Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

·
Okunma
·
Beğeni
·
7.384
Gösterim
Adı:
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.
Anzaklar ile Çanakkale'de canı pahasına destan yazan kahraman atalarımızın aynı kefede gösterilmesini-hümanist bir yaklaşımla olsa da-hoş bulmuyorum. Bu nedenle kitap edebi anlamda güzel olsa da konu olarak benim hayata bakış açıma ters düşüyor.
Kitabın öyküsü, Çanakkale Savaşı sırasında aynı topraklarda savaşmış ataları dışında ortak bir noktası bulunmayan insanların yollarının kesişmesi üzerine kurulu. Yeni Zelandalı bir genç kadın, yaşamını Çanakkale Savaşı'nda kaybetmiş büyük dedesinin en azından mezarını bulabilmek üzere Türkiye'ye geliyor ve iz sürmeye başlıyor. Yolu, Ece Yaylası köyüne düşüyor ve burada bilge nine Beyaz Hala ile tanışıyor. Olaylar da bu karşılaşma ile çok farklı bir boyut kazanmaya başlıyor.

Roman, geçmişle bugün arasında gidip gelen bir çatı üzerine, iki ayrı zaman boyutunu birbirinden net bir şekilde ayıran bir üslupla örülmüş. İnsan okurken, bir yandan bir macera romanının heyecanına, bir yandan ise tarihi bir romanın derinliğine kapılıyor. İki farklı kültürün bakış açıları arasındaki mesafe ile duygular söz konusu olduğundaki benzerlik romanda renkli bir tezat yaratıyor.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, bir çırpıda okunan ama etkisi hayli uzun süren, çok bilindik sanılan geçmişin gizemini ortaya çıkartan heyecan verici bir roman...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.384 Oy)19.151 beğeni43.666 okunma3.024 alıntı184.142 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.939 Oy)8.901 beğeni26.477 okunma2.698 alıntı115.567 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.746 Oy)11.487 beğeni28.641 okunma1.578 alıntı150.061 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.770 Oy)13.489 beğeni34.741 okunma3.451 alıntı146.979 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.614 Oy)9.116 beğeni25.501 okunma1.576 alıntı127.702 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (4.947 Oy)5.627 beğeni18.561 okunma905 alıntı94.304 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.597 Oy)8.881 beğeni28.888 okunma845 alıntı140.510 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.307 Oy)5.153 beğeni18.908 okunma824 alıntı78.014 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.268 Oy)5.921 beğeni15.659 okunma1.766 alıntı67.349 gösterim
 • Olasılıksız
  8.5/10 (6.231 Oy)6.939 beğeni20.262 okunma728 alıntı114.039 gösterim
Uzun Beyaz Gelibolu... Kitabı okurken bazen Viki oldum, bazen Beyaz hala, bazen Ali Osman ya da anzak askeri... bir taraftan çok çok uzaklardan amacını bilmediği bir savaşa gelen kandırılmış anzak askerleri, bir taraftan vatanı için mücadele eden bizim askerlerimiz; Lazıyla , Kürdüyle , Çerkeziyle ...Ve büyük dedesini arayan Viki , Viki'ye yardımcı olan Beyaz hala, fazla söze gerek yok ... Muhteşem bir roman çok çok beğendim ..
Çanakkale zaferinin ne zorluklar altında kazanıldığını kurgulanmış bir hikaye ile hem kendi açımızdan hem de savaşa katılan diğer ülkelerin insanları açısından görmemizi sağlıyor. O kadar severek okudum ki kitabı okumamın üzerinden 1 aydan fazla zaman geçmesine rağmen hala karakterler hayatları gözlerimin önüne geliyor. Buket Uzuner'i in konuları kaleme alışı sade ve anlaşılır olduğu için de hiç sıkılmadan okuyabileceğiniz üzerinde düşünüp milli duygularınızın kabaracağı bir eser olmuş.
Kitabı ikinci okuyuşum olsa da bu seferde farklı tatlar alarak ve gözümden kaçan yerleri görerek okudum. Dünyanın öbür ucundan eceyaylasi köyüne dedesinin izini sürerek gelen , aslında bildiğini düşündüğü tarihi bilgilerin sadece kitaplardan ibaret olmadığını öğrenip aydınlanma yaşayan yeni zelandalı bir turist kızın hikâyesi etrafında geliştiği gorulsede, aslında çok derin bir kitaptır uzun beyaz bulut gelibolu... destanlar yazılarak kazanılan vatan toprağı... daha bilinmeyen nice zorluklar var kimbilir, bugünlere ulaşamamış, anlaşılamamış...
“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”
(3 Mayıs 1915 Arıburnu)
Mustafa Kemal ATATÜRK
uzun beyaz bulut ismi, canakkale savasi'nda bir tepeye dogru yururken kayboldugu soylenen 200 kusur kisilik bir ingiliz alayi'na da gonderme yapmaktadir. bu alay, ustunde uzun beyaz bir bulutun oldugu bir tepeye tirmanmis ancak tepenin diger yanindan ortaya cikmamis ve sonra da kendilerinden haber alinamistir (gorgu taniklari butun alay icinde kayboilduktan sonra yukselip uzaklastigini yemin billah anlatmaktadirlar).
