllarımıza dair bir bilgi... Kendimiz ve diğer insanlarla ilgili sezgilerimizi geliştirmemize yardımcı olacak, yeni kavrayış imkanları verecek ve kuşkusuz öğrenirken herkesin kendi deneyimleriyle sınayacağı türden bir bilgi... Psikiyatri ve psikanaliz alanında yüzyıl boyunca yazılmış temel yapıtları bir kütüphane oluşturacak kapsamda bir araya getirirken bunu amaçladık.
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 57.9
Erkek
% 42.1
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.1
10 üzerinden
337 Puan · 72 İnceleme
98 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
Çok mantıklı temalarla ilerleyen bir eser. Sosyal hayat ve bunun etkileri olsun, yaşamak ihtiyacı ve türün gelişimi olsun hep önemli konular kaldı aklımda. İnsanların hislerini de konu edinen ve epey kalıcı etkiler bırakan bir eser oldu bende bu kitap. Aklımda en çok kalan sözse: "Acıya karşı en korunmasız olduğumuz zaman, sevdiğimiz zamandır; en çaresiz olduğumuz zaman ise, sevdiğimiz nesneyi ya da onun sevgisini yitirdiğimiz zamandır." Sanırım benim bastırdığım içgüdü, mutluluk. Sürekli korkarım mutlu olmaktan. Bir gün yüzüm gülse 100 gün ağlayacakmışım gibi gelir. Hani bir gün güneş açar da kalan her gün yağmur yağar ya öyleyim. Gerçekten de biraz gülsem sonrasında uzun zaman mutlu olamam ben. Bu yüzden de korkarım mutlu olmaktan. Söyleyeceklerim bu kadar. İyi okumalar dilerim..
Uygarlığın Huzursuzluğu
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
5 günde
Davranışlarımızın bizlerdeki yan etkilerini hiç düşündünüz mü? Psikolojik açıdan analiz edildiğini ele alırsak peki? İşte Freud'un uygar davranışlarımızdan çıkardığı sonuçları ele aldığı bir başucu metini! İnsanlık tarihinden bu yana ele alınan çevre ve insan ilişkilerini mercek altına alan Freud, pek çok ruhsal durumun dürtülerini ince bir hat şeklinde apaçık gösteriyor bizlere... Varolan insan dışındaki tüm canlıların yenilenmeye gitmediğini beyan ederken insanlığın tam tersi davranışlarının tezi gözümüze öyle bir sokuluyor ki şu incecik metinde yer yer kapağı kapatıp kendi iç sesinize kulak verme ihtiyacı duyuyorsunuz. Gelişim çağının hiç bitmediği bu kısır döngünün esasen sevgi, din, kıskançlık, kısıtlanmak, özgürleşmek, sorumluluk, cinsellik, şiddet, saldırganlık ve daha pek çok duyguyu barındığını gözlemleyen Freud değişmemekte ısrar ettiğimizi ve asıl bunları gözden geçirirsek hayatın daha normalize olacağını açıklıyor. Bence herkesin okuması ve bu farkındalığa bir adım daha yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Mutluluğu elde etmemiz için ne gerekli? İşte asıl sorulması gereken sanırım bu! Hadi okur, bırakalım şu huzursuzluğuda başlayalım şu kitaba... #uygarlığınhuzursuzluğu #sigmundfreud #cemyayınları
Uygarlığın Huzursuzluğu
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Freud'a göre uygarlık, insanı belli bicimlerde davranmaya zorlar ve bu tahakkümün ardı arkası kesilmez. İnsanın, iç güdüleriyle uygarlığın talepleri arasında sıkışıp kaldığını ifade eder bunun da huzursuzlugu getirdiğini söyler. Bazı görüşlerine katilmamakla birlikte okunmasını tavsiye ederim.
Uygarlığın Huzursuzluğu
Okuyacaklarıma Ekle
96 syf.
·
Puan vermedi
Psikanalizin kurucusu olan Freud'a göre uygarlık insanlık için huzursuzluk demektir. 8 ayrı bölümden oluşan bu kitapta Freud, insanların psikolojik ve sosyolojik durumlarını irdeliyor. Okuyucusunu ele aldığı konu hakkında doyuran, okuyup bitirdiğinizde çok şey katacağına inandığım bir kitap. Özellikle psikolojiye ilgi duyan kişiler için önemli bir kitap olduğunu düşünüyorum. Türünde oldukça başarılı bu kitabı okumak isteyen herkese tavsiyemdir.
Uygarlığın Huzursuzluğu
Okuyacaklarıma Ekle
88 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Sigmund Freud Uygarlığın Huzursuzluğu adlı kaleme aldığı eserinde insan, toplum ve uygarlık üçgeninin aralarındaki bağıntısal durumları, birbirlerine olan mecburiyetleri ve temellerinde yatan etkenleri psikanaliz çerçevesinde değerlendirdiği bir eserdir
Uygarlığın Huzursuzluğu
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.