·
Okunma
·
Beğeni
·
1.722
Gösterim
Adı:
Uzayda Piknik
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755760377
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Пикник на обочине (Piknik na Oboçine)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınevi
Baskılar:
Uzayda Piknik
Uzayda Piknik
"Uzayda Piknik", Sovyet bilimkurgu yazınının dünyada en çok okunan yazarları Ştrugatski kardeşlerin en ünlü romanıdır.

Dünyadışı bir uygarlıktan gelen konuklar, yeryüzünün gelişigüzel birkaç köşesinde yol kenarında piknik yapar gibi bir an konaklayıp gitmişler, ama geride bıraktıkları artıklar, olağandışı teknolojilerinin inanılmaz ürünleri, uğrak yaptıkları yerlerde insan yaşamını, toplum ilişkilerini alt üst etmeye yetmiştir. İnsancı amaçlar, kar ve güç tutkusu, yarışmacılık, silahlanma çılgınlığı, hastalıklı bir toplumda bireylerin çaresizliği ve karanlıkta doğruyu arayışları, Ştrugatskilerin işlediği ana temalardır.
Arkadi ve Boris kardeşlerden okuduğum 2. ve Bilimkurgu klasiklerinden okuduğum 9. kitap oldu Uzayda Piknik. 1972 tarihli bu eser aynı zamanda çoğumuzun bildiği Tarkovsky'nin "Stalker" filmine de konu olmuştur.

Çoğumuz inanıyoruz biliyorum; kâinatta yalnız değiliz. İşte bu düşüncenin üstüne kurulu bir eser Uzayda Piknik. İnsanlık tarihinin en önemli keşfini anlatıyor aynı zamanda.

"Ziyaret Bölgesi" olarak adlandırılan 6 bölgeden bahsediyor yazarlar. Bu 6 bölgeyi ziyaret eden uzaylılar, her bölgede kalıntılar bırakır ve sonra dünyadan ayrılırlar. Tıpkı piknik sonrası insanların bıraktıkları kalıntılar gibi... Ve Stalker (iz sürücü) diye adlandırılan bir grup insan, ziyaret bölgelerinde uzaylıların bıraktıkları kalıntıları toplamak için yasadışı yollarla bölgelere girerler. İşte Uzayda Piknik de 6 ziyaret bölgesinden biri olan Harmont'da geçiyor. Ve tüm bunlar olurken 23 yaşındaki Redrick Schuhart ile karşılaşıyoruz. Aslında Redrick, Uluslararası Dünya Dışı Kültürler Enstitüsü Harmont Şubesi'nde bir laborant. Ancak görünenin dışında da bir yaşamı var onun, o bir stalker hem de en ustalarından. Bölgeyi bilen, tehlikelerden haberdar olan bir usta Redrick.

Ve tüm stalkerların (tabi Redrick'in de) peşinde olduğu "zamazingolar" mevcut ziyaret bölgelerinde. Hiç bitmeyen piller, taşları mücevhere dönüştüren siyah damlacıklar, metabolizma düzenleme bilezikleri ve daha nice "zamazingolar". Ziyaret Bölgeleri'nin tehlikelerine de kısaca değinmek gerekiyor. Bölgeler ziyaret sonrasında robotlar tarafından araştırılsa da stalkerları bekleyen tehlikeler çeşit çeşit. Görüntüsü ile örümcek ağını andıran ve ölümcül etkisi olan gümüş ağ ile kaplı ziyaret bölgeleri. Görünmez olması da işleri daha zor hâle getiriyor. Dokununca en az bir organın kaybedilmesine neden olan cadı jeli, yerçekiminin normalden onlarca kat güçlü olduğu alanlar ve daha niceleri çıkıyor stalkerların karşısına.

Kıyamete Bir Milyar Yıl gibi karanlık bir hava mevcut yine Uzayda Piknik'te de. Okuyucuyu meraklandıran, yaratıcı fikirler sunan ve son derece büyük zekaların ürünü bu güzel eser. Artık İthaki Bilimkurgu serisini yorumlarken kapak tasarımından bahsetmem klişe oldu. Olsun, yine çok güzel ve sade bir tasarıma sahip. Kitaplığımda serinin duruşunu izlemekten alamıyorum kendimi :) Hem çeviri hem kapak hem de sayfaların tasarımı harikaydı. Artık küçük çeviri hatalarını görmezden geliyorum.

