Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir

8,9/10  (31 Oy) · 
62 okunma  · 
27 beğeni  · 
914 gösterim
"Gerçekten de anlıyordu Musa... Erzurumlu Teyze; 'Kaçmakla kaçılmaz' deyince onu anlıyordu, Beyabi, 'Bal gibi kaçtın işte' deyince de onu anlıyordu... 'Sen aslında kaçmamışsın,' dedikleri zaman, her ikisini de anlıyordu... Erzurumlu'dan yağmur'un güzelliğini dinleyip anlıyor, ardından da, Misafir'den tam tersini dinleyip, onu anlıyordu... Anlayamadığı tek şey, nasıl olup da birbirine taban tabana zıt fikirleri, sanki kendi doğru bildiği fikirler onlarmış gibi kabul edip anladığıydı... Belki, bu da bir denklemdi... Anladığın şeyi, anladığın kadar anlamamışlığın duruyordu denklik işaretinin öbür tarafında belki... belki?.."

Uzunharmanlar mahallesinde bir bekâr evi kiralayan Musa daha ilk geceden dehşete düşer. Gaipten sesler gelmekte, odalar kendiliğinden aydınlanıp kararmaktadır. Burası bir perili evdir galiba! Ancak... Eğer hakikaten perili evse, mutlaka iyilik perilerinin merkezidir. Çünkü gaipten yalnızca ses değil; çörek, börek, turşu, çay, temiz çamaşır, hatta tamirci bile gelmektedir. Ne yapacağını bilemeyen Musa, bir yandan olan biteni anlamaya çalışırken öbür yandan mahalle halkıyla tanışır. Üç kuşaktan doğma büyüme Ankaralı "Erzurumlu Teyze" ve kahverengi horozu Rıza, ürkütücü ev sahibi Beyabi, komşunun koca bekleyen kızı Aylin, "baba adam" Kaportacı Kirkor, 7x24 burun karıştırma kapasitesine sahip küçük Kemal, adı var kendi yok gizemli kadın Aspendos... Derken ortaya bir gizemli kadın daha çıkar ve Musa'nın kafası büsbütün karışır... Yer yer komik, baştan sona eğlendirici bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9754705980
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
ebru cemre 
04 Mar 20:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ailesinden uzaklaşmaya çalışan Musa'nın bir evi kiralamasıyla başlayan hikaye evden gelen beklenmeyen sesler,kendiliğinden yanıp sönen lambalar ve yerleri değişen eşyalarla hızlıca başlıyor.
"Perili bir eve mi geldim ben"diye düşünüp duran Musa kendi kendisini teskin etmeye çalışırken evde ilk gecesini geçirip mahalleliyle tanışmaya gidiyor.
Gece olanları başta ev sahibi Beyabi'ye anlatıp bir şeyler öğrenmeye çalışıyor fakat tanıştığı herkesle sohbeti çok farklı yerlere gidiyor.
'
'
Okuduğum ilk Sezgin Kaymaz kitabıydı ve ben bu müthiş kurguya hayran kaldım.Bu nasıl bir kalemdir nasıl bir kurgudur çok etkilendim
Okuyucuyu kitap boyunca "Acaba mı?" sorusuyla ve büyük bir merakla baş başa bırakan yazar Hayat ve Ölüm arasındaki denklemi öyle güzel anlatmış ki sürekli şaşırarak okudum.Bilgelikle,metanetle,derin düşünce ve duygularla dolu bir kitaptı.
Çok çok cok sevdim

Handan Aksu 
18 Mar 00:31 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Nasıl bir kurgu, nasıl bir anlatım. Sezgin Kaymaz'ın diline hayran kaldım. Bu kadar geç tanıdığım için kendime kızıyorum. Öyle olağanüstü bir anlatımı var ki gerçekten etkilenmemek elde değil. Sezgin Kaymaz okuyalım, okutalım.

Nejla GÜNEŞ 
08 May 07:42 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yine harika bir Sezgin Kaymaz kitabını daha okumanın keyfiyle doluyum. Tesadüfen tanıştığım bu muhteşem kalem daha önce okumuş olduğum ve hayran kaldığım ,Kün, Geber Anne, Bakele ve Bugün Bize Kim Geldi eserlerinden sonra aynı güzel okuma keyfini yaşattı. Uzunharmanlar diye bir mahalle, birbirinden ilginç ve bilge mahalle sakinleri. Mahalleye yeni taşınan Musa ve Musa'nın enteresan davetsiz misafiri. Hikaye öyle güzel ve zekice kurgulanmış ki tam , tamam anladım olayı diyorsunuz , bir bakıyorsunuz olaylar bambaşka boyutlara doğru yol almış. Yazarın kendi tarzındaki olağanüstülük içeren konu anlatımına bayılıyorum. Gizemler, sırlar, bazen tebessüm ettiren birbirinden güzel diyaloglar, bilemiyorum ki nasıl anlatsam ? Çok beğenerek okudum ve şiddetle de okunmasını tavsiye ederim.

