Adı:
Uyuyan Ölüm
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Uyuyan Ölüm
Uyuyan Ölüm
240 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Kocası Giles ile beraber İngiltere'de bir ev almaya karar veren Gwenda Reed, Dillmouth kasabasına kadar gelir ve bir ev dikkatini çeker. Bu evi alır ancak içinde bir huzursuzluk vardır. Ev tanıdık gelmektedir ancak daha önce İngiltere'de yaşamamıştır. Ancak pek çok düşündüğü şeyin evde olması ile korkar ve Raymond West'in yanına gelir. Burada Miss Marple ona daha önce o evde kalmış olması gerektiğini söyler ve dediği de çıkar. Daha önceden o evde kalmıştır ve küçüklüğünden gelen bir görüntü ile o evde Helen adında bir kadının öldürüldüğünü görmüştür. Acaba gerçekten bu yaşanmış mıdır? Kocası ile araştırmaya başlar ve Helen'in üvey annesi olduğunu ortaya çıkarır. Babası Halliday de ölmüştür. Helen'in abisi Dr. Kennedy ile görüşür ve babasının Helen'i onu terk ettiği için öldürdüğünü düşünür. Ancak olaya Miss Marple da dahil olur ve araştımaya devam ederler. Helen'in daha önceden ilişkiye girdiği Walter Fane, Erskine ve Atkinson adındaki adamları bulurlar. Bu arada evde daha önceden çalışan Lily adındaki bir hizmetçi Gwenda'nın gazete ilanına yanıt verir ve ona bildiklerini paylaşmak için Kennedy'nin evine doğru yola çıkar. Ancak o da öldürülür. Fane ve diğerlerinin arabaları da cinayet mahallinin yakınlarında görülmüştür. Acaba katil bu erkeklerden hangisidir? Yoksa olayların tamamen farklı bir açıklaması mı vardır? Gwenda ölümden kurtulabilecek midir? Miss Marple'ın bu konudaki görüşü nedir? Keyifle soluksuz okunan bir roman.
240 syf.
·7/10 puan
Bir Miss Marple hikayesi...
Agatha'nın yarattığı bir karakter. Yaşını almış bir teyze. Ama çözdüğü cinayetler yaşını örtüyor diyebiliriz.
Sivri zekası ve tatlı diliyle onun için hiçbir cinayet, hiçbir katil zor değil.
İyi okumalar...
%12 (28/240)
·Puan vermedi
Agatha Christie'nin oxumaq istədiyim 2-ci romanı. Ancaq yarımçıq saxladım. Çox sıxıcı gəldi mənə. Digər romanını da sevməmişdim. Yəqin ki Agatha Christe oxumağın zamanı gəlməyib.
240 syf.
·8/10 puan
Güzel bir kitap,başları sıktı ama toparladı,karakterlerin analizi çok güzeldi başı hariç çok sürükleyici bir kitap.Aynı zamanda sonu biraz şaşırtıcı bitti benim için.Tadında betimlemeler vardı baymadı.Gayet güzeldi.
239 syf.
·2 günde·Beğendi
Yeni evli genç bir kadın olan Gwenda'nın yıllar sonra İngiltere'ye dönmesi ile başlıyor. Eşinin gelmesini beklerken kendilerine ev bakan Gwenda bir gün bir ev bulur ve çok sever. Kendisini yuvasında gibi hisseder ve satın alır. Onarım çalışmaları sırasında garip şeyler yaşar: Salonda sonradan kapatılmış kapının yerini bilir, çocuk odasındaki duvar kağıdı tam düşündüğü gibidir, bahçede gizlenmiş merdivenleri bulur. Bunlar ona endişe verir ve kuzenin yanına gider. Miss Marple'ın da onlara katıldığı bir gece Malfi Düşesi oyununa giderler. Oyunu çok sever ta ki aktör "Onun yüzünü örtün. Benim gözlerim kamaşıyor, o çok genç öldü..." diyene kadar. Bu sözler, genç kadının gözünün önüne aldıkları evde holde boğularak öldürülmüş bir kadın getirir. Bu kadın Helen'dir. Gwenda delirmeye başladığını düşünürken Miss Marple ona yardım etmeye karar verir. 
240 syf.
·Beğendi·7/10 puan
İyi bayramlar herkese ️ .
Bayramınız mübarek olsun arkadaşlar.
Bayramın ilk gününü bir yorum girerek değerlendirmek istedim.
Agatha Chrıstıe kendi tarzında baya popüler olan bir yazarımız.
Bazı kitapları var ki bilmeyen yok.
Ben D&R indiriminde karşılaştım bu kitapla.
Kalemini bilmediğim için de bir şans vermek istedim.
İyi ki de vermişim diyorum.
Gizem çözmeye bayılıyorum bu kitapta bunu karşıladı.
Gwenda yeni evli bir kadın.
İngiltere’ye taşınmaları gerekiyor.
Ve kadın kocasından önce gidip evi tutup işleri hallediyor.
Evi ilk tuttuğunda kendisini çok mutlu hisseder.
Ta ki ev de gariplikler oluşmaya başlayıncaya kadar.
Bu gariplikler evin tadilat kısmında başladı fakat Gwenda çok dikkat etmemişti.
Ama sonra evde bulduğu şeyler onu korkutur ve kuzeninin yanına gider.
Miss Marple’inde şahit olduğu olay karşısında Gwenda’ya yardım etmeye karar verdi ve olay burda başlıyor.
Gerilim korku ve gizem arıyorsanız bu kitap hepsini karşılıyor.
Herkese iyi okumalar .
240 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10 puan
Agatha Christie kesinlikle tartışmasız , POLİSİYENİN KRALİÇESİ ! Yine akıp giden sürükleyen bir hikaye.Kurgu şahane ve yine katili tahmin edemedim. Seni seviyorum Agatha ️
240 syf.
·11 günde·8/10 puan
Agatha Christie'nin yazdığı son kitap olan uyuyan ölüm beklediğim gibi yine çok etkileyiciydi. Yazarın daha önceden okuduğum kitaplarının etkisi ile katil tahmin ettiğim kişi çıktı. Fakat gerçekten muhteşem bir kurgusu, insanı heyecanlandıran bir anlatımı var. Özellikle son kısımlara doğru, polisiyenin kraliçesi, bütün dikkatinizi bir yöne toplamayı başarıyor. (Sakın kanmayın)