Sözün özü, okuduklarınızı çok seveceksiniz. Başlarda yorsa da biraz, ilerledikçe konu bütünlüğü sizi içine çekecek. Şimdi sırada Tanrı Olmak Zor İş ve Pazartesi Cumartesiden Başlar var. Arkadi Ve Boris okumayı çok sevdim ben... :)
Oldukça güzel bir bilim kurgu romanı. Uzaylılar Amerika'da bir yeri ziyaret edip giderler ancak pek çok malzeme bırakırlar. Geldikleri yer kontrol altına alınır ancak cambaz dedikleri hırsızlar bu bölgeden o malzemeleri çalmaktadır. Bunların arasında en yeteneklilerden biri de Redrick Schuhart'dır. Pek çok arkadaşının hayatını kurtarır buna Buzbard Burbridge de dahil. En son olarak Altın Top denen bir maddeyi çalmaya gidecektir. Burbridge yanına birini almasını söyler. Haberi yoktur ancak bu işe gönüllü olan oğlu Arthur Burbridge'dir. İnsanoğlunun duygularını çok gerçekçi bir şekilde anlatan bu roman mutlaka okunması gerekenlerden.
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.110 Oy)7.676 beğeni21.582 okunma766 alıntı84.288 gösterim
 • Fahrenheit 451
  8.4/10 (1.942 Oy)1.660 beğeni4.442 okunma1.931 alıntı38.880 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.753 Oy)6.062 beğeni15.957 okunma2.534 alıntı82.404 gösterim
 • Cesur Yeni Dünya
  8.5/10 (1.747 Oy)1.496 beğeni4.079 okunma916 alıntı29.522 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.196 Oy)8.502 beğeni27.259 okunma768 alıntı132.975 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.852 Oy)8.792 beğeni24.111 okunma1.622 alıntı111.926 gösterim
 • Ben Robot
  8.8/10 (196 Oy)179 beğeni390 okunma64 alıntı4.228 gösterim
 • Otomatik Portakal
  8.1/10 (2.680 Oy)2.254 beğeni7.121 okunma651 alıntı49.154 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.533 Oy)8.482 beğeni25.044 okunma2.282 alıntı108.131 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.328 Oy)12.892 beğeni32.996 okunma3.097 alıntı138.693 gösterim
Ştrugatski kardeşlere yakışır bir bilim kurgu kitabı daha. Kısa bir mola için yerküreyi ziyaret edildiği düşünülen uzaylıların insan üzerindeki etkilerini güzel ve akıcı bir dille okuyucuya aktarılmış. Bu kitabı okuduğunuz zaman insanoğlunun merakı ve çıkarı için neler yapabileceğine şahitlik etmiş oluyorsunuz.
Kitap acayip şekilde hoşuma gitti sanki film izliyormuş gibiydi :) Keşke benimle birlikte biri de okusaydı da kritiğini yapsaydık dedim. Bilimkurgu sevdiğimden mütevellit olabilir bu tabi. Başlarda bahsettiği şeyler oldukça anlamsız geliyor fakat sonlara doğru Aa bu buymus demek diyorsun. Yani ben öyle dedim. Herkesin sevebileceği bir kitap mı ? Bilimkurgu sevenlere tavsiye ederim öncelikle. İlgi çekici bir kitap.
Cok farkli bir kitap, konusu, kisileri, detaylari. Ancak kitapta garip, karamsar ve can sıkıcı bir yan vardi son ana kadar devam eden, kurgusuyla örtüşüyor bu aslinda ama yine de fazla ic daraltiyordu bazen.
Dünyaya gerçekleşen uzaylı ziyaretinin ardından dünya dışı varlıkların bıraktığı enkaz inceleniyor ve herkes bu enkazdan kendine pay biçiyor. Burada uzaylı istilası gibi bir konu yok. Burada anlatılan böyle bir ziyaret ardındaki psikoloji ve insanın üzerinde ziyaretin bıraktığı etkiler. Rus bilimkurgu öncülerinden güzel bir kitap daha. Okuduğum ikinci kitaplarıydı.
İthaki BK Serisinin içinde İşte İnsan kitabının yanında Uzayda Piknik kitabını da çok beklenti içinde kalmadan okudum. Beklenti çok olmayınca hayal kırıklığı da çok olmadı doğal olarak. Lakin bu kitabın kötü olduğu anlamına gelmiyor. Boris ve Arkadiy Strugatskiy kardeşlerin seçtiği konular ve yazım tarzları ortada. Bunu Kıyamete Bir Milyar Yıl'da da gördüm.

