Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

8,2/10  (167 Oy) · 
764 okunma  · 
124 beğeni  · 
3.596 gösterim
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  323
 • ISBN:
  9789752890299
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anzaklar ile Çanakkale'de canı pahasına destan yazan kahraman atalarımızın aynı kefede gösterilmesini-hümanist bir yaklaşımla olsa da-hoş bulmuyorum. Bu nedenle kitap edebi anlamda güzel olsa da konu olarak benim hayata bakış açıma ters düşüyor.

Sevda Sevda 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun Beyaz Gelibolu... Kitabı okurken bazen Viki oldum, bazen Beyaz hala, bazen Ali Osman ya da anzak askeri... bir taraftan çok çok uzaklardan amacını bilmediği bir savaşa gelen kandırılmış anzak askerleri, bir taraftan vatanı için mücadele eden bizim askerlerimiz; Lazıyla , Kürdüyle , Çerkeziyle ...Ve büyük dedesini arayan Viki , Viki'ye yardımcı olan Beyaz hala, fazla söze gerek yok ... Muhteşem bir roman çok çok beğendim ..

elif suna ayaz 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 102 günde · 10/10 puan

Bir buker uzuner kitabi daha.. okumaktan buyuk zevk aldigim,okudukta acaba sonunda ne olacak diye merakla bekledigim uzun beyaz bulut.. gercekten tarih yazildigi gibi midir insan bir durup dusunuyor..daha bilmedigimiz neler olabilir o savas gunlerinden..belki zamanla su yuzune cikacak daha ne hikayeler vardir...gelibolu kitabini okuduktan sonra daha fazla bu tarzda kitaplar var mi diye bakmaya basladim..Gerçekten begendigim bir kitap oldu ve baska kitap tavsiyeleri varsa alabilirimm..

Kader Babayiğit 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Üniversite döneminde okumuştum. Çanakkale savaşına anzaklıların gözünden bakmamı sağlamıştı. Beyaz ananın başından geçen olaylar beni öyle etkiledi ki onu görmeyi çok arzuladım ve rüyamda görmüştüm. Bence tarihe mümkün olduğu kadar farklı bakış açılarıyla bakılıp, sağlam fikirlere sahip olmak gerekir. Buket Uzuner de bize böyle bir imkân sunmuş.

Elif Çırlan 
11 Nis 2015 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabı ilk okuduğumda çok beğenmiştim fakat üzerinden iki yıl geçtikten sonra anladım ki aslında tarihimizi karalamak adına yazılmış bir kitapmış. Efsanelere bayılırız Türk milleti olarak, kendi gücümüzün farkında değiliz :)

Beytullah Ömer DUMLU 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar olayı olduğu gibi vermek yerine mektuplarla anlatmış.Farklı anlatım tekniği kullanmış.Başarılı mı derseniz büyük bir bölümü başarılı.Ben kendi açımdan başarılı buldum.Okumanızı tavsiye ederim.Güzel bir konusu var.

Fkoç 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Buket Uzuner'in en çok dikkat çeken romanlarından biri. Çanakkale Savaş'ında ölen dedesini aramaya gelen Yeni Zelandalı kızın, burada öğrendiği büyük sır. Yazılı ve sözlü tarihin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu sorgulamamıza sebep olan bir roman. Konu her ne kadar ilgi çekici olsa da anlatımlarda aynı cümlelerin defalarca tekrarlanarak yazılması doğrusu beni biraz sıktı. Yıllardır bir Buket Uzuner kitabı okumamıştım, unutmuşum, anlatım biraz basit geldi bana. Ama yine de bir emek var tabi ki, ellerine sağlık...

