Uzun Beyaz Bulut Gelibolu

8,2/10  (201 Oy) · 
865 okunma  · 
153 beğeni  · 
3.825 gösterim
Çanakkale 2000 Çanakkale Savaşları'nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı'nda bastonuyla dolaşan Türk Nine'nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı Çanakkale 1915 Osmanlı teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor'ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır? Buket Uzuner, romancılığının doruklarında bir başyapıta daha imza atıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2016
 • Sayfa Sayısı:
  323
 • ISBN:
  9789752890299
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vedat Baysal 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Anzaklar ile Çanakkale'de canı pahasına destan yazan kahraman atalarımızın aynı kefede gösterilmesini-hümanist bir yaklaşımla olsa da-hoş bulmuyorum. Bu nedenle kitap edebi anlamda güzel olsa da konu olarak benim hayata bakış açıma ters düşüyor.

Sevda Sevda 
 22 Haz 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Uzun Beyaz Gelibolu... Kitabı okurken bazen Viki oldum, bazen Beyaz hala, bazen Ali Osman ya da anzak askeri... bir taraftan çok çok uzaklardan amacını bilmediği bir savaşa gelen kandırılmış anzak askerleri, bir taraftan vatanı için mücadele eden bizim askerlerimiz; Lazıyla , Kürdüyle , Çerkeziyle ...Ve büyük dedesini arayan Viki , Viki'ye yardımcı olan Beyaz hala, fazla söze gerek yok ... Muhteşem bir roman çok çok beğendim ..

kübra aslan 
05 May 19:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

uzun beyaz bulut ismi, canakkale savasi'nda bir tepeye dogru yururken kayboldugu soylenen 200 kusur kisilik bir ingiliz alayi'na da gonderme yapmaktadir. bu alay, ustunde uzun beyaz bir bulutun oldugu bir tepeye tirmanmis ancak tepenin diger yanindan ortaya cikmamis ve sonra da kendilerinden haber alinamistir (gorgu taniklari butun alay icinde kayboilduktan sonra yukselip uzaklastigini yemin billah anlatmaktadirlar).
kitapta da bu olay detaylica anlatilmakta ama adam bulutun icinden kosarak gectigi icin hicbir onemi kalmamaktadir. su halde niye uzun uzadiya anlatilmistir, bu sorunun cevabini yazardan baskasinin vermesi mumkun degildir.

elif suna ayaz 
06 Kas 2016 · Kitabı okudu · 102 günde · 10/10 puan

Bir buker uzuner kitabi daha.. okumaktan buyuk zevk aldigim,okudukta acaba sonunda ne olacak diye merakla bekledigim uzun beyaz bulut.. gercekten tarih yazildigi gibi midir insan bir durup dusunuyor..daha bilmedigimiz neler olabilir o savas gunlerinden..belki zamanla su yuzune cikacak daha ne hikayeler vardir...gelibolu kitabini okuduktan sonra daha fazla bu tarzda kitaplar var mi diye bakmaya basladim..Gerçekten begendigim bir kitap oldu ve baska kitap tavsiyeleri varsa alabilirimm..

Kader Babayiğit 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Üniversite döneminde okumuştum. Çanakkale savaşına anzaklıların gözünden bakmamı sağlamıştı. Beyaz ananın başından geçen olaylar beni öyle etkiledi ki onu görmeyi çok arzuladım ve rüyamda görmüştüm. Bence tarihe mümkün olduğu kadar farklı bakış açılarıyla bakılıp, sağlam fikirlere sahip olmak gerekir. Buket Uzuner de bize böyle bir imkân sunmuş.

Gelibolu, Savaşından hareketle yazılmış harika bir roman. Buket Uzuner' in yazarlığını her kitabında beğendim. Bence nefis bir hikâye çıkarmış. Çok yaratıcı buldum. Üslubu ve dili bende hep hayranlık uyandırmıştır. Türkçesi farklı ve ilginçtir. Okumadan olmaz.

