Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir

8,5/10  (13 Oy) · 
32 okunma  · 
11 beğeni  · 
724 gösterim
"Gerçekten de anlıyordu Musa... Erzurumlu Teyze; 'Kaçmakla kaçılmaz' deyince onu anlıyordu, Beyabi, 'Bal gibi kaçtın işte' deyince de onu anlıyordu... 'Sen aslında kaçmamışsın,' dedikleri zaman, her ikisini de anlıyordu... Erzurumlu'dan yağmur'un güzelliğini dinleyip anlıyor, ardından da, Misafir'den tam tersini dinleyip, onu anlıyordu... Anlayamadığı tek şey, nasıl olup da birbirine taban tabana zıt fikirleri, sanki kendi doğru bildiği fikirler onlarmış gibi kabul edip anladığıydı... Belki, bu da bir denklemdi... Anladığın şeyi, anladığın kadar anlamamışlığın duruyordu denklik işaretinin öbür tarafında belki... belki?.."

Uzunharmanlar mahallesinde bir bekâr evi kiralayan Musa daha ilk geceden dehşete düşer. Gaipten sesler gelmekte, odalar kendiliğinden aydınlanıp kararmaktadır. Burası bir perili evdir galiba! Ancak... Eğer hakikaten perili evse, mutlaka iyilik perilerinin merkezidir. Çünkü gaipten yalnızca ses değil; çörek, börek, turşu, çay, temiz çamaşır, hatta tamirci bile gelmektedir. Ne yapacağını bilemeyen Musa, bir yandan olan biteni anlamaya çalışırken öbür yandan mahalle halkıyla tanışır. Üç kuşaktan doğma büyüme Ankaralı "Erzurumlu Teyze" ve kahverengi horozu Rıza, ürkütücü ev sahibi Beyabi, komşunun koca bekleyen kızı Aylin, "baba adam" Kaportacı Kirkor, 7x24 burun karıştırma kapasitesine sahip küçük Kemal, adı var kendi yok gizemli kadın Aspendos... Derken ortaya bir gizemli kadın daha çıkar ve Musa'nın kafası büsbütün karışır... Yer yer komik, baştan sona eğlendirici bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9754705980
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Zeynep Gençelli 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Musa ile ben bile kafayı yedim.Hatta biraz paranoyaklaştım galiba.Ah be Afrodit ne yaptın bize!
Sezgin Kaymaz'ın ilk okuduğum kitabı.Hatta kitapçıdan almak için gittiğimde kalmadığını öğrendiğimde 1 hafta kitap okumamıştım.Ee insanın aklı Sezgin Kaymaz'ın kalemine bir kere takıldığında pesinden ayrılmıyor.

Zeynep Ögtem 
13 Şub 14:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayata bakış açımızı değiştiren kitapları okumayı, kitabında felsefe yapan yazarları çok seviyorum. Bu kitapta onlardan biri. Okunmalı...

MELİKE CEYLAN 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 186 günde · 10/10 puan

okuduğum en ilginç kitaplardandı, hep bir ne çıkacak bunun sonunda diyorsunuz.

ziya 
01 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitap okuduğum en tuhaf eserlerden bir tanesi. Tavsiye üzerine aldım. Biraz okuyup yavan kupkuru bir anlatımı varmış diye söylenirken baktım ki sona yaklaşıyorum. Yazarı bir antrenör. İlginç bir adam. Acayip bir mizah anlayışı var ve söylemem gerekir ki hikayesinde sahneler biraz kirli.. Alıp okumaya değer..

cizgiliortu 
15 Ara 2014 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Çok değişik... Çok zekice kurgulanmış bir kitaptı. Başlarında hiç sevmedim, neden bu kadar övgü almış diye merak ettim ama o çarpıcı sonunu okuduğumda hem şaşırdım hem de başlangıçta yazılmış olan her olayın nedenini öğrenmiş oldum. Şaşırtıcıydı.

Kitaptan 13 Alıntı

Çiğdem Aksoy 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kırlara, ormanlara gitmek istiyorsan, kırlara, ormanlara gitmek istediğin için git...
Şehrin gürültüsünden kaçmak için gitme... Çünkü gürültüden kurtulduğunu düşündüğün her an, gürültüyü beyninin içinde bulduğun an olur...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 225)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 225)
Çiğdem Aksoy 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çay içmeden yaşanabileceğine inanmazdı. Ne büyük keyifti o...
Hele kitap okurken...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 19)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 19)
Çiğdem Aksoy 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konuşacak kimsen yoksa, vakit geçmez... Hayatın bok içinde yüzüyosa, vakit geçmez... Etrafındaki her şey sana batıyosa vakit geçmez... Sıkıntılarının bitmesi için gün sayıyosan vakit geçmez... hiçbi şey seni ilgilendirmiyosa, vakit geçmez... N'aparsın o zaman? Bi sigara yakarsın... Bitsin diye içine çeker durursun... Sonra, onun ucuna bi daha eklersin, sonra bi daha, bi daha... Bi de bakmışsın vakit geçmeye başlamış...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 89)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 89)
Çiğdem Aksoy 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, öğrendiklerini uygulamadığı sürece, öğrenmiş sayılmaz...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 174)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 174)
Çiğdem Aksoy 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bakınız... biriyle tartışırken, hep yaptığımız bir hata vardır... Nedir o hata?
'Şu adam lafını bitirse de ben de onun ağzının payını bir an önce versem', diye düşünmek... Bunu neden yaparız? Aslında, karşımızdakini dinler gibi görünüp aklımızdaki kendi tezimizi dinleriz de ondan. Yani o kişinin söylediklerini, kendi düşündüklerimizden izole ederek, sağlıklı bir zeminde değerlendiremeyiz. Kulaklarımızı o kişinin söylediklerine veririz, ama beynimizi vermeyiz... Dediğim gibi, beyin o sırada sadece kendi sesini dinlemektedir...
'Karşımdaki sözünü bitirse de, ben şu aklımdakileri söylesem.'

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 183)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 183)
Çiğdem Aksoy 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Hayat ne kadar boş, demiyor, ne kadar sıkıcı, demiyor, niye hep aynı şeyi yapmak zorundayım, demiyor... Ama, o orkestranın sözde maestrosu olan bizler ne yapıyoruz? Bize zevk vermeyen birkaç kötü günü üstüste yaşasak 'Bıktım bu hayattan,' deyip teslim bayrağını çekiveriyoruz... Kimisi, sahiden canına kıyacak kadar beziyor, yılıyor yaşamaktan...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 46)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 46)
2 /