Uzak Noktalara Doğru

8,5/10  (2 Oy) · 
14 okunma  · 
1 beğeni  · 
678 gösterim
Edebiyat dünyasına son yıllarda katılan ve yazdığı öykülerle büyük ilgi toplayan "Cemil Kavukçu"yu, Can Yayınları'nda ilk kez "Uzak Noktalara Doğru" adlı bu öykü kitabıyla tanıtmıştık. Daha sonra "Yalnız Uyuyanlar İçin" adlı ikinci öykü kitabını çıkardık. Cemil Kavukçu, değişik kurgulu, buruk bir tat bırakan öykülerinde, okuru, nasıl bir serüvene doğru sürükleneceğini bilemediği bir yolculuğa çıkarıyor. Öykünün, bittiği yerde başladığı izlenimini ediniyor okur ve yazarın bıraktığı yerden alıp sürdürmek istiyor öyküyü. Kesin bir sonuca bağlanamayan dertler, düşler, umutlar dile getiriliyor bu öykülerde. Ders vermeye kalkışmıyor yazar, yol göstermek istemiyor; anlatımı paylaşması, öyküyü sürdürmesi için kışkırtıyor sanki okuru. Kendilerine doğru yolculuklar tasarlayan insanların öyküsü anlatılıyor kitap boyunca; kimi öykülerde hiç başlamıyor bu yolculuk, kimileriyse yarı yolda yitip gidiyorlar. Yolculuğu sürdürenlerin varacakları nokta ise belli değil."1987 Yaşar Nabi Nayır Öykü Ödülü" sahibi bu genç usta, "Uzak Noktalara Doğru" adlı bu kitabıyla "1996 Sait Faik Öykü Ödülü"nü de kazandı. Bol ödüllü Cemil Kavukçu'nun bu güzel kitabının yeni basımını kıvançla sunuyoruz.
(Arka Kapak)

Ödüller: Sait Faik Öykü Ödülü, 1996
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  131
 • ISBN:
  9789755106618
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Fatih DOĞANCI 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Birbirine çok benzeyen hayatların öyküleri..Bolca yalnızlık, bolca hayal,bolca alkol,sigara...Tüm dikkati ve inceliğine rağmen çok sade kalabilmiş bir dil..Belki ikinci Sait Faik mi demeliyiz Cemil Kavukçu için?

Kitaptan 2 Alıntı

Nihal ALTINIŞIK 
 17 Haz 20:04 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Odamdayım. Her şey birkaç saat önce bıraktığım gibi.Kaldığım yeri bulmam için sayfaların arasına kibrit çöpü şıkıştırdığım roman, boş şarap şişesi ve bardak masada öylece duruyor. Zaman zaman nesnelerin konumları bile nasıl hüzünlü olabiliyor. Pencerenin başına geçip dışarı bakıyorum. Yine yağmur, yine su birikintilerinde oynaşan damlacıklar,yine insansız bir sokak. Hiçbir şey değişmediği halde, her şey nasılda değişmiş görünüyor...

Uzak Noktalara Doğru, Cemil KavukçuUzak Noktalara Doğru, Cemil Kavukçu