Uzun Beyaz Bulut GeliboluBuket Uzuner

·
Okunma
·
Beğeni
·
6.903
Gösterim
Adı:
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.
Anzaklar ile Çanakkale'de canı pahasına destan yazan kahraman atalarımızın aynı kefede gösterilmesini-hümanist bir yaklaşımla olsa da-hoş bulmuyorum. Bu nedenle kitap edebi anlamda güzel olsa da konu olarak benim hayata bakış açıma ters düşüyor.
Kitabın öyküsü, Çanakkale Savaşı sırasında aynı topraklarda savaşmış ataları dışında ortak bir noktası bulunmayan insanların yollarının kesişmesi üzerine kurulu. Yeni Zelandalı bir genç kadın, yaşamını Çanakkale Savaşı'nda kaybetmiş büyük dedesinin en azından mezarını bulabilmek üzere Türkiye'ye geliyor ve iz sürmeye başlıyor. Yolu, Ece Yaylası köyüne düşüyor ve burada bilge nine Beyaz Hala ile tanışıyor. Olaylar da bu karşılaşma ile çok farklı bir boyut kazanmaya başlıyor.

Roman, geçmişle bugün arasında gidip gelen bir çatı üzerine, iki ayrı zaman boyutunu birbirinden net bir şekilde ayıran bir üslupla örülmüş. İnsan okurken, bir yandan bir macera romanının heyecanına, bir yandan ise tarihi bir romanın derinliğine kapılıyor. İki farklı kültürün bakış açıları arasındaki mesafe ile duygular söz konusu olduğundaki benzerlik romanda renkli bir tezat yaratıyor.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, bir çırpıda okunan ama etkisi hayli uzun süren, çok bilindik sanılan geçmişin gizemini ortaya çıkartan heyecan verici bir roman...
 • Mutluluk
  8.3/10 (976 Oy)994 beğeni4.174 okunma365 alıntı18.544 gösterim
 • Leyla'nın Evi
  8.5/10 (782 Oy)757 beğeni2.733 okunma222 alıntı10.682 gösterim
 • Son Ada
  8.8/10 (1.395 Oy)1.342 beğeni3.974 okunma549 alıntı16.412 gösterim
 • Füreya
  8.5/10 (348 Oy)311 beğeni1.649 okunma220 alıntı7.027 gösterim
 • Doğu'nun Limanları
  8.4/10 (951 Oy)869 beğeni3.062 okunma537 alıntı11.745 gösterim
 • Nefes Nefese
  8.4/10 (504 Oy)451 beğeni2.214 okunma89 alıntı8.351 gösterim
 • Koku
  8.6/10 (926 Oy)815 beğeni2.821 okunma325 alıntı16.250 gösterim
 • Sevdalinka
  8.3/10 (519 Oy)462 beğeni2.277 okunma224 alıntı8.717 gösterim
 • Umut
  8.2/10 (368 Oy)352 beğeni1.782 okunma87 alıntı5.478 gösterim
 • Benim Adım Kırmızı
  8.1/10 (660 Oy)563 beğeni2.425 okunma447 alıntı13.269 gösterim
Uzun Beyaz Gelibolu... Kitabı okurken bazen Viki oldum, bazen Beyaz hala, bazen Ali Osman ya da anzak askeri... bir taraftan çok çok uzaklardan amacını bilmediği bir savaşa gelen kandırılmış anzak askerleri, bir taraftan vatanı için mücadele eden bizim askerlerimiz; Lazıyla , Kürdüyle , Çerkeziyle ...Ve büyük dedesini arayan Viki , Viki'ye yardımcı olan Beyaz hala, fazla söze gerek yok ... Muhteşem bir roman çok çok beğendim ..
Kitabı ikinci okuyuşum olsa da bu seferde farklı tatlar alarak ve gözümden kaçan yerleri görerek okudum. Dünyanın öbür ucundan eceyaylasi köyüne dedesinin izini sürerek gelen , aslında bildiğini düşündüğü tarihi bilgilerin sadece kitaplardan ibaret olmadığını öğrenip aydınlanma yaşayan yeni zelandalı bir turist kızın hikâyesi etrafında geliştiği gorulsede, aslında çok derin bir kitaptır uzun beyaz bulut gelibolu... destanlar yazılarak kazanılan vatan toprağı... daha bilinmeyen nice zorluklar var kimbilir, bugünlere ulaşamamış, anlaşılamamış...
