Uyumsuz Bir Zihnin Not Defteri

9,0/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
388 gösterim
Misal; sen çay içersin, o kahve. Daha orada başlar ayrılık. Sen kahvesini dudaklarına götürmesini izlersin, eliyle saçlarını arkaya atmasını seyredersin. Ellerindeki yaralar dikkatini çeker; kalbindeki kesikler bedeninden taşıyor diye üzülürsün, kulaklarına bilmem kaç zaman önce, bilmem kimlerle nasıl eğlendiği, mutlu olduğu öyküler çalınırken. Senin tahayyül edemeyeceğin zamandaki mutluluğunu yaşıyordur ya da hüznünü; kayıplarını, hayal kırıklıklarını. Hepsini an be an tekrar yaşar durur.

Fiziken seninledir ama mesela o, senin çayı nasıl içtiğine hiç bakmaz. Dudakların yanacak mı diye hafif tedirgin, gözlerini kısarak izlemez yudumlamanın final sahnesini.

Güneşli günlerin hayaliyle ilerlemeye çalışan birinin, yolunun üstüne iradesi dışında dikilmiş binaların gölgesinden kurtulma çabaları ile kaleme dökülen denemeler. Muhtemelen tanıdığınız birinin anlayamadığı, sindiremediği, kabullenemediği gerçeklerin arasında bir nefes alma çabası. Satırların arasında "bu bana tanıdık geliyor" dedikleriniz belki de sizi işaret ediyordur çaktırmadan.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786059692151
 • Yayınevi:
  Sola Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hacer 
 04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Uyumsuz Bir Zihnin Not Defteri , Achilles Valentin'in denemelerinden oluşuyor. İlk kitabı romandı. Açıkçası ben yine roman bekliyordum ama bu kitabı da çok sevdim. Zaten yazdıklarını okumayı seviyorum. Elimin altında istediğim zaman açıp okuyabileceğim yazıları var artık.
Kusura bakmayın çok nesnel birşey yazamayacağım kitap hakkında. Çünkü Achilles Valentin gerçekten sevdiğim bir yazar. Kitabı çok beklediğimi ne zaman O'na dile getirsem , " Umarım beklediğinize değer" ya da "Umarım hayal kırıklığına uğramazsınız" dedi. Nasıl değmesin , nasıl hayal kırıklığına uğrayayım? Çok güzel olmuş.
Umarım siz de okursunuz ve benim anlatamadıklarıma şahit olursunuz.
PS : Achilles Valentin'e pesimist diyen sevimli arkadaşım senin pesimist dediğin alıntılar benim için realistti :))) Ve tekrar ediyorum tüm suç benim. O kitabı yazdı, kitabın içinden alıntıları ben paylaştım. Bu da sana özel bir alıntı olsun Achilles Valentin ve benden : " Öyle Kocaman bir yüreğim yok benim. Küçüktür kalbim, yumruğum kadardır ki; ellerim de küçüktür benim. Her daim acı ateşle yıkanan kalbim yorgun düşüyor en ufak karanlıkta"