Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.618
Gösterim
Adı:
Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055162887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Uzunharmanlar
Uzunharmanlar
Kaçtınsa kaçmışındır, dönemezsin, denklem bu! Unutma, her korkuda binlerce eminlik vardır, göz karasında onca aydınlık mevcut...
Meselesi hiç bitmeyen, Ankaralı Erzurumlu Teyze.
Evinin direği, canının paresi horoz Rıza.
Koca bekleyen Ayla, mümkünse hiç evlenmesin Leyla, başlarında hanım ağa Havvanım.
Mahallenin beyi, âlemin abisi Beyabi.
Kaporta boyada, ayar azarda dünya devi Kirkor Usta.
Ve Aspendos. Ve Leyla. Ve Misafir. Ve hayat. Ve ölüm.
Şımarmak bu kadar mı yakışmaz böyle bir ahuya?
Musa tüm lükslerini, ailesinin servetini, diplomasını geride bıraktı. Uzunharmanlar'da en baştan, bir kez daha hayata başlayacak. Sanki hiç yaşamamış, sanki hep burada yaşamış gibi. Saniye kadar uzun, ömür kadar kısa bir konaklama olacak bu. Bir de komşular bu kadar tuhaf davranmasa, bir de evden böyle tuhaf sesler gelmese, bir de geceleri akmış makyajıyla şu düşmüş peri bir görünüp bir kaybolmasa...

Sezgin Kaymaz hayat kadar fantastik bir öykü fısıldıyor bu kez. Var olmaya, yok olmaya, bir olmaya dair modern bir masal anlatıyor. Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, tekinsiz diyarlara edebi bir yolculuk.
Gerçek arayışta... Önce bulacaksın, hakiki arama bulduktan sonra...
Buldun mu? O zaman şimdi ara.
Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, yazarlığının yirminci yılında Sezgin Kaymaz'ı bir kez daha keşfetmeye, dilin sınırlarını yoklamaya bir davet.
(Tanıtım Bülteninden)
Sezgin Kaymaz.
Belki ilk defa duydunuz bu ismi, "aaa bu yazar da kim" dediniz içinizden. Benim gibi yeni tanıyorsanız kendisini çok büyük bir kayıptasınız çünkü, Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir'e aşık oldum ben. Tek kelimeyle harika bir kitaptı! Uzun zamandır, bu kadar merakla, bu kadar büyük bir hazla okuduğum bir kitapla karşılaşmamıştım.


Kitabın içeriğine gelecek olursam az birazcık fantastik öge içeriyor ama, Türk fantastiği biçiminde, "Türklerin fantastiği ne kadar olur" diyorsunuz içinizden biliyorum, cinler falanlar filanlar geçiyor aklınızdan, onu da biliyorum ama hayır! Acayippp eğlenceli bir kitap. Bayıldım... Fantastik diyorum, fantastik ama, öyle böyle değil... Acayip değişik bir kitap eminim benzerini okumadınız bu güne kadar.
Kesinlikle ve kesinlikle okumalısınız. Çünkü bu kadar bayıla bayıla, kahkahalarla okuyacağım bir kitap bulamamıştım uzun zamandır. Bir baktım " tamamdır, bu tam senin kafadan, devam et bakalım" dedim kendi kendime, bir baktım "abiii bu nediiir :) " falan oldum. Ve bingo! Sonunda aranan kanı bulmuştum. Biraz kafanızı dağıtmak istiyorsanız sizin için çok iyi bir seçim olacak Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir. Kalemi, yazılış biçimi, "klasik Türk erkeği" deyince aklınıza nasıl bir tip geliyorsa, aynı öyle. Eksiği- fazlası eminim yoktur, çünkü bu kitabın içinde her şey var! Ayrıca kitabın içerisinde güldürücü ögeleriden ziyade, öğretici ögeleri de çok fazlaydı. Yalın, akıcı, konuşma dilinde yazılmış bir kitap, eminim ki siz de çok beğeneceksiniz.