“Benimle beraber burada muharebe eden askerler kesin olarak bilmelidir ki, bize verilen namus görevini eksiksiz yapmak için bir adım geri gitmek yoktur. Uyku, dinlenme aramanın, bu dinlenmeden yalnız bizim değil, bütün milletimizin sonsuza kadar mahrum kalmasına sebep olacağını hepinize hatırlatırım.”
(3 Mayıs 1915 Arıburnu)
Mustafa Kemal ATATÜRK
uzun beyaz bulut ismi, canakkale savasi'nda bir tepeye dogru yururken kayboldugu soylenen 200 kusur kisilik bir ingiliz alayi'na da gonderme yapmaktadir. bu alay, ustunde uzun beyaz bir bulutun oldugu bir tepeye tirmanmis ancak tepenin diger yanindan ortaya cikmamis ve sonra da kendilerinden haber alinamistir (gorgu taniklari butun alay icinde kayboilduktan sonra yukselip uzaklastigini yemin billah anlatmaktadirlar).
kitapta da bu olay detaylica anlatilmakta ama adam bulutun icinden kosarak gectigi icin hicbir onemi kalmamaktadir. su halde niye uzun uzadiya anlatilmistir, bu sorunun cevabini yazardan baskasinin vermesi mumkun degildir.
Hikayenin ana fikri güzel ama keşke yazar siyasi mesaj vermek için bu kadar uğraşmasaydı dedim.Araya serpiştirmek istediği kişisel düşünceleri kabak gibi ortaya çıkıp çok sırıtmış.Kitap konusu göz önüne alındığında benim için hayal kırıklığı oldu.
Akıcı bir tarih romanı.Yaşanan olaylar her zaman daha çok ilgimi çekmiştir.Yazar milliyetçilik,yurtseverlik, emperyalizm gibi kavramları sorguluyor.Sorgulamasında günümüz ve geçmiş,karakterler ve tabi ki hayattaki seçimlerimiz iç içe geçmiş sekilde.
Çanakkale savaşında ölen büyük dedesinin kayıp mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Yeni Zelandalı Viki, seksen yaşındaki Beyaz nineyle tanışır ve babasının kendisinin büyük dedesi olduğunu idda eder. Bu iddia bütün Türkiye'nin hatta dünyanın gündemine oturur, çünkü bir adam aynı savaşta iki farklı ülkede kahraman olabilir mi? Bu sorunun cevabı akılları karıştıradursun. Beyaz nine ve Viki ellerinde Çanakkale savaşı sırasında yazılmış mektupları birbirine okuyarak sırrı çözmeye çalışırlar. Bakalım çözecekler mi? Okuduğunuzda öğrenirsiniz
Kitap Çanakkale'nin bir köyüne uzaklardan Yeni Zelanda'dan yıllar önceki savaşta dedesini anmaya gelen Anzak kızı Viki'nin gelmesiyle başlıyor.
Hikâyenin diğer karakteri olan Beyaz Hala, köyün en saygıdeğer insanidir. Babası Çanakkale Gazisi Ali Osman Bey'dir. Ali Osman Bey kızıni okutmayi çok istemiş ancak kendisini sevmeyi saplantı haline getiren karısınin kiskancligi yüzünden okutamamis ama kızına kendi çabasıyla iyi bir eğitim vermiştir.
Hikaye Viki'nin büyük bir iddiasıyla başlar. İddia tüm koyun saygınlığını kazanan Beyaz Hala'nin Çanakkale gazisi babasinin; Viki'nin savaşta kaybolan dedesi Alistair John Taylor olduğudur. Bu haber kısa sürede tüm köyü daha sonra tüm ülkeyi hatta tüm Yeni Zelanda yi sarar. Herkes merak içinde kalır. İddia doğru mu? Yoksa yalan mı?
