Uykuda Sevilen Kızlar

6,0/10  (14 Oy) · 
30 okunma  · 
10 beğeni  · 
966 gösterim
Japonya'nın en iyi romancısı sayılan Yasunari Kawabata 1968 Nobel Ödülünü aldıktan sonra dünyaca tanındı ve eserleri bütün uygar dillere çevrildi. Japon panoları gibi ince bir sanatla işlenmiş olan romanlarında insan ruhunun derinliklerine inen bir gözlemci ustalığı sezilir.

Bu kitap size onun en değişik romanlarından birini sunuyor. Burada bütün olay bir evin aynı odasında geçer.

Bir randevu evinin. Ama hiçbir yerde görülmemiş bir özelliği vardır bu evin. Önceden uyutulmuş bakire kızların yatağına yaşlı erkekler kabul edilir. Kıza zarar vermemek şartıyle işte bu meraklı öyküyü o yaşlı adamlardan birinin ağzından dinleyeceksiniz.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2003
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9756706198
 • Orijinal Adı:
  The House of the Sleeping Beauties
 • Çeviri:
  Pınar Yoldaş
 • Yayınevi:
  Assos Yayınları
 • Kitabın Türü:
Üç Renk 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Zülfü Livaneli'nin Serenat kitabında rastlamıştım bu kitabın adına ve merak edip okumuştum. Kurgusu; Bir randevu evinde geçiyor. Ama hiçbir yerde görülmemiş bir özelliği vardır bu evin. Önceden uyutulmuş bakire kızların yatağına yaşlı erkekler kabul edilir. Kıza zarar vermemek şartıyla.... işte bu meraklı öyküyü o yaşlı adamlardan birinin ağzından dinleyeceksiniz.

Nobel ödüllü bir yazardan güzel bir roman.

inci aktaş 
09 Şub 14:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Nobel Edebiyat ödüllü Japon bir yazarın bir randevu evinin odasında geçen romanıdır. Ancak sıradan bir randevu evi değildir. Erkekliğini kaybetmeye yüz tutmuş yaşlı adamların bir geceliğine aynı odada ve yatakta ne yaparlarsa yapsınlar asla uykusundan uyanmayacak bakire kızlarla vakit geçirdikleri bir randevu evidir. Evin tek kuralı: kızlarla ilişkiye girmek yasaktır. Artık baskısı olmadığı için çok zor bulmuştum bu kitabı. Mutlaka okunması gereken bir kitap diyemem ama Japon Edebiyatı' nda önemli bir yere sahiptir.

Uykuda Sevilen Kızlar benzeri kitaplar

Tuncer TAMTÜRK 
08 Nis 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

Peder bey'in kitaplığında ergen dönemlerinde dikkatimi çeken enteresan kitap. İnce, okuması basit romanın kahramanı olan ihtiyarın ( yada o zamanlar aynı yaşlarda olan yazarın) bana göre sapıkça fantazi dünyasını çelişkiler, pişmanlıklar garip ahlâk anlayışı üzerinden anlatması. Erkekliği kaybetmiş yada kaybetmek üzere olan ihtiyarların uyutulan kızlarla zarar vermemek üzere yatması. Okumazsanız hiçbirşey kaybetmezsiniz. Okursanız da malesef günümüz dünyasında da ihtiyarlığın gençliğe oranla daha sapkın hallerine tanık olacaksınız.

Kitaptan 3 Alıntı

Kitap gurusu 
21 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç bir şeyden sözetmeyen, hiç bir şey işitmeyen, uykuya dalmış bir kadın, artık kadınlara karşı erkekçe davranmaktan âciz bir yaşlı için sanki her şeyden sözetmeye, her şeyi işitmeye hazırmış gibi değil miydi? Bununla birlikte Egushi'nin bu tür kadınlarla ilk denemesiydi bu.

Uykuda Sevilen Kızlar, Yasunari Kawabata (Sayfa 21)Uykuda Sevilen Kızlar, Yasunari Kawabata (Sayfa 21)

"Hiç bir şeyden sözetmeyen, hiç bir şey işitmeyen, uykuya dalmış bir kadın, artık kadınlara karşı erkekçe davranmaktan aciz bir yaşlı için sanki her şeyden sözetmeye, her şeyi işitmeye hazırmış gibi değil miydi?"

Uykuda Sevilen Kızlar, Yasunari Kawabata (Sayfa 21 - Çaba Yayın Dağıtım)Uykuda Sevilen Kızlar, Yasunari Kawabata (Sayfa 21 - Çaba Yayın Dağıtım)