kitapta da bu olay detaylica anlatilmakta ama adam bulutun icinden kosarak gectigi icin hicbir onemi kalmamaktadir. su halde niye uzun uzadiya anlatilmistir, bu sorunun cevabini yazardan baskasinin vermesi mumkun degildir.
Hikayenin ana fikri güzel ama keşke yazar siyasi mesaj vermek için bu kadar uğraşmasaydı dedim.Araya serpiştirmek istediği kişisel düşünceleri kabak gibi ortaya çıkıp çok sırıtmış.Kitap konusu göz önüne alındığında benim için hayal kırıklığı oldu.
Akıcı bir tarih romanı.Yaşanan olaylar her zaman daha çok ilgimi çekmiştir.Yazar milliyetçilik,yurtseverlik, emperyalizm gibi kavramları sorguluyor.Sorgulamasında günümüz ve geçmiş,karakterler ve tabi ki hayattaki seçimlerimiz iç içe geçmiş sekilde.
Çanakkale savaşında ölen büyük dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Yeni Zelandalı Viki, seksen yaşındaki Beyaz nineyle tanışır ve babasının kendisinin büyük dedesi olduğunu idda eder. Bu iddia bütün Türkiye'nin hatta dünyanın gündemine oturur, çünkü bir adam aynı savaşta iki farklı ülkede kahraman olabilir mi? Bu sorunun cevabı akılları karıştıradursun. Beyaz nine ve Viki ellerinde Çanakkale savaşı sırasında yazılmış mektupları birbirine okuyarak sırrı çözmeye çalışırlar. Bakalım çözecekler mi? Okuduğunuzda öğrenirsiniz
Kitap Çanakkale'nin bir köyüne uzaklardan Yeni Zelanda'dan yıllar önceki savaşta dedesini anmaya gelen Anzak kızı Viki'nin gelmesiyle başlıyor.
Hikâyenin diğer karakteri olan Beyaz Hala, köyün en saygıdeğer insanidir. Babası Çanakkale Gazisi Ali Osman Bey'dir. Ali Osman Bey kızıni okutmayi çok istemiş ancak kendisini sevmeyi saplantı haline getiren karısınin kiskancligi yüzünden okutamamis ama kızına kendi çabasıyla iyi bir eğitim vermiştir.
Hikaye Viki'nin büyük bir iddiasıyla başlar. İddia tüm koyun saygınlığını kazanan Beyaz Hala'nin Çanakkale gazisi babasinin; Viki'nin savaşta kaybolan dedesi Alistair John Taylor olduğudur. Bu haber kısa sürede tüm köyü daha sonra tüm ülkeyi hatta tüm Yeni Zelanda yi sarar. Herkes merak içinde kalır. İddia doğru mu? Yoksa yalan mı?
Buket Uzuner'in ilk okuduğum kitabı. Yazar, objektif olmakta çok iyi ve bu çok hoşuma gitti. Çanakkale Savaşlarına hem bizim taraftan hem de Anzaklar tarafından bakma imkanı buldum. On yargilardan sıyrılıp okumak lazım kitabı. Tavsiye ederim.
Bir buker uzuner kitabi daha.. okumaktan buyuk zevk aldigim,okudukta acaba sonunda ne olacak diye merakla bekledigim uzun beyaz bulut.. gercekten tarih yazildigi gibi midir insan bir durup dusunuyor..daha bilmedigimiz neler olabilir o savas gunlerinden..belki zamanla su yuzune cikacak daha ne hikayeler vardir...gelibolu kitabini okuduktan sonra daha fazla bu tarzda kitaplar var mi diye bakmaya basladim..Gerçekten begendigim bir kitap oldu ve baska kitap tavsiyeleri varsa alabilirimm..
Severek okuduğum kitaplardan biriydi. Buket Uzuner ve her zamanki harikası. Savaş kahramanının destansı bir şekilde anlatıldığı akıcı bir anlatıma sahip hoş bir kitap.
...Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler, İngilizlerin artık hiç çekinmeden yüzümüze karşı mağrurca söyledikleri gibi sadece "hevesli oğlan çocukları'yız. Asıl kahraman olan Türkler.
Buket Uzuner
Sayfa 139 - Remzi Kitabevi
Aynı güneşi, aynı dünya üzerinde apayrı şartlarda seyretmek! Bilmek bazen can acıtıcı olabiliyormuş, demek...
Buket Uzuner
Sayfa 132 - Everest Yayınları
Birbirini gerçekten seven, gözeten birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca sevgi hakkı’ydı. Doğal olarak ve kendiliğinden.
İntikam yangını çok acıtır Valideciğim. İnsan o an cinnet geçirmenin hududunda için için ağlayarak bekler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.

Kitabı okuyanlar 1.806 okur

 • İrem
 • Nilden Uludağ
 • Merve Aksak
 • Esra Balcı
 • Selvinaz ATALAY
 • Jekyll Hyde
 • Kader Yılmaz
 • Ayça Benli
 • Birol Seçkin
 • Reyda gül

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%6
18-24 Yaş
%14.6
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%29.5
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.6
Erkek
%21.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.3 (141)
9
%20.2 (101)
8
%24.8 (124)
7
%13.6 (68)
6
%6.2 (31)
5
%3.6 (18)
4
%1.2 (6)
3
%0.8 (4)
2
%0.4 (2)
1
%0.8 (4)

Kitabın sıralamaları