Buket Uzuner'in ilk okuduğum kitabı. Yazar, objektif olmakta çok iyi ve bu çok hoşuma gitti. Çanakkale Savaşlarına hem bizim taraftan hem de Anzaklar tarafından bakma imkanı buldum. On yargilardan sıyrılıp okumak lazım kitabı. Tavsiye ederim.
Bir buker uzuner kitabi daha.. okumaktan buyuk zevk aldigim,okudukta acaba sonunda ne olacak diye merakla bekledigim uzun beyaz bulut.. gercekten tarih yazildigi gibi midir insan bir durup dusunuyor..daha bilmedigimiz neler olabilir o savas gunlerinden..belki zamanla su yuzune cikacak daha ne hikayeler vardir...gelibolu kitabini okuduktan sonra daha fazla bu tarzda kitaplar var mi diye bakmaya basladim..Gerçekten begendigim bir kitap oldu ve baska kitap tavsiyeleri varsa alabilirimm..
Severek okuduğum kitaplardan biriydi. Buket Uzuner ve her zamanki harikası. Savaş kahramanının destansı bir şekilde anlatıldığı akıcı bir anlatıma sahip hoş bir kitap.
Kitabı çok beğenmedim ben, spoiler vermek gerekirse,Çanakkale'de bir Türk askerinin yerine başka bir asker geçer ve artık o olmuştur.Sonrasında torunu gelir bulunur bu şekilde kitap fakat kitabın tamamen kurgu olması beni üzdü ve puanını düşürmeme sebep olan şeylerden birisi buydu.Ötekisi de ne güzel savaş dönemlerinin anlatıldığı mektupların olduğu güzelim kitaba aşkı karıştırmışlar.Bu beni üzdü.Yine de okumak isterseniz bu şekilde güzel bir kitap.
...Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler, İngilizlerin artık hiç çekinmeden yüzümüze karşı mağrurca söyledikleri gibi sadece "hevesli oğlan çocukları'yız. Asıl kahraman olan Türkler.
Buket Uzuner
Sayfa 139 - Remzi Kitabevi
Aynı güneşi, aynı dünya üzerinde apayrı şartlarda seyretmek! Bilmek bazen can acıtıcı olabiliyormuş, demek...
Buket Uzuner
Sayfa 132 - Everest Yayınları
Birbirini gerçekten seven, gözeten birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca sevgi hakkı’ydı. Doğal olarak ve kendiliğinden.
İntikam yangını çok acıtır Valideciğim. İnsan o an cinnet geçirmenin hududunda için için ağlayarak bekler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uzun Beyaz Bulut Gelibolu
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
323
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752890299
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.

Kitabı okuyanlar 1.668 okur

 • Adil Adem
 • Yağmur Parlar
 • sosyolog
 • İrem Şahin
 • Nihal Bozkurt
 • İlkyaz Aydın
 • Nurgül Bodur
 • Sarı Çiçek
 • Kamil Sayılan
 • Güneş Köksal

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.2
14-17 Yaş
%6
18-24 Yaş
%14.6
25-34 Yaş
%31
35-44 Yaş
%29.5
45-54 Yaş
%11.7
55-64 Yaş
%1.7
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%78.6
Erkek
%21.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.6 (133)
9
%20 (93)
8
%24.5 (114)
7
%14 (65)
6
%6 (28)
5
%3.9 (18)
4
%1.3 (6)
3
%0.6 (3)
2
%0.4 (2)
1
%0.6 (3)

Kitabın sıralamaları