Uzaklara Giden Yol Bir Çocuk Askerin Anıları

7,8/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
1 beğeni  · 
647 gösterim
Bir çocuk askerin gözünden savaş nasıl bir şeydir? İnsan nasıl bir katile dönüşür? Ve nasıl durur? Birçok gazeteci ve romancı, çocuk askerlerin yaşamına dair hayali hikayeler yazdılar. Ancak bunu cehennemin koşullarına dayanarak hayatta kalmayı başaran birinin ağzından dinlemek pek sık rastlanan bir şey değildir...

Şimdi yirmi yedi yaşında olan Ishmael Beah Uzaklara Giden Yol: Bir Çocuk Askerin Anılarında insanı fazlasıyla etkileyen bir hikaye anlatıyor. O; on iki yaşında, sivillere saldıran isyancılardan kaçıp kendine güvenli bir yer bulabilmek için yollara düştü. Bu kitap, yürek burkan bir dürüstlükle aktarılan, sıra dışı ve büyüleyici bir hikayeyi anlatıyor...
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2008
 • Sayfa Sayısı:
  256
 • ISBN:
  9944-820-57-8
 • Orijinal Adı:
  A Long Way Gone
 • Çeviri:
  Tanju Anapa
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 9 Alıntı

Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geceler bizimle bazen kendi diliyle konuşur; ama biz neredeyse onu hiç dinlemeyiz.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 91)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 91)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ben çocukken büyükannem, gökyüzünün ona bakıp onu dinleyenlerle konuştuğunu söylemişti. "Gökyüzünde her şey için cevap ve açıklamalar vardır; her acı, her keder, sevinç ve kafa karışıklığı için..." demişti. O gece gökyüzünün benimle konuşmasını istedim.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 183)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 183)
Emire Nişli 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Geceydi, ay ile yıldızların çekilmelerini seyrederken, ellerimizi alevlere doğru uzatmış, anlatılan hikayeleri dinliyorduk. Kıpkırmızı kor haline gelmiş odunların ışığı karanlığın içinde yüzlerimizi aydınlatırken, incecik bir duman hiç durmaksızın gökyüzüne yükseliyordu.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 241)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 241)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bazı insanları yakalamışlardı; cezalandırılırken canları acıdığı için attıkları çığlıkları duyabiliyordum. Bir kadının keskin ve acı dolu çığlığı ormanın içinde dağılırken, sesindeki korku, damarlarımı delerek dişlerimi kamaştırdı.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 43)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 43)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Beş gün boyunca, gün doğumundan gün batımına kadar, hiç kimseyle karşılaşmadan yürüdüm. Geceleri terk edilmiş köylerde uyuyordum. Her sabah hangi yöne gideceğime karar vererek kendi kaderimi belirliyordum.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 54)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 54)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Biz bataklığı geçtikten sonra, asıl bela baş gösterdi, isyancılar artık havaya değil insanlara ateş etmeye başlamışlardı. İnsanların kasabayı terk etmesini istemiyorlardı; çünkü askerlere karşı kalkan olarak kullanmak üzere sivillere ihtiyaçları vardı. Bir kasabayı ellerine geçirdiklerinde, sivilleri, özellikle kadınlarla çocukları kendileriyle kalmaya zorlamak isyancıların ana hedeflerinden biriydi. Bu şekilde, askeri müdahale gecikeceği için, orada daha uzun süre kalabiliyorlardı.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 31)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 31)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Minibüsün arkasında üç ceset daha vardı; iki kız ve bir erkek çocuk cesedi... Oturdukları yer ve minibüsün tavanı kana bulanmıştı. Gördüğüm şeyden uzaklaşmak istedim ama yapamadım. Ayaklarım uyuşmuş, bütün bedenim donmuştu. Daha sonra adamın ailesiyle birlikte kaçmaya çalıştığını ve isyancıların arabaya ateş ederek ailesindeki herkesi öldürdüğünü öğrendik.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 19)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 19)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir gece bir şarkının sözlerini okurken uyuya kaldığımda başıma bir şey geldi. Aylardır iyi uyumamıştım ve o geceye kadar, gece gündüz Bob Marley'in şarkılarını dinleyip sözlerini yazarak oyalanmış, kabuslardan sakınabilmiştim.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 180)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 180)
Emire Nişli 
06 May 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

O akşam gördüğümüz son feci görüntü, sırtında bebeğini taşıyan bir kadındı. Elbisesine akan ve arkasından damlayan kan yerde iz bırakıyordu. Canını kurtarmak için koşarken sırtındaki bebek vurulup ölmüştü.

Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 20)Uzaklara Giden Yol, İshmael Beah (Sayfa 20)