Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

8,3/10  (318 Oy) · 
1.199 okunma  · 
249 beğeni  · 
5.129 gösterim
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  323
 • ISBN:
  9789752890299
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anzaklar ile Çanakkale'de canı pahasına destan yazan kahraman atalarımızın aynı kefede gösterilmesini-hümanist bir yaklaşımla olsa da-hoş bulmuyorum. Bu nedenle kitap edebi anlamda güzel olsa da konu olarak benim hayata bakış açıma ters düşüyor.

Scorpıon 
09 Haz 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı ikinci okuyuşum olsa da bu seferde farklı tatlar alarak ve gözümden kaçan yerleri görerek okudum. Dünyanın öbür ucundan eceyaylasi köyüne dedesinin izini sürerek gelen , aslında bildiğini düşündüğü tarihi bilgilerin sadece kitaplardan ibaret olmadığını öğrenip aydınlanma yaşayan yeni zelandalı bir turist kızın hikâyesi etrafında geliştiği gorulsede, aslında çok derin bir kitaptır uzun beyaz bulut gelibolu... destanlar yazılarak kazanılan vatan toprağı... daha bilinmeyen nice zorluklar var kimbilir, bugünlere ulaşamamış, anlaşılamamış...
“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”
(3 Mayıs 1915 Arıburnu)
Mustafa Kemal ATATÜRK

Sevda Sevda 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun Beyaz Gelibolu... Kitabı okurken bazen Viki oldum, bazen Beyaz hala, bazen Ali Osman ya da anzak askeri... bir taraftan çok çok uzaklardan amacını bilmediği bir savaşa gelen kandırılmış anzak askerleri, bir taraftan vatanı için mücadele eden bizim askerlerimiz; Lazıyla , Kürdüyle , Çerkeziyle ...Ve büyük dedesini arayan Viki , Viki'ye yardımcı olan Beyaz hala, fazla söze gerek yok ... Muhteşem bir roman çok çok beğendim ..

kübra aslan 
05 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

uzun beyaz bulut ismi, canakkale savasi'nda bir tepeye dogru yururken kayboldugu soylenen 200 kusur kisilik bir ingiliz alayi'na da gonderme yapmaktadir. bu alay, ustunde uzun beyaz bir bulutun oldugu bir tepeye tirmanmis ancak tepenin diger yanindan ortaya cikmamis ve sonra da kendilerinden haber alinamistir (gorgu taniklari butun alay icinde kayboilduktan sonra yukselip uzaklastigini yemin billah anlatmaktadirlar).
kitapta da bu olay detaylica anlatilmakta ama adam bulutun icinden kosarak gectigi icin hicbir onemi kalmamaktadir. su halde niye uzun uzadiya anlatilmistir, bu sorunun cevabini yazardan baskasinin vermesi mumkun degildir.

Kitap ve Kahve Delisi 
13 Haz 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

Çanakkale savaşında ölen büyük dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Yeni Zelandalı Viki, seksen yaşındaki Beyaz nineyle tanışır ve babasının kendisinin büyük dedesi olduğunu idda eder. Bu iddia bütün Türkiye'nin hatta dünyanın gündemine oturur, çünkü bir adam aynı savaşta iki farklı ülkede kahraman olabilir mi? Bu sorunun cevabı akılları karıştıradursun. Beyaz nine ve Viki ellerinde Çanakkale savaşı sırasında yazılmış mektupları birbirine okuyarak sırrı çözmeye çalışırlar. Bakalım çözecekler mi? Okuduğunuzda öğrenirsiniz

elif suna ayaz 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 102 günde · 10/10 puan

Bir buker uzuner kitabi daha.. okumaktan buyuk zevk aldigim,okudukta acaba sonunda ne olacak diye merakla bekledigim uzun beyaz bulut.. gercekten tarih yazildigi gibi midir insan bir durup dusunuyor..daha bilmedigimiz neler olabilir o savas gunlerinden..belki zamanla su yuzune cikacak daha ne hikayeler vardir...gelibolu kitabini okuduktan sonra daha fazla bu tarzda kitaplar var mi diye bakmaya basladim..Gerçekten begendigim bir kitap oldu ve baska kitap tavsiyeleri varsa alabilirimm..