Dilara 
09 Eyl 22:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sonunun bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim. Ama sürükleyici bir kitaptı diyebilirim. Kitaptan biraz bahsedecek olursak; Uzunharmanlar mahallesinde bekar evi kiralayan Musa daha ilk geceden gaipten sesler duyar. Evin perili olduğunu düşünür. Aspendos adında bir perinin çamarşırlarını yıkayıp, ona çörek, börek yapması onu daha da hayretlendirir. Abartısız 1 günde okuduğum, 1 hafta etkisinde kaldığım bu romanı tavsiye ederim.

fisun 
 01 Nis 09:12 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yazarla tanıştığım kitap. Kurgu güzel, konu değisik, anlatım sade ve akıcı ve yöresel, final şaşırtıcı ve mükemmel. Ben çok beğendim. Okunmasını tavsiye ederim..

Özlem İÇER 
19 Nis 14:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İlk okuduğum Sezgin Kaymaz kitabı. Yazarın da ilk eseri. Bir arkadaşı yayın evine yolluyor ve yayıncı 2 yıl yazarı kim diye arıyor. Sonra da bu güzel kitapları okumamız için basılıyor. Dili yalın, sanki konuşur gibi. Öykünün konusunu kimileri yadırgayabilir ancak kitap sular seller gibi okunup biter. Misafir, Musa ve diğerleri.

Zeynep Ögtem Dursun 
13 Şub 14:17 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hayata bakış açımızı değiştiren kitapları okumayı, kitabında felsefe yapan yazarları çok seviyorum. Bu kitapta onlardan biri. Okunmalı...

Zeynep Gençelli 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Musa ile ben bile kafayı yedim.Hatta biraz paranoyaklaştım galiba.Ah be Afrodit ne yaptın bize!
Sezgin Kaymaz'ın ilk okuduğum kitabı.Hatta kitapçıdan almak için gittiğimde kalmadığını öğrendiğimde 1 hafta kitap okumamıştım.Ee insanın aklı Sezgin Kaymaz'ın kalemine bir kere takıldığında pesinden ayrılmıyor.

Burcu Bergen 
13 Nis 13:21 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Çok merak ederek ve zevkle okuduğum bir kitap oldu. Diyalogların fazlalığı sanki kendinizi o mizansen içinde hissetmenize neden oluyor bu benim hoşuma gitti. Musa ile hop oturup hop kalktım. Edebi açıdan zayıf bulunan bu kitap bence gayet sürükleyici ve akıcı üsluptaydı.

MELİKE CEYLAN 
14 Oca 2016 · Kitabı okudu · 186 günde · 10/10 puan

okuduğum en ilginç kitaplardandı, hep bir ne çıkacak bunun sonunda diyorsunuz.

2 /

Kitaptan 18 Alıntı

Çiğdem Aksoy Kahraman 
13 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kırlara, ormanlara gitmek istiyorsan, kırlara, ormanlara gitmek istediğin için git...
Şehrin gürültüsünden kaçmak için gitme... Çünkü gürültüden kurtulduğunu düşündüğün her an, gürültüyü beyninin içinde bulduğun an olur...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 225)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 225)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çay içmeden yaşanabileceğine inanmazdı. Ne büyük keyifti o...
Hele kitap okurken...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 19)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 19)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Konuşacak kimsen yoksa, vakit geçmez... Hayatın bok içinde yüzüyosa, vakit geçmez... Etrafındaki her şey sana batıyosa vakit geçmez... Sıkıntılarının bitmesi için gün sayıyosan vakit geçmez... hiçbi şey seni ilgilendirmiyosa, vakit geçmez... N'aparsın o zaman? Bi sigara yakarsın... Bitsin diye içine çeker durursun... Sonra, onun ucuna bi daha eklersin, sonra bi daha, bi daha... Bi de bakmışsın vakit geçmeye başlamış...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 89)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 89)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan, öğrendiklerini uygulamadığı sürece, öğrenmiş sayılmaz...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 174)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 174)
Çiğdem Aksoy Kahraman 
12 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bakınız... biriyle tartışırken, hep yaptığımız bir hata vardır... Nedir o hata?
'Şu adam lafını bitirse de ben de onun ağzının payını bir an önce versem', diye düşünmek... Bunu neden yaparız? Aslında, karşımızdakini dinler gibi görünüp aklımızdaki kendi tezimizi dinleriz de ondan. Yani o kişinin söylediklerini, kendi düşündüklerimizden izole ederek, sağlıklı bir zeminde değerlendiremeyiz. Kulaklarımızı o kişinin söylediklerine veririz, ama beynimizi vermeyiz... Dediğim gibi, beyin o sırada sadece kendi sesini dinlemektedir...
'Karşımdaki sözünü bitirse de, ben şu aklımdakileri söylesem.'

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 183)Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz (Sayfa 183)

Denklemin bir tarafına,derdini koyacaksın..Denktir işaretinin öbür tarafına da o dertle her an yüzleşecek cesareti...Bunu becerebilirsen,derdin dengelenir...biter...

Uzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin KaymazUzunharmanlar'da Bir Davetsiz Misafir, Sezgin Kaymaz
2 /