İlk Sezgin Kaymaz kitabım ama asla son olmayacak. Ve unutmadan, kitapla alakalı en önemli maddemiz denklem! Hayat bir denklemdir, ve siz bu kitabı okuduktan sonra bunu çok daha iyi anlayacaksınız. Uzun lafın kısası hayatın ta kendisiydi bu kitap.
Al da oku olur mu, incelememi okuyup da hemen kaçma! Çünkü kaçmışsan kaçmışsındır, dönemezsin! Denklem bu!
Kitaplı günler dilerim...
Aman Allahım ne kadar az kişi okumuş bu güzelim kitabı. Kurgusu ayrı, dili ayrı, anlatımı ayrı övgüyü hakediyor.
Tuhaflıklar içinde geçen, insanı meraklandıran, çaykoliklere kendilerini özel hissettiren eğlenceli bir kitap.
Yeni yazar keşfetmek isteyenlere şiddetle tavsiye ediyorum.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.644 Oy)18.195 beğeni41.241 okunma2.666 alıntı173.565 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.196 Oy)8.502 beğeni27.260 okunma768 alıntı132.976 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.852 Oy)8.792 beğeni24.111 okunma1.622 alıntı111.929 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.418 Oy)11.090 beğeni27.437 okunma1.494 alıntı144.351 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.753 Oy)6.062 beğeni15.957 okunma2.535 alıntı82.405 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.245 Oy)8.678 beğeni24.162 okunma1.278 alıntı118.822 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.533 Oy)8.482 beğeni25.044 okunma2.282 alıntı108.131 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.110 Oy)7.676 beğeni21.583 okunma766 alıntı84.293 gösterim
 • Kuyucaklı Yusuf
  8.5/10 (4.778 Oy)5.157 beğeni16.484 okunma923 alıntı56.961 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.038 Oy)5.632 beğeni14.835 okunma1.662 alıntı63.963 gösterim
Ailesinden uzaklaşmaya çalışan Musa'nın bir evi kiralamasıyla başlayan hikaye evden gelen beklenmeyen sesler,kendiliğinden yanıp sönen lambalar ve yerleri değişen eşyalarla hızlıca başlıyor.
"Perili bir eve mi geldim ben"diye düşünüp duran Musa kendi kendisini teskin etmeye çalışırken evde ilk gecesini geçirip mahalleliyle tanışmaya gidiyor.
Gece olanları başta ev sahibi Beyabi'ye anlatıp bir şeyler öğrenmeye çalışıyor fakat tanıştığı herkesle sohbeti çok farklı yerlere gidiyor.
'
'
Okuduğum ilk Sezgin Kaymaz kitabıydı ve ben bu müthiş kurguya hayran kaldım.Bu nasıl bir kalemdir nasıl bir kurgudur çok etkilendim
Okuyucuyu kitap boyunca "Acaba mı?" sorusuyla ve büyük bir merakla baş başa bırakan yazar Hayat ve Ölüm arasındaki denklemi öyle güzel anlatmış ki sürekli şaşırarak okudum.Bilgelikle,metanetle,derin düşünce ve duygularla dolu bir kitaptı.
Çok çok cok sevdim
Nasıl bir kurgu, nasıl bir anlatım. Sezgin Kaymaz'ın diline hayran kaldım. Bu kadar geç tanıdığım için kendime kızıyorum. Öyle olağanüstü bir anlatımı var ki gerçekten etkilenmemek elde değil. Sezgin Kaymaz okuyalım, okutalım.
Yine harika bir Sezgin Kaymaz kitabını daha okumanın keyfiyle doluyum. Tesadüfen tanıştığım bu muhteşem kalem daha önce okumuş olduğum ve hayran kaldığım ,Kün, Geber Anne, Bakele ve Bugün Bize Kim Geldi eserlerinden sonra aynı güzel okuma keyfini yaşattı. Uzunharmanlar diye bir mahalle, birbirinden ilginç ve bilge mahalle sakinleri. Mahalleye yeni taşınan Musa ve Musa'nın enteresan davetsiz misafiri. Hikaye öyle güzel ve zekice kurgulanmış ki tam , tamam anladım olayı diyorsunuz , bir bakıyorsunuz olaylar bambaşka boyutlara doğru yol almış. Yazarın kendi tarzındaki olağanüstülük içeren konu anlatımına bayılıyorum. Gizemler, sırlar, bazen tebessüm ettiren birbirinden güzel diyaloglar, bilemiyorum ki nasıl anlatsam ? Çok beğenerek okudum ve şiddetle de okunmasını tavsiye ederim.
Yazarın okuduğum ilk kitabı... Edebi anlamda çok tatmin edici bir kitap değil. Hatta anlatım kimi yerlerde gerçekten çok basit kaçmış. Ancak hikayesi sürükleyici. Ben tek günde bitirdim. Bazı kitaplar da basit yoldan keyif veriyor insana... Örneğin Kafka'nın Dava'sı gibi ya da Faust gibi bir kitabı tamamlamışsanız hemen üzerine bu tip bir kitapla bir nevi zihin rejenerasyonu yapabilirsiniz... Beklentileri çok yüksek tutmadan, akıcı ve keyifli bir hikaye arayanlar için rahatlıkla önerebilirim. Keyifli okumalar...
Yazarla tanıştığım kitap. Kurgu güzel, konu değisik, anlatım sade ve akıcı ve yöresel, final şaşırtıcı ve mükemmel. Ben çok beğendim. Okunmasını tavsiye ederim..
