Uykulu Kuytu Söylencesi (Seçme Öyküler)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.927
Gösterim
Adı:
Uykulu Kuytu Söylencesi
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
1 Ocak 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755197
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Uykulu Kuytu Söylencesi
Uykulu Kuytu Menkıbesi
Uykulu Kuytu Söylencesi
19. yüzyıl Amerikan edebiyatının en sevilen öykücülerinden olan Washington Irving (1783-1859), yarattığı gotik atmosferin yanı sıra ironik üslubuyla da öne çıkan bir yazar. Bu seçkide, 1999’da Tim Burton tarafından sinemaya uyarlanan “Uykulu Kuytu Söylencesi” ve Rip Van Winkle’la birlikte “Lanetli Ev”, “Şeytan ile Tom Walker”, “Hortlak Damat”, “Alman Öğrencinin Serüveni”, “Gibbet Adası’ndan Gelen Konuklar” isimli öyküleri de bulacaksınız.
“Bu gölgeler içinde yitmiş yörede, insanların birbirlerine ateş başlarında anlattıkları binbir ürkütücü hikâye, Uykulu Kuytu’nun Başsız Süvarisi diye bilinen hayalet etrafında döner…”
117 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Uzun paragrafları ve normalinden uzun olan cümleleriyle okuru 'ben ne okuyorum acaba?' sorusuna itse de, masalsı anlatımı ve gizemli olayları ile Uykulu Kuytu Söylencesi'ni çok sevdim.

Rip Van Winkle, Şeytan ile Tom Walker ve Hortlak Damat en sevdiğim öykülerdi.
117 syf.
·17 günde·Beğendi·10/10 puan
Karanlık Kitap serisinin ikinci kitabı ... Amerika'nın ilk gotik yazarlarından biri olan Washington Irving 'in üslubunu ve yazım dilini çok sevdim ... Öykülerinde oluşturduğu atmosferinde sevmemde çok büyük katkısı var ...Kitap yedi öyküden oluşuyor....
Sırasıyla ;
1.Uykulu Kuytu Söylencesi
2.Rip Van Winkle
3.Lanetli Ev
4.Şeytan ile Tom Walker
5.Hortlak Damat
6.Alman Öğrencinin Serüveni
7.Gibbet Adası'ndan Gelen Konuklar
.
İlk öykü ve kitaba da adını vermiş olan Uykulu Kuytu Söylencesi filmlerede konu olmuş Başsız Süvaridir...En uzun öyküde odur kitapta ...Genel olarak yedi öyküde fena değildi ... Lakin benim çok beğendiğim Rip Van Winkle ve Şeytan ile Tom Walker öyküleri oldu ... Gizemle yoğrulmuş masalsı bir anlatıma sahip bu efsaneler derlemesini çok sevdim ... Naçizane gotik severlere tavsiyedir efendim...
117 syf.
6-7 tane hikayeden oluşan güzel bir 'Gothic' tarzda bir eser.Tavsiye ederim korku hikayeleri seven okurlara.Çok ilgi çekici hikayeler olmasa da zaman kaybı olarak görebileceğiniz bir kitap değil ve okurken hoş vakit geçireceğinize eminim.
117 syf.
·2 günde·Beğendi·6/10 puan
Yazardan okuduğum ikinci kitap. İlk öykülerde en çok Rip van Winkle'ı tutmuştum. Bu kitapta da yer almış. Bu kitap seçme öykülerinden oluşmuş. Çeviri kusursuz. Gotik edebiyatı sevdirebilen beceride bir yazarla karşı karşıyayız. Ben hayalet ve korku öykülerinden pek hoşlanmazdım ama bu yazar türe karşı önyargımı yıktı. Benim gibi değişik türlerden kaliteli eserler okumak isteyen herkese öneririm bu kitabı okumayı. Yazar ilk uluslararası üne kavuşan Amerikan yazarlarındandır.
117 syf.
·9/10 puan
#korkuyoruzamaokuyoruz grubumla mayıs ayında mitolojik korku okumuştuk ben de bir güzel okuyup yorum girmeyi unutmuşum. Goodreads'de bu kitabın mitolojik korku kategorisine girdiği yazıyordu. Içerisinde 7 Öykü var en ünlüleri uykulu kuytu söylencesi ve rip van winkle mış.
1. Uykulu kuytu söylencesi: Sleepy Hollow'a öğretmen Oolarak gelen Ichabod hayalet hikayelerine ve efsanelere oldukça düşkündür. Vadide süregelen hortlak hikayelerindeki Başsız Süvari ile karşılaşır. Betimlemeler çok fazla ve ichabod'un tanımlanmasından esas korku verici öğelere fırsat kalmamış. Hikaye olduğundan yazarın hızlı vermesi gerekiyordu her şeyi. Bu durum da atmosferi olmasa da etkileyiciliği bozmuş. Ichabod'un kişiliği, arzuları, yaptıkları ikinci planda olmalıydı bana göre.9 hayalet hikayesi olması benim açımdan çok önemli edebi değer 5/5 korkutuculuk 2.
2. Rip van winkle: tembel ama yardımsever Rip'in hayatına konuk oluyoruz yine Hudson Nehri civarında geçiyor. Tasvirler fazla, dil esprili. Rip Dağda da gezerken sakallı bir adama yardım eder ve köylerinde sarhoş olur. Ertesi gün uyandığında tüfeği paslanmış, kuruyan dere akmaya başlamış, köyündeki herkes ise ona yabancıdır. Çok bahsetmeyelim edebi değer5/5 korkutuculuk 4.
3. Lanetli ev: bir sonraki hikayeye bağlayan ara bir hikaye atmosfer çok iyi korkutuculuk 2.
4. Şeytan ve tom walker: cimri Tom Walker Kızılderili topraklarında şeytana rastlar ve onunla bir anlaşma yapar Bu hikayeye bayıldım. Edebi değer:4/5 korkuruculuk 3.
5. Hortlak damat: Gotik öğeler barındıran aşk öyküsü konuya geç giriyor sonuç şaşırtmacalı edebi değer 5/5 korkutuculuk 2.
6. Alman öğrencinin Serüveni: edebi değer 5/5 korkutuculuk 4.
7. Gibbet adası'ndan gelen konuklar: pek sevmedim edebi değer 4/5 korkutuculuk 2.