Muharrem Armağan 
25 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Eski okuduğum bir kitap üzerinden tahminen 5 yıl rahat geçmiştir o zamanda önyargılı davranmamak için okudum ama kitabın sonunda önyargılarımda haklı olduğumu gördüm konu itibari ile imkansız olmasa bile böyle bi olayın vuku bulması muhtemelen imkansıza yakındır kitabı okursanız ki tavsiye etmem ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.Ve kitapta en absürd bulduğum yer ise hala aklımdadır yeni zelandalı kız dedesini aramak için Çanakkaleye geliyor ve Çanakkaleyi koruduğunu iddia eden mafya yada sade bi terimle kabadayı tayfası kızı gitmesi için tehdit ediyor sanki kızın geleceğini biliyorlarmışçasına yada böyle bir olaydan haberleri varmış gibi.

Özlem Özkan 
04 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yakın zamanda bir söyleşisine de katıldığım yazar, okumakta geç kaldığım bu kitabı ile bir kez daha beni kendine hayran bıraktı. Yaşayan bir hazine olan yazarın tüm kitaplarının okunması gerektiğini rahatlıkla dile getirebilirim (henüz ben de hepsini okumuş değilim). Salt bir savaş romanı olmayan bu kitap milliyetçi duyguları hareket geçirdiği kadar, asıl vurguyu savaşın insani yönüne yapıyor. Çanakkale üzerine yapılan bir filmin de vizyona girdiği şu günlerde, kitabı okuyup ilgili filmi izlemenin anlamlı olacağını düşünüyorum.

Gülşah Güler 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 7/10 puan

1915'de Çanakkale'de yaşadığımız;yaşına bakılmaksızın, evli-bekar demeden binlerce askerimizin cepheye koşup savaştığı ve vatanı müdafaa uğruna şehit olduğu savaşın gerçeklerini ele alan kitap özellikle içindeki mektuplarla insanda sarsıcı etkiler yaratıyor. Biri Türk diğeri Anzak başkarakterlerin kendi ağzından yazdığı mektuplar (en azından kendi adıma) savaşa diğer tarafın gözüyle de bakabilmeyi sağlıyor. Kesinlikle tavsiye ettiğim, okunması gereken bir kitap...

2 /

Kitaptan 17 Alıntı

Alistair John Taylor'un mektubundan
...Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler, İngilizlerin artık hiç çekinmeden yüzümüze karşı mağrurca söyledikleri gibi sadece "hevesli oğlan çocukları'yız. Asıl kahraman olan Türkler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)

Onun milliyetçiliği pastoral. Yeni Zelanda'nın kırları, ovaları, dağları, ormanları, dağları, okyanusu ve kuşları... Onun vatan sevgisi aşk gibi barışçıl.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 52)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 52)

Kızım adil olmak dünyanın en büyük eziyetidir. Ama bir defa muvaffak olursan, gözündeki perde kalkar, vicdanında körlük biter, artık hür olursun fakat bundan sonda bütün namussuzları çıplak gözle görmek zorunda kalırsın.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 167)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 167)

Cihânı cehennem, hayatlarımızı bedbaht kılan bizzat bizleriz. Biz kendi kendimizin düşmanıyız.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Sevda Sevda 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Birbirini gerçekten seven,gözeten,birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca 'sevgi hakkı'ydı

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 232)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 232)

Gerçek hepimize akıl ve cesaret kapasitemizin alacağı kadar kendini gösterir. Çünkü gerçek hak edilmelidir.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 267 - Remzi Kitabevi)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 267 - Remzi Kitabevi)
Sevda Sevda 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Anadolu'nun dört bir yanından çoluğu çocuğu bırakıp Çanakkale'ye koşmuş Anadolu yiğitleri,Uşakları,Dadaşları,Kürtleri,Can-Kurban'ları... Bu memleketin fertleri aynı ülküyü paylaşmaktadır. BU VATAN BİZİMDİR VE ONU BİRLİKTE MÜDAFAA ETMEKTEYİZ.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 108)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 108)
. 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Önce erkek mi, yoksa insan mı doğulur, bu da bambaşka münakaşa konusu tabi...

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Tuncay YILDIRIM 
 28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ölüm provası
Yaşlıların aniden uykuya dalışları, doğanın küçük ölüm provalarıdır.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 182)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 182)
2 /