Beytullah Ömer DUMLU 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazar olayı olduğu gibi vermek yerine mektuplarla anlatmış.Farklı anlatım tekniği kullanmış.Başarılı mı derseniz büyük bir bölümü başarılı.Ben kendi açımdan başarılı buldum.Okumanızı tavsiye ederim.Güzel bir konusu var.

Fkoç 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Buket Uzuner'in en çok dikkat çeken romanlarından biri. Çanakkale Savaş'ında ölen dedesini aramaya gelen Yeni Zelandalı kızın, burada öğrendiği büyük sır. Yazılı ve sözlü tarihin insan hayatında ne kadar önemli olduğunu sorgulamamıza sebep olan bir roman. Konu her ne kadar ilgi çekici olsa da anlatımlarda aynı cümlelerin defalarca tekrarlanarak yazılması doğrusu beni biraz sıktı. Yıllardır bir Buket Uzuner kitabı okumamıştım, unutmuşum, anlatım biraz basit geldi bana. Ama yine de bir emek var tabi ki, ellerine sağlık...

özlem yıldız 
13 May 12:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çanakkale savaslarinda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu'ya gelen gelen Zellandali bir kadini ve Beyaz Halanin 85 yillik sırrını anlatıyor. Kesinlikle okunmasi gereken bir kitap. Uzun Beyaz Bulut'un asil hikayesini anlatıyor. Herkese öneririm.

Merve özkan 
29 Mar 12:17 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ünv. Bir hocamın ısrarıyla okumuştum . Buket Uzuner'ledetanışmamda böyle oldu zaten . Sonrasında severek cogu kitabını okudum . Uzun beyaz bulut geliboluyu tavaiyw ederim.

3 /

Kitaptan 121 Alıntı

Alistair John Taylor'un mektubundan
...Kahramanlık zorla olmaz. Vatana gelince... Burası Türklerin vatanı ve bu savaş bizim savaşımız değil. Bizler, İngilizlerin artık hiç çekinmeden yüzümüze karşı mağrurca söyledikleri gibi sadece "hevesli oğlan çocukları'yız. Asıl kahraman olan Türkler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 139 - Remzi Kitabevi)
Emrah Günal 
29 Mar 04:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Erkekler kadınların onları ne zaman kıskandıklarını anlamakta beceriksizdirler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Emrah Günal 
29 Mar 04:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Birbirini gerçekten seven, gözeten birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca sevgi hakkı’ydı. Doğal olarak ve kendiliğinden.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Zeynep Avar 
17 Mar 21:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İntikam yangını çok acıtır Valideciğim. İnsan o an cinnet geçirmenin hududunda için için ağlayarak bekler.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 113)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 113)

Onun milliyetçiliği pastoral. Yeni Zelanda'nın kırları, ovaları, dağları, ormanları, dağları, okyanusu ve kuşları... Onun vatan sevgisi aşk gibi barışçıl.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 52)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 52)
bumesele.com 
 28 Mar 13:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

“Tuhaf değil mi, insan kendi ülkesindeyken farkına varmadığı bazı gerçekleri oradan uzaklaşınca görebiliyor.”

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Everest Yayınları)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Everest Yayınları)

Kızım adil olmak dünyanın en büyük eziyetidir. Ama bir defa muvaffak olursan, gözündeki perde kalkar, vicdanında körlük biter, artık hür olursun fakat bundan sonda bütün namussuzları çıplak gözle görmek zorunda kalırsın.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 167)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 167)

Cihânı cehennem, hayatlarımızı bedbaht kılan bizzat bizleriz. Biz kendi kendimizin düşmanıyız.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket UzunerUzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner
Sevda Sevda 
19 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Birbirini gerçekten seven,gözeten,birbirini önemseyen insanların birbirleri üzerinde manevi bir hakkı oluşuyordu ve bu yalnızca 'sevgi hakkı'ydı

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 232)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 232)

Gerçek hepimize akıl ve cesaret kapasitemizin alacağı kadar kendini gösterir. Çünkü gerçek hak edilmelidir.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 267 - Remzi Kitabevi)Uzun Beyaz Bulut Gelibolu, Buket Uzuner (Sayfa 267 - Remzi Kitabevi)