#cevizyorumluyor #washingtonirving #ithakiyayinlari #1k1f #kitapsevgisi #kitaptavsiyesi #kitapayracı #bookstagram #cats #exoticshorthair #okudumbitti #kitaplar #kitap #kitapkurdu #kitapaşkı #kitaplık #shelfie #catlovers #uykulukuytusöylencesi
144 syf.
·1 günde·7/10 puan
https://www.instagram.com/mimirtells/ (Kitap incelemeleri ve tavsiyeleri için.)

Puanım 3.5/5.

“Neyse ki, zamanında altına oturup huzurla pipo tüttürdüğü Kral George'un kırmızı suratlı resmini tanımıştı; ancak o bile bir başka görünüyordu. Kırmızı ceketi maviye ve deve tüyü renge dönmüş, elinde tuttuğu kraliyet asası kılıç oluvermiş, kafasına üç köşeli şapka takılmıştı; ve altına büyük harflerle şöyle yazılmıştı: GENERAL WASHINGTON.”

İthaki Yayınları Karanlık Kitap serisi altında çıkan Uykulu Kuytu Söylencesi Amerika’nın ilk gotik yazarlarından olan Washington Irving tarafından yazılmıştır. Kitaba adını veren Uykulu Kuytu Söylencesi başta olmak üzere kitapta toplam 7 tane kısa öykü bulunuyor. Bunlar;

-Uykulu Kuytu Söylencesi
-Rip Van Winkle
-Lanetli Ev
-Şeytan ile Tom Walker
-Hortlak Damat
-Alman Öğrencinini Serüveni
-Gibbet Adasından Gelen Konuklar

Filmlere ve birçok sanat eserine konu olan kesik başlı süvari efsanesinin olduğu Uykulu Kuytu Söylencesi hoşuma giden hikayelerden oldu. Fakat daha önce hem Türkçe hem İngilizce’sini okuduğum Rip Van Winkle kesinlikle benim favori hikayem. Söylediğim 2 hikaye dışındakileri pek beğenmesem de onlar da güzeldi. Genel olarak okuması zevkli ve koleksiyon yapmak için gayet güzel bir kitap.
117 syf.
·7 günde·Beğendi·8/10 puan
Karanlık Kitaplık’tan okuduğum 2. kitap olmasından mütevellit bir takım çıkarımlar elde ettim sanırım bu seriyle ilgili. Korku ve gerilim türlerinin ilk örnekleri oldukları için zamanına göre oldukça korkunç olan öğeleri öykülerin sonlarında birkaç sayfada kullanıp, öncesinde de öyküdeki yer, mekan ve insanlar hakkında bir takım ön bilgi vererek merak ettirmeye ya da öykünün içine çekmeye çalışmışlar. O sebeple beklentinizi çok yükseltmeden okumanız daha iyi olacaktır. Karanlık edebiyatın nasıl başladığını, günümüze kadar ki gelişmesini görmek için de oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Uykulu kuytu söylencesı nami diğer the "Legend of sleep hollow and selected stories " 7 kisa hikayeden olusur ..okunusu kolay hayalet hikayeleri , başsız süvariler, bir bardak bira ile 20 yıl uyuyanlar ,kotu adamlar :) kısacası hayata keyifli bir es vermek için okunasi bir kitap ...ichabot crane ,inde johnny deeple hiç bir alakası olmadığını anlamama vesile olan kitap :)
okuyunuz efendim 141 sayfa bir günde bitiyor ...sevgiler saygilar
144 syf.
·3 günde·8/10 puan
Kitap en uzunu yirmi küsur sayfa tutan yedi hikayeden oluşuyor. Bu sebeple gayet akıcı ve hızlı bir okuma tecrübesi yaşatıyor. Korku-gotik tarzi edebiyattan hoşlanan kişilerin ya da daha önce bu tarz bir edebi eser okumayip, merak edenlerin kişilerin okuması gereken bir eser.
117 syf.
·Puan vermedi
Uykulu Kuytu Söylencesi

