Uzak Tepeler

8,3/10  (9 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
553 gösterim
Japon asıllı İngiliz yazar Ishiguro, ilk romanı Uzak Tepeler'de büyük toplumsal dönüşümlerin bireyler üzerindeki yıkıcı etkisini, görev duygusu ile özgürlük arzusu arasındaki çatışmayı ve modern çağda kimlik arayışını ustalıkla anlatıyor.

İngiltere'de yalnız başına yaşayan yaşlı Japon kadını Etsuko'nun büyük kızı Keiko intihar eder. Kısa süre sonra Etsuko'nun küçük kızı Niki annesini ziyarete gelir ama anne kız arasındaki duygusal mesafe, Etsuko'nun anılarına gömülmesiyle daha da artar. İkinci Dünya Savaşı'nın bitişinden sonra ilk kocasıyla birlikte Nagazaki'de yaşayan Etsuko, o yıllarda komşusu Sachiko ve onun küçük kızı Mariko'yla kurduğu arkadaşlığı hatırlar. Bugünle ilgili bazı gerçekleri açıklayabilmek için, geçmişin bu dönemini gözden geçirmeye ihtiyacı vardır.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2012
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789750823343
 • Orijinal Adı:
  A Pale View of Hills
 • Çeviri:
  Pınar Besen
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
RAŞİT ÇAYIRLI 
29 May 20:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Romanın baş karakteri Etsuko aynı zamanda anlatıcısı. Kitap onun Japonya ve İngiltere'deki hayatının iki kesitini anlatıyor. Japonya'da İlk çocuğuna hamile olduğu dönemi ve o çocuğunun İngiltere'de intihar ettiği dönemi. Japonya'daki arkadaşının hüsranla sonuçlanan özgürlük arayaşına tanıklık ederken İngiltere'de ikinci kızı Niki'de bu arayışın başarısına tanıklık edecektir.
İşiguro'nun bu ilk romanınında mükemmel bir geometrik yapı kurarken hiçbir şekilde suniliğe düşmemiş...

Kitaptan 7 Alıntı

seher 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Çocuklarıyla, sefil kocalarıyla uğraşmaktan başka bir şey yapmayan o kadar çok kadın var ki, hepsi de oldukça mutsuzlar. Ama cesaretlerini toplayıp da bunu değiştirecek bir şey de yapmıyorlar. Yaşamlarının sonuna kadar bu böyle sürüp gidiyor."

Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 79)Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 79)
seher 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arada sırada geriye şöyle bir göz atmak iyi olur,olayları gerçek açıları içinde görmeyi sağlar

Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 26)Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 26)
seher 
 13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık iyimser olmaya karar verdim. Mutlu bir geleceğim olacak.
..........bana her zaman ileriye bakmayı sürdürmenin ne kadar önemli olduğunu söyler. Elbette haklı. İnsanlar bunu yapmazlarsa, o zaman bütün her şey yıkıntı( '-yeniden manzarayı gösterdim-') bütün her şey yıkıntı olarak kalır

Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 96)Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 96)
seher 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir öğretmenin emeklerinin meyvesini görmesi için ,öğrencilerin de gönül borçlarını göstermeleri için bir fırsat bu.

Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 26)Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 26)

Belleğin güvenilmez bir şey olabileceğini anlıyorum; çoğunlukla insan hangi koşullarda anımsıyorsa bellek onların rengini büyük oranda taşıyor, burada bir araya getirdiğim anılarım için de geçerli bu kuşkusuz. Örneğin o öğleden sonra yaşadığım şeyin bir önsezi olduğuna, o gün kafamdaki o tatsız imgenin, böyle uzun ve boş saatlerde insanın kafasından geçen sayısız düşlerden tam anlamıyla farklı-çok daha yoğun ve canlı- bir şey olduğuna kendimi inandırmanın bana çekici geldiğini anlıyorum.

Uzak Tepeler, Kazuo IshiguroUzak Tepeler, Kazuo Ishiguro
seher 
15 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Satranç,tutarlı stratejileri sürdürmek demektir.Düşman senin planını bozduysa vazgeçmek değil, hemen bir yenisini yapmak gerekir.Sonunda şah köşeye sıkıştırılana kadar oyun kazanılmış ya da kaybedilmiş değildir.Oyuncularından biri strateji oluşturmaktan vazgeçerse ,oyun tıkanır.Savaşçıların hepsi dağıldığında ortak bir amaçları kalmamıştır,hepsi tek tek hareket eder,işte o zaman kaybedersin.

Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 112)Uzak Tepeler, Kazuo Ishiguro (Sayfa 112)
Kaonashi 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

“Belleğin güvenilmez bir şey olabileceğini anlıyorum; çoğunlukla insan hangi koşullarda anımsıyorsa bellek onların rengini büyük oranda taşıyor, burada bir araya getirdiğim anılarım için de geçerli bu kuşkusuz.”

Uzak Tepeler, Kazuo IshiguroUzak Tepeler, Kazuo Ishiguro