Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer

8,0/10  (3 Oy) · 
11 okunma  · 
4 beğeni  · 
417 gösterim
"Bazen sislere gömülen, bazen de tipiyle uğuldayan ova, Palandöken'in devasa hayaleti, ağırlaşan toprak, ağaran tepeler, ağaran düzlükler, hastaların iniltisi, Nizamettin'in oradan oraya koşuşturan silueti, hayvanlarla peksimetlerini paylaşanlar, henüz ölmüş, amele mangalarının gömmesi için şosenin kıyısına bırakılmış, çarığı, kaputu yağmalanmış, ağızları, gözleri açık kalmış erler; atıştıran kar, tipiye dönen kar, kağnıların ezgisi, moraran ayaklar, bacaklar, günden güne yakınlaşan gökyüzü, beyaz, beyaz, beyaz…"

Hüsnü Arkan'ın Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer'i, baytar yüzbaşı olarak katıldığı Sarıkamış Muharebesi'nde Ruslara esir düşen ve Rusya'da geçirdiği uzun yıllardan sonra, doğduğu İstanbul'a 12 Eylül 1980 darbesini önceleyen günlerde, yaşı yüzü aşkın bir "Büyükdede" olarak dönen Abdülhalim Bey'in hikâyesi. Arkan, dört kuşağı içine alan romanında 12 Eylül 1980 öncesinin gerilimli ortamını ustalıkla yansıtıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2013
 • Sayfa Sayısı:
  296
 • ISBN:
  9786054764754
 • Yayınevi:
  Kırmızı Kedi Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ezgi güler 
02 Haz 09:44 · Kitabı okudu · Puan vermedi

hüsnü arkanı cok sevmeme ragmen bu kitabi begenmedim.hikayenin havada ve amacsiz kaldigini dusunuyorum.cok bolunmus ve sonu anlamsiz bir not noktalanmis

Umut Çalışan 
04 Nis 08:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazarın müzisyen kimliğinin ağır bastığı şiirsel bir anlatım göze çarpıyor. 1. Dünya Savaşında Ruslar a esir düşen bir Osmanlı subayının 80 yıllarda geri dönüşünü anlatıyor. Klasik bir geri döndüğünde bıraktığını bulamayanların hikayesi değil. Ne savaşa, ne zamana lanet eden bu adam "Bunu sen istedin Abdülhalim" diyerek en çok kendini suçluyor. http://www.umutcalisan.com/...gun-bittigi-yer.html

Kitaptan 1 Alıntı

5 Mayıs
Beni eski sokaklardan bir ses çağırıyor
Gidince kaybedecek bişey kalmıyor
Bu güller var ya bu güller,bu bahar akşamında
Ben bu gece mayısın beşiyim

Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer, Hüsnü Arkan (5 Mayıs Şarkı Sözleri)Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer, Hüsnü Arkan (5 Mayıs Şarkı Sözleri)