Musa ile ben bile kafayı yedim.Hatta biraz paranoyaklaştım galiba.Ah be Afrodit ne yaptın bize!
Sezgin Kaymaz'ın ilk okuduğum kitabı.Hatta kitapçıdan almak için gittiğimde kalmadığını öğrendiğimde 1 hafta kitap okumamıştım.Ee insanın aklı Sezgin Kaymaz'ın kalemine bir kere takıldığında pesinden ayrılmıyor.
Sonunda ne olacak diye merakla okudum.Hayatın inceliklerini bir hayaletle konultuğunu sanan Musa karakterinin üzerinden vermeye çalışmış.Son böşüm epey heyecanlıydı.Ancak oldum olası peri hayalet hikayelerini çok yapay bulurum.Ancak ders alınacak bir çok nokta da vardı.Özellikle hayatın denklemlerden oluştuğu konusu.
Hayata bakış açımızı değiştiren kitapları okumayı, kitabında felsefe yapan yazarları çok seviyorum. Bu kitapta onlardan biri. Okunmalı...
Musa adlı genç zengin yaşantısını geride bırakarak sade yaşamların olduğu bir semte taşınır. Taşındığı evden tuhaf sesler gelmeye başlar. Geceleri bir kadın sürekli bir görünüp bir kaybolur. İlginç karakterler ve ilginç yaşantıları... Muhteşem bir fantastik kurgu. Kafanızda deli sorular:)) Fantastik kitapları sevenler için tadından yenmeyecek bir kitap.
İlk okuduğum Sezgin Kaymaz kitabı. Yazarın da ilk eseri. Bir arkadaşı yayın evine yolluyor ve yayıncı 2 yıl yazarı kim diye arıyor. Sonra da bu güzel kitapları okumamız için basılıyor. Dili yalın, sanki konuşur gibi. Öykünün konusunu kimileri yadırgayabilir ancak kitap sular seller gibi okunup biter. Misafir, Musa ve diğerleri.
Kırlara, ormanlara gitmek istiyorsan, kırlara, ormanlara gitmek istediğin için git...
Şehrin gürültüsünden kaçmak için gitme... Çünkü gürültüden kurtulduğunu düşündüğün her an, gürültüyü beyninin içinde bulduğun an olur...
Konuşacak kimsen yoksa, vakit geçmez... Hayatın bok içinde yüzüyosa, vakit geçmez... Etrafındaki her şey sana batıyosa vakit geçmez... Sıkıntılarının bitmesi için gün sayıyosan vakit geçmez... hiçbi şey seni ilgilendirmiyosa, vakit geçmez... N'aparsın o zaman? Bi sigara yakarsın... Bitsin diye içine çeker durursun... Sonra, onun ucuna bi daha eklersin, sonra bi daha, bi daha... Bi de bakmışsın vakit geçmeye başlamış...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir
Baskı tarihi:
Ekim 2017
Sayfa sayısı:
328
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055162887
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Baskılar:
Uzunharmanlar
Uzunharmanlar
Kaçtınsa kaçmışındır, dönemezsin, denklem bu! Unutma, her korkuda binlerce eminlik vardır, göz karasında onca aydınlık mevcut...
Meselesi hiç bitmeyen, Ankaralı Erzurumlu Teyze.
Evinin direği, canının paresi horoz Rıza.
Koca bekleyen Ayla, mümkünse hiç evlenmesin Leyla, başlarında hanım ağa Havvanım.
Mahallenin beyi, âlemin abisi Beyabi.
Kaporta boyada, ayar azarda dünya devi Kirkor Usta.
Ve Aspendos. Ve Leyla. Ve Misafir. Ve hayat. Ve ölüm.
Şımarmak bu kadar mı yakışmaz böyle bir ahuya?
Musa tüm lükslerini, ailesinin servetini, diplomasını geride bıraktı. Uzunharmanlar'da en baştan, bir kez daha hayata başlayacak. Sanki hiç yaşamamış, sanki hep burada yaşamış gibi. Saniye kadar uzun, ömür kadar kısa bir konaklama olacak bu. Bir de komşular bu kadar tuhaf davranmasa, bir de evden böyle tuhaf sesler gelmese, bir de geceleri akmış makyajıyla şu düşmüş peri bir görünüp bir kaybolmasa...

Sezgin Kaymaz hayat kadar fantastik bir öykü fısıldıyor bu kez. Var olmaya, yok olmaya, bir olmaya dair modern bir masal anlatıyor. Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, tekinsiz diyarlara edebi bir yolculuk.
Gerçek arayışta... Önce bulacaksın, hakiki arama bulduktan sonra...
Buldun mu? O zaman şimdi ara.
Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, yazarlığının yirminci yılında Sezgin Kaymaz'ı bir kez daha keşfetmeye, dilin sınırlarını yoklamaya bir davet.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 135 okur

 • Ezgi_kkk
 • Huriye Naz
 • Taha Mutlu
 • Uğur
 • Ayşe Aydın
 • Güneş Köksal
 • Tuğçe
 • Serap ş.
 • Tuğçe Pembe Tarancı
 • Mehmet Kurter Tokaç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%0
14-17 Yaş
%3.4
18-24 Yaş
%8.6
25-34 Yaş
%36.2
35-44 Yaş
%43.1
45-54 Yaş
%8.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%25.2

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%35.4 (23)
9
%20 (13)
8
%13.8 (9)
7
%13.8 (9)
6
%7.7 (5)
5
%3.1 (2)
4
%0
3
%4.6 (3)
2
%0
1
%0