İthaki Karanlık Kitaplık Serisi

Eveet hazır olun ... Size manasız bir kitap ile geldim.

Öncelikle Irvıng Amerika’nın ilk gotik yazarlarından birisi. Öykülerindeki üslubunu , betimlemelerini, o masalsı anlatımı gerçekten beğendim. Okurken ne yazmış olursa olsun sizi içerisine çekiyor.

Kitabın içerisinde 7 tane öykü bulunmaktadır. Bu yedi hikayelerin ilki Uykulu Kuytu Söylencesi, aslında sizin filmlerden bildiğiniz Başsız Süvari.

Açıkçası ben yazım dili ve betimlemeleri hariç kitabı beğenmedim. İçerisindeki bir öyküyü sevdim . O da Alman Öğrencinin Serüveni . Maalesef çok kısaydı ama etkileyiciydi. Gerçekten elle tutulur bir tek o vardı.

Diğer öykülere gelecek olursam , ateş başında, mahalle aralarında, gecenin bir yarısı insanların birbirlerini korkutmak için uydurdukları hikayelerdi. Hatta uydurulmuş hurafeye benzer hikayelerdi.

Bunlar nasıl oluyor derseniz örneğin; şu karşıdaki ormanda bir adam kaybolmuş. Aramamıza rağmen bulamadık. Çünkü orada şeytani şeyler var. Böyle olacağı belliydi biz zaten gitme demiştik tarzında. Abartısız. Bu yüzden okurken korkmadım da , etkilenmedim de , ürkmedim ve ya gerilmedim. Öylesine okumuş oldum.
Dediğim gibi arkadaş ortamında ordan burdan duyulan efsanevi hikayelerden oluşan bir kitap. Tek okunabilir hikayesi öğrenci ile ilgili olanıydı.

Genel itibariyle beğenmedim. Beklentim yüksek miydi? Bütün kitaplardan beklentim yüksektir fakat bu kitabı okurken aklınızda olsun, beklentiyi yüksek tutmayın.
Bir daha okur muyum? Sanmam.
"Ancak bir kadın dilinin insanın yakasını bırakmayan ve dur durak bilmeyen dehşeti karşısında hangi gözüpeklik yıkılmadan durabilir?
Paris bütünüyle sessizliğe gömülmüştü; insan hırsı denen o büyük volkan, ertesi gün patlamak için kuvvet toplamak üzere uykuya dalmıştı.
"Hayatta hiçbir vaziyet yoktur ki insana fayda sağlamasın ,onu keyiflendirmesin ; elbette şu nükteyi aklımızda bulundurmak kaydıyla : Hortlak süvarilerle yarışan adamların başları muhakkak ki derde girer...."
Washington Irving
Sayfa 40 - İthaki Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uykulu Kuytu Söylencesi
Alt başlık:
Seçme Öyküler
Baskı tarihi:
1 Ocak 2016
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053755197
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Uykulu Kuytu Söylencesi
Uykulu Kuytu Menkıbesi
Uykulu Kuytu Söylencesi
19. yüzyıl Amerikan edebiyatının en sevilen öykücülerinden olan Washington Irving (1783-1859), yarattığı gotik atmosferin yanı sıra ironik üslubuyla da öne çıkan bir yazar. Bu seçkide, 1999’da Tim Burton tarafından sinemaya uyarlanan “Uykulu Kuytu Söylencesi” ve Rip Van Winkle’la birlikte “Lanetli Ev”, “Şeytan ile Tom Walker”, “Hortlak Damat”, “Alman Öğrencinin Serüveni”, “Gibbet Adası’ndan Gelen Konuklar” isimli öyküleri de bulacaksınız.
“Bu gölgeler içinde yitmiş yörede, insanların birbirlerine ateş başlarında anlattıkları binbir ürkütücü hikâye, Uykulu Kuytu’nun Başsız Süvarisi diye bilinen hayalet etrafında döner…”

Kitabı okuyanlar 155 okur

  • Deniz kendir
  • Nalan Gider

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0