Kader Babayiğit 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Üniversite döneminde okumuştum. Çanakkale savaşına anzaklıların gözünden bakmamı sağlamıştı. Beyaz ananın başından geçen olaylar beni öyle etkiledi ki onu görmeyi çok arzuladım ve rüyamda görmüştüm. Bence tarihe mümkün olduğu kadar farklı bakış açılarıyla bakılıp, sağlam fikirlere sahip olmak gerekir. Buket Uzuner de bize böyle bir imkân sunmuş.

Zafer 
30 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde · 7/10 puan

Konusu ilginç fakat işlediği tarihi olaylar bakımından biraz basite indirgenmiş hissi veriyor. Konu daha çarpıcı bir şekilde işlenebilirdi. Sanki kitap daha önceden okunmuş izlenimi verdiği için gizlilik ve merak uyandırma konusunda biraz zayıf kalmış. Meraklı lise öğrencilerinin okuyacağı bir roman denilebilir.

Gelibolu, Savaşından hareketle yazılmış harika bir roman. Buket Uzuner' in yazarlığını her kitabında beğendim. Bence nefis bir hikâye çıkarmış. Çok yaratıcı buldum. Üslubu ve dili bende hep hayranlık uyandırmıştır. Türkçesi farklı ve ilginçtir. Okumadan olmaz.

Ayça Konçina 
10 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dolu dolu tarih. Konunun etkileyiciliği, anlatımın duruluğuyla birleşmiş ve ortaya muhteşem bir kitap çıkmış. Dönemsel olarak tarihe ilginiz varsa, o dönemde Çanakkale'de oluşan efsanelere ilginiz varsa, tarihi içiniz ürpererek okuyorsanız kesinlikle tavsiye ederim.

5 /

Kitaptan 140 Alıntı

Alistair John Taylor'un mektubundan
...Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler, İngilizlerin artık hiç çekinmeden yüzümüze karşı mağrurca söyledikleri gibi sadece "hevesli oğlan çocukları'yız. Asıl kahraman olan Türkler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)
Emrah Günal 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkekler kadınların onları ne zaman kıskandıklarını anlamakta beceriksizdirler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Emrah Günal 
29 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birbirini gerçekten seven, gözeten birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca sevgi hakkı’ydı. Doğal olarak ve kendiliğinden.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner

Söyleyecek çok sözü olanların söze nerden başlayacaklarını bilmedikleri zamanlardan biriydi.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 36)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 36)
Zeynep 
17 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İntikam yangını çok acıtır Valideciğim. İnsan o an cinnet geçirmenin hududunda için için ağlayarak bekler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 113)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 113)
Tuğba ... 
25 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Gerçekten de çocukken yenilen çikolatalar bambaşka oluyordu.Bu çocukların tat alma duygularıyla mı,yoksa çocukluğun temsil ettiği masumiyet duygusunun yarattığı bir nostaljik yanılsamayla mı ilgiliydi....

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 220)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 220)

Öyle ki, eğer bir gün iyileşse, düzgün konuşan, hatırlayan ve iki günü birbirine uyan biri olsa, asıl o zaman onu hasta sanacaklardı.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 17)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 17)

"Ağlıyormuş zavallı... Bir başına, yapyalnız, yabancı kadın ağlıyormuş... Bak şu işe marı..."

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 29)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 29)
Zeitgeist 
 13 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ancak bir ananın evladına baktığında gözlerini ağzına kadar dolduran tolerans,sevgi ve her fedekarlığa hazır olmanın emsalsiz kuvveti.Bu kuvvet öyle emsalsizdir ki,dünyananın en küvvetli,cesur ve tecrübeli askeri bile bir ananın bu kuvvetiyle rekabet edemez.Bir ananın ancak evladı için sakladığı ve onun uğruna her şeyi göze alan tabiatüstü kuvvetidir ki,erkeklerin bir kadınla asla başa çıkamayacağı bir şeydir.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 135)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 135)
BuMesele.com 
 28 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Tuhaf değil mi, insan kendi ülkesindeyken farkına varmadığı bazı gerçekleri oradan uzaklaşınca görebiliyor.”
http://www.bumesele.com/...libolu-buket-uzuner/

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Everest Yayınları)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Everest Yayınları)