Agatha Christie'nin çok beğendiğim, hayran kaldığım bir romanı olan 'on küçük zenci'yi de -eğer okumadıysanız- mutlaka okumanızı tavsiye ederim.
Esen kalın.
240 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Uyuyan Ölüm baştan sona keyifle okuduğum bir kitap oldu.
Uzun zamandır Agatha Christie'nin Miss Marple'lı bir macerasını okumadığım için onun ne kadar tatlı bir teyze olduğunu unutmuşum.

http://herkitapayribirdunyadir.blogspot.com.tr/...agatha-christie.html
240 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Her kitabında ayrı bir heyecan duyduğum, harika ve çok sevdiğim bir yazar Agatha Christie. Bu kitabındaki olaylara da öncekilerde olduğu gibi hayran kaldım. Gwenda daha küçük bir çocukken yaşadığı eve bilmeden tekrar geri gelir ve eve karşı bir şeyler hisseder sanki orada daha önceden kötü bir şey olmuş gibidir. Fakat ne olduğunu tam olarak hatırlayamaz sadece gerçek olup olmadığı kesin olmayan kesik görüntüler vardır hafızasında ve bu görüntülere göre evde bir cinayet işlenmiştir. Eşiyle birlikte bu gizemin peşine düşen Gwenda çok ilginç gerçeklerle karşılaşır. Yine her zamanki gibi katil hiç beklemediğimiz biri çıkar. Polisiye ve gizem sevenlere tavsiye edebileceğim çok güzel bir kitap
240 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Her kitabında ayrı bir heyecan duyduğum, harika ve çok sevdiğim bir yazar Agatha Christie.
Bu kitabı da beklediğim gibi yine çok etkileyiciydi. Bu defa katil tahmin ettiğim kişi çıktı
Gwenda yeni evine taşındıktan kısa bir süre sonra, garip olaylar meydana gelmeye başlar. Evi modern bir hale sokmak için verdiği uğraşlara rağmen, evin ürkütücü geçmişiyle ilgili pek çok şey öğrenir. Daha kötüsü, merdivenlerden üst kata her çıkışında anlamsız bir korku tüm benliğini sarmaya başlar. Korkuya kapılan Gwenda hayatını kuşatan hayaletlerden kurtulmak için Miss Marple'dan yardım ister. Ve iki kadın, yıllarca önce işlenmiş mükemmel bir cinayeti çözmek için bir araya gelirler.

Polisiye ve gizem sevenlere tavsiye edebileceğim çok güzel bir kitap...
240 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Hikayesi ve olay örgüsü güzel bir polisiye kitaptı. Fakat biraz sıkıcı bie anlatımı vardı (çevirmen kaynaklı da olabilir). Ben yine de size tavsiye ediyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uyuyan Ölüm
Baskı tarihi:
1979
Sayfa sayısı:
198
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınevi
Baskılar:
Uyuyan Ölüm
Uyuyan Ölüm

Kitabı okuyanlar 225 okur

  • Bir Tıp Öğrencisi
  • Rumeysa Karaer

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0