Sonuç olarak kütüphanenizde yer edinmesi gereken bir eser. Sizi sıkmadan kendini okutturan ve sonuna doğru daha çok meraklandıran bir kitap.

İyi okumalar.
Rus yazarlardan muhteşem bir bilim kurgu eseri.
Uzaylılar dünyayı ziyaret ettiler, etrafı pislettiler ve gittiler.
Kalan çöplerin peşinde bir dolu insan var !
Ştrugatski kardeşlerin kitaplarının - bana göre - en belirgin özelliği; bilim-kurgu temelli, psikolojik ve sosyolojik özellikler barındıran bir anlatımı olmasıdır. Bilim-kurgu kategorisindeki birçok kitap müthiş keşifler, ilginç icatlar, görkemli olaylarla bezelidir. Fakat Ştrugatskiler bu uzay, evren gibi karmaşık alanların insanda uyandırdığı duyguları, toplumu nasıl etkilediğini anlatmakla ilgililer.
Uzayda Piknik (Aslında Rusça'dan bire bir çevirisi "Yol Kenarında Piknik") Ştrugatski Kardeşler'in Magnum Opus'usudur.
"Piknik. Bir orman canlandır kafanda, bir köy yolu, bir çayır. Bir araba köy yolundan çayıra gidiyor, ellerine şişeler, yemek sepetleri, transistörlü radyolar ve kameralarla bir grup genç arabadan iniyor. Ateş yakıyorlar, çadırlar kuruyorlar, müzik açıyorlar. Sabah olunca da gidiyorlar. Gece boyu olan biteni korkuyla izleyen hayvanlar, kuşlar ve böcekler saklandıkları yerlerden çıkıyorlar. Ne görürler? Otlara dökülmüş benzin ve yağ. Etrafa saçılmış eski bujiler ve filtreler. Çaputlar, patlak ampuller ve geride bırakılmış bir İngiliz anahtarı. Yağdan kirlenmiş gölet. Ve tabii ki işe yaramayan ıvır zıvır; elma çekirdekleri, şeker kağıtları, kamp ateşinden kalan kömürleşmiş odunlar, teneke kutular, şişeler, birinin mendili, birinin çakısı, yırtılmış gazeteler, bozuk paralar, başka bir çayırdan toplanan solmuş çiçekler.”
"... insan bilgi ihtiyacının üstesinden çok kolay gelebiliyor. Ben bu ihtiyacın var olduğuna bile inanmıyorum. Anlamaya ihtiyaç var ama bunun için bilgiye ihtiyaç yok. Mesela Tanrı hipotezi her şeyi anlamak ama hiçbir şey bilmemek için mükemmel bir fırsat sunar. İnsanoğluna son derece basitleştirilmiş bir dünya sistemi ver ve her olguyu bu sisteme dayanarak maruz göster. Böyle bir yaklaşım hiçbir bilgi gerektirmez. Ezberlenmiş birkaç formül, sözde sezgi ve sözde sağduyu yeter."
Avrupa’da benim görmediğim ne var? Ne kadar sıkıcı bir yaşam tarzınız olduğunu biliyorum. Bütün gün deliler gibi çalışıp, bütün gece televizyon seyrediyorsunuz."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uzayda Piknik
Sayfa sayısı:
220
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755760377
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Пикник на обочине (Piknik na Oboçine)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sarmal Yayınevi
Baskılar:
Uzayda Piknik
Uzayda Piknik
"Uzayda Piknik", Sovyet bilimkurgu yazınının dünyada en çok okunan yazarları Ştrugatski kardeşlerin en ünlü romanıdır.

Dünyadışı bir uygarlıktan gelen konuklar, yeryüzünün gelişigüzel birkaç köşesinde yol kenarında piknik yapar gibi bir an konaklayıp gitmişler, ama geride bıraktıkları artıklar, olağandışı teknolojilerinin inanılmaz ürünleri, uğrak yaptıkları yerlerde insan yaşamını, toplum ilişkilerini alt üst etmeye yetmiştir. İnsancı amaçlar, kar ve güç tutkusu, yarışmacılık, silahlanma çılgınlığı, hastalıklı bir toplumda bireylerin çaresizliği ve karanlıkta doğruyu arayışları, Ştrugatskilerin işlediği ana temalardır.

Kitabı okuyanlar 66 okur

 